Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Antigel diluat sau nediluat - rog raspuns urgent

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Am observat deschizand capota ca lichidul de racire din vasul de expansiune este sub nivelul minim. Masina o am doar de cateva zile.

Am cumparat 1 L de antigel NEdiluat pe care scrie sa se puna in concentratie de 30%-50%. Lichidul deja prezent in instalatie e aproape transparent (deja destul de diluat probabil). Dealerul de la care am luat-o mi-a zis sa pun asa cum e, nediluat, la fel si un coleg, dar pe forumuri am gasit cu totul alte sfaturi, iar in momentul asta sunt destul de confuz. Antigelul in concentratie prea mare nu mai realizeaza racirea cum trebuie? Sau...

Si inca o intrebare, probabil de-a dreptul tampita: ma duc sa caut apa distilata sau merge si de la....La Fantana? :D

Precizez ca masina are 2 ani si 12.000 km, probabil antigelul nu a fost completat vreodata.

#2
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Daca nu trebuie completat o cantitate f mare, poti pune asa, nediluat, dar ideal ar fi sa diluezi conform raportului care e pe sticla pentru cca -35 grade. Nu pune apa de la fantana/robinet, cauta apa distilata daca vrei sa faci amestecul.
Un alt aspect important e sa folosesti antigelul recomandat de producator.

Edited by disturbed, 09 March 2018 - 15:00.


#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
2/3 sute de grame...pune concentrat. La 2 ani s-a diluat destul originalul.
Sã fie de aceeași culoare.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dimripper, on 09 martie 2018 - 14:56, said:

Am observat deschizand capota ca lichidul de racire din vasul de expansiune este sub nivelul minim. Masina o am doar de cateva zile.

Am cumparat 1 L de antigel NEdiluat pe care scrie sa se puna in concentratie de 30%-50%. Lichidul deja prezent in instalatie e aproape transparent (deja destul de diluat probabil). Dealerul de la care am luat-o mi-a zis sa pun asa cum e, nediluat, la fel si un coleg, dar pe forumuri am gasit cu totul alte sfaturi, iar in momentul asta sunt destul de confuz. Antigelul in concentratie prea mare nu mai realizeaza racirea cum trebuie? Sau...

Si inca o intrebare, probabil de-a dreptul tampita: ma duc sa caut apa distilata sau merge si de la....La Fantana? Posted Image

Precizez ca masina are 2 ani si 12.000 km, probabil antigelul nu a fost completat vreodata.

Completeaza cu antigel ne-diluat dar nu pune foarte mult, doar cat sa urce un pic peste nivelul minim sau sa fie la mijloc intre min si maxim... Cand se incalzeste motorul creste nivelul deci nu trebuie turnat pana la maxim.

Edited by rosix, 09 March 2018 - 15:04.


#5
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 dimripper, on 09 martie 2018 - 14:56, said:

Am observat deschizand capota ca lichidul de racire din vasul de expansiune este sub nivelul minim. Masina o am doar de cateva zile.

Am cumparat 1 L de antigel NEdiluat pe care scrie sa se puna in concentratie de 30%-50%. Lichidul deja prezent in instalatie e aproape transparent (deja destul de diluat probabil). Dealerul de la care am luat-o mi-a zis sa pun asa cum e, nediluat, la fel si un coleg, dar pe forumuri am gasit cu totul alte sfaturi, iar in momentul asta sunt destul de confuz. Antigelul in concentratie prea mare nu mai realizeaza racirea cum trebuie? Sau...

Si inca o intrebare, probabil de-a dreptul tampita: ma duc sa caut apa distilata sau merge si de la....La Fantana? :D

Precizez ca masina are 2 ani si 12.000 km, probabil antigelul nu a fost completat vreodata.
Chestia cu "Fântâna"este chiar cum spui tu.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
vezi ca exista apa demineralizata si apa distilata
teoretic poti masura concetratia lichidului de racire si completa corespunzator.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,849
  • Înscris: 25.01.2007

 rosix, on 09 martie 2018 - 15:03, said:



Completeaza cu antigel ne-diluat dar nu pune foarte mult, doar cat sa urce un pic peste nivelul minim sau sa fie la mijloc intre min si maxim... Cand se incalzeste motorul creste nivelul deci nu trebuie turnat pana la maxim.
Pe bune? Crezi ca aia cand au marcat nivelul de maxim nu au luat asta in considerare???

#8
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Daca vrei sa fii linistit si nu te pricepi , mai bine mergi la un service si schimba tot lichidul , apoi iti notezi tipul lichidului folosit ! Sunt multe tipuri de lichid pe piata , unele se amesteca...altele nu si gradul de diluare/sau nu , este destul de important ! Daca iti va fierbe lichidul datorita dilutiei neconforme/amestecare lichide incompatibile... vei plati ulterior o gramada !

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,849
  • Înscris: 25.01.2007

 dimripper, on 09 martie 2018 - 14:56, said:

Am observat deschizand capota ca lichidul de racire din vasul de expansiune este sub nivelul minim. Masina o am doar de cateva zile.

Am cumparat 1 L de antigel NEdiluat pe care scrie sa se puna in concentratie de 30%-50%. Lichidul deja prezent in instalatie e aproape transparent (deja destul de diluat probabil). Dealerul de la care am luat-o mi-a zis sa pun asa cum e, nediluat, la fel si un coleg, dar pe forumuri am gasit cu totul alte sfaturi, iar in momentul asta sunt destul de confuz. Antigelul in concentratie prea mare nu mai realizeaza racirea cum trebuie? Sau...

Si inca o intrebare, probabil de-a dreptul tampita: ma duc sa caut apa distilata sau merge si de la....La Fantana? :D

Precizez ca masina are 2 ani si 12.000 km, probabil antigelul nu a fost completat vreodata.
Daca e aproape transparent, inseamna ca e aroape numai apa. Dupa ce te dumiresti pe unde pierde si repari, arunci ce ai in instalatie si pui lichid de racire cum trebuie.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 Supermax, on 09 martie 2018 - 15:10, said:

Daca vrei sa fii linistit si nu te pricepi , mai bine mergi la un service si schimba tot lichidul , apoi iti notezi tipul lichidului folosit ! Sunt multe tipuri de lichid pe piata , unele se amesteca...altele nu si gradul de diluare/sau nu , este destul de important ! Daca iti va fierbe lichidul datorita dilutiei neconforme/amestecare lichide incompatibile... vei plati ulterior o gramada !

De fiert nu fierbe nici cu apa chioara. Antigelul e ca sa nu inghete si ca sa aibe pompa ungere. Pe vreme calda raportul amestecului pt temeraturi negative e irelevant.

Edited by Serafim606, 09 March 2018 - 15:16.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,849
  • Înscris: 25.01.2007
Nu am inteles ce ungi la pompa.

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 slai, on 09 martie 2018 - 15:17, said:

Nu am inteles ce ungi la pompa.

"Lichidul de răcire este un amestec de apă distilată și lichid antigel. Lichidul de răcire este agentul de transport al căldurii generate de motor. Antigelul are rol multiplu în ceea ce privește sistemul de răcire al motorului:
  • previne înghețarea lichidului de răcire la temperaturi scăzute (min. -35 °C)
  • asigură lubrifierea pompei de apă
  • are caracter antispumant și previne depunerile pe suprafețele în contact cu lichidul de răcire
  • conferă protecție anticorozivă față de metale și este neutru față de componentele din plastic sau cauciuc"

sursa http://www.e-automob...tem-racire.html

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator

Deci, nediluat, in cantitate mica, astfel incat nivelul sa ajunga intre minim si maxim (ideal la mijloc).  Nu-ti face probleme... Cel pe care il ai deja in instalatie e suficient de diluat.

#14
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 slai, on 09 martie 2018 - 15:17, said:

Nu am inteles ce ungi la pompa.
De regulă lagăre,corp lagăre,arbore.
De fapt,mereu așa se face.
Din practică.

#15
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Antigelul e verde, precum cel din conducta, e produs chiar de producator. Tocmai am luat si apa deionizata, singura disponibila la cea mai apropiata benzinarie.

Motorul e rece (stiu, nu deschid vasul de expansiune cat e motorul cald), mai astept cateva pareri si ma apuc de treaba :D

Sunt marcate ambele sticle. Daca pun 50:50 totusi trebuie amestecate inainte sau pot pune cate 100ml din fiecare, de exemplu, pana trec de zona medie? Chiar asa sensibile sunt motoarele, cum zice Supermax? Posted Image

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dimripper, on 09 martie 2018 - 15:27, said:

Antigelul e verde, precum cel din conducta, e produs chiar de producator. Tocmai am luat si apa deionizata, singura disponibila la cea mai apropiata benzinarie.

Sunt marcate ambele sticle. Daca pun 50:50 totusi trebuie amestecate inainte sau pot pune cate 100ml din fiecare, de exemplu, pana trec de zona medie? Chiar asa sensibile sunt motoarele, cum zice Supermax? Posted Image

Antigelul trebuie sa fie in instalatie intr-o cantitate minima si avand o concentratie minima. Asta e rolul lui... Deci.. ori pui o cantitate mica nediluat, ori te apuci sa diluezi dupa reteta scrisa pe bidon... e alegerea ta.  Important este sa nu torni mai mult decat trebuie...El trebuie pus intre cele doua niveluri indicate pe vasul de expansiune...  Deci nu turna ca "e mai bine sa fie mai mult decat sa nu fie".. O masina bine intretinuta nu pierde antigel...

#17
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
E plin de mecanici aici. Iei "antigel" gata preparat pentru completare de ce sa te complici? La cativa ani poti schimba tot lichidul de racire ca sa te simti bine.

#18
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Nu am zis ca sunt sensibile motoarele ! Ai zis ca lichidul e transparent si nivelul scazut ! Eu m-as gandi ca pierde lichid pe undeva si cel care a vandut masina a tot bagat apa...ca e mai ieftina ! In plus eu tin foarte mult la respectarea conditiilor impuse de producatori si la amestecul unor substante neconforme si la concentratii si la...orice ! Am zis DACA va fierbe lichidul...din orice motiv se arde garnitura de chiulasa si incepe..."distractia" !

 dreaQ, on 09 martie 2018 - 15:32, said:

E plin de mecanici aici. Iei "antigel" gata preparat pentru completare de ce sa te complici? La cativa ani poti schimba tot lichidul de racire ca sa te simti bine.
Si aerisirea ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate