Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Hyundai i30 fastback

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#109
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004
Echipare Exclusive 7DCT?
Ce dealer? Tiriac?
Multumesc!

Edited by Dyonissos, 29 March 2018 - 06:53.


#110
shadow_death

shadow_death

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 03.01.2008
Deci sa incepem cu inceputul. Masinile sunt produse in Cehia sau ansamblate ceva de genul, asta am aflat azi de la dealer din Timisoara.
Eu mi-am comandat masina 1.4 Exclusive Manual culoare White Sand. Arata interesant pe un Tucson.
Mai sunt masini care vin in a doua jumatate a lu Aprilie undeva la 4 bucati in configuratia de mai sus.
Am facut un drive test si cu i30 si cu Elantra, i30-ul era automat. Ce pot sa zic e ca se conduce foarte fain, directia e foarte usoara si precisa, din nefericire nu stiu cum e trimoneria, asta aflam cand vine masina, care vine dupa jumatatea lu Aprilie.
Din drive test ce pot spune e ca masina e bine insonorizata la 140 km/h puteam purta o conversatie foarte ok in masina, eram 4 persoane. In spate daca esti foarte inalt o sa fie foarte nasol de tine, eu la aprox 1.75m daca stateam drept pe bancheta din spate dadeam cu capul de plafon dar ma lasam puti mai jos cum sta toata lumea si era ok.
Din ce am observat in spate se auzea ceva mai deranjant zgomotul la viteza dar nu imi dadeam seama daca era de la vant sau de la roti. Si trebuie luat in considerare ca masina pe care am facut drive test avea jante pe 17 si cauciucuri 225/45 si suspensia era foarte ok nu simteam toate pietrele de pe jos.
Cam asta e ce imi mai aduc aminte, mai multe detalii cand o sa imi vina masina pana atunci am sa o iau razna :)

#111
zschortau

zschortau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.12.2004
Fastback e fabricat in Cehia. Și mie mi-a confirmat dealerul azi!

#112
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004
Haha, mai putin a mea, care vine tocmai din Coreea.
O sa ma lamuresc cand vad seria de sasiu.
Cheers!

#113
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005

View Postxuma, on 27 martie 2018 - 17:09, said:

SI eu am oprit un Fastback prin rabla acum o saptamana dar mi s-a spus ca erau masini pe stoc si dureaza o luna pana intru in posesia ei.  Si ca se fabrica in Slovacia. Am ales de acolo tot un 7DCT Exclusive.
Ati platit un avans? O luati prin rabla? Nu are cum sa dureze peste 5 luni daca avansul din rabla expira in 120 zile.
De unde ai rezervat-o ?Reprezentanta ...Multumesc

#114
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Posibil doar cele cu automate sa vina din Coreea/

#115
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004
S-a modificat schimbarea.
M-a sunat ieri dealer-ul. Pana la sfarsitul saptamanii e in tara masina, saptamana viitoare sper s-o ridic.
Si dupa seria de sasiu e fabricata in Cehia, nicidecum in Coreea.
Cheers!

#116
xuma

xuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.07.2007
Superb! Nu m-a sunat dealer-ul inca dar cred ca in lot va fi si frumoasa mea.
Saptamana trecuta am vb cu el si banuia ca va avea ceva infos la sfarsitul acestei saptamani.
Toate cele bune!

#117
zschortau

zschortau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.12.2004
A primit cineva mașina?

#118
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004
Am primit-o pe acum vreo 3 saptamani.
Am facut vreo 1000 km cu ea, so far so good!

#119
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDyonissos, on 18 mai 2018 - 16:07, said:

Am primit-o pe acum vreo 3 saptamani.
Am facut vreo 1000 km cu ea, so far so good!
Toti care aveti deja Fastback, ar fi frumusel sa aveti si cate un jurnal de bord pe acest forum in care sa relatati pe larg, experienta si opiniile voastre despre frumusica i30 Fastback.

Edited by max_01, 19 May 2018 - 07:53.


#120
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și poate dați un copy paste aici cu impresiile voastre despre mașină

Edited by MembruAnonim, 19 May 2018 - 12:57.


#121
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 04.11.2016
Uitati impresii de la Robert Adam:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tFMHx6aRQ9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#122
zschortau

zschortau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 20.12.2004
interesant review-ul lui Adam pe youtube. Și destul de obiectiv

#123
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postzschortau, on 20 mai 2018 - 08:47, said:

interesant review-ul lui Adam pe youtube. Și destul de obiectiv
Da.
De retinut la minusuri, atat din acest review cat si din ce am citit in alte publicatii despre fastback:
-fastbackul nu este echipat la faruri si stopuri cu leduri, ci doar cu becuri,
-luneta portbagajului nu iti ofera o vizibilitate la o distanta mai mare de 50m ceea ce este un incovenient pe autostrada
-persoanele mai inalte de 1,75m, nu vor sta confortabil pe bancheta si vor atinge plafonul cu capul , daca nu se lasa in jos cu corpul
-portabagajul are doar un maner de prindere, in partea dreapta si nu cu doua manere, la portbagaj ,
-in partea inferioara, este dispusa in exterior, o clema care arata ca urat si probabil incomodeaza la incarcarea portbagajului,
-marginea de incarcare a portbagajului este dispusa mai sus decat la alte masini, ceea ce te va chinui cand vrei sa pui in portbagaj un geamantan sau alt obiect mai voluminos deoarece va trebui sa ridici mai mult.
-portbagajul care desi iti ofera 450 l ceea ce este suficient, nu iti ofera un spatiu mai mare in plan vertical ci doar pe orizontal.In aceasta situatie, cand ai un geamantan mai voluminos s-ar putea sa nu iti incapa in portbagaj.Probabil va incapea doar daca  sa demontezi suportul de mascare dispus peste portbagaj.
Robi zicea ca luneta nu este echipata cu stergator, foarte practic zic eu, din cauze de aerodinamica.Daca ar fi existat stergatorul la luneta acesta ar fi actionat negativ asupra aerodinamicii masinii.Personal nu mi-as cumpara o asemenea masina fara stergator la luneta.
Robi zice ca i30fastback este din toate punctele de vedere peste actualul i30.Motorul aflat pe masina testata este unul decent, de performanta medie.Deci nu este un produs de top dar nici cel mai inferior existent in acest moment pe piata.
Cu siguranta, ca peste 3-4 ani cand va aparea faceliftul, incovenientele existente la acest model vor fi rezolvate.

Edited by max_01, 20 May 2018 - 11:16.


#124
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Eu nu înțeleg cum luneta, fie ea mică pe înălțime, nu-ți permite să vezi la distanță. Din contră, la apropiere ai probleme, că nu vezi mult din împrejurimi, iar la parcări te vei baza mult pe senzori/cameră. Dar cu distanța care e problema?

Nici eu n-am cea mai mare lunetă, din contră. Dar cu distanța n-am suferit niciodată.

Edited by alexcrist, 20 May 2018 - 12:17.


#125
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Poate e curbata în jos? Doar așa ar putea să nu ofere vizibilitate la distanță.

Eu m-am plans de la început pe pagina lor de Facebook că au adus mașina în România cu configurație ok dar i-au lăsat doar faruri cu halogen.



#126
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004
Eu as avea altceva sa le reprosez celor de la Hyundai Romania.
Pe pagina de prezentare a masinii sunt prezentate si optiuni care nu sunt disponibile pentru Romania. Au facut pur si simplu copy/paste la brosura oficiala.
Daca tot limitezi posibilitatile de configurare in functie de zona / tara, pai fa si brosurile corespunzator!
Si cu manualul la fel. Sunt descrise in manual toate rahaturile posibile si imposibile. Daca tot dau o oarece suma de bani, cat de greu e sa faci un manual strict pe configuratia respectiva? Nu de alta, dar sunt 3 nivele de echipare mari si late, deci ar fi fost 3 manuale.
De masina nu pot sa zic nimic de rau momentan, am doar 1100 Km. Vizibilitatea pe luneta mi se pare ok. Nu e grozava, dar e ok, cand am ales sa cumpar masina stiam aspectul asta.

Cheers!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate