Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

inchiriere masina

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
better_call_saul

better_call_saul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.02.2015
Buna seara, maine dimineata am avion catre Cluj Napoca si as dori sa inchiriez o masina .Problema este ca ma cam baga in ceata firmele de inchirieri...cu preturile,asigurari....O sa stau doar 3 zile si vreau sa stiu daca merita sa inchiriez.aproximativ cat ar fi pretul final ? nu am pretentii la masina, cel putin ac ,radio,geamuri electrice.

#2
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Mâine dimineața la Cluj vor fi câteva grade cu plus, nu vrei cumva și cu climatronic?

#3
better_call_saul

better_call_saul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.02.2015

View Postagp626, on 09 martie 2018 - 22:12, said:

Mâine dimineața la Cluj vor fi câteva grade cu plus, nu vrei cumva și cu climatronic?
Imi cam place frigul, glumeam, aveam in cap chestiile basice pentru o masina decenta , my bad

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Logan, Clio, Fiesta si alte supozitoare de genul, costa de la 80 de lei pe zi, in functie de agentie.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pentru 3 zile mai bine folosesti taxi, nu cred ca ai mult de te deplasat prin oras. Sau vrei sa mergi in afara orasului ?
Anul trecut un unchi a lasat 700euro garantie pentru masina si a verificat-o bine de tot, in caz ca ai ceva zgarieturi, etc... garantia ramane firmei.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Cam ce crezi ca poti face la Cluj cu o masina , sa-ti spun ? nimic, cauti parcare de te apleci, daca mergi in centru platesti daca ai ce , ca nu gasesti, viteza medie de deplasare este de 12km/h , in zone de importanta ...grav, nu ai unde parca .
Daca ai plimbari mai bine taxi , costa in jur de 14 lei jumatate de oras si 35 lei dintr-un capat in altul, te lasa unde vrei , nu-ti mai bati capul cu nimic si nu ajungi nervos acolo unde doresti . Sunt aplicatii pe telefon care te ajuta foarte mult .
Daca ai si iesiri pe langa Cluj atunci da, merita inchiriere .

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postldpe, on 10 martie 2018 - 00:32, said:

Cam ce crezi ca poti face la Cluj cu o masina , sa-ti spun ? nimic, cauti parcare de te apleci, daca mergi in centru platesti daca ai ce , ca nu gasesti, viteza medie de deplasare este de 12km/h , in zone de importanta ...grav, nu ai unde parca .
Daca ai plimbari mai bine taxi , costa in jur de 14 lei jumatate de oras si 35 lei dintr-un capat in altul, te lasa unde vrei , nu-ti mai bati capul cu nimic si nu ajungi nervos acolo unde doresti . Sunt aplicatii pe telefon care te ajuta foarte mult .
Daca ai si iesiri pe langa Cluj atunci da, merita inchiriere .

Daca te miros bastanii ca nu esti de acolo si mai mult, vii si din strainatate, o sa platesti ca-n Frankfurt
Pe mine m-au "facut" acu 10 ani de la aeroport in centru de €50

Ai grija, cand vii in Romania... chiar ajungi in Romania

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostTsunnnami, on 10 martie 2018 - 05:37, said:

Daca te miros bastanii ca nu esti de acolo si mai mult, vii si din strainatate, o sa platesti ca-n Frankfurt
Pe mine m-au "facut" acu 10 ani de la aeroport in centru de €50

Ai grija, cand vii in Romania... chiar ajungi in Romania
Asta se intampla doar la mitici. Am fost de multe ori in Cluj si intotdeauna au fost corecti (bon fiscal, drum direct - cunosc cat de cat Clujul ca sa imi dau seama) si se vedea ca nu sunt de acolo. Poate acum 10 ani era asa dar nu in ziua de azi. Plus ca poti lua si Uber acolo.
Si eu iti recomand taxiul, este crima sa caut loc de parcare in Cluj mai ales in centru.

Edited by jm2010, 10 March 2018 - 12:11.


#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ca sa nu lasi garantie ca guvidele, e bine sa ai un card de credit (nu de debit). Se blocheaza o garantie si pe cardul de credit, dar aia sunt banii bancii, nu trebuie sa vii tu cu ei de acasa.

Deasemenea, unele firme de inchirieri nu blocheaza nicio garantie daca platesti o asigurare suplimentara, dar tot vor un card de credit pentru tras bani de amenzi la o data ulterioara daca este cazul.

Eu folosesc pentru inchiereri site-ul economycarrentals-dot-com. Foarte multumit.

De exemplu vad ca pentru un VW Polo luat din aeroport din Cluj platesti cam 15-16 euro pe zi. Si are si aer conditionat Posted Image

Un pret foarte decent dupa parerea mea.

Edited by izometric, 10 March 2018 - 12:26.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjm2010, on 10 martie 2018 - 12:10, said:

Asta se intampla doar la mitici. Am fost de multe ori in Cluj si intotdeauna au fost corecti (bon fiscal, drum direct - cunosc cat de cat Clujul ca sa imi dau seama) si se vedea ca nu sunt de acolo. Poate acum 10 ani era asa dar nu in ziua de azi. Plus ca poti lua si Uber acolo.
Si eu iti recomand taxiul, este crima sa caut loc de parcare in Cluj mai ales in centru.

A, deci se fura, dar ii fura doar pe mitici, nu?
Pai eu ce-am zis? Ca se fura.

Am ajuns seara, fara un leu in buzunar, totul inchis (schimb valutar) si Gica, al de trebuia sa ma astepte cu rentalul care ERA REZERVAT, a fost la o petrecere, ca la Romania
Afara am luat un taxi. Asta a fost tot.

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu am incercat.

https://getpony.ro/

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTsunnnami, on 10 martie 2018 - 14:46, said:

A, deci se fura, dar ii fura doar pe mitici, nu?

Se referea ca doar in sud se fura ... intre ei si pe altii care ajung acolo .
Pt Cluj recomand taxi pentru cele 3 zile . Daca era mai mult + deplasari in afara orasului ( multe ) atunci merita sa vb cu un taximetrist sa fie la dispozitia ta si iesi la pret mai bun decat sa inchiriezi , sa lasi garantie , sa ai grija sa nu-ti zgarie masina etc .

#13
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postjm2010, on 10 martie 2018 - 12:10, said:

Asta se intampla doar la mitici.
N-avea nici o relevanta in discutie aceasta adaugire.
Se fura peste tot in aceasta tara. Inclusiv in Cluj, de la opinca pana la nivel de Presedinte de Consiliu Judetean, din cate a dovedit justitia.
Asa ca a ne alinta ca suntem non-mitici pare mai degraba o naiva rebeliune fata de "capitala" sau eventual manifestarea unor frustrari.
Nu schimba cu nimic faptul ca a devenit al doilea centru IT al tarii(la Cluj ma refer, evident). Ceva mai multa bunastare nu schimba metehnele mioritice de sute de ani. Chiar daca pe ici-colo se simt diferentele intre influenta austro-ungara si cele slavone sau turcesti. Si asta mai ales la sat. La oras, morala indoielnica e prezenta destul de uniform.

Propun sa ramanem cu picioarele pe pamant la acest capitol, caci diferenta intre Vest(sa zicem Viena, Londra sau Stockholm) si Bucuresti/Cluj/Timisoara e cam aceeasi. Difera nr de km. :)

#14
better_call_saul

better_call_saul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.02.2015
Bun , saptamana viitoare am drum in ro , ajung in aeroport cluj pe 1107.18 la ora 01:00 , si plec inapoi pe 12.07.18 la ora 16:00 , am tot cautat pe interner sa inchiriez o masina dar intampin urmatoarele probleme : varsta minima :25 , vechime permis :3 ani , plata : card de credit , garantie la fel .

am 23 de ani , 2 ani vechime,si nu am card de credit .

precizez ca taxi nu este o optiune deoarece o sa fac deplasari in afara orasului.

am posibilitatea sa inchiriez o masina cu aceste conditii ?

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbetter_call_saul, on 03 iulie 2018 - 18:20, said:

,si nu am card de credit .


Dar card de debit ai ?!

#16
better_call_saul

better_call_saul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.02.2015

View PostBaxon, on 03 iulie 2018 - 18:31, said:

Dar card de debit ai ?!
Bineinteles ca am

#17
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

View Postbetter_call_saul, on 03 iulie 2018 - 18:20, said:

am posibilitatea sa inchiriez o masina cu aceste conditii ?
Se pare ca da...   http://www.eurocars....ARSTA_SOFERULUI

Am inchiriat de mai multe ori de la ei, in Bucuresti si cu card de credit, dar se pare ca merge si fara. Varsta minima sofer 21 ani, carnet de cel putin 1 an. La mine a fost intotdeauna totul fara probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate