Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme factura

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
Ei nu va dau nimic la cerere, doar in tribunal.Trebuie cercetata bine problema, am patit-o si eu cu cineva mai invarsta, s-a dus aa iai cumpere telefon, aia i-au vandut telefon + abonament, iar persoana in cauza nici nu sia dat seama pana acasa, a semnat ca primarul, crezand ca e pt telefon.Poti rezolva in tribunal, insa daca apare vreun contract semnat, vreo inregistrare, vei platii si cheltuielile de judecata pe langa abonament...

#20
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

Vizualizare mesajlexis1, pe 07 martie 2018 - 22:18, a scris:

Cat timp au notificat clientul (SMS/scris/telefonic/mail) ca oferta nu mai e valabila si va fi trecut la alt plan tarifar inainte cu 30 de zile de la aplicare sunt acoperiti.

Nu stiu ce abonament cu limitare vorbesti, e prima oara cand aud de asa ceva. Da mai multe detalii, in ce an, cum se numea?
O sa intreb maine,e un tip de abonament ce exista si la vodafone si era special facut sa nu poti face cost,era adresat mai ales parintilor ce voiau sa-si poata tine odraslele sub control.

Nu este nicio inregistrare domnilor, nu este o persoana senila,nu este o persoana habarnista (este contabila), nu exista aparatura achizitionata la abonament.

#21
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

Vizualizare mesajxeleron, pe 07 martie 2018 - 22:21, a scris:

Nu exista asa ceva,e o clauza abuziva in contracte care nu e valabila in niciun caz, niciun contract la distanta nu se poate semna/negocia fara semnarea acestuia (deci acordul partilor) si fara existenta unui suport fizic pe care sa existe.
Nu stii ce vorbesti... cauta detalii despre acceptare tacita, prelungire tacita, etc. Nu e nimic abuziv in asta.
Doar daca faci contract in magazin mai semnezi ceva, in rest nimic nu se semneaza.

#22
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Cu orange helper ai incercat? pe mine ma ajutat... sa semnez cei drept!

Edited by botelucian, 07 March 2018 - 22:25.


#23
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Tu nu intelegi stimabile,cat un contract exista da, de 5 euro pe luna, daca eu fac acceptare tacita,tu imi iei in continuare 5 euro pe luna, nu 11 euro pe luna in fiecare luna + cost.Te intreb asa pe fata ce ar fi oprit orange de la crearea unui abonament mult mai mare pe logica ta?

#24
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Cred ca Orange a trimis un SMS de tipul: Incepand cu 08/04/2018 abonamentul tau va iesi din oferta noastra si vei fi trecut pe abonamentul Y cu resursele Z...
Sau SMS de tipul: Incepand cu 08/04/2018 convorbirile in Irlanda se vor taxa cu 0,48 eurocenti/minut.

#25
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

Vizualizare mesajlexis1, pe 07 martie 2018 - 22:23, a scris:

Nu stii ce vorbesti... cauta detalii despre acceptare tacita, prelungire tacita, etc. Nu e nimic abuziv in asta.
Doar daca faci contract in magazin mai semnezi ceva, in rest nimic nu se semneaza.
Tu nu lua contractul de telefonie mobila ca fiind litera de lege,ei pot sa scrie acolo ca tre sa stai in cap,asta nu inseamna ca are o valoare juridica.Stiu termenii insa acestia nu se aplica in cazul contractelor la distanta.

#26
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Daca nu a fost atenta si nu s-a dus sa inceteze contractul daca o nemultumeau conditiile... asta e, e buna de plata.

#27
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Si daca zici ca a fost plecata din tara a primit o gramada de smsuri cum trecea in roaming din retea in retea. Posibil sa fi fost la gramada cu alea.
Sau poate nu a ajuns sms la ea.
Oricum naspa din partea lor ca nu colaboreaza .

Edited by botelucian, 07 March 2018 - 22:28.


#28
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

Vizualizare mesajlexis1, pe 07 martie 2018 - 22:26, a scris:

Cred ca Orange a trimis un SMS de tipul: Incepand cu 08/04/2018 abonamentul tau va iesi din oferta noastra si vei fi trecut pe abonamentul Y cu resursele Z...
Sau SMS de tipul: Incepand cu 08/04/2018 convorbirile in Irlanda se vor taxa cu 0,48 eurocenti/minut.
Nu,am cautat in telefon pana mi-a venit rau (nu sterge niciodata mesajele,are si mesaje din 2014).

Vizualizare mesajbotelucian, pe 07 martie 2018 - 22:27, a scris:

Si daca zici ca a fost plecata din tara a primitbo gramada de smsuri cum trecea in roaming din retea in retea. Posibil sa fi fost la gramada cu alea
A plecat din tara fara telefon!

#29
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

Vizualizare mesajxeleron, pe 07 martie 2018 - 22:27, a scris:

Tu nu lua contractul de telefonie mobila ca fiind litera de lege,ei pot sa scrie acolo ca tre sa stai in cap,asta nu inseamna ca are o valoare juridica.Stiu termenii insa acestia nu se aplica in cazul contractelor la distanta.
Metodele tacite nu le-au inventat operatorii, exista in legi dinainte sa existe operatori.
Se aplica la orice tip de contract cu orice tip de furnizor.

#30
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
A verificat cineva ca acel număr de Irlanda să nu fie trecut de către Orange in categoria celor care nu mai sînt incluse in minutele internaționale din abonamente? Ei actualizează periodic această listă și ceea ce era gratis ieri poate fi scump astazi... :)

#31
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Faci dreptul si ai habar sau ?Da-mi un articol de lege ceva.

#32
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Presupun ca nu poti nici sa reliziezi ca e contract pe2 ani. Nu a luat si telefon fara sa stie ? Am auzit de faze de genu

#33
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu,nu si-a luat niciun telefon.Are un Huawei injosit luat la liber de sot.

#34
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Poti sa reziliezi oricand.
Uitati de despagubiri ca sunt ilegale.

#35
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred că dacă erau acoperiţi puneau contractul la dispoziţie în secunda doi.

#36
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

Vizualizare mesajxeleron, pe 07 martie 2018 - 22:25, a scris:

Tu nu intelegi stimabile,cat un contract exista da, de 5 euro pe luna, daca eu fac acceptare tacita,tu imi iei in continuare 5 euro pe luna, nu 11 euro pe luna in fiecare luna + cost.Te intreb asa pe fata ce ar fi oprit orange de la crearea unui abonament mult mai mare pe logica ta?
Tu nu intelegi cum functioneaza tacitul.
El te instiinteaza de noile conditii, tu daca nu le vrei ai 30 de zile sa renunti la contract. Daca nu renunti si nu dai nici un semn de viata se considera acceptare tacita a conditiilor.
S-a intamplat de nenumarate ori in istoria furnizorilor sa trimita astfel de notificari de care unii au profitat ca sa rezilieze fara cost abonamentele.
Vezi la UPC, in fiecare an trimit astfel de notificari cu schimbari care iti dau posibilitatea sa reziliezi inainte de termen fara costuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate