Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Proiect amplu

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu am înțeles, cu ce anume veniți dvs în acest parteneriat?

5k pentru ce licențe?

5k e să zicem câștigul lunar al unui programator bun.

Și apoi ce? Cine deține ce? Cât % fiecare? Ce e cu acel 40/60? Mai împărțim și la alții?

Doar pentru idee, oferta mea ar fi 10% pt dvs. 20% dacă veniți cu precontracte cu clienți concreți. Restul la mine: serverele plătit de mine, softul scris de mine hostat pe serverele mele.

#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Post_Smiley_, on 10 martie 2018 - 00:39, said:



marota asta cu motivarea prin parteneriat nu prea functioneaza la proiecte medii sau mari :). 1-2 luni poate merge, daca-i vorba de vreun student cu costuri mici, dar fara un stimulent financiar interesul o sa scada foarte rapid.


Și studentul vine cu costuri ascunse. Riscul de a deraia proiectul, de a îl prelungi, de a eșua complet, etc.

Majoritatea proiectelor la stadiul de idee eșuează.

Un proiect serios are nevoie de o mână de fier pe palierul de business, și asta include bani, și o mână de fier pe palierul tehnic, și asta include a înțelege businessul și a fi capabil de a spune "nu".

Orice altceva, și nu mai vorbim de parteneriat 50/50.

#21
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Posttrincro, on 09 martie 2018 - 19:13, said:

Buna ziua si felicitari tuturor cu ocazia zilei de 9 Martie )) si 8 Martie si venirea primaverii. Martisor fericit.

Nu stiu daca postez bine in aceasta categorie si o sa rog moderatorii daca am gresit categoria sa mute postul in categoria corecta.

Am pregatit un proiect si pentru realizarea proiectului am nevoie de ajutorul, pentru inceput, a 1 sau 2 colaboratori. Proiectul consta in:
1: realizarea unui portal dupa cerinte
2: instalarea unui server de email si configurarea dupa cerinte. Platforma este deja aleasa si licentele sunt deja negociate cu producatorul.
3: front end development - modificare platforma si design dupa cerinte
4: administrare plarforma si site-uri satelit

Proiectul consta in realizarea a 2 site-uri + platforma de email instalate pe server. modificarea functionalitatilor la cerintele mele. administrarea si mentenanta server, software...

Candidatul ideal:
- are experienta in lucrul cu frameworkuri CSS (Bootstrap/Material Design)
- are experienta in lucrul cu PHP/MySQL
- are spirit de echipa
...

- Abilitati de comunicare
- Persoana serioasa si responsabila
- Implicare maxima
...

Modul de colaborare:
- Remote
- Parteneriat %

Daca cineva este interesat de o colaborare pe termen lung pentru punerea in aplicare a unui proiect de amploare, astept cu nerabdare propunerile voastre.

PS: initial proiectul va fi lansat in versiunea 1.0 si va fi in continua upgradare.

Cu respect
Dorin
hai ca esti tare, doresti proiect de tip  java enterprise insa in framework  de PHP.
Anuntul tau suna in genul :doresc sa fac un proiect cu tuneluri si poduri care sa strapunga muntele si intrele ele cu autostrazi suspendate si cu inele de degivrare a traficului si pentru asta am nevoie de cineva expert in data la lopata in PHP.

View Posttrincro, on 09 martie 2018 - 23:48, said:

pentru proiect este avem nevoie de :
1: servere dedicate 16Gb ram minim x 2
2: platforma cu licentele necesare x 5k euro
In primul rand in era open-source-ului , te dau afara  api-urile gratuite dumneata vi din stadiul de prototipare cu licenta de 5K ?
Nu,intai faci prototiparea proiectului intreg pe tehnologii opensoruce si apoi dupa ce proiectul este gata pe open-source si are profit de abia atunci ii adaugi
interoperabilitate cu alte sisteme si platforme care cer licente de adminstrare.
Iar in stadiul de prototipare iti alegi server in cloud contra unei sume mult mai mici decat hardwareul pe care il propui.In stadiul de prototipare singurele cheltuieli pe
care ar trebui sa le ai ar fi cu plata developerilor si a inchirierii cloudului. Ce spui tu deja face parte numai dupa ce ai obtinut profit real substantial din platforma facuta
in stadiul de prototipare

A da si din cerinte sa stii ca nu este un proiect amplu deloc. Ti-as da eu exemplu de proiect amplu dar nu pot din cauza NDA

Edited by WinstonMontana, 11 March 2018 - 00:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate