Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Am nevoie de ajutor în Blogger

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Bună seara !

Ca să nu lungesc vorba o să trec direct la subiect. Am nevoie de ajutor cu un template Blogger (în special cod HTML).

Blog (îl folosesc în special pentru un anumit browser-game)

1. Fiind în necunoștință de cauză, imediat mi-am ales un template oarecare (Filigran). Bineînțeles, unul mai potrivit pentru ce mi-aș dori să fac.
2. M-am confruntat cu probleme încă de la început, în meniu mi-aș fi dorit mai multe pagini "Acasă", "Concurs" și "Contact". Nu cochetez foarte bine nici cu HTML-ul și nici cu celelalte.
3. Schimbările pe care nu le pot face:
  • imaginile transparente apar cu fundal și cu bordură albe
  • nu reușesc să dau de capăt meniului, vreau să aibă trei pagini iar (Acasă, Concurs, Contact) iar primele două să aibă o pagină scroll cu postări iar ultima să fie pur și simplu o pagină de contact
  • mi-ar plăcea ca widget-urile din dreapta (Translator, Jigsaw, Counter, etc) să aibă un fundal/background și să respecte aceleași standarde ca și fundalul principal (culoare, font, etc.)
  • logo centrat, am încercat dar nu am reușit
  • un comment box mai aparte, am încercat variantele de pe net dar fără rezultat
Nu cer nimic mai mult decât un mic ajutor.

Cod + download:

Vă mulțumesc anticipat și vă doresc o seară cât mai frumoasă !

#2
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
După cum ți-am răspuns și pe privat, spre exemplu problema marginilor albe ale .png-urilor din postări apare din cauza faptului că acea proprietate este prezentă în cadrul unei clase .css.
Pentru a scăpa de ea, poți elimina din div-ul mare, ce cuprinde imaginea referința către acea clasă, după cum urmează:

În loc de
<div class="post-body entry-content" id="post-body-107588888610070066" itemprop="description articleBody">

vei avea
<div id="post-body-107588888610070066" itemprop="description articleBody">


Transformarea efectuată prin această modificare fiind vizibilă în print screen-ul atașat.

De aceea reiterez sugestia mea de pe privat, dacă îți dă bătăi de cap template-ul folosit și nu îl înțelegi în întregime, lasă-l deoparte și scrie-ți singur cod html și câteva linii mărunte de css.
E mult mai simplu și pentru noi să-ți dăm sugestii pe un cod clar, scris de tine, cu eventuale mici erori și e și mai ușor pentru tine să știi ce faci, unde faci și să întreții acel cod ulterior.
Părerea mea. :)

Attached Files

  • Attached File  a.JPG   204.78K   7 downloads


#3
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Am găsit soluții pentru cele două probleme:

Quote

imaginile transparente apar cu fundal și cu bordură albe


Soluție:

.post-body img, .post-body .tr-caption-container, .Profile img, .Image img,[/color]
.BlogList .item-thumbnail img {
padding: 0 !important;
border: none !important;
background: none !important;
-moz-box-shadow: 0px 0px 0px transparent !important;
-webkit-box-shadow: 0px 0px 0px transparent !important;
box-shadow: 0px 0px 0px transparent !important;
}


Quote

logo centrat, am încercat dar nu am reușit


Soluție:

#header-inner img {margin: 0 auto !important;} #header-inner {text-align:center !important;}

Edited by un-simplu-om, 10 March 2018 - 19:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate