Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vodafone nu pune in aplicare o sentinta definitiva si irevocabila

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#91
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Daca te referi la formularul online, dupa trimiterea lui ai primit un email cu un numar de inregistrare.
Poti sa suni si sa intrebi care e stadiul reclamatiei.

Sa verifici si corespondenta din cutia postala.
La adresa care ai mentionat-o in formular iti vine de la posta o instiintare.
Cu acea instiintare, mergi la oficiul postal mentionat si ridici raspunsul.

Inca au ramas in epoca de piatra.
Tu le trimiti reclamatia electronic iar ei iti trimit instiintare sa mergi la posta sa ridici raspunsul.

#92
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Mama cât ai încasat @danutz numai pentru cã ai adus la cunoștințã chestia asta.


#93
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Esti sigur ca pentru asta?

#94
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Eu sunt mulțumit cã pânã la urmã, cu ajutorul informațiilor postate de @danutz1 (pentru care îi mulțumesc foarte mult!) și a verificãrilor fãcute de echipa tehnicã Vodafone care a confirmat aspectele sesizate de mine, am reușit sã închid abonamentul de date mobile într-un mod amiabil!

Pentru mine, totul e bine când se terminã cu bine! :)

#95
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Un exemplu de urmat pentru toti care vor sa rezilieze inainte de termen.
Nu va lasati intimidati de Vodafone sau recuperatori, n-au ce sa va faca.

#96
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Am portat vineri un abonament de pe vodafone pe orange, instant am primit mesaj cum ca trebuie sa platesc taxa de justa despagubire. Seara le-am trimis mail sa vedem ce au de spus. Revin dupa raspunsul final, deocamdata ma aburesc cu definitiile consumatorului.

#97
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Orice ar spune nu plati.
Astea sunt tehnici de intimidare, sa te faca sa anulezi portarea.

Edited by danutz1, 07 July 2018 - 18:09.


#98
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Vodafone pune in aplicare o sentinta definitiva si irevocabila!
Acum trei luni am portat un abonament Vodafone (fara telefon) in rețeaua Digi.Nu mi-au pus taxe de reziliere.
Mai aveam 23 de luni de contract.

#99
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
O pune cand vor ei. Cazurile anterioare arata contrariul.

#100
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
probabil depinde si de valoarea abonamentului.daca ai avut un abonament de 4-5 euro,probabil nu se mai complica.

#101
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,290
  • Înscris: 03.04.2004
Hehe, stai relax :) sa verifici dupa vreo 2-3 luni sa vezi daca ai datorii pe la ei.. asta daca nu suna vreun recuperator inainte

#102
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View Postemanu900, on 08 iulie 2018 - 09:15, said:

Hehe, stai relax Posted Image sa verifici dupa vreo 2-3 luni sa vezi daca ai datorii pe la ei.. asta daca nu suna vreun recuperator inainte
Hehe,deja mi-am facut alt abonament :))

View Postlegalizes_crime, on 07 iulie 2018 - 23:37, said:

probabil depinde si de valoarea abonamentului.daca ai avut un abonament de 4-5 euro,probabil nu se mai complica.
11 euro

#103
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Nu s-au mai obosit sa raspunda dupa ce le-am explicat punct cu punct. Astept factura in august sa vad daca e umflata. Cu ocazia de a expira un contract am portat numarul alaturi de al meu, urmeaza si al treilea in august.

#104
danutz21

danutz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 18.07.2018
Ia uite ce mi-a picat in mana:
Attached File  Untitled.png   47.78K   76 downloads

Personaje principale:
1. Telekom Romania Communication
2. GETBACK RECOVERY SRL

Astept sa gaseasca contractul amicul meu apoi va incepe distractia.

De la Getback Recovey am primit pe mail facturile impreuna cu un text ce explica sumele restante si bineinteles somatia de plata.
In cc erau inca vreo doua adrese de-ale lor, una de suport clienti iar cealalta probabil a vreunui sef.
Sunt nerabdator sa le raspund Posted Image

Cu Orange am avut o experienta asemanatoare dar era in faza incipienta, doar emisesera factura cu taxa de despagubire.
Nu s-a mai ajuns la recuperatori pentru ca au stornat-o. Cu Telekom incepe distractia de azi iar la Vodafone inca nu mi-a picat pe mana nicio factura cu despagubiri.

Edited by danutz21, 19 July 2018 - 13:25.


#105
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011

Quote

De asemenea, pentru clarificarea situatiei expuse dorim sa va informam faptul ca Legea 161 din 12 iulie 2010 (modificarea art. 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului si a Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori (publicata in monitorul oficial 497 din 19 iulie 2010) considera abuzive doar acele clauze care impun consumatorului plata unor sume fixe in cazul in care se doreste rezilierea contractului inainte de expirarea perioadei minime contractuale. Astfel, va reamintim faptul ca, in contractul pentru servicii Vodafone, justa despagubire este variabila si este calculata in functie de anumite criterii: numarul de luni ramase pana la expirarea perioadei minime contractuale, tipul terminalului achizitionat la pret promotional, contravaloarea lunara a abonamentului.
Precizam ca o interpretare in sensul interzicerii aplicarii unei despagubiri in cazul nerespectarii de catre utilizator a termenului minim contractual ar fi contrar principiilor de drept, securitatii juridice si ar crea un dezechilibru intre partile contractante. Astfel, operatorul acorda clientului la momentul semnarii contractului o oferta de pret si un pachet de beneficii care este avantajos pentru ambele parti cu conditia respectarii prevederilor stabilite initial, si, in consecinta si a perioadei minime contractate.

Inca ma gandesc daca sa fac de acum reclamatie sau sa astept emiterea facturii. Le-am mai trimis eu un mail, pentru ca timp de 3 saptamani nici nu s-au mai obosit sa raspunda.

Edited by omegaa, 31 July 2018 - 15:56.


#106
danutz21

danutz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 18.07.2018
Cu un astfel de raspuns sigur se lasa cu amenda de la ANPC.

E incredibil de cata impertinenta dau dovada si cum interpreteaza legea.
Sunt considerate abuzive acele clauze care impun consumatorului plata unor sume fixe auzi, asa inteleg ei.

Asteapta totusi factura si impreuna cu raspunsul lor, fa reclamatie la ANPC.

Edited by danutz21, 31 July 2018 - 16:06.


#107
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
am facut reclamatie online la anpc
am primit raspuns:
cererea se transmite pt solutionare catre anpc directia generala control si supraveghere piata si armonizare europeana,care va comunica raspunsul,avand in vedere mentinerea taxei de justa despagubire

#108
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Update: pe luna asta nu mi-a bagat nimic in plus, chiar am mai putin de plata si nu stiu de unde. Astept septembrie Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate