Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

pareri Noul Duster?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
komoddo

komoddo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.09.2008
MULTUMESC !

#56
komoddo

komoddo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.09.2008
Astazi mi-a sosit si certificatul de inmatriculare . Totul a fost OK cu inmatricularea . Chiar daca a fost sfarsit de serie  si sa schimbat si  metoda de verificare a emisiilor de Co2 din NEDC in WLTP.

#57
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Probabil ti au vandut o masina aflata pe stoc si care corespunde cu ce ai dorit tu (culoare, dotari, optiuni) ... sau faza cea mai nasoala ... o masina de drive test

#58
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Adica i-au dat km inapoi ? Nu cred , una pocnita si reparata da, se poate, am luat eu una si am aflat conjunctural ulterior , dar una de DT e prea complicat, sunt multe care se uzeaza si nu stau sa schimbe cauciucuri, scaune, manete, butoane, etc

#59
komoddo

komoddo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.09.2008
Nu avea decat 4 km la bord , Pocnita  NU , Pt CA AM PUS-O PE RAMPA SI NU AM OBSERVAT NIMIC , CULOAREA ACEASI Pe INTREAGA SUPRAFATA A MASINII.  Cartea de indenditate intocmita cu 31.08 2019

#60
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Aha, mda, si eu la fel....dupa 5 ani, surpriza, la prima sifonare a iesit la vedere o aripa frumos polizata...

#61
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Englezii de la Top Gear au testat comparativ noul Duster - si noul Suzuki Jimny: "Jimny nu e mai bun decât SUV-ul românesc când vine vorba de off-road și cu atât mai puțin când vorbim de rularea pe șosea. O spun englezii, așa că avem și noi ocazia să ne umflăm în pene pentru că nu auzi prea des laude de la britanici.
„După ce conduci un Jimny, Duster e ca un instrument de precizie. Direcția ușoara, rapidă și precisă, precum și schimbătorul de viteze, dar și suspensia par să producă un nou concept numit calitatea plimbării”, spun cei de la Top Gear despre mașina produsă la Mioveni "
playtech.ro/2019/dacia-duster-vs-suzuki-jimny-top-gear/

#62
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu spune asa ceva:
Think of the Jimny as a toy for two (it’s a practical four-seater in the same way a 911 is) that’ll go unfathomably far away from civilisation, while the Duster is a genuine do-it-all family car with a less adventurous attitude, but for much less money.

#63
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Ba spune - vezi la pagina #9: "The Duster feels like a precision instrument after Jimny, in fact, its steering light, quick and precise, its gearchange as sharp as a racing sequential in comparison and its suspension appearing to produce some new-fangled concept called ‘ride quality’.
It’s so much more developed as road car but still exhibits charm and cheeriness like the Jimny. It just adds some very welcome refinement, sitting at 70mph like most hatchbacks and seating five people and many of their things without a jot of stress."
https://www.topgear....-dacia-duster#9

#64
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ahaha, sigur, prafuitorul mai bun decit Jimny vreodata in teren. Siiigur. Pe sosea e absolut normal sa fie, prafuitorul n-are punti rigide si sasiu.
In plus, comparatia e deplasata. Jimny e o masina de nisa, nu una de familie, si nu pretinde altceva, unul dintre ultimele offroadere adevarate, ne SUV-izate. E ca si cum comparam loganul cu o decapotabila de doua locuri, si ne iese cistigator loganul, ca are portbagaj mai mare si are si 5 locuri

#65
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Cam aiurea comparatia.
Poate cu Ignis sa fi fost facut testul

#66
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Zice ca e mai smecher pe sosea fata de Jimny, ceea ce nu ar trebui sa fie surpriza.

#67
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Postkomoddo, on 23 septembrie 2018 - 13:04, said:

La inceputul lunii septembrie  am achizitionat aceasa masina  in varianta Prestige cu motorizare 1,4 Sci 4X2, culoare metalizata brun vison. Masina arata superb.   Este o masina sfarsit de serie . De la 1 Septembrie am inteles ca vor scoate alta serie .  Sunt placut surprins  ! O masina usor de condus si  destul de fiabila. A costat 15.250 euro + pachetul off-road in valoare de 1800 lei .  Am parcurs pana in prezent 850 km  si mi-a iesit consumul mediu  6,66 l/100 km.
Se vede  in sfarsit calitatea unei masini iesite pe poarta uzinei de la Mioveni . Bravo Dacia , bravo Renault !!!!! Pana aici  doar cuvinte de lauda . Si cum nu putea sa fie totul Ok  voi pune in discutie si lucrurile neplacute . Aceasta masina am comandat-o in data de 28. 06.2018  prin renumita ... Aurocar 2002 Alba iulia. La intrare am fost intampinat de o Domnisoara  draguta  , care mi-a prezentat variantele de echipare a acestei masini , mi-a spus ca in luna August 2018 uzina de la Mioveni  nu va fabrica  autoturisme din motive tehnice  si ca masina mea intra in fabricatie cu data de 1 septembrie.  Lucru care  mi sa parut normal . Am lansat comanda , am achitat 5% din valoare .... Dar surpriza a fost pe la mijlocul lui august cand sunt sunat de aceasta Domnisoara si  imi spune ca:  nu vreau sa achit aceasta masina integral  ? pentru ca ea va pleca in concediu  si masina mea va ajunge la Alba iulia pe sfarsitul lui august . Nu am acceptat acest lucru , aducand-ui  la cunostinta ca nu achit  diferenta  pana nu vad masina . Pun mana la telefon si sun la Vocea Clientului  Dacia  si intreb ce se intampla  cu comanda mea . Raspuns : domnul ..... masina dumneavoastra va intra in fabricatie pe 1 septembrie  ;  va iesi pe poarta fabricii  in jurul lui 10-11 sept , si va ajunge la Alba iulia in 17-18 09.2018.   Raspuns OK  din partea  celor de la Mioveni . Dar in 04.09 sunt sunat  de un alt reprezentant de vanzari de la Aurocar 2002 Alba si imi  aduce la cunostinta ca masina a ajuns la ei !!! sa merg sa vad masina , sa o achit si sa o ridic .  Lucru care ma surprins si ma pus  pe ganduri . Sun iar la Mioveni si imi spune  din nou ca masina a intrat in fabricatie pe 1.09 si va iesi pe 10-11.09 . Sun iar la Alba .... raspuns : ... masina dumneavoastra a ajuns la noi ..... Ma duc , dar de aceasta data o primire   care a lasat de dorit si  ma pus pe ganduri . Vad masina , o verific din punct de vedere al culorii , dotarii ... totul ok .Mi se arata o hartie ca masina a fost fabricata pe 28.08 2018 .  Intreb reprezentantul  ce parere  are despre aceasta masina ...... Raspuns : cu banii astia va luati un Opel second-hand din germania  Posted Image si a plecat de langa mine in birou sa intocmeasca documentele . Am acceptat masina deoarece corespundea  din punct de vedere a culorii si dotarilor . Pana acum masina e ok ,Dupa o saptamana  merg dupa cartea de indentitate la ei . Data intocmirii cartii de indentitate 31.08.2018  Ma duc la RAR cu cartea si certificatul de conformitate sa vad daca totul e OK . Cei de la RAR  imi spun ca este o masina sfarsit de serie  si ca mai trebuie sa faca ceva cei de la Aurocar 2002  si ca fara aceste date politia nu imi va inmatricula masina . Ma duc  cu hartiile inapoi la Aurocar si astia se uita la mine speriati , habar nu aveau ce  aveau de facut .  Ma enervez un pic si iau hartiile si merg la politie sa inmatriculez masina . Stupoare ... masina este inmatriculata  . Sunt iar sunat de Domnisoara de la Aurocar  si sunt intrebat daca am inmatriculat masina , ii raspund ca Da  , dar ceva nu sa facut corect  , o sa vad ce nu este  si o sa iau masurile de rigoare , la care Domnisoara imi spune  ca putem rezolva problema   si ca NU VREA SA ISI PIARDA SERVICIUL . [ SA INTAMPLAT CEVA SI NU STIU CE }Lucru care  ma pus pe ganduri  De  aici au aparut discutiile cu ei pt ca eu am ramas cu ideia ca mi-au vandut o alta masina  si nu cea care a fost comandata de mine ce urma  sa intre in fabricatie pe 1 septembrie . Deci ... MARE ATENTIE dealerii , sunt oameni nepregatiti , interesati doar de castig  iar cumparatorul de buna credinta este lasa pe ultimul loc

Sunt foarte curioasa de ce cei din orașul de unde ai cumpărat mașina nu au așteptat ca cei de la fabrica Dacia sa livreze mașina ? Care a fost faza ? Mai au un punct de lucru și aveau mașina in stoc ? Sau poate a mai fost un client care a dorit acelasi model și ulterior s-a răzgândit ?
De ce au insistat ca mașina aia sa ți-o vândă ție?


#68
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Ma gândeam și eu la un Duster. Nu m-am hotărât încă. Mai e și Nissan Juke cam la același preț.
Pe mine m-ar interesa o mașina care in oraș consuma putin, dar sa fie destul de confortabila la drum lung. Și sa aibă geamurile mai închise la culoare ca sa nu-mi bată soare, lumina in ochi.
Și dacă s-ar putea sa nu se strice in următorii 10 ani, sa am de schimbat doar consumabilele.

#69
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 03.03.2016
Cum îmi dau seama care dinte motorizări este :"aspirant" și care este "cu turbina".?

#70
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007
SCE aspirat, TCE turbo

#71
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 03.03.2016
Mulțumesc de răspuns, am întrebat deoarece zice lumea ca e mai puturos ala cu turbina și ca trebuie sa aștepti între 2/5 min sa să se încălzească sau sa se răcească

#72
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Lumea zice niste prostii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate