Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Scrisoare primita de la ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Buna seara,

Am primit azi o scrisoare de la ANAF care spune ca au luat decizia restituirii taxei de timbru platita pentru o masina in 2015. Din ce citisem in presa, intelesesem ca se va restitui valoarea in lei a taxei platite plus valoarea inflatiei si dobanzii pana la data restituirii. Am comparat ce scria in scrisoare si este aceeasi suma cu taxa platita in 2015. Asa a ramas decizia ?

Auzisem in stiri online ca taxa se va plati in 5 rate anuale, incepand cu Octombrie 2019. Dar din scrisoarea primita azi, eu am inteles ca se va plati toata in acelasi an. Au scris o pagina din care n-am inteles mare lucru, decat ca... e de bine, nu imi cer bani, ci imi dau. Deci cum se restituie: o data toata taxa sau cate putin in 5 ani?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Alex90USA, on 08 martie 2018 - 21:28, said:

Au scris o pagina din care n-am inteles mare lucru, decat ca... e de bine, nu imi cer bani, ci imi dau.

Nu-ti dau nimic, doar se restituie taxa de fraier. Si eu auzisem ca se va face in rate... s-or fi razgandit, cine stie...

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,821
  • Înscris: 26.02.2010
Pune continutul aici, sa ne dumirim si noi.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Ai facut vreun demers sau a fost initiativa lor?

#5
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Deci stai... asta fara sa ceri tu restituirea? Ce tare, inseamna ca ar trebui sa primesc si eu. Am cumparat masina de noua in 2015, cred ca am fost printre primii fraieri care au avut de platit taxa pe Euro6 (din septembrie 2015).

#6
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004

 katti, on 08 martie 2018 - 21:44, said:

Deci stai... asta fara sa ceri tu restituirea? Ce tare, inseamna ca ar trebui sa primesc si eu. Am cumparat masina de noua in 2015, cred ca am fost printre primii fraieri care au avut de platit taxa pe Euro6 (din septembrie 2015).
Cu siguranță a depus cerere de restituire în urma căreia a primit răspunsul respectiv.
Restituirea sumei + dobânzi cf. Codului de procedură fiscală se va face etapizat, în funcție de tipul de taxă plătită ( taxă pe poluare, de primă înmatriculare sau timbru de mediu) după ce vor fi alocați banii de la Fondul de Mediu.
Detalii aici: https://www.anaf.ro/...ULsh0VAaXNc14!/

Edited by pui, 08 March 2018 - 22:04.


#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Zilele astea m-au sunat si pe mine sa le mai duc ceva la dosar, deci se lucreaza.

#8
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
se strang date pentru a se calcula fondul ce trebuie restituit, apoi se incepe restituirea.
deci, pana la termenul de depunere a cererilor, nu va sti nimeni nimic :). Doar speculatii!
Restituirea se incepe cu cei care au platit prima taxa si la final cel cu timbrul de mediu, daca mai sunt bani!

#9
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
-fără solicitare nu se restituie nimic
-după 1 sept nu se mai primesc cereri de restituire
-se dă toată suma deodată, nu în tranșe
-au început deja să trimită bani în conturile solicitanților; în ce ordine, nu știu
-la suma plătită ca taxă se adaugă dobânda legală, nu rata inflației sau pi^2/4; cât e dobânda asta, nu știu; mică în tot cazul
-unii au primit banii, dar scrisoarea de la ANAF (încă) nu

„se strang date pentru a se calcula fondul ce trebuie restituit, apoi se incepe restituirea”
Păi ANAF-ul ăsta e atât de impotent că nu știe cât a încasat până acum ? Întrebare de 2 lei, că știm cu toții că e impotent. Plus că, măcar teoretic, niște politicieni care au decis restituirea au cerut anterior această informație de la ANAF, și au decis în cunoștință de cauză.

Și da, restituirile au început deja (de la 1 ian, conf. OG 52).

Edited by Brainie, 08 March 2018 - 22:22.


#10
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Nu a primit nimeni niciun ban de la taxa!

Edited by dem3ntor, 08 March 2018 - 22:13.


#11
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
@atupi:

 katti, on 08 martie 2018 - 21:44, said:

Deci stai... asta fara sa ceri tu restituirea? Ce tare, inseamna ca ar trebui sa primesc si eu. Am cumparat masina de noua in 2015, cred ca am fost printre primii fraieri care au avut de platit taxa pe Euro6 (din septembrie 2015).
Am cerut restituirea la finalul anului trecut.

@aris86:
O sa ii fac o poza maine la lumina naturala.
Sunt multe legi si ordonante la care face referire. Exprimarea e ciudata. Poate au primit si altii in aceeasi perioada si au inteles de ce este asa.

Edited by Alex90USA, 08 March 2018 - 23:21.


#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013

 Brainie, on 08 martie 2018 - 22:11, said:


-la suma plătită ca taxă se adaugă dobânda legală, nu rata inflației sau pi^2/4; cât e dobânda asta, nu știu; mică în tot cazul …
Din ce stiu, dobanda e de 0,02% pe zi. Adunata in ani de zile, nu e deloc mica; si chiar asa luata separat, e peste 7% pe an. A fost si mai mare, dar nu stiu cum o calculeaza - tinand cont de variatia ratei in timp sau totul la rata actuala. Oricum dobanda nu se plateste in acelasi timp cu restituirea taxei ci dupa - parca dupa 15 zile -, ca doar trebuie sa stie cand au restituit taxa fiindca pana in acea zi se calculeaza dobanda.

Edited by sags, 09 March 2018 - 00:04.


#13
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

 dem3ntor, on 08 martie 2018 - 22:10, said:

Restituirea se incepe cu cei care au platit prima taxa si la final cel cu timbrul de mediu, daca mai sunt bani!
Se dau banii in ordinea depunerii formularelor de restituire, nu are importanta ce - taxa sau timbru.

Edited by claudiu1, 09 March 2018 - 00:38.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ar fi bine daca ar da la toti care au platit taxa, chiar daca au vandut masina. Taxa a fost tousi platita si era abuziva.

#15
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Taxa se restituie si celor care au vandut masina cu conditia sa detina copie de pe cartea de identitate a masinii si de pe certificatul de inmatriculare.

#16
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
deci dau si dobanda berbecii?

Edited by marcusdefeis, 09 March 2018 - 06:31.


#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 dem3ntor, on 08 martie 2018 - 22:13, said:

Nu a primit nimeni niciun ban de la taxa!
Asta e o afirmatie falsa. Foarte falsa.

#18
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Am primit si eu decizia de restituire a taxei,pe care am platit-o in 2010. Cererea am depus-o in februarie 2017,la cateva zile dupa scoaterea taxei (1 feb.2017),cand nu mai erau valabile vechile norme de restituire.
Citate din OUG-uri:
Completarea din 5 oct.2017:
"a) taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule și taxa
pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule se restituie în termen de 120 de zile de la
data depunerii cererii,
dar nu mai devreme de 1 ianuarie 2018;
Posted Image timbrul de mediu se restituie de organele emitente ale acestuia în termen de 120 de zile de la
data depunerii cererii, dar nu mai devreme de 1 septembrie 2018.""

PS: Nu stiu daca am primit sau nu banii,ca ei ii depun pe cardul pe care m-au pus sa-l fac acum 1 an,ca sa pot depune cererea si pe care nu-l folosesc la nimic altceva (deocamdata)...Trebuie sa verific cardul...Termenul de 120 de zile a trecut de mult!

Edited by danpet, 09 March 2018 - 07:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate