Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Scoala clase 1-4 Bucuresti (paricular/stat)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
adaug inca ceva : daca poti, du-te la "ziua portilor deschise" la scolile de stat care te intereseaza. daca te pricepi cat de cat la oameni, poti sa-ti dai seama cam ce fel de persoana e fiecare invatatoare si analizezi daca ar putea fi "compatibila" cu copilul tau.
mie, dintre cele 4 invatatoare care urmau sa preia clasa 0 in toamna, doar de una singura mi-a placut mai mult si intuitia nu m-a inselat, s-a dovedit a fi pe placul copilei mele (si invers).
de una nu mi-a placut pentru ca parea genul acela de adult cu adhd, agitata, vorbea tare si apasat, aproape militareste, n-avea stare sa stea locului, era prea agitata.
alta era la ultima generatie de elevi, micuta, plapanda, cu voce stinsa, auzisem ca n-ar sta foarte bine nici cu sanatatea si uneori mai lipseste de la scoala.
a treia nu mi-a facut deloc o impresie buna dpdv al aspectului, exagerat de machiata si coafata (ceva gen actualul premier dpdv al coafurii :-), cu o tinuta mai degraba potrivita pentru o petrecere decat intalnirea cu parintii (bluza mulata si decoltata, fusta mini, culori tipatoare si fistichii). daca era mai tanara, as fi zis hai, treaca-mearga, dar doamna respectiva, sarita binisor de 45 de ani, incerca sa para mai tanara si mai non-conformista, cazand astfel in derizoriu (din punctul meu de vedere).

#20
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Va multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi...
@ corina - scoala unde suntem arondati este scoala Uruguay, am fost la ziua portilor deschise, sotia a facut scoala acolo numai ca vremurile s-au schimbat de atunci :)
Acum majoritatea viitorilor colegi ai fetitei sunt cu preponderenta din zona Gara de Nord - Piata Matache daca intelegi ce vreau sa spun fara a fi rasist.

@ shymano - exact de de asta mi-e teama si asta detest f.mult - copii de bani gata "beizadele" ale unor nulitati parvenite

Edited by sergiuop, 09 March 2018 - 15:52.


#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 sergiuop, on 09 martie 2018 - 15:51, said:

exact de de asta mi-e teama si asta detest f.mult - copii de bani gata "beizadele" ale unor nulitati parvenite
Asta e motivul pentru care ti-am recomandat sa eviti invatatoarea/invatatorul la care se inghesuie toata lumea. In 70% din cazuri clasa o sa fie mai slab pregatita decat cealalta iar fitele vor fi mai importante decat scoala.

  In general fitosii aleg clasa A. Se considera ca litera aia din alfabet ii face deja mai destepti pe prunci. Nu e chiar asa.

Eu am fost in B pana in clasa a8-a A fost considerati aia prostii asta pana la examenul de atmitere cand prostii au cam intrat inaintea desteptilor.  
Copiii mei sunt in B toti. am lasat A-ul la aia destepti si nu imi pare rau.
Tendinta se pastreaza si acum. Oarecum in A se dau mai usor notele bune. Dar in viata de adult prea putin o sa ii foloseasca la copil notele in schimb o sa ii foloseasca din plin ceea ce stie si ce are in cap.

Edited by PoeOvidiu, 09 March 2018 - 16:05.


#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 andreic, on 09 martie 2018 - 15:18, said:

E cel mai bine la o scoala de stat. Bine la noi nu e calitatea din alte tari dar vorba aia pana si finlandezii prefera statul, la ei nici nu sunt diferente intre scoli intrucat toate au un standard ridicat si acolo si facultattile de stat sunt free si fara bariere de admitere.
Practic cum a mai scris cineva, conteaza cel mai mult cadrul didactic, daca este unul cu rabdare si experienta e fain. La particular nu am experienta sa zic cum sunt dar majoritatea care au fost la un moment dat renunta renunta... si sunt loaze destule pentru ca daca nu le iese invatatul le iese banul si tot acolo ajungi, iti tine copilul ca stie ca platesti nu ca e bun.
In rest pentru 5-8 deasemenea la stat dar materiile unde nu sta asa bine trebuie meditate.

In rest ca sa ai o idee cat de bune sunt scolile de stat post gimnaziu (ca la noi nu sunt toate la fel) exista acea clasificare care o gasesti pe net dupa diverse concursuri sau dupa medii.

sa stii ca, eu am avut o invatatoare extraordinara in clasele 1-3..era tanara, nu cred ca avea mai mult de 25 de ani...  .pacat ca s-a mutat in clasa a 4-a la alta scoala, si am ajuns la profesoara mult mai in varsta...era mult mai slaba ca cea tanara:|..Si am fost la cea mai proasta scoala   din oras:)..
Pe urma, am dat admitere pentru colegiu..era nevoie de examen, bataie pe locuri..in orice caz, se intra pe pile:))...destul de sigur ca toti au intrat asa, inclusiv eu

  40 de elevi intr-o clasa..wtf..

Edited by jimi91, 09 March 2018 - 16:46.


#23
domnfane

domnfane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 09.09.2008

 sergiuop, on 09 martie 2018 - 14:04, said:

Ca optiuni ar fi scoala Vasile Alecsandri (118) si scoala Uruguay (152) la stat, iar la privat, chiar daca nu se afla in sector un ne-am gandit la Little Genius.
Cine are referinte despre aceste scoli sau profesori de aici,  va  astept cu pareri
eu stiu ca la scoala Uruguay a invatat ponta si e plina de romi -zona pta matache-gara de nord -st.furtuna

#24
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
@domnfane - Ponta a fost prim-ministru  deci numa' referinte bune Posted Image

@ PoeOvidiu -eu am fost la "G", nu stiu daca pentru invatatura a fost bine sau rau dar cu fetele a fost frumos Posted Image

#25
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Concret voi ce-ati alege intre:
a) Scoala de mari fite, putini in clasa (nu stiu pt cat timp), invatatoare cu rezultate ok, sper ca si mentalitate(venita din privat) la fel. Poate or sa urmeze costuri destul de mari legate de cadouri/spaga (ca sa nu fie copilul lasat pe dinafara). Avantajul ar fi de a urma gimnaziul intr-o scoala care de bine de rau obtine rezultate.

B) Scoala de cartier, putini in clasa, invatatoare cu rezultate mai slabe pe la concursuri decat cea de la scoala de fite (dar ma gandesc ca la scoala de fite sunt oameni mai "de calitate" care pompeaza in astia mici meditatii). Are program "scoala de dupa scoala" pana la ora 17, deci m-ar scuti de banii dati pe afterschool.

Amandoua scolile sunt renovate si au dotari OK.
Vin din privat deci costurile nu sunt o problema, atat timp cat nu cresc drastic.

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Rezultatele bune la concursuri, mai ales in ciclul primar nu au nici o legatura cu cat de buna e invatatoarea. Am vazut destule cazuri in care se axeaza strict pe concursuri si cam lasa programa pe dinafara. Am vazut si cazuri in care invatatoarea avea pretentia ca la inceputul clasei pregatitoare copilul sa stie sa citeasca. Adica sa-i fi facut educatoarea de la gradinaita treaba de pregatitoare iar ea sa se poata ocupa linistita de concursuri fara prea mare efort.  
Mai e o problema cu cele care au rezultate bune la concursuri. Care e nivelul clasei? Ca iti scoate in fata 5-6-10 copii si pe restu ii lasa in plata Domnului. Adica o intereseaza strict aia ce merg la concurs. Si uite cum din 25 de copii ies 5 varfuri si 20 de prosti, atat ca lumea nu vede prosti, vede doar varfurile. De curioasa, mergi la o festivitate de inchidere de an scolar. La clasele 5-8 si o sa ramai surprinsa. Sunt 3-4 copii din fiecare clasa care aia au si premiile 1-2-3, aia au rezultate la olimpiada de mate, de fizica, de romana, de engleza. Aceeasi copii la toate concursurile. Restul clasei unde este? A pierdut-o pe drum.
Apoi urmareste clasele de la invatatarele mai putin laudate. Adica B-C-D. Si o sa vezi ca are 2 copii la matematica, altii la romana, altii la engleza etc. Pentru ca lucreaza cu toata clasa si incearca sa traga si copiii mai slabi la un nivel macar mediu.
Daca nu ai un copil sclipitor o da in bara garantat cu invatatoarea de fite.  Uite, eu de fata nu mi-as face probleme. E genul de copil care cred ca ar merge bine indiferent de invatatoare. In schimb la baietii mei problema se schimba. Conteaza sa fie o invatatoare care sa lucreze cu toata clasa nu doar cu varfurile. Ca altfel ai mei raman de caruta.

Edited by PoeOvidiu, 16 March 2018 - 08:25.


#27
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

 lyanna, on 09 martie 2018 - 13:32, said:

Spune mai degraba ce scoli te intereseaza.

Spre exemplu eu pot furniza informatii despre scoala particulara Teddybar din sect 1.

Parerea mea este ca in ciclul primar conteaza in principal:
1) invatatorul
2) anturajul

Buna ziua,

Au trecut aproape 5 ani de la mesajul Dvs. Daca ati avut copilul acolo, sigur a trecut deja la ciclul gimnazial. Imi puteti spune, va rog, cum a fost experienta in scoala primara?

La ce scoala gimnaziala ati decis sa continuati? Cum v-a ajutat pregatirea educationala din cadrul TedyyBar pt a alege gimnaziul respectiv? Cat de bun a fost actul educational? Cum a evoluat copilul atat din pct.de vedere educational dar si din pct.de vedere al increderii in sine, al abilitatilor de comunicare, de integrare, al gandirii de lider etc.?

Cum v-a parut procesul educational la clasa? Cum a fost colaborarea cu invatatoarea, directoarea si, eventual, orice alt angajat al scolii cu care copilul a interactionat?

De la an la an, cu cat a crescut taxa educationala?

Stiu ca sunt multe intrebari insa, daca aveti timp, mi-ar fi utile toate aceste detalii.

Va multumesc,

#28
yozefina2004

yozefina2004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2023

View Postlyanna, on 09 martie 2018 - 13:32, said:

Spune mai degraba ce scoli te intereseaza.

Spre exemplu eu pot furniza informatii despre scoala particulara Teddybar din sect 1.

Parerea mea este ca in ciclul primar conteaza in principal:
1) invatatorul
2) anturajul

Buna ziua! Pe mine ma intereseaza informatii despre scoala primara Teddybar. Daca mi-ati putea impartasi din experienta dvs, as aprecia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate