Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Factura ENEL dupa 5 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Va salut!Dupa cum spune si titlul, am primit o factura de"recalculare", dupa fix 5 ani, pentru o adresa unde nu mai locuiesc, tot de 5 ani.Se obisnuieste asa, sa vina facturi dupa o lunga perioada ?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pai acolo nu locuieste alt cineva? sau e tot propietatea ta.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Daca nu mai locuiesti acolo, insemna ca nu mai ai de ce plati :D

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Adm, on 07 martie 2018 - 18:29, said:

Daca nu mai locuiesti acolo, insemna ca nu mai ai de ce plati Posted Image
daca a scos contorul sau a vandut propietatea.... altfel contractul merge inainte....
pe funizor nu-l intereseaza daca locuieste acolo sau nu, este un puct de consum care consuma sub 1kw pe an dar este activ.

Edited by arg, 07 March 2018 - 18:31.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca ai reziliat contractul cu enel in urma cu 5 ani, nu cred ca trebuie sa tii cont de aceasta factura.

Poti sa o pui aici [factura], ca sa vedem si noi minunea  ?


Daca recalcularea aia se refera la o perioada din urma cu 5 ani, sumele alea sunt prescrise.
Daca recalcularea se refera la ceva "proaspat", inseamna ca ai inca contract cu enel pe acea adresa.

Edited by pasilla, 07 March 2018 - 18:38.


#6
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 dany67, on 07 martie 2018 - 18:27, said:

Va salut!Dupa cum spune si titlul, am primit o factura de"recalculare", dupa fix 5 ani, pentru o adresa unde nu mai locuiesc, tot de 5 ani.Se obisnuieste asa, sa vina facturi dupa o lunga perioada ?
Probabil ca o sa trebuiasca sa justifici cu factura de acum 4ani si 11luni ,cid soldul era 0.
Ca la noi,totul este posibil,nimic nu este minune.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 XTH, on 07 martie 2018 - 18:38, said:

Probabil ca o sa trebuiasca sa justifici cu factura de acum 4ani si 11luni ,cid soldul era 0.
Ca la noi,totul este posibil,nimic nu este minune.
Nu conteza soldul din urma cu 4 ani si 11 luni. Este vorba de o factura noua, nu despre eventuale debite restante.


Eu ma intreb cum de a primit acea factura. Nu mai locuieste acolo si probabil nu ar trebui sa aibe acces online la acel cont.

Edited by pasilla, 07 March 2018 - 18:43.


#8
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Dupe 5 (cinci) ani DE LA CE ?!
De la nasterea cu Hristos, de la marea apocalipsa din 1914, de la schisma crestina.... ?!?!?!?!

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mybrandnewmail59, on 07 martie 2018 - 18:51, said:

Dupe 5 (cinci) ani DE LA CE ?!
De la nasterea cu Hristos, de la marea apocalipsa din 1914, de la schisma crestina.... ?!?!?!?!
Hai ca nu e greu de inteles

 dany67, on 07 martie 2018 - 18:27, said:

dupa fix 5 ani, pentru o adresa unde nu mai locuiesc, tot de 5 ani.


#10
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Ieri m-au sunat de la coface(astia-s un fel de recuperatori?), o domnisoare cu voce de Barbie, foarte intepata..care nu a putut sa-mi dea detalii despre ce reprezinta factura in cauza, ea stia doar ca tre' sa platesc, ca altfel ajungem la "judecata"Azi am sunat la enel, sa ma lamuresc, doamna de acolo mi-a spus ca acel contract apare "in reziliere", si ca nu gaseste cererea de reziliere.Factura este emisa in 17.10.2017, si reprezinta recalculare dela ultima factura pana la aceasta, adica din 2012 pana la 17.10.2017!Eu am locuit acolo 2001-2012, cand ,m-am asociat cu un vecin ce a facut o constructie pe ambele terenuri(al meu+al lui)si mi-a oferit un etaj in acea constructie.Am terminat contractul cu enel(cel putin asa stiu eu), si am facut alt contract, pentru 380V, totodata schimbandu-se si adresa, "un pic".Adica din Nisipari 13, a devenit Nisipari 13A.

Attached Files



#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 dany67, on 07 martie 2018 - 18:57, said:

Ieri m-au sunat de la coface(astia-s un fel de recuperatori?), o domnisoare cu voce de Barbie, foarte intepata..care nu a putut sa-mi dea detalii despre ce reprezinta factura in cauza, ea stia doar ca tre' sa platesc, ca altfel ajungem la "judecata"Azi am sunat la enel, sa ma lamuresc, doamna de acolo mi-a spus ca acel contract apare "in reziliere", si ca nu gaseste cererea de reziliere.Factura este emisa in 17.10.2017, si reprezinta recalculare dela ultima factura pana la aceasta, adica din 2012 pana la 17.10.2017!Eu am locuit acolo 2001-2012, cand ,m-am asociat cu un vecin ce a facut o constructie pe ambele terenuri(al meu+al lui)si mi-a oferit un etaj in acea constructie.Am terminat contractul cu enel(cel putin asa stiu eu), si am facut alt contract, pentru 380V, totodata schimbandu-se si adresa, "un pic".Adica din Nisipari 13, a devenit Nisipari 13A.
ai ramas cu ceva restanta, foarte probabil, iar acum a ajuns la recuperator.Eu am patit-o cu o factura de 25 lei ramasa neachitata, si nu iti zic ca am platit pana la urma vreo 150 lei dupa 7 ani, si miau venit vreo 4 facturi, prima orara aia + penalitati, apoi inca doua cu penaliati la penalitati, si ultima, cea mai haioasa 0.33 lei, nu stiu ce au mai calculat ei...

#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu ai reziliat contractul , esti bun de plata , iar tu spui ca nu esti sigur ce-ai facut .
Frumusetea este ca iti pot sista furnizarea si la adresa actuala .

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare un abuz, dar trebuie sa dovedesti ca ai reziliat contractul.

Mai exista acel contor cu seria 0240342 ? Se intelege din factura ca a fost citit pe 01.01.2016, ceea ce e cam ciudat.

Poate daca mergi la Enel si le explici, se rezolva.


Trebuia sa blurezi numele si adresa de pe factura.

Edited by pasilla, 07 March 2018 - 19:21.


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 arg, on 07 martie 2018 - 18:30, said:

... propietatea....
rrrrrrr.

 arg, on 07 martie 2018 - 18:29, said:

... propietatea...
rrrrrrr.

E cam asa: propriu - proprietar - proprietate. Posted Image

Edited by ericmario, 07 March 2018 - 19:19.


#15
mishu200

mishu200

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.03.2018
Si eu am primit dupa aproximativ 1 am o factura de 180 lei pentru ca in luna aprilie 2017 am schimbat doar numele proprietarului de pe contract, ramanand aceasi adresa de consum.
Cei de la enel au zis ca este normal si ca asa se trimit, dupa 6 luni sau mai tarziu ...

Pe ce perioada spune ca trebuie sa platesti aceea factura ?

#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
adica pentru energia consumata intre 2012-2016 se aplica TVA 19%?! pot si eu sa nu mai platesc nimic pana la anul cand zic astia ca se face TVA-ul 18%?

Edited by alexpet, 07 March 2018 - 19:36.


#17
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Probabil ca o sa o platesc.Dar e foarte deranjant faptul ca s-au trezit dupa 5 ani.Parca asa, sa-ti faca in necazPosted Image

#18
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Dupa ce scrie in factura contorul a ramas activ si a fost citit, ca regularizare, ultima data fiind in ianuarie 2016, iar ca termen de plata noiembrie 2017. Din ce scrie in factura esti clientul lor, deci sunt indreptatiti sa incerce recuperarea datoriei, eventual s-o vanda catre recuperatori.
Cu ENEL nu prea mai ai ce face, ei s-au spalat de maini, au vandut datoria de la tine si or fi incasat un 20% din datorie, asa ca mingea este la altcineva acum. Daca nu vrei sa platesti trebuie sa contesti in instanta datoria. Daca vrei sa te iei in bete cu recuperatorii este placerea ta, dar trebuie sa demonstrezi in instanta ca ai incheiat contractul la data de... , ai dat indexul final, nu pe vorbe. Cu rechinii o sa mai ai placerea sa conversezi, o sa te sacaie, ca te baga in baza de date a datornicilor, ca iti mai ia comision de executare silita si alte cele. Asa ca uita-te in oglinda, hotareste-te ce vrei sa faci si procedeaza in consecinta - le platesti celor de la Coface suma ceruta sau mergi de gat cu ei in instanta.

@mishu200 - Treaba cu factura dupa o perioada mai mare pe numele fostului proprietar, contractul lui incheiat, deschis altul pe numele meu, am avut si eu, i-am intrebat pe contul deschis la ENEL de ce mai trimit asa factura, ca eu am preluat din data de ..., cu index ..., ce este inainte nu ma intereseaza, am ost la ei la sediu pe Giurgiului cu poza contorului, si au zis ca asa este procedura, regleaza ceva la certificatele verzi, care alea se stiu deabia la inceputul anului urmator, si ca eu nu am de platit nimic.

Edited by claudiu1, 07 March 2018 - 19:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate