Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Echilibrare roti

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
Salutare tuturor, am o nelamurire si anume saptamana viitoare vreau sa schimb rotile, sa trec la cele de vara. Am 2 randuri de roti echipate complet ( de iarna si de vara). Intrebarea mea ar fi mai e necesar sa le echilibrez avand in vedere ca nu am dat jos anvelopa de pe janta, roata fiind complet echipata.Le-am echilibrat in urma cu 2 ani, ar ami fi necesaa echilibrarea si acum sau pot sa le pun direct asa? Mentionez ca am pe ambele seturi de roti jante de tabla, iar pe cele de vara am anvelope Continental.

Edited by bazucker2009, 09 March 2018 - 16:32.


#2
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017
Eu zic ca da. O sa vezi dupa ce le pune pe aparat.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu stiam ca se verifica si echilibreaza cat mai des...

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
La mine niciodata nu a fost nevoie de refacerea echilibrarii. Am schimbat zeci de cauciucuri si echilibrarea s-a facut numai atunci cand s-a montat prima data cauciucul pe janta. Am avut roti care au trecut de 6 ani si 50 mii km fara a reface echilibrarea deoarece nu a fost nevoie.

Edited by Kroghy, 09 March 2018 - 16:41.


#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Circuli des cu 160+? Nu cred ca poti simti ceva la condus sub 120, reechilibrarea fiid necesara daca incasezi vreun trotuar mai tare sau groape serioase.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Kroghy, on 09 martie 2018 - 16:39, said:

La mine niciodata nu a fost nevoie de refacerea echilibrarii. Am schimbat zeci de cauciucuri si echilibrarea s-a facut numai atunci cand s-a montat prima data cauciucul pe janta. Am avut roti care au trecut de 6 ani si 50 mii km fara a reface echilibrarea deoarece nu a fost nevoie.
Eu n-aș preaș crede că e tocmai ok așa...

La schimbare cauciuc faci echilibrare.

#7
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014

 bazucker2009, on 09 martie 2018 - 16:31, said:

Salutare tuturor, am o nelamurire si anume saptamana viitoare vreau sa schimb rotile, sa trec la cele de vara. Am 2 randuri de roti echipate complet ( de iarna si de vara). Intrebarea mea ar fi mai e necesar sa le echilibrez avand in vedere ca nu am dat jos anvelopa de pe janta, roata fiind complet echipata.Le-am echilibrat in urma cu 2 ani, ar ami fi necesaa echilibrarea si acum sau pot sa le pun direct asa? Mentionez ca am pe ambele seturi de roti jante de tabla, iar pe cele de vara am anvelope Continental.
Scuze de offtopic.
Mi-am adus aminte de nick-ul  tau. Am facut doua plinuri consecutive de la Ecombustibil .Masina se comporta la fel. Nu simt diferenta intre Rompetrol si asta. A plecat si pe frigul trecut la fel de usor. Accelereaza la fel...In weekend avea reducere de vreo 0,20bani. Weekendul asta nu s-a mai redus.

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 exceswater, on 09 martie 2018 - 16:42, said:

Eu n-aș preaș crede că e tocmai ok așa...
La schimbare cauciuc faci echilibrare.
Pai eu ce-am schis? La schimbarea/montarea cauciucului am facut. Cand am schimbat roata cu totul asa cum intreaba initiatorul nu a fost nevoie.

Edited by Kroghy, 09 March 2018 - 16:47.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Nu trebuie sa mai faci iar echilibrarea.

#10
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca anvelopa se uzeaza perfect uniform nu trebuie sa faci echilibrare. Totusi din cauza ca mai strambi jantele la gropi si din cauza ca anvelopele nu se uzeaza perfect drept se face echilibrare.

#11
yanis34

yanis34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.02.2018
Obligatoriu le echilibrezi.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001

 yanis34, on 09 martie 2018 - 16:57, said:

Obligatoriu le echilibrezi.
Din ce motiv?
Daca ar fi asa, ar trebui sa faci zilnic aceasta operatie.
A zis clar: nu a scos anvelopele de pe jante.

Eu am facut un test o data.
Am echilibrat o roata. Dupa ce a dat-o jos de pe aparat, l-am pus sa o verifice inca o data. Nu a dat iar zero. Deci?

Edited by dorin_2k, 09 March 2018 - 17:06.


#13
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

 MKdens24kw, on 09 martie 2018 - 16:44, said:

Scuze de offtopic.
Mi-am adus aminte de nick-ul  tau. Am facut doua plinuri consecutive de la Ecombustibil .Masina se comporta la fel. Nu simt diferenta intre Rompetrol si asta. A plecat si pe frigul trecut la fel de usor. Accelereaza la fel...In weekend avea reducere de vreo 0,20bani. Weekendul asta nu s-a mai redus.
Da am vazut multi care alimenteaza de acolo, nu am auzit sa fie probleme, am chiar si cunoscuti care au abgat de acolo si totul ok.

#14
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Teoretic nu trebuie intotdeauna dar se intampla sa mai sara cate-un plumb de echilibrare. Nu te cam grabesti cu trecerea la rotile de vara?

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 Kroghy, on 09 martie 2018 - 16:39, said:

La mine niciodata nu a fost nevoie de refacerea echilibrarii. Am schimbat zeci de cauciucuri si echilibrarea s-a facut numai atunci cand s-a montat prima data cauciucul pe janta.
Asa e normal ca nu vine cineva intre timp sa-ti dezechilibreze janta... insa mai e ceva de considerat, uzura nu e intotdeauna uniforma, la un moment dat poate da excentricitate asa ca odata la 3-4 ani e bine sa fie re-echilibrate.

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Le pui sus fara echilibrare si apoi vezi tu daca-ti tremura masina la viteza . Daca simti ca ceva nu e ok abia atunci te orientezi spre echilibrat , parerea mea .

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 exceswater, on 09 martie 2018 - 16:42, said:

La schimbare cauciuc faci echilibrare.
Daca schimbi cauciucul normal ca echilibrezi ca iti scoate oricum plumbii... ideea era daca ai roata deja echilibrata pe janta, aia nu mai trebuei re-echilibrata decat dupa 3 sezoane cand mai ia ceva uzura.

 arg, on 09 martie 2018 - 16:38, said:

eu stiam ca se verifica si echilibreaza cat mai des...
Da, ca sa dai bani cat mai des... iar ala nu face decat sa scoata pumbii si sa-i repuna la loc cam unde au fost Posted Image

Edited by andreic, 09 March 2018 - 17:24.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La schimbatul roților, acestea se analizează vizual și dacă e nevoie, se echilibrează. S-au văzut nenumătare situații în care plumbii s-au desprins, atât cei lipiți cât și cei prinși cu clemă metalică.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate