Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

pareri Noul Duster?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View PostDannyMC, on 08 martie 2018 - 17:29, said:

Exista de 130 CP, dar pe Megane.
Ma refeream strict la Duster.

View Postconnectorxp, on 08 martie 2018 - 20:54, said:

Duster 2018 are alt cod de motor la propulsorul 1.2TCe 125CP, motoarele cu probleme aveau terminatia 404, cele nou au alt cod datorita normei Euro6B si posibil ceva imbunatatiri de ordin tehnic.
Cauta pe forumul marcii si te vei convinge. Aceleasi probleme au fost mostenite si de Nissan Qashqai 1.2 DiG-T.

#20
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
De azi vei avea varianta 1.33 TCe pe Captur in versiuni noi de putere, de 130CP si 220Nm si 150CP si 250Nm, ultimul fiind manual si automat, usor, dar sigur vor pune motorul acela si pe Duster, macar cel de 130, in locul la beleaua de 1.2

#21
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Bine ar fi, dar judecând după politica practicata de Renault în cazul mărcii Dacia, nu cred ca vor introduce prea curând aceasta motorizare pe gama Dacia.

#22
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Din cate imi amintesc 0.9 TCe a fost introdus pe Dacia imediat ce a aparut!

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postxplozia, on 07 martie 2018 - 19:41, said:

Foarte fiabil. La primul schimbat garnitura chiulosa la prima revizie, defect de fabricatie, iar la al doilea doar revizii
De vis !

#24
Doo_oo

Doo_oo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.03.2018

View Postconnectorxp, on 09 martie 2018 - 22:40, said:

De azi vei avea varianta 1.33 TCe pe Captur in versiuni noi de putere, de 130CP si 220Nm si 150CP si 250Nm, ultimul fiind manual si automat, usor, dar sigur vor pune motorul acela si pe Duster, macar cel de 130, in locul la beleaua de 1.2
Parca era 1.4 si 140cp, respectiv 1.6 si 165 cp , au intrat la apa ?

#25
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016

View PostDannyMC, on 10 martie 2018 - 19:45, said:

Din cate imi amintesc 0.9 TCe a fost introdus pe Dacia imediat ce a aparut!
1.33 tce a fost pus pe Scenic și Clasa A momentan, urmând Captur, Megane și Kadjar. Probabil anul viitor o sa apară și pe Duster

#26
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View PostDannyMC, on 10 martie 2018 - 19:45, said:

Din cate imi amintesc 0.9 TCe a fost introdus pe Dacia imediat ce a aparut!

Și 1.0SCe a fost montat pe Logan la scurt timp după lansare, dar nu observa nimeni tendința Renault de a monta motoare sub 100CP pe Logan? Logan e făcut pt taxe mici. De ce motorul K4K (1.5dCI) în varianta de 110CP nu e pe Logan? Îl găsim pe cel de 90CP.
Iar pe Duster dacă ar monta motoare mai potente combinate cu niște sisteme de transmisie mai evoluate (păstrând ipotetic prețul actual) , și-ar face singuri praf vânzările de Kadjar și Captur.  Plus ca nu știu cine ar mai cumpara Duster dacă ar ajunge peste 22 - 23 mii EUR. La suma asta deja exista multe alte variante. Bine, nu în varianta oferita de Dacia, cu tracțiune 4x4 sau cutie automata, camera marșarier etc, dar mașini mai sigure, mai bine antifoane și cu protecție anticoroziune mai buna.

Edited by robbie_ro, 11 March 2018 - 10:37.


#27
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
E strategia de marketing a Renault sa nu ofere motoare varf de gama pe Dacia. Si oricum atunci cand a fost disponibil un motor de peste 100 CP pe Logan nu l-a cumparat nici dracu' si 90% din vanzari erau facute de 1.4 MPI.

#28
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Revenind la problema initiala...

View Postalex0511, on 07 martie 2018 - 19:26, said:

Este cineva care si-a achizitionat noul Duster pe aici?Ce pareri aveti pana acum?Merita investitia?Ce motorizare se comporta cel mai ok?
Eu as merge pe 1.5dCi 110CP. Daca vrei tractiune integrala sau nu sau alte optiuni, vezi ce nivel de echipare ti se potriveste cel mai bine (in functie si de buget).

#29
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Bad post...

Edited by robbie_ro, 11 March 2018 - 21:08.


#30
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018

View PostBaxon, on 10 martie 2018 - 19:52, said:


De vis !

Insulti dacia! Dacia este o masina fiabila, cu materiale de calitate, tabla groasa... Hai ca mai si glumim! Dacia, indiferent ce model este, este o mizerie de masina. Indiferent cat de nationalist as fi nu pot sa nu spun acest lucru. In plus de asta, dacia nu este un produs romanesc. Cum l-ai compara, ce ochi dulci pentru dacia ai avea... nu iti iese asta din cap. In comparatie cu celelalte oferte din gama lor cand tragi linie masinile dacia sunt de proasta calitate si foarte scumpe pentru ce ofera. Daca tot vreti sa sustineti productia locala mai bine cumparati ecosport.

#31
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016
Ecosport este romanesc? :))) raportul preț calitate la Dacia este bun și sunt oameni ce prefera Duster in detrimentul Captur sau 2008 și altele

#32
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
@mcoroama
Este ca ai avut numai SH strain? O masina straina, noua, tu nu poti concepe ca merita ever, asa-i?
Am masina noua si Dacia si straina si sa stii ca sunt comparabile din toate punctele de vedere. Ce pierzi la una (partea utilitara la alea straine, insonorizare, performanta la Dacia) castigi la alta (insonorizare, performante la straine, utilitate la Dacia). Materialele sunt comparabile intre ele la aceeasi categorie de pret. Difera proiectarea si publicul tinta.

Edited by radu_vasile59, 12 March 2018 - 14:32.


#33
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018
@radu_vasile59 In 2004 tatal meu si-a luat mondeo NOU, bunicul meu are Sandero luat NOU. Eu nu mi-am luat nou pentru ca eu am alta scara de valori. Intai mi-am terminat casa si dupa aia masina noua. Probabil va fi o Mazda 3 luna viitoare. Dar cum ziceam, nu as da un ban sters pe Dacia si mega-masinile lor.

@MicroEdge La fel de romaneasca ca dacia.

#34
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Deci tu inca nu ai platit pretul pentru o masina noua si nici intretinerea ei ca sa stii cat merita sau nu. Stii doar din ce ti-au spus ai tai si ai mai citi printre randuri. Ne auzim cand deja tu esti la "butoane". Eu am deja vechime in "sportul" asta, si masina a fost intre ultimele chestii la mine, chiar permis am avut intre ultimii din familie. Si desi am in principal masini "straine" (franceze, japoneze), pot spune ca Dacia nu e chiar jalnica daca o pui langa celelalte. Tine steagul foaret bine ca masina de zi cu zi, dovada fiind vanzarile Dacia de la nemti, cunoscuti ca foarte nationalisti la acest subict. Si ca tot se sustine ca Renault sunt cele mai slabe masini franceze, cea mai vanduta marca straina in Germania este chiar asta - Renault.

#35
mcoroama

mcoroama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 24.02.2018
@radu_vasile59 Fix de asta nu imi plac oamenii care isi dau cu presupusul. Acel mondeo l-am condus fix din ziua in care l-am ridicat de la dealer si pana in toamna anului trecut cand m-am mutat in casa mea. Intre timp in ultimii 6 (aproape 7 ani) am condus si un focus mk1 sh proprietate personala plus cateva alte sh-uri in anumite situatii.
Ca masini de serviciu am avut o duzina dar nici una nu a mirosit ca dusterul (plastic comunist). Ce este drept, nu am fost la "butoanele" unei masini noi a mea. Dar in 14 ani am folosit 5 masini noi noute si pot face o comparatie obiectiva pentru ca in ultimele luni am condus un mcv si un vito ambele de noi luate la firma unde lucrez. In plus de asta la firma care lucram in 2015 au primit cadou un Duster pe care l-am adus din Buc la SV si mi-am facut o parere a dracului de rea. Deci cum ziceam, pentru mine Dacia este o gluma proasta chiar daca nemtii le iubesc.
Apropo, avem presedinte neamt :|

#36
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Eu zic sa dai banii tai pe o masina noua, sa ii faci asigurari, platesti impozite, revizii etc si apoi o sa vezi cu alti ochi ce vezi acum.
Si eu am condus masini de 5-8x mai scumpe ca un Logan si care mergeau intr-un mare fel. Dar daca ar fi sa dau eu banul pe ele, poate 1/3 din ele m-ar mai incanta. Valabil si pentru MB, BMW, VW, Skoda, ultimele fiind no-go de la primul km. E incredibil cum modifica perceptia asupra masinii o sigla, pentru majoritatea populatiei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate