Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Incepator la sala?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
BogdanSteff

BogdanSteff

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2018
Buna ziua.
Am 19 ani, 95 kg si 1.84m inaltime. De putin timp am inceput sa am o dieta. Ca sa descriu mesele dimineata lapte/iaurt cu diferite chestii gen legume, pranz piept de pui si seara branzeturi cu 1% grasimi si legume.
Am calculat si cred ca sunt in fiecare zi sub 1000 de kcal. Acum m-am apucat si de sala insa nu stiu ce exercitii sa fac si nici nu imi permit un antrenor personal din pacate.
Eu am incercat sa imi impart pe zile pentru ca merg de 3 ori pe saptamana timpul nepermitandu-mi sa merg mai des.
Am reusit cam asa:
ziua 1 - spate, umeri, piept
ziua 2 - biceps triceps
ziua 3 - picioare si abdomen
Pe langa asta in fiecare zi fac bicicleta sau banda de alergat in functie de cat timp pot si totodata si 2 sau 3 exercitii de abdomen in ziua 1 si 2, in timp ce in ziua 3 lucrez mai multe exercitii de abdomen.
Este ceva gresit sau fac totul bine?
Am nevoie de niste sfaturi.
PS: Am mai fost la sala acum cativa ani si stiu ce exercitii se pot face sau cum se fac doar ca problema e ca nu stiu cum sa le impart.
Va multumesc.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum puteti sa ajungeti la atatea kg ? Sunt persoane care sunt slabe si fac sala ca sa se ingrase sau incearca diverse modele. Care e secretul tau ? Poate ar ajuta pe cei care vor sa se ingrase.

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 TruculMagic, on 09 martie 2018 - 00:44, said:

Care e secretul tau ? Poate ar ajuta pe cei care vor sa se ingrase.
Metabolismul....

#4
flaviuscr7

flaviuscr7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 05.05.2011
Buna seara de aici din Romania ! Posted Image)) La cum inteleg eu situatia esti grasut, deci va trebui pentru inceput sa te axezi pe cardio, pentru slabit, dar nu e deloc rau, chiar este recomandat sa te antrenezi si cu greutati.
Spate, piept in aceeasi zi, in opinia mea - never. As incerca un Piept - Biceps in ziua 1, Spate - Triceps in ziua 2 si Picioare cu Abdomen in ziua 3. Dar axeaza-te in principiu pe exercitiile de tip cardio.
Foarte importanta in perioada asta ar trebui sa fie dieta, dar aici e alta mancare de peste.

Edited by flaviuscr7, 09 March 2018 - 00:53.


#5
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 TruculMagic, on 09 martie 2018 - 00:44, said:

Cum puteti sa ajungeti la atatea kg ? Sunt persoane care sunt slabe si fac sala ca sa se ingrase sau incearca diverse modele. Care e secretul tau ? Poate ar ajuta pe cei care vor sa se ingrase.

KFC, MC, Shaorma, d-astea Posted Image
Eu unul m-am ingrasat de la KFC ( e mare fan nevasta ) si pentru ca eu cand gatesc inseamna pizza, paste, chestii care ingrasa in general. Aa, si pentru ca atunci cand merg in vizita la mama primesc multa mancare buna Posted Image ( e bucatar de 20+ ani )

@BogdanSteff subscriu la ce a spus flaviuscr7 mai sus, sa nu faci spate + piept sau biceps + triceps in aceeasi zi, e mai ok cum a recomandat el. Pentru slabit poti sa faci banda si la inceput si la sfarsit, nu trebuie sa te omori neaparat dintr-o tura de banda.

Edited by antiqque, 09 March 2018 - 01:25.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 YourFan, on 09 martie 2018 - 00:49, said:

Metabolismul....

Deci toata populatia are probleme de metabolism ? Din 50 persoane, maxim 2 daca au probleme cu kg in minus.

#7
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
tu ce vrei sa faci aici? muschi sau (doar) sa slabesti?

daca vrei sa slabesti, "sala" nu te ajuta. muschi nu faci oricum ca nu prea ai din ce (proteine) la 1000 kcal/zi. pt slabit, dieta si cardio, preferabil nu alergat sa-ti distrugi articulatiile, baga inot sau bicla

Edited by newbie13, 09 March 2018 - 02:01.


#8
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Degeaba spui ca ai 95kg la 1.84m, in felul asta poti arata foarte "fit" sau poti fi putin grasut, depinde ce reprezinta alea 95 de kile pe care le cari dupa tine permanent. Daca zici ca ai inceput o dieta, inseamna ca ai niste kg in plus. Oricum, gras nu cred ca esti.

Eu as face (asa si fac) piept+triceps, spate+biceps, umeri+abdomen+picioare. Dar la inceput trebuie s-o iei usor cu toate. Macar o luna, daca ai intrat in sala prima oara zilele astea.

Edited by feitosak1, 09 March 2018 - 02:37.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011

 TruculMagic, on 09 martie 2018 - 01:45, said:

Deci toata populatia are probleme de metabolism ? Din 50 persoane, maxim 2 daca au probleme cu kg in minus.

Exista si varianta metabolismului, eu o sustin, dar doar la cei maaari de tot, ori la cei foarte slabi.
Apoi, exista varianta nesimtirii, o spun pentru ca vad tineretul de azi si compar cu ce era inainte de "89, si am trait ceva ,,inainte ".

Prin prisma acestei comparatii, sint ingrozit.
Sint ingrozit cind vad ca barbatii, sau ce sint ei, nu mai au pretentii mari, iar asta face ca sexul opus sa fie in numar mare ca butoiul, ,,ca este prosti" care sa ne aleaga si sa ne hraneasca fara numar ".

Deeeci, nașpa, lumea de azi si din viitor o sa fie diforma si bolnava.

#10
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
daca bei sucuri pui garantat kg. plus niste dulciuri si e si mai sigura treaba.

mai calculeaza caloriile, n-ai cum sa rezisti prea mult cu 1000/zi, sa te duci si la sala  e imposibil. nu mai da banii pe produse cu "grasime redusa".

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 YourFan, on 09 martie 2018 - 00:49, said:

Metabolismul....

 antiqque, on 09 martie 2018 - 01:17, said:

KFC, MC, Shaorma, d-astea
Mai de graba lipsa de activitate fizica, toata ziua cu fundul in masina si cu fundul pe scaun la birou. Eu am 120 kg si 1.80 m. Nu mananc fast food decat poate de 2-3 ori pe an, evit chipsuri, sucuri, etc si nu mananc portii exagerate acasa. Cu toate astea nu reusesc sa slabesc.

Edited by Kroghy, 09 March 2018 - 06:53.


#12
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pai ca sa slabesti trebuie sa mananci mai putin decat consumi. poti sa stai in fotoliu toata ziua, sa mananci mai putin decat acum si o sa slabesti. altfel degeaba nu exagerezi, asta garanteaza ca nu mai pui, nu ca slabesti.

un google rapid am gasit asta: https://www.hotnews....-caloriilor.htm

foarte interesant tabelul(cred ca e pe ora aceste activitati) care spune cate calorii consumi daca..de exemplu ultimul, alergatul 19 km/h - 304 calorii.:) deci, mai bine mai tai din portia de mancare cele 304 calorii.

Edited by 41ex, 09 March 2018 - 07:12.


#13
BogdanSteff

BogdanSteff

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2018
Ca sa raspund intai la chestia cu kilogramele in plus. Desi poate nu pare 95kg pentru mine sunt extrem de multe pentru ca am burta care imi atarna si totodata am si grasime pe pulpele de la picioare. Mi-au mai spus si altii cum numa 95kg. Despre cum m-am ingrasat e simplu: sedentarism, paine multa si imi placea sa beau mult nectar de piersici sau altele ce se mai gasesc prin magazine, cam asta a fost "reteta".
Acum legat de sala nu as vrea sa merg sa fac doar cardio si sa nu ma antrenez si greutati. Legat de proteine as putea sa iau ceva suplimente sau nu ar fi indicat?
Eu rezist destul de bine cu 1000-1200 de kcal pentru ca pe langa sala nu mai alte activitati si nu prea mai consum energie in ziua respectiva, deci probabil de asta.

#14
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
1000 e prea putin pentru un om de talia ta, ma mir cum rezisti. Ai putea sa mananci linistit de 1500 chiar si 2000 cu un program adecvat de sala. Nu poti sa te si antrenezi intens si sa mai fii si functional cu asemenea dieta. Cauta un program pentru incepatori pe siteurile specializate si ai rabdare, dupa cateva luni vei vedea o diferenta indeajuns de sensibila incat sa te motiveze sa continui iar pe termen lung, un an jumate sau doi, vei ajunge la rezultatele pe care le doresti.

Pentru cine este interesat, netul este plin de informatie. Atentie la forma corecta de executie, exercitiile clasice cu greutati libere, de evitat aparatele. Din ce spui banuiesc ca esti preponderent endomorf deci ai putea lucra corpul de doua ori pe saptamana, in 4 sedinte, luni si marti ,miercuri pauza ,miercuri, joi, week-end pauza, Doua serii pe fiecare grupa a cate 8-15 repetari pentru inceput, urmand ca peste cateva luni, dupa ce te mai familiarizezi cu sala sa cresti la 3 serii pe grupa.

Nu cauta sa slabesti accentuat pentru ca astfel nu poti avea un castig de masa. Mai bine , in timp, inlocuiesti grasimea cu masa musculara. Nici nu cred ca are rost sa ti bati capul cu caloriile, mananca echilibrat si sanatos ca sa ai un tonus bun atat pentru sala cat si pentru restul activitatilor. Un antrenament bun este un antrenament intens, cu o mie de calorii e imposibil.

Legat de suplimentele proteice, da, este o idee buna daca ramai cu cele 1000-1200 de calorii. Preferabil sa ti cumperi whey si sa ti faci singur bautura proteica adaugand  o banana si trei, patru biscuiti. Doua portii pe zi, una inainte si alta dupa antrenament iar in zilele de pauza una la trezire si alta dupa-amiaza intre mese. Nu are rost sa dai bani pe proteine scumpe, Impact Whey Protein e ok.  

Ultima recomandare este sa ti faci cont pe un forum specializat. Mult succes!

#15
yanis34

yanis34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.02.2018

 BogdanSteff, on 09 martie 2018 - 00:29, said:

Buna ziua.
Am 19 ani, 95 kg si 1.84m inaltime. De putin timp am inceput sa am o dieta. Ca sa descriu mesele dimineata lapte/iaurt cu diferite chestii gen legume, pranz piept de pui si seara branzeturi cu 1% grasimi si legume.
Am calculat si cred ca sunt in fiecare zi sub 1000 de kcal. Acum m-am apucat si de sala insa nu stiu ce exercitii sa fac si nici nu imi permit un antrenor personal din pacate.
Eu am incercat sa imi impart pe zile pentru ca merg de 3 ori pe saptamana timpul nepermitandu-mi sa merg mai des.
Am reusit cam asa:
ziua 1 - spate, umeri, piept
ziua 2 - biceps triceps
ziua 3 - picioare si abdomen
Pe langa asta in fiecare zi fac bicicleta sau banda de alergat in functie de cat timp pot si totodata si 2 sau 3 exercitii de abdomen in ziua 1 si 2, in timp ce in ziua 3 lucrez mai multe exercitii de abdomen.
Este ceva gresit sau fac totul bine?
Am nevoie de niste sfaturi.
PS: Am mai fost la sala acum cativa ani si stiu ce exercitii se pot face sau cum se fac doar ca problema e ca nu stiu cum sa le impart.
Va multumesc.
Pt un incepator sa faci spate si piept in aceeasi zi, mi se pare cam mult...si pe deasupra mai lucrezi si umerii.

Edited by yanis34, 09 March 2018 - 09:02.


#16
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Corect, e  pur si simplu gresit si disproportionat fata de ziua a doua. Sunt programe destule pe net, cine e interesat are  unde gasi informatie utila si pertinenta. Fitness ul nu e teoria stringurilor insa are bucataria lui, daca nu faci lucrurile corect e timp pierdut si rezultatele sunt nesemnificative sau departe de asteptari.

Edited by audiofidel, 09 March 2018 - 09:31.


#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In primul rand nu trage prea tare de tine. Este important sa dai timp articulatiilor sa se intareasca . ele nu stiu ca iti cresc muschii si implicit greutatile cu care lucrezi si sunt afectate , de multe ori iremediabil. Nu merge neaparat pe un program de pe internet . Este important sa incepi cu greutati mici si sa urmarest corectitudinea exercitiilor , nu numarul de repeteri si numarul de serii. Esti fraged la 19 ani si esti destul de marisor la 1.84 si 95 de kg ( cam pe acolo sunt si eu ) . Mersul la sala ascunde multe capcane in care cad absolut toti incepatorii , fara exceptie . Incepatorul vrea rezultate rapide , motiv pentru care forteaza , motiv pentru care isi distruge umerii , spatele , genunchii ...si ce mai are el de distrus pe acolo . Am un baiat mai rotofei ( a fost , acum este cum trebuie ) cu care fac in regim de antrenor personal MMA , grappling , BJJ si ce mai facem noi pe acolo. Era cam ca tine si dupa 6 luni forma lui s-a modificat izbitor. Nimeni nu-l mai recunoaste . Musculatura are tonus , a scapat de burta si de sunci inestetice , are o rezistenta excelenta si nu-l mai doare nimic . Du-te la un sport de contact . Lasa acum sala. Du-te sa arzi si sa sculptezi ...si dupa ce te intaresti 6 luni - un an ...vei sti ce sa faci la sala ca sa ajungi si mai eficient de atat. Sala in sine este o tampenie daca te duci ca tanar doritor de bicepsi si deltoizi pe care sa stea tricoul intins. Sala este buna cand deja stii ce vrei si ai nevoie de ceva masa in anumite zone ...acolo unde esti deficitar ..dar nu mai risti pericolul accidentarii . In plus , sala te rigidizeaza ca practicant de tras de fiare. si fotbalistii fac sala , dar fac ce trebuie ..si sunt foarte eficienti in materie de proportii ,masa musculara , rezistenta ( mie nici macar nu-mi place fotbalul dar iti dau un exemplu ) . Crescutul muschilor de dragul volumului este o tampenie imensa. sigur , este greu sa explici asta unor tineri fara cultura a eficientei .Ei au alte repere . Vad muschi mari si fufe tampite care-si dau ochii pe spate la asa ceva ..si tinerii vor si ei . Este gresit . Vrei sa vezi oameni eficienti ? Uita-te la un Ion Pascu ( ma rog , el a mai incercat si ceva substante interzise dar acum este curat pentru ca lupta la alt nivel ) , uita-te la un Mihai Leu . Nu te uita la dementi tatuati cu muschi aposi dupa o tona de steroizi care fac stop cardiac daca alearga 100 de metri .

Edited by JurasikMan, 09 March 2018 - 09:45.


#18
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Cum strici articulatii cand , ca incepator, incepi cu 15 kile impinsul de la piept, numai tu stii.Articulatiile tin pasul cu progresul daca progresul este natural si nu se pune problema de steroizi. Tocmai de aia l am trimis pe un forum specializat, ca sa nu aiba parte de asemenea sfaturi "extravagante" , ca sa nu spun altfel  Are un gen de constitutie stabila, daca era ectomorf era alta poveste cu refacerea si accidentarile.

Daca nu tragi de tine (in sens de hipertrofie musculara, nu supraantrenament) nu ai nicio sansa sa progresezi, asta e fiziologia muschiului uman.

Alt sport sau sportul de contact e o varianta foarte buna insa tine de temperament sau dorintele fiecaruia. Omul are pofta de pere si vine altul si ii spune ca gutuile sunt mai sanatoase. Nonsens!

Edited by audiofidel, 09 March 2018 - 10:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate