Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Nelamuriri cotatii desen

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Am dat de un desen 3d al unei piese de industria auto. Erau niste puncte cu niste flag-notes atasate (puncte de control sau ceva).
Poate cineva sa imi traduca ce inseamna:

Fy sau Fx sau Fz
Hy sau Hx sau Hz
Si din cate imi amintesc am intalnit si fx, fy  sau chiar fxy, fxz etc


#2
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Cote, nu cotatii, ca nu e bursa.

CNCurile lucreaza in 3 axe, x, y, z.

De ex: x, cat sa se duca scula in dreapta. y, cat sa se duca in fata, z, cat sa se duca in sus sau in jos.

#3
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Este o piesa de tabla de carosie deci nu piesa frezata. Acele puncte sunt centrele unor gauri. Am inteles ca ele definesc pozitionarea piesei pe masina. Dar nu inteleg filosofia acestor cotatii.

#4
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Pai inscrie.te din nou la generala.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Io n-am auzit de desen 3D

#6
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

View Postprobabil15, on 08 martie 2018 - 22:08, said:

Este o piesa de tabla de carosie deci nu piesa frezata. Acele puncte sunt centrele unor gauri. Am inteles ca ele definesc pozitionarea piesei pe masina. Dar nu inteleg filosofia acestor cotatii.
Păi când se face modelul 3D al mașinii se definește punctul de origine al sistemului de coordonate. Toate piesele sunt în raport cu acel punct. La ce te ajută? Ști exact unde e o piesă în raport cu mașina.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postprobabil15, on 08 martie 2018 - 22:08, said:

Este o piesa de tabla de carosie deci nu piesa frezata.

E formata prin presare? Nu cumva e pt taiere laser?

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTsunnnami, on 09 martie 2018 - 02:13, said:

Io n-am auzit de desen 3D
Pai, ia uite-te aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cq1MYjO0m-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postprobabil15, on 08 martie 2018 - 22:08, said:

Este o piesa de tabla de carosie deci nu piesa frezata. Acele puncte sunt centrele unor gauri. Am inteles ca ele definesc pozitionarea piesei pe masina. Dar nu inteleg filosofia acestor cotatii.
Probabil se sceaza pe niste stifturi de ghidare. Acelea sunt punctele in care se fixeaza stifturile.

#9
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

View PostTsunnnami, on 09 martie 2018 - 02:13, said:

Io n-am auzit de desen 3D

uite ca sa fiu mai explicit

[ https://i.imgur.com/ksd9NCY.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postmyshyk, on 09 martie 2018 - 08:14, said:


Probabil se sceaza pe niste stifturi de ghidare. Acelea sunt punctele in care se fixeaza stifturile.

posibil, pe mine ma intereseaza seminificatia notatiilor

#10
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
daca e o piesa de la munca, iti recomand sa stergi pozele de urgenta, sa nu ai pb cu proprietarii de drept ai piesei.


punctul H al unei masini este punctul in jurul caruia se construieste masina, si este undeva in soldul conducatorului. acest pct H are 3 coordonate:x,y,z.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postprobabil15, on 09 martie 2018 - 09:16, said:


uite ca sa fiu mai explicit

[ https://i.imgur.com/ksd9NCY.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Ala nu e desen.

#12
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Merci de info, dar atunci F ce e? Si de ce avem si cu litere mici si cu litere mari?

#13
OldNo7

OldNo7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 08.12.2008
este vorba despre Volkswagen Reference Points System. Cauta standardul VW 01055 si te lamureste.

#14
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
As mai adauga F inseamna "fläche" adica suprafata, plan , iar h "hoehe" adica inaltime , dimensiune liniara. E vorba de cele 6 grade de libertate ale unui corp tridemnsional. Se foloseste asa numita metoda plan-linie-punct. Adica izolam corpul pe un plan, mai raman doar 3 grade de libertate, apoi pe o linie, mai ramane unul, apoi in final pe un punct.
Parerea mea e ca de exemplu Fy inseamna un plan perpendicular pe y,, adica in punctul acela piesa este asezata pe un plan perpendicular pe y, Hxy , o linie perpendiculara pe planul xy. Cele cu litera mare inseamna puncte principale , iar cele cu litera mica puncte secundare. Dar poate spun tampenii.
Oricum cel mai bine ar trebui sa cauti o carte de exemplu  https://books.google...page&q&f=false. Sau ceva similar daca nu esti vorbitor de limba germana.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate