Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Scrisoare primita de la ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Daca masina pt care s-a platit taxa a fost vanduta, cine poate lua taxa inapoi? primul proprietar sau cumparatorul?

#20
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

View Postdem3ntor, on 08 martie 2018 - 22:13, said:

Nu a primit nimeni niciun ban de la taxa!
Ba da !

View Postcrocko.dilul, on 09 martie 2018 - 07:01, said:

Asta e o afirmatie falsa. Foarte falsa.
Extrem de falsă.

View Postclaudiu1, on 09 martie 2018 - 00:36, said:

Se dau banii in ordinea depunerii formularelor de restituire, nu are importanta ce - taxa sau timbru.
Habar n-am. Unii au primit înaintea altora care au depus cererea mai devreme. Dar în alt sector.
Au fost între 2007 și 2017 4 denumiri de taxe. Pentru primele 3 (cronologic) restituirile se fac începând cu 1 ian. Pentru ultima începând cu 1 sept. Deci cei care au plătit ultimul tip de taxă să nu se aștepte înainte de 1 sept.

View Postsags, on 09 martie 2018 - 00:01, said:

Din ce stiu, dobanda e de 0,02% pe zi. Adunata in ani de zile, nu e deloc mica; si chiar asa luata separat, e peste 7% pe an. A fost si mai mare, dar nu stiu cum o calculeaza - tinand cont de variatia ratei in timp sau totul la rata actuala. Oricum dobanda nu se plateste in acelasi timp cu restituirea taxei ci dupa - parca dupa 15 zile -, ca doar trebuie sa stie cand au restituit taxa fiindca pana in acea zi se calculeaza dobanda.
7% pe an nu dă nicio bancă la niciun tip de depozit. N-o să dea statul incomparabil mai mult never-ever. Exact nu știu cum și între ce date calculează, dar s-a restituit taxa+dobânda simultan. Ba chiar 2 taxe simultan, simultan și cu dobânda. Un singur transfer bancar.

View PostTheWarrior, on 09 martie 2018 - 07:29, said:

Daca masina pt care s-a platit taxa a fost vanduta, cine poate lua taxa inapoi? primul proprietar sau cumparatorul?
NUMAI cel care a plătit-o. Nu știu cum se procedează în cazul moștenirilor.

#21
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostAlex90USA, on 08 martie 2018 - 21:28, said:

Buna seara,

Am primit azi o scrisoare de la ANAF care spune ca au luat decizia restituirii taxei de timbru platita pentru o masina in 2015. Din ce citisem in presa, intelesesem ca se va restitui valoarea in lei a taxei platite plus valoarea inflatiei si dobanzii pana la data restituirii. Am comparat ce scria in scrisoare si este aceeasi suma cu taxa platita in 2015. Asa a ramas decizia ?

Auzisem in stiri online ca taxa se va plati in 5 rate anuale, incepand cu Octombrie 2019. Dar din scrisoarea primita azi, eu am inteles ca se va plati toata in acelasi an. Au scris o pagina din care n-am inteles mare lucru, decat ca... e de bine, nu imi cer bani, ci imi dau. Deci cum se restituie: o data toata taxa sau cate putin in 5 ani?

Ti-au dat ei scrisoarea asta din proprie inititativa?  Nu ai depus cerere pentru restituirea taxei?

#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View PostTheWarrior, on 09 martie 2018 - 07:29, said:

Daca masina pt care s-a platit taxa a fost vanduta, cine poate lua taxa inapoi? primul proprietar sau cumparatorul?
Cine a plătit-o, evident..

#23
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcaiuscorneliu, on 09 martie 2018 - 08:35, said:

Cine a plătit-o, evident..
E cam aiurea, ca cel ce a vandut-o a vandut-o la un pret ce includea si costurile minus uzura.
Tipic romanesc, poate nu mai cer banii inapoi si mai ramane statul cu ceva.

#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAlex90USA, on 08 martie 2018 - 21:28, said:

Am primit azi o scrisoare de la ANAF care spune ca au luat decizia restituirii taxei de timbru platita pentru o masina
In 2 saptamani de la efectuarea platii iti da si dobanda. Bafta!

#25
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

View Postdem3ntor, on 08 martie 2018 - 22:10, said:

Restituirea se incepe cu cei care au platit prima taxa si la final cel cu timbrul de mediu, daca mai sunt bani!
Dintre toti fraierii, vor fi uni si mai fraieri?

#26
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Breaking News
Acum am vorbit la ANAF Sibiu si mi s-a spus ca se asteapta banii pentru restituiri,de la "mediu"... La Sibiu,de anul trecut,de la 1 feb (2017) nu s-a mai restituit nimic!...Mai asteptam si mai speram :)

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcampary, on 09 martie 2018 - 05:49, said:

Taxa se restituie si celor care au vandut masina cu conditia sa detina copie de pe cartea de identitate a masinii si de pe certificatul de inmatriculare.

Nu mai am, dar ei cu siguranta ma au in baza de date. Dar daca nu poti tu dovedi (desi ei pot), de ce sa-ti dea ei banii pe care ti i-au luat abuziv ?

#28
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

View PostBrainie, on 09 martie 2018 - 08:34, said:

… 7% pe an nu dă nicio bancă la niciun tip de depozit.
Corect (in ziua de azi, ca in trecut au dat).

View PostBrainie, on 09 martie 2018 - 08:34, said:

N-o să dea statul incomparabil mai mult never-ever. …
Ba exact 0,02% pe zi este (in ziua de azi, ca a fost si mai mult):

Art 1 din OUG 52/2017 said:

ART. 1
(1) Contribuabilii care au achitat taxa   și timbrul și care nu au de restituire până la intrarea în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență pot solicita restituirea acestora, precum și a dobânzilor datorate pentru perioada cuprinsă între data perceperii și data restituirii, prin cerere adresată organului fiscal central competent. Nivelul dobânzii este cel prevăzut la art. 174 alin. (5) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare.
(sursa: <https://static.anaf....UG_52_2017a.pdf>)

Art. 174 din Legea 207/2015 ‘Codul de Procedura Fiscala’ (actualizata) said:

ART. 174 Dobânzi

(5) Nivelul dobânzii este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.
(sursa: <https://static.anaf....3501_1651101228>)

Sau, mai simplu:

Punctul 4.1 norme (= din anexa la ORDINUL 1488/3198/2017) said:

4.2. Dobânda cuvenită contribuabilului se calculează asupra sumei de restituit care se înmulțește cu numărul de zile aferent perioadei cuprinse între data perceperii taxei/timbrului și data restituirii efective și cu nivelul dobânzii prevăzut de art. 174 alin. (5) din Codul de procedură fiscală, respectiv 0.02%/zi.
(sursa: <https://static.anaf....P_3198_2017.pdf>)
Deci aflam ca nu vor socoti rata dobanzii cum a fost ea (mai mare/ mai mica) pe fiecare interval de timp, ci o vor lua pe cea din prezent.

View PostBrainie, on 09 martie 2018 - 08:34, said:

Exact nu știu cum și între ce date calculează, dar s-a restituit taxa+dobânda simultan. Ba chiar 2 taxe simultan, simultan și cu dobânda. Un singur transfer bancar.
Poate in trecut, poate in cazul hotararilor judecatoresti. Dar acum, la restituirea pe cale administrativa, Normele de Aplicare te contrazic:

Punctul 4.1 norme (= din anexa la ORDINUL 1488/3198/2017) said:

4.1. După efectuarea restituirii sumelor reprezentând taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule și timbrul de mediu pentru autovehicule, potrivit pct. 3 subpct. 3.1 - 3.19, organul fiscal central competent calculează dobânda cuvenită contribuabilului, în cel mult 15 zile de la data restituirii, dar nu mai târziu de termenul stabilit prin ordonanța de urgență pentru restituirea taxelor/timbrului.
(sursa: <https://static.anaf....P_3198_2017.pdf>)

#29
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View PostPlaton, on 09 martie 2018 - 08:35, said:

Ti-au dat ei scrisoarea asta din proprie inititativa?  Nu ai depus cerere pentru restituirea taxei?
Am cerut-o la finalul anului trecut.

View PostBrainie, on 09 martie 2018 - 08:34, said:

Au fost între 2007 și 2017 4 denumiri de taxe. Pentru primele 3 (cronologic) restituirile se fac începând cu 1 ian. Pentru ultima începând cu 1 sept. Deci cei care au plătit ultimul tip de taxă să nu se aștepte înainte de 1 sept.
O sa ma astept sa primesc banii dupa 1 Septembrie, fiind "timbru de mediu". Va fi si asta restituita intr-o singura transa, cum au spus colegii despre alte taxe?

Am atasat scrisoarea primita:

Attached Files


Edited by Alex90USA, 09 March 2018 - 21:28.


#30
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
sags: nu te contrazic în nicio afirmație, te-ai documentat bine; eu m-am bazat pe experiența personală: am primit o sumă care se potrivea cu 2 taxe și câțiva lei în plus; dacă dobânda ar fi 0.02% pe zi trebuiau să bage mai mult, mult mai mult. N-am primit scrisoare de la ANAF, nici nu a apărut un al doilea transfer în 15 zile. Sper să devină mai clar în timp.

#31
dany_jim

dany_jim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.08.2013
Pana la urma cu se calculeaza ce 0.02%/zi ?

Cu o simulare sa spunem Suma 1500 RON  |  5 ani * 365 = 1825 de zile.

Cei care au primit taxa si dobanda, daca poate sa spuna:

- suma restituita
- dobanda suma primita
- Cate zile sau luat in calcul (cu aproximatie macar)

Asa aflam si noi cum calculeaza cei 0.02%/zi.
Cu cat avem mai mult date aflam si raspunsul.

Edited by dany_jim, 12 December 2018 - 21:54.


#32
dany_jim

dany_jim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.08.2013
Cam asa se calculeaza.

Suma restituita x Zile trecute x 0.02% = Dobanda
0.02 : 100 = 0.0002

Ex:
1500 RON x (7ani x 365zile) x 0.0002 = 766.5 RON


766.5 RON : 2555 zile = 0.3 RON/zi. Posted Image
0.3 x 365 = 109.5 RON pe an x 7 ani = 766.5 RON

Edited by dany_jim, 23 March 2019 - 16:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate