Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Muzica in perete

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
soriin27

soriin27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2017
Salutare tuturor!

Intentionez sa-mi renovez apartamenul si de asemenea vreau sa ii creez putin confort.

M-am gandit la un sistem audio incastrabil in perete, cu boxe in tavan, pentru baie si bucatarie. Nu doresc o calitate excelenta a sunetului, pecum la un sistem EX: logitech. Doresc muzica ambientala.

Problema este ca nu am cunostine. Dupa o cautare vaga pe google am gasit aceasta obtiune http://www.gira.ro/S...Statie-Andocare . Acest model cred ca este doar pentru radio. Arata bine estetic dar sunt si alte varianta pentru introducerea unui card micro sd sau atasarea unui smartphone?

Multumesc anticipat! :)

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sper doar ca nu suntem vecini. Sistemul asta nu e pentru "la bloc".

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Muzica ambientala inwall presupune presupune din start o calitate destul de scazuta la preturi comparabile cu solutiile clasice. Orice incinta/boxa se construieste dupa reguli stricte cu un anumit volum de aer calculat. E un compromis foarte mare un anumit design vs o calitate audio cat de cat decenta. De aceea solutiile inwall cat de cat decente sunt extrem de scumpe.

#4
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
mai bine iei o boxă portabilă, ex. Sony XB20, și o muți unde ai nevoie de ea.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Va trebui să izolezi fonic apartamentul aşa cum se procedează cu un studio de înregistrări. Muzica, fie şi la volum 1/3 din maxim, este deranjantă prin vibraţiile produse de anumite frecvenţe.
O astfel de izolare, dacă este posibil să se facă în cazul unui bloc, va reduce spaţiul locuibil şi te va costa atât de mult, încât să te facă să renunţi.
Ştiu că făcuse cineva, în 1994, într-un bloc din Piaţa Amzei, un sistem din ăsta în baie; avea omul o manie, să se c... pe acorduri de muzică simfonică.
La vremea aceea îl costase, financiar, nişte mii de dolari investiţia, iar la nivel psihologic, reclamaţiile vecinilor.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E casa lui face ce vrea.
Nu de aia e democrație ?

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Sub nicio forma nu e o solutie pt un apartament de bloc!

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 exceswater, on 08 martie 2018 - 12:40, said:

E casa lui face ce vrea.
Nu de aia e democrație ?
Ba da... dar unii sunt mai egali decât alţii.

#9
soriin27

soriin27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2017
Am specificat ca doresc pt. Muzica ambientala. Nicidecum pentru diacoteca. Plus ca tavanele si peretii care intra in contact cu vecinii voe fi izolati fonic. Nu doresc muzica de club, muzica amvientala care nu necesita o claritate foarte buna a basului etc. Multumesc!

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Orice surub, diblu pe care il folosesti sa prinzi un difuzor, o boxa in tavan, perete cum zici tu, v-a transmite vibratiile, muzica mai ales in perioadele de liniste (cand probabil ca vrei si tu sa asculti. In blocurile comuniste si de cele mai multe ori si in astea "noi" sau poate cu atat mai mult in astea noi se aude orice basina, orice scartait de pat, orice furculita cazuta pe gresie. Eu zic sa reconsideri inainte de a face vreo investitie. Nu zic sa bagi banii in niste casti sau alt sistem clasic pentru ca nu stiu ce locatie ai, vecini, constructie etc dar doar sa te gandesti bine, analizand din mai multe unghiuri. :D

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In apartament de bloc nu m-as gandi la asa ceva, e pierdere de timp si bani. Iti trebuie un tavan destul de inalt ca sa poata avea boxa spatiu sa se desfasoare, sa poata sa se auda pe o raza mai mare, nu doar fix sub ea. Plus ca pierzi minim 10cm cu montajul in tavan fals, parerea mea ca la bloc e degeaba solutia, mai bine montezi o boxa prinsa de perete.

Daca esti la casa, e alta treaba. Oricum iti trebuie boxe care sa reziste la umezeala. Nu stiu daca se fac boxe incastrate rezistente l umezeala, si in baie e obligatoriu.
https://www.thomann....cf_mq_80p_b.htm

#12
soriin27

soriin27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2017
Scopul acestui topic este de a putea sa-mi recomande cineva sisteme ca cel prezentat de mine. Cu mai multe sau mai putine functii. In rest, in ceea ce priveste pretul si confortul vecinilor, ma ocup eu. Multumesc!

#13
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Sigur o sa pui tu doar muzica ambientala prin pereti dupa ce vii noaptea de la o bauta cu baietii.
Ce va mai trece prin cap, zau... Deja mi-e mila de vecinii tai.

Vorbesc in cunostinta de cauza, 3 ani am stat cu unul deasupra care avea idei avangardiste ca tine.

#14
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
http://www.deboot.ro...-Bucatarie-Baie

#15
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

 soriin27, on 08 martie 2018 - 12:58, said:

Scopul acestui topic este de a putea sa-mi recomande cineva sisteme ca cel prezentat de mine. Cu mai multe sau mai putine functii. In rest, in ceea ce priveste pretul si confortul vecinilor, ma ocup eu. Multumesc!
Bravo domnule!
Asa se pun cu "botul pe labe" chibitii care n-au ce face si se trezesc tastand!
Spor la lucrare!

Pentru chibiti - mai usurel cu pianul pe scari. Habar nu aveti in ce conditii locuieste omul si o tot dati cu vecinii si blocurile comuniste.

Edited by addumi, 08 March 2018 - 13:30.


#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
E musai in perete? Niste difuzoare cu incinta pentru raft, nu te-ar coafa? Ar fi mai ieftin, mai usor de instalat.

#17
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Magazinele din mall-uri sau supermaket au astfel de sisteme de sonorizare. Arunca si tu o intrebare poate iti pot recomanda pe cineva !

http://www.ssc.ro/so...pages=1-3#p2981

Edited by Maverick27, 08 March 2018 - 14:12.


#18
soriin27

soriin27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.07.2017
Multumesc Maverick27 pentru recomandare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate