Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Mazda 6 sare din viteza 5

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tikkix

tikkix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.06.2017
Salut,
Întâmpin următoarea problema și sper ca ma puteți ajuta.
In viteza a 5-a când accelerez sare la neutru, dacă țin eu schimbătorul cu mâna merge normal fără sa facă sunete.
Mașina a fost cumpărată de 3 zile și i-am schimbat pompa de ambreiaj. Îmi intra in toate treptele de viteza lin, fără sunete.
Mazda 6 2.0 CD 136 cp
An 2001- 225000 km

#2
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Nu prea se gasesc piese de cutie de viteze pe piata. Ai avea nevoie de pinion si sincron pentru viteza a 5a.
Cred ca solutia e alta cutie din dezmembrari.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011
Stiu pe cineva care a cumpărat o Mazda 6, la o zi, doua, trei, a clacat cutia.
Multi ar zice ca este naspa, si este naspa ca poate sa te coste mult, daca nu o face un cunoscut.

Baiatul de care zic, a avut noroc, cutia a fost rezolvata de mecanicul firmei la care lucreaza.
Nu poti sa crezi, era o piesa destul de simpla, ca o piuliță mare cu dantura, atit.

Nu a gasit piesa fix originala, dar mecanicul a luat una mai groasa, a alezat-o/frezat-o si a funcționat perfect.

Edited by crisstonne, 09 March 2018 - 05:40.


#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
O prima ipoteza, problema de rezemare motor (biela anticuplu sau antirasturnare)-adica grup motor-cutie se misca mai mult decat trebuie si timoneria nu urmareste miscarea scotand din viteza. Fenomenul ar trebui sa se manifeste si la treapta I si III. O mana "delicata" pe schimbator poate sesiza miscarea la accelerare.
A doua ipoteza,cea mai probabila, manson balador uzat,idem piesa conjugata. Nu stiu exact arhitectura cutiei tale, de regula problema se rezolva fara CV data jos, doar capacul treptei V.

Edited by kesarion111, 09 March 2018 - 05:42.


#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Verifica nivelul de ulei din cutia de viteze.

#6
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
lastunurilor noi le mai sareau levierele la neutru

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incerca si aici...iti trebuie cont insa. https://forum.clubma...are-din-viteza/

"8 apr. 2013 - sal. am o problema cu o Mazda 6 136cp diese ..deci totul este ok in legatura cu vitezele intat, iese, fara zgomot totul perfect mai putin treapta 5, dupa ce bag a5a si accelerez putin mai tare efectiv i'mi sare din viteza dak o tin chiar si cu un deget nu sare la fel dak accelerez usor... rog cei cu cunostinta sa ..."

Edited by bumpocbum, 09 March 2018 - 14:32.


#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,504
  • Înscris: 15.06.2007

 crisstonne, on 09 martie 2018 - 05:38, said:

Stiu pe cineva care a cumpărat o Mazda 6, la o zi, doua, trei, a clacat cutia.
Multi ar zice ca este naspa, si este naspa ca poate sa te coste mult, daca nu o face un cunoscut.

Baiatul de care zic, a avut noroc, cutia a fost rezolvata de mecanicul firmei la care lucreaza.
Nu poti sa crezi, era o piesa destul de simpla, ca o piuliță mare cu dantura, atit.

Nu a gasit piesa fix originala, dar mecanicul a luat una mai groasa, a alezat-o/frezat-o si a funcționat perfect.
Eu stiu un caz, un prieten, a patit pe autostrada sa nu-i mai mearga schimbatorul de viteze.. cu un espace. A venit saracu 1000 de km din germania doar in treapta a 3-a! Aici spera sa gaseasca o cutie noua de viteze, si cand a dus-o la mecanic, i-a rezolvat-o simplu, era doar un rahat de arc rupt.. daca se intorcea din drum si ramanea in germania, probabil arunca masina la fier vechi cat il costa reparatia. Aici l-a costat 200 de lei, si o zi de nervi mancati pe autostrada cu treapta a 3-a.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate