Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mastercard by Curve: Toate cardurile intr-unul singur

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
5164 replies to this topic

#4789
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Și tu ai fost mieluț și ai încercat să-i îndulcești pe Curve cumpărându-le planul metal?

#4790
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 28.01.2007
Eu ma tot gandesc daca si la ce merita sa folosesc curve. Il am de vreo 4 ani si il tin in special pentru plati prin concedii avand in spate un card de credit, dar limita de 1000 eur la schimbul valutar mi se pare mult prea mica. La 2-3 concedii pe an, nu merita sa trec la un plan cu cost suplimentar.

#4791
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
:)) faza este că la card Star de la BT m-au lăsat să rulez xx.xxx lei (rulaj peste rulaj) și acum pentru Plutus la xxxx lei din prima tranzacție mi-au blocat cardul după ce am trecut la Metal in prealabil

#4792
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Deci nu contea atât suma cat cu cine faci rulajul

#4793
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
am facut azi mai multe plati pe ghiseul, cu un card raiffaisen in spate.
la fiecare tranzactie am avut si o taxa de 3 lei, parea verificare card, nimic neobisnuit pana aici.
problema e ca in app curve banii aia ii am cu +3 lei, sub titlul google*services., dar in contul raiffaisen nu s-au intors, acolo apar cu -3 lei, crv*google*temporary vilnius.

asta e obiceiul la astia, deblocheaza banii dupa ce se deconteaza definitiv tranzactia???

#4794
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Se reglează in 1 - 2 zile.

#4795
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Azi s-au întors cele 10 tranzacții de câte 3 lei la Raiffeisen, amuzant e ca doua au intrat iar la sume reținute.
Mda, Curve nu e o soluție pentru plăti multe, ca blochezi aiurea niște bani.

#4796
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am retras acum cateva luni de la un bancomat din ro (bt parca) cu cardul Curve avand in spate OTP. Insa din contul OTP au fost retrasi mai multi bani, cativa lei in plus. Am descarcat din OTP pdf-ul cu tranzactia si imi apare la detalii printre altele si cursul euro, EUR: 5.02.

M-am uitat de curiozitate si la alte tranzactii facute direct cu cardul otp insa la supermarket de data asta. Nu mai apare la detalii acel curs euro.

Din toata treaba asta inteleg ca tranzactia la ATM a trecut prin euro in momentul cand am retras de la bancomat cu cardul curve avand in spate otp. Am mai retras de la atm cu curve avand in spate si alte banci si nu s-a intamplat sa imi ia mai mult.

Aveti idee de ce s-a intamplat treaba asta?

Edited by MembruAnonim, 08 April 2023 - 04:14.


#4797
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
OTP-ul face dublă conversie parcă, dacă procesatorul plății e extern. Dacă făceai treaba asta la supermarket tot cu Curve-OTP treceai prin aceeași chestie

#4798
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Oricum, bine sa ai dat retragere fără converse valutara la bancomat, că mai aveai încă 11% comision, dacă acceptai conversia bancomatului, cum se vede in poza de la un bancomat BRD cu un card Curve.

Attached Files


Edited by wertyck, 08 April 2023 - 09:02.


#4799
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 wertyck, on 08 aprilie 2023 - 08:58, said:

Oricum, bine sa ai dat retragere fără converse valutara la bancomat, că mai aveai încă 11% comision, dacă acceptai conversia bancomatului, cum se vede in poza de la un bancomat BRD cu un card Curve.

Nu am avut optiunea de a alege ceva, a fost ca o retragere normala, am retras lei, cardul a fost vazut ca un card de lei.

#4800
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 05.12.2016
Otp e de vină

#4801
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Așa este. T&C pe care le semnezi la deschiderea unui cont la ei au un caracter pur decorativ.

#4802
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Eu chiar cred că o să le scriu la ăștia din Lituania despre pățania cu Curve, deja sunt 13 zile plătite de plan Metal și ei mă duc cu zăhărelul să le tot explic ce înseamnă rulajul și le-am trimis extras de cont personal... Dar numai nu vor sa se miște odată!
E chiar bătaie de joc pe față, oricum am cerut discount

#4803
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Curve nu are treaba cu Lituania. Probabil confunzi cu Revolut. Revolut sunt inregistrati ca banca in Lituania.

Curve din ce stiu au sediul in UK.

#4804
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
"The Curve Card and the e-money related to cards issued in the EEA is issued by Curve Europe UAB, authorised in Lithuania by the Bank of Lithuania."

Mi-au deblocat cardul, dar m-au amenințat că îmi vor închide contul "A decision has been made to unblock your account for now; however, this email is to inform you that Curve’s core value proposition is day-to-day spend and we expect to see that the card is being used for more than just this type of activity, if your current transactional behaviour continues, we shall be left with no other option than to close your account permanently and take further actions we consider necessary."

Pe bune? Adică ce? Să mă dea în judecată că au ciupit și ei bani?


#4805
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Nu,daca il folosesti ca si mine, sa platesti aproape toate tranzactiile de la comerciantii cu POS, cu Curve inrolat in telefon. Nu o sa ai probleme daca faci asa, chiar daca mai si retragi bani la ATM fara comision (gratuit,pana la 1000 euro/zi - maxim 15.000 euro pe luna).
In schimb daca il folosesti doar pentru retrageri la ATM, mai devreme sau mai tarziu o sa-ti-l inchida. Nu te da nimeni in judecata...

Edited by wertyck, 11 April 2023 - 11:13.


#4806
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Revolut isi da seama ca retrag de la atm daca este inrolat in curve si retrag cu curve?

O sa am nevoie in vara sa retrag euro in vacanta. Cu revolut doar 200euro gratuit. Si am gandeam sa bag revolut in curve si apoi sa retrag cu curve de la bancomat. Functioneaza? Vad ca am limita in curve 2750 lei (adica vreo 550 euro) limita zilnica atm

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate