Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Factura ENEL dupa 5 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006

 pasilla, on 07 martie 2018 - 19:13, said:

Pare un abuz, dar trebuie sa dovedesti ca ai reziliat contractul.

Mai exista acel contor cu seria 0240342 ? Se intelege din factura ca a fost citit pe 01.01.2016, ceea ce e cam ciudat.

Poate daca mergi la Enel si le explici, se rezolva.


Trebuia sa blurezi numele si adresa de pe factura.

Nu sunt foarte sigur de reziliere, pentru ca vecinul ce a facut constructia s-a ocupat de toate actele/contractele.Apartamentul din Nisipari 13A a fost de asemenea, vandut, nu mai locuiesc in Bucuresti de 5 ani.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Deci 13A nu mai este proprietatea ta?

Pai atunci nu mai ai nici o treaba cu locatia aia.

Eu consider ca este problema noului proprietar.

@ ericmario
gata am facut update la baza de date.

Edited by arg, 07 March 2018 - 20:20.


#21
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Nu

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 dany67, on 07 martie 2018 - 20:11, said:

Nu
Nu, ce anume?

Edited by arg, 07 March 2018 - 20:14.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 dany67, on 07 martie 2018 - 18:57, said:

doamna de acolo mi-a spus ca acel contract apare "in reziliere", si ca nu gaseste cererea de reziliere.
Deci nu s-a reziliat... plata.

 arg, on 07 martie 2018 - 20:10, said:

Deci 13A nu mai este proprietatea ta?
Chiar daca nu mai e, contractul nu devine nul automat fara cerere de reziliere cu primire nota oficiala cand il inchid.

Edited by andreic, 07 March 2018 - 20:22.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Eu stiu ca contractul se transfera, si daca sunt chestii neclare se semneaza o hartie ca se preiau toate "minunatiile".

Cand am cumparat o propietate m-am dus doar eu cu contractul de v-c si am trecut totul pe numele meu.

Edited by arg, 07 March 2018 - 20:27.


#25
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006

 arg, on 07 martie 2018 - 20:10, said:

Deci 13A nu mai este proprietatea ta?

Pai atunci nu mai ai nici o treaba cu locatia aia.

Eu consider ca este problema noului proprietar.

@ ericmario
gata am facut update la baza de date.
Contractul cu pricina a fost la Nisipari13.Cladirea demolata, in 2010, curent scos, inclusiv contor, bransament, și chiar stâlpul ce era in fata curții .Constructia noua a durat pana in 2012,branșament subteran, 380V, număr nou Postal 13A.
13A s-a vandut in 2013.Noul proprietar n-are nici o treaba cu contractul acela vechi.Doar eu amPosted Image

Edited by dany67, 07 March 2018 - 20:44.


#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Probabil ti-au trimis acolo factura in urma cu 5 ani, dar nu te-a anuntat nimeni de la acea locatie. Iar acum au dat de tine.

#27
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Cu noul proprietar am avut alta "fericire".Cand am vandut, in 2013, m-a rugat sa-i las cablul tv(UPC) pana face el alt contract.Eu, baiat bun( prost), am zis "e om serios, a platit 140.000 pe casa".La vreo 4-5 luni, ma suna sa-mi zica ca am multe scrisori de la UPC, zic sa le deschida, sa vada ce e.Ce sa fie, cateva facturi, total vreo 500 lei.
Zic:pai tu nu ai platit facturile pana acum?
El:aaa , pai dupa ceva timp, mi-au oprit astia cablul, si atunci mi-am facut eu contract.
Eu:si nu era bine sa ma anunti si pe mine?
....
Sun la UPC sa vad.O doamna imi spune ca a fost oprit cablul pentru neplata.Ok, si atunci de ce tot vin facturi?intreb. -Pai asa e contractul!O intreb: asa e contractul, eu atunci ce platesc 110 lei lunar, daca cablul e oprit?Si-mi spune, foarte normal: pai tv analogic functioneaza, si de pe telefonul fix puteti suna la nr. de urgenta!Si uite ce m-am incapatanat sa nu platesc, si uite ca dupa vreo 2 ani am platit 1200 lei.Da' am scapat!Posted Image

 Mizu, on 07 martie 2018 - 20:49, said:

Probabil ti-au trimis acolo factura in urma cu 5 ani, dar nu te-a anuntat nimeni de la acea locatie. Iar acum au dat de tine.
Pai le-a trebuit 5 ani sa ma gaseasca?Acelasi nr. de telefon aveam si atunci.

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dany67, on 07 martie 2018 - 18:27, said:

Va salut!Dupa cum spune si titlul, am primit o factura de"recalculare", dupa fix 5 ani, pentru o adresa unde nu mai locuiesc, tot de 5 ani.Se obisnuieste asa, sa vina facturi dupa o lunga perioada ?

Nu conteaza daca locuiesti sau nu, conteaza daca e proprietatea ta sau nu... Curentul electric nu se consuma singur...

 dany67, on 07 martie 2018 - 20:40, said:

Contractul cu pricina a fost la Nisipari13.Cladirea demolata, in 2010, curent scos, inclusiv contor, bransament, și chiar stâlpul ce era in fata curții .Constructia noua a durat pana in 2012,branșament subteran, 380V, număr nou Postal 13A.

Ai ramas cu datorii neachitate, atunci cand s-a demolat cladirea... pe motiv ca ... lasa bai... .?  Ma gandesc ca datoriile alea nu-s rezultate din nimic.. Ori ai reziliat contractul tarziu...

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,858
  • Înscris: 20.10.2015
DIn pacate va trebui sa platesti, si cand spun sa platesti nu numai la ENEL ci si la UPC
Eu iti propun sa mergi sa discuti cu ei, pentru ca banuiesc ca ai fost atat de pr bun incat nu ai un contract cu cel care ti-a cumparat casa sa-l poti actiona in judecata

Eu am mai scris aventura mea cu o firma de recuperari acum vreun an si ceva, aventura in sfarsit terminata martea trecuta.
Datoria de la ENEL si UPC va fi vanduta la o firma de recuperari care vor sfarsi prin a te da in judecata si transfera datoria pe CNP- ul tau si deci la circa financiara de unde locuiesti.
Eu am inchieiat afacerile cu ei am fost personal la UPC sa predau aparatele si sa inchei contul si tot mi-au mai trimis o factura de care nu aveam habar.
Plecat din tara in Sep 2014, fara cont in Romania, fara proprietati, m-a contactat firma de recuperari ca ma da in judecata daca nu platesc.
Ehee, circu' dracu
Marti am platit si terminat (sper)

Mult noroc

#30
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

 Tsunnnami, on 08 martie 2018 - 05:48, said:

DIn pacate va trebui sa platesti, si cand spun sa platesti nu numai la ENEL ci si la UPC
Eu iti propun sa mergi sa discuti cu ei, pentru ca banuiesc ca ai fost atat de pr bun incat nu ai un contract cu cel care ti-a cumparat casa sa-l poti actiona in judecata

Eu am mai scris aventura mea cu o firma de recuperari acum vreun an si ceva, aventura in sfarsit terminata martea trecuta.
Datoria de la ENEL si UPC va fi vanduta la o firma de recuperari care vor sfarsi prin a te da in judecata si transfera datoria pe CNP- ul tau si deci la circa financiara de unde locuiesti.
Eu am inchieiat afacerile cu ei am fost personal la UPC sa predau aparatele si sa inchei contul si tot mi-au mai trimis o factura de care nu aveam habar.
Plecat din tara in Sep 2014, fara cont in Romania, fara proprietati, m-a contactat firma de recuperari ca ma da in judecata daca nu platesc.
Ehee, circu' dracu
Marti am platit si terminat (sper)

Mult noroc
Adica le-ai timis bani prin western?
Tsunnnami ai facut punga mare la neicanimeni. Ai fost corect, te-ai dus sa inchei contul la UPC cand ai plecat, i-ai intrebat daca asta e tot, bye-bye au revoire si trangeri de maini cordiale si apoi mai gasesc ei ceva de cersit? Total neprofesional si demn de Romania!
Eu de cate ori trec prin Ro, vizitez sediul krup sa-i intreb daca ma mai au in baza de date si sa ma mai pasuiasca pana la pensie, acu inca le pot da o ....!

#31
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Am sunat un "prieten" de la Enel:

Contractul este Activ, nu este inchis sau reziliat, acelasi contor, ultima citire 26946

Ai de plata rezervarea, cogenerarea si certificatele verzi (bani care merg la stat) + donbanzile penalizatoare !

Asa ca marca banu' si fa-ti rezilierea de contract !

 dany67, on 07 martie 2018 - 19:54, said:


Nu sunt foarte sigur de reziliere, pentru ca vecinul ce a facut constructia s-a ocupat de toate actele/contractele.Apartamentul din Nisipari 13A a fost de asemenea, vandut, nu mai locuiesc in Bucuresti de 5 ani.


#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Totusi perioada de facturare 12.03.2012- 01.01.2016 nu mi se pare in regula.
Asa se fac regularizarile la Enel, pe 4 ani ?

#33
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
A existat o cerere de reziliere initiata de client la data de 9/7/2012, pe motivul ca nu mai exista locuinta, a carei rezolutie nu a fost incheiata , probabil i s-a cerut documentatia de reziliere , clientul a renuntat ??  iar cererea a ramas in stadiul  in asteptare client.

In tot acest timp contractul a mers mai departe, trebuie lamurit cu cei de la Enel ce s-a intamplat si de vazut ce e la fata locului !

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu puteau citi contorul timp de 6 luni-1 an , trebuia sa i se suspende furnizarea ee.
Daca l-au citit, trebuia sa i se emita factura.

Ceva s-a intamplat dpdv hartagoriilor in data de 01.01.2016.
Simpla plata a facturii s-ar putea sa nu rezolve problema.

Norocul este ca suma facturata este relativ mica. O regularizare de 4 ani putea fi cocosabila.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,858
  • Înscris: 20.10.2015

 aaddyy2005, on 08 martie 2018 - 08:17, said:

Adica le-ai timis bani prin western?
Tsunnnami ai facut punga mare la neicanimeni. Ai fost corect, te-ai dus sa inchei contul la UPC cand ai plecat, i-ai intrebat daca asta e tot, bye-bye au revoire si trangeri de maini cordiale si apoi mai gasesc ei ceva de cersit? Total neprofesional si demn de Romania!
Eu de cate ori trec prin Ro, vizitez sediul krup sa-i intreb daca ma mai au in baza de date si sa ma mai pasuiasca pana la pensie, acu inca le pot da o ....!

Nu, am trimis-o pe mama cu banii.

O sa va povestesc ce poate pati un om corect

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate