Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Executare silită pentru un împrumut de care n-am habar

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Copii aveti, nepoti, etc? Nu vau copt-o careva? Primul proces cum decurge? Castigati?

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 08 martie 2018 - 17:54, said:

eu cred ca un "krunc".... (o firma de recuperari) si nu are treaba cu judecatoria...
100% nu e executor, procedura de comunicare nu prevede avioane de-astea.

View PostBahuru, on 08 martie 2018 - 17:55, said:

De unde stii ca imprumutul e mai vechi de 10 ani, daca spui ca nu ai habar de el?
Corect, încurcată rău povestea.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
dar parca vroiau sa scoata o lege cu care sa-i scoata din schema pe astia cu recuperarile... s-a votat? ca nu am mai aflat nimic de ea.

Edited by arg, 08 March 2018 - 18:05.


#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu le pot scoate din schemă total, au dreptul să trimită  înștiințări de plată dar nu pot executa silit, popri conturi etc.
Așteptăm să ne zică ce scrie în SMS.  

Of! Posted Image Nu-mi iese mesajul ăsta nicicum.

Edited by althea, 08 March 2018 - 18:17.


#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmireionescu, on 08 martie 2018 - 16:56, said:

   Vă rog să mă ajutați cu un sfat, pentru că nu mai știu ce să fac. Dacă încep să-mi vină la câteva luni câte o înștiințare de executare, cred c-o s-o iau razna!

Un om care a ramas dator vandut la banca nu trebuie sa aiba nimic in cont si nimic pe numele sau...  Daca nu indeplinesti aceste conditii, e normal ca executorii (recuperatorii) sa te urmareasca pana in panzele albe pentru tot ce mai pot recupera de la tine.

In functie de valoarea datoriei, exista si varianta plecarii definitive din tara - uita-te si tu in jurul tau cati au taiat-o... dupa ce au pus un ban deoparte.

Edited by rosix, 08 March 2018 - 18:16.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postalthea, on 08 martie 2018 - 18:13, said:

Of! Posted Image Nu-mi iese mesajul ăsta nicicum.
deci pot doar bazaiiii ( sa faca bazzzzzz)

Edited by arg, 08 March 2018 - 18:17.


#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:)
Ei, nu-i întotdeauna doar bâzâit... mai și câștigă, dar prin executori.

#26
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postalthea, on 08 martie 2018 - 17:52, said:

Nu cred așa ceva. Poate confunzi, deci e de bine. Asta ar însemna că nu e o a doua executare silită.
Spune-ne ce scrie în SMS.

ei, sa nu ne rezumam la cateva vorbe de pe un sms. sa vedem o copie, o hartie, o tidula, orice de la prima judecata de a mentionata.
altfel... buna seara fifi, ce mai faceti? totul bine?

#27
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Daca este vorba despre o pensie din care banca in mod abuziv ia bani pentru a-i trimite unei firme de recuperatori, atunci solutia este una foarte simpla: a se muta pensia din banca la posta. Daca poprirea se face la nivelul casei de pensii, atunci este altceva. Conturile bancilor in care sosesc pensiile pot fi blocate, insa posta nu este o banca si nici nu are conturi, ca atare pensiile vin intregi chiar daca s-au blocat conturile de nu stiu ce firma de recuperatori.

Iar de la casa de pensii direct nu se poate pune poprire decat in urma unei sentinte judecatoresti. Si chiar daca ar exista o sentinta judecatoreasca de multe ori aceasta aproba numai blocarea conturilor, ceea ce nu se poate aplica casei de pensii si postei. Asa ca mutati pensia de la banca la posta si vedeti ce se intampla.

Edited by Real_NEO, 08 March 2018 - 18:37.


#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postargentum, on 08 martie 2018 - 18:22, said:

altfel... buna seara fifi, ce mai faceti? totul bine?
Nu e fifi.

#29
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
@ mirela, inainte de a merge la politie asigura-te ca nu ti-a copt-o cineva din familie pt. ca persoana respectiva va fi bagata rau de tot la apa (se va trezi cu cel putin trei infractiuni grave la activ).
eu am patit ceva asemanator, m-am dus la politie si ei mi-au dat sfatul de mai sus. am plecat acasa si am vorbit cu fiecare mebru al familiei si cu rudele apropiate despre sfatul dat de politie. in final, o ruda foarte-foarte apropiata a recunoscut ca ...
am ramas cu paguba, am platit tot. pt. ca sangele apa nu se face.

#30
mireionescu

mireionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.12.2017
Nu poți să-l muți, pentru că-ți face poprire PE TOATE CONTURILE. Cred că le ia după CNP. Și dacă iei pensia prin cont bancar.....
   Și DA, voi apela la Poliția Economică. Mulțumesc.

#31
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postmireionescu, on 08 martie 2018 - 18:40, said:

Nu poți să-l muți, pentru că-ți face poprire PE TOATE CONTURILE. Cred că le ia după CNP. Și dacă iei pensia prin cont bancar.....
   Și DA, voi apela la Poliția Economică. Mulțumesc.
Ba da ! Se poate muta pensia chiar daca asupra contului bancar s-a pus poprire, deoarece banii sosesc la banca sau la posta de la casa de pensii, iar mutarea se face prin a cere la casa de pensii acest lucru, nu la banca. Ca atare contul de la banca ramane blocat insa nu mai sosesc bani in el ci acestia va sosesc acasa cu factorul, sau la posta la ghiseu. Iar banca ramane cu buza umflata, adica contul blocat, insa gol.

Edited by Real_NEO, 08 March 2018 - 18:48.


#32
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Ceva nu se leaga aici - nu vreau sa carcoresc, insa tind sa cred ca pot fi 2 variante:
1. Ori initiatoarea a facut odata credit, poate o suma mai mica, cine stie, si a uitat - destul de greu de crezut
2. Ori cineva din familie a facut creditul cu datele initiatoarei si cu "concursul" bancii (adica ilegalitate si de acolo).

Spun ca e ciudat pentru ca nu vorbim doar de datele personale, din CI - se pare ca recuperatorii au datele personale + numarul de telefon corect(care numar stim ca poate fi schimbat de n ori/an).

Daca intr-adevar initoatoarea n-a facut niciodata vreun contract de credit cu banca respectiva, atunci varianta e "Toate panzele sus" - Politie, declaratii - chiar televiziune, un reportaj pe tema, bine documentat tinde sa miste lucrurile mult mai rapid in directia corecta.

#33
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Creditele mai pot fi si mostenite in urma unui deces in familie.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Doar daca a acceptat mostenirea.

Edited by arg, 08 March 2018 - 18:50.


#35
mireionescu

mireionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 11.12.2017
Stimate Client, s-a instituit poprire pentru: XXXXXXX suma: 2686.47 RON,info: Biroul Executorilor Judecatoresti XXXXXXX XXXXXXX.
   Dar sms-ul e de la banca unde am contul.

#36
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postmireionescu, on 08 martie 2018 - 18:52, said:

Stimate Client, s-a instituit poprire pentru: XXXXXXX suma: 2686.47 RON,info: Biroul Executorilor Judecatoresti XXXXXXX XXXXXXX.
   Dar sms-ul e de la banca unde am contul.
Dar pe cuponul de pensie ce scrie ? Daca pe urmatorul cupon de pensie pe care-l primiti nu apare mentionata vreo suma oprita, atunci inseamna ca poprirea este numai la nivelul conturilor bancare si poate fi evitata prin manevra pe care v-am explicat-o.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate