Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cea mai simpla forma de societate

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
utzy

utzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.09.2008
Ufffff.....m-ati speriat deja. Posted Image Posted Image
Deci e adevarat, nu pot exista in tara asta Posted Image
Multumesc tuturor pentru sfaturi, se pare ca solutie cit de cit ok nu prea exista.

Edited by utzy, 10 March 2018 - 07:56.


#20
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Daca vrei tu sa fii impacat cu tara, vinzi ca persoana fizica si la sfarsit de an (sau inceput, dreaq stie exact cand), depui declaratia 200 (cred) si iti vor lua impozit pe ce ai facut. Si, uite asa, desi ai muncit singur, imparti cu statul si dormi llinistit.

Nu-ti trebuie nici o societate si nici contabil, e o simpla declaratie de venit.

#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
PFA e cam singura formă sub care ai putea lucra, și-ți poți ține tu contabilitatea, nemaifiind nevoie să plătești un contabil.

Tu în ce sens "nu poți lucra"? Ai un grad de handicap, ești pensionat pe caz de boală? În cazurile astea ai putea avea niște deduceri. Dacă ai un handicap grav, poți fi scutit de la plata impozitului pe venit.


Înainte de toate, încearcă să-ți regândești puțin afacerea. Uită-te pe internet, vezi cam ce căutare au produsele pe care le poți face. Există piață pentru diverse produse de lemn, dar cred că piața produselor de modelism e oarecum restrânsă. Te poți reprofila pe producție de jucării, poate reușești să inventezi o jucărie pe care o poți vinde ulterior. Uită-te la Kendama, care e o jucărie veche de câteva sute de ani, dar pe care o au mare parte din copiii astăzi. Sau diverse lucruri utile, castronașe, mojar, unelte de bucătărie. Ideea e să găsești un design și o prezentare care pun în valoare produsul și să găsești modalități de promovare și de producție. În cazul produselor de genul, nu e necesar să ai tu un magazin al tău. Astea ar fi costuri suplimentare. Tu te-ai putea organiza strict pe producție și le-ai putea vinde mai târziu către un magazin, librărie, care le vinde. La produsele de modelism, mai greu, pentru că nu prea există piață.

#22
utzy

utzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.09.2008
Nu am nici un handicap locomotor, am avut probleme cu pancreasul, in urma cu ceva ani si o interventie chirurgicala un pic mai dificila, de atunci obosesc foarte rapid si nu pot face efort de lunga durata. Desi mi-ar place sa pot lucra, inclusiv fizic (pentru ca nu sunt un tip lenes), nu se mai poate. As putea sa ma pensionez pe caz de boala, dar nici nu se pune problema, nu vreau.
@sorin147, stii cumva daca in baza depunerii acelui formular, declaratia 200, pot sa-mi vand produsele intr-un magazin online al meu?
Oricum o sa merg la finante si o sa intreb si acolo, cum ar fi mai bine si...mai simplu.
Multumesc pentru ajutor.

#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Cred ca merge doar ca n-o sa fie chiar magazin pentru ca n-o sa ai firma.
Declaratia respectiva e pentru cei care au venituri suplimentare din chirii, vanzari...

#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postsorin147, on 10 martie 2018 - 16:52, said:

Cred ca merge doar ca n-o sa fie chiar magazin pentru ca n-o sa ai firma.
Declaratia respectiva e pentru cei care au venituri suplimentare din chirii, vanzari...

Din chirii da, din vânzări, nu.

Dacă nu știți, mai bine nu mai dați sfaturi aiurea, ca să vă aflați în treabă. Declarația 200 nu se poate completa pentru comerț. O completezi pentru altceva, doar ca să te afli în treabă, nu faci doar evaziune, mai faci și fals în înscrisuri.

#25
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Poate ca ai dreptate dar in declaratie scrie si de venituri comerciale. Cum pot fi obtinute altfel?

Attached Files



#26
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Declarația 200 poate fi depusă și de PFA-uri și II. Formele astea au fost mereu cu picioarele în două forme de organizare. Ele nu sunt considerate ca având personalitate juridică, cum e SRL-ul, ci persoane fizice sau asociații/intreprinderi ale persoanelor fizice. Dar în cazul multor legi, sunt incluse ca având aceleași obligații ca SRL-urile.

Singurele activități generatoare de profit pe care le poți desfășura fără nici o formă de organizare, doar ca persoană fizică, sunt cele care intră în sfera profesiilor liberale. Restul, cum sunt câștigurile din pariuri, chirii, proprietăți intelectuale, nu se prea consideră ca activități generatoare de profit, ci sunt oarecum o clasă aparte. Cam orice altceva, că-i comerț, că-i prestare de serviciu, trebuie autorizată la Registrul Comerțului, eventual și alte instituții în unele cazuri.

#27
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Te pot ajuta eu sa vinzi pe ebay.Trebui insa sa vad spectrul lucrarilor ca sa-mi dau seama ca merita sau nu incercat.Lasa caile legale ca la cateva sute de lei care vrei sa le vinzi pe luna nu merita sa te complici.Daca treaba ar merge poti sa-ti faci un cont in strainatate si sa scoti personal banii de acolo la cateva luni daca se aduna o suma mai mare.

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostSkyspy, on 10 martie 2018 - 18:27, said:

la cateva sute de lei care vrei sa le vinzi pe luna nu merita sa te complici.

Sigur că nu. Pedeapsa e cu pușcăria. E echitabil, să faci pușcărie pentru câteva sute de lei.

Eu v-am lăsat. Mi se pare penibil să văd pe postările de pe la zona profesională că majoritatea îndrumați la evaziune sau alte infracțiuni, care pot crea probleme enorme. În discuția asta n-am nici plăcerea, nici bunăvoința să particip.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSmurfK, on 10 martie 2018 - 18:35, said:


Sigur că nu. Pedeapsa e cu pușcăria. E echitabil, să faci pușcărie pentru câteva sute de lei.

Eu v-am lăsat. Mi se pare penibil să văd pe postările de pe la zona profesională că majoritatea îndrumați la evaziune sau alte infracțiuni, care pot crea probleme enorme. În discuția asta n-am nici plăcerea, nici bunăvoința să particip.

Vad ca te pricepi si ai ceva cunostinte si pareri in domeniu. Ai putea sa-mi spui de ce statul roman nu ii da sansa acestui om si altora ca el sa fie cinstiti? De ce nu pot exista pasionati, care sa produca o suma mai mica de bani?

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMembruAnonim, on 10 martie 2018 - 19:15, said:

Ai putea sa-mi spui de ce statul roman nu ii da sansa acestui om si altora ca el sa fie cinstiti? De ce nu pot exista pasionati, care sa produca o suma mai mica de bani?

Pentru că România. Noi avem foarte multă evaziune în țara asta. Un PFA care are venituri de 2000 de lei pe lună poate avea încă 2000 pe care nu-i declară. Foarte multe afaceri lucrează așa. Declară pe jumătate. La fel și cu salariile, mare parte erau angajați pe jumătate de normă și primeau banii ca pe normă întreagă, la negru. De-asta ai toate legile astea idioate care au apărut în ultimul timp. Legi care îl rup pe ăla mic, dar în același timp îi și obligă pe ăia care fentau statul să nu-l mai fenteze așa rău. Colectează mai mult la buget datorită legilor ăstora, din păcate îi îngenunchează pe cei mici. Nu le poți avea pe toate.

Dacă ar fi contribuabilii de bună credință, nu ar fi absolut nici o problemă să-ți impoziteze cât declari, să nu te mai lege de salariul minim, să poți angaja pe cineva cu 2 ore. Dar nu suntem. Dacă avem posibilitatea să facem asta, o vedem ca pe o portiță să mai fentăm ceva taxe. Așa că ți se taie macaroana. Ai avut posibilitatea ani la rând să-i faci ăluia cu salariu de 2 ore pe cartea de muncă, dar care lucrează 8 ore, contract pe normă întreagă. Nu vrei să-i faci, acum nu mai ai de ales.

Când o să înțelegem că nu totul merge așa, și că o afacere nu se mai poate face fără facturi sau alte forme legale, o să se relaxeze și contribuțiile, și birocrația. N-are nimeni interes să-ți pună legi idioate în cârcă. Atunci te vei duce frumos, ce declari aia-i luată de bună, nu te controlează nimeni. Până atunci, educație cu bâta, că de vorbă bună nu înțelegem.


Eu de-asta sunt foarte vehement împotriva ăstora care zic "merge și-așa". Nu merge. Ar trebui să ne intre în cap că nu merge. Punct. Fără discuții, fără "da' nu m-au prins", "e sumă mică". Nu. E o palmă dată tuturor care nu vedem infracțiunile ca o soluții. E ca și cum ți-aș zice "Dar de ce nu furi banii? Sparge un magazin, ceva, fură în tramvai". E fix același lucru.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
As fi inteles si as fi aprobat tot ce spui pentru ca si eu sunt un om corect. Nu inteleg totusi, pentru ca statul este un "om gras" care nu-si limiteaza cheltuielile la ce produce, alegand sa sacrifice toti privatii, mentinand un nivel ridicat de impozitare. Tara asta, de la revolutie a fost supusa la tot felul de reforme si politici care s-au dovedit gresite. Astept sa vad ce rezultat va avea actuala politica, vor trece 3-4 ani si in urma statisticilor vor veni si vor recunoaste (daca o vor face) ca au gresit si ca din tot planul lor s-a ales praful, rezultatul fiind inchiderea si disparitia firmelor mici.

#32
utzy

utzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 16.09.2008

View PostSkyspy, on 10 martie 2018 - 18:27, said:

Te pot ajuta eu sa vinzi pe ebay.Trebui insa sa vad spectrul lucrarilor ca sa-mi dau seama ca merita sau nu incercat.Lasa caile legale ca la cateva sute de lei care vrei sa le vinzi pe luna nu merita sa te complici.Daca treaba ar merge poti sa-ti faci un cont in strainatate si sa scoti personal banii de acolo la cateva luni daca se aduna o suma mai mare.

Multumesc pentru ca te oferi sa ma ajuti, dar nu cred ca e o solutie pentru mine.

Vad ca din ce-mi spuneti chiar nu am solutii pentru un magazin online, decat sa infiintez un PF. Si chiar daca in anumite luni din an poate nu vand nimic (adica zero lei) tot trebuie sa platesc darile pentru plafonul acela de 1900 lei. Deci nu pot exista ca om cinstit (in demersul meu), in tara asta...Posted Image Posted Image
Cred ca abandonez ideea de magazin online si o sa ma orientez spre altceva, munca la domiciliu, internet (ca as putea sa administrez, moderez, stapanesc bine anumite programe - word, inkscape, gimp, loggo design, etc).....chiar nu stiu Posted Image Posted Image Posted Image .
Multumesc tuturor pentru sfaturi si idei si va doresc sanatate!!! Posted Image Posted Image

Edited by utzy, 12 March 2018 - 10:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate