Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Arduinizare pompe de caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
Moisescualex82

Moisescualex82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 05.11.2017
Ca si idee , am gasit pe cineva in Slovenia care a promis ca ne va face automatizarea la pompa tot cu Arduino , suntem 3 care avem aceasta pompa aici pe forum . Ca si pret colegul Adrian  a negociat la €110 , vroia €130 initial . Din cauza pretului pompei am cativa vecini interesati de aceasta pompa ( la inceput erau reticienti cand au auzit ca " trebuie bagata in priza " :) si toti imi spuneau ca o sa ma usuce la buzunar facturile , dar acum si-au schimbat opinia si vor sa isi comande si ei . Asta era ca o paranteza legat de remunerare , probabil ca poti cere aceasi bani de la vecinii mei si probabil ca vor mai fi si altii care or sa cumpere aceasta pompa din cauza pretului accesibil .

#20
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ar trebui să facem o listă cu toate variabilele de intrare implicate. Ar fi cam aşa:
-temperatura tur
-temperatura retur
-temperatura exterioară
-viteza de variaţie a temperaturii exterioare şi sensul ei

#21
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View PostMoisescualex82, on 07 martie 2018 - 15:18, said:

Am revenit cu ce mi-as dori eu de la pompa sa faca .

1 . As vrea sa pot folosi si functia de racire pe timp de vara - firul A4
2 . Sa pot folosi pompa sa produca si apa calda intr-un boiler cu 2 serpentine - probabil ca o vana cu 3 cai ca sa inchida circuitul caloriferelor si sa bage pompa la 100% din putere in boiler sa incalzeasca apa , eventual cand nu necesita sa lucreze pentru caldura din casa si sa nu mai aiba prea multe opriri compresorul .
3 . Sa setez o temperatura ambientala in casa iar ea sa stie sa moduleze puterea ca sa scoata un consum optim .

View PostMoisescualex82, on 07 martie 2018 - 15:18, said:

Am revenit cu ce mi-as dori eu de la pompa sa faca .

1 . As vrea sa pot folosi si functia de racire pe timp de vara - firul A4
De acord, adica daca tot e bal, e pacat sa te uiti vara transpirand in chiloti la cat de faina e centrala ca are arduino.

Quote

2 . Sa pot folosi pompa sa produca si apa calda intr-un boiler cu 2 serpentine - probabil ca o vana cu 3 cai ca sa inchida circuitul caloriferelor si sa bage pompa la 100% din putere in boiler sa incalzeasca apa , eventual cand nu necesita sa lucreze pentru caldura din casa si sa nu mai aiba prea multe opriri compresorul .
Hmm, merita macar discutat. Vor si ceilalti? Adica una e sa gandesti de la inceput la o solutie simpla, fara, alta una complicata, cu incalzirea apei, alta sa le faci pe amandoua.

Quote

3 . Sa setez o temperatura ambientala in casa iar ea sa stie sa moduleze puterea ca sa scoata un consum optim .
Da, asta e o idee importanta - e ideea lui kolfleading "uita-te doar la temperatura de tur ca-i mai simplu si suficient", apoi ideea ca de ce sa nu iei in calcul si temperaturile din casa si/sau afara (asta dpdv al programului poate aduce si simplificare si optimizare)
Deci e bine sa se ia o decizie. DPDV arduino nu prea conteaza ca citeste o temperatura sau trei, senzorii Dallas 18?? merg toti cu aceleasi biblioteci (nu creste mult codul) si acelasi fir.

#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postblimpyway, on 07 martie 2018 - 15:17, said:


O placuta cu 4 relee compatibile cu arduino, costa in Ro cam 19 lei.
Cu optocuploare nu am lucrat si nu stiu cit ar costa 4 optocuploare pe 5V

Deci tu vrei si cronotermostat. Asta implica alt program si eventual un afisaj cu 4 rinduri (cum are Mihaicozac). Nimic in plus pe partea de piese. Doar programul este altul. (si optional afisajul)

Ca sa se modifice singura temperatura de tur, trebuie sonda externa. Este ilogic sa modifici temperatura de tur in functie de temperatura ambientala.
Este ca si la centralele pe gaz. Centrala o setezi pe 70grd si termostatul de camera pe 22grd. Daca vrei alte temperaturi pe tur, atunci pui sonda externa.
Treaba asta implica o sonda in plus si alt program.

La partea de racire intradevar se schimba temperatura de tur. Dar asta o faci tot din program. Piesele ramin tot alea. Doar programul difera.

La partea cu recompensatul celor care ajuta.
Cei care au pompa dinasta de caldura, nu au decit sa-si cumpere singuri materialele si sa invete sa-si faca singuri programul. Daca nu pot, atunci sa-si cumpere varianta digitala a lui Rego 800. Sau in privat sa plateasca pe cineva sa-i ajute.

Edited by florin71_skoda, 07 March 2018 - 15:38.


#23
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postblimpyway, on 07 martie 2018 - 15:29, said:

de ce sa nu iei in calcul si temperaturile din casa si/sau afara (asta dpdv al programului poate aduce si simplificare si optimizare)
In nici un caz nu aduce simplificare, deoarece optimizarea consumului PDC este o problema complicata, cu cerinte contradictorii.
(temperatura tur vs. timpul in care se atinge temperatura ambientala ceruta).

#24
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postkolfleading, on 07 martie 2018 - 15:26, said:

Nu va legati inca de temperatura ambientala, pentru ca ... mai e muuult pana departe.

Eu am propus sa ne legam de temperatura de tur ambientala in sensul de TA de tip on/off
Cind setezi temperatura de tur si faci o logica pentru modulatie, daca tot folosesti cele 3 relee pe post de SW-uri, poti sa implementezi si un TA on/off care tot acele relee le gestioneaza.

View Postkolfleading, on 07 martie 2018 - 15:35, said:

In nici un caz nu aduce simplificare, deoarece optimizarea consumului PDC este o problema complicata, cu cerinte contradictorii.
(temperatura tur vs. timpul in care se atinge temperatura ambientala ceruta).
Pai nu merge ca si la centrala pe gaz, sa am un TA on /off si pompa sa o setez pe 35grd ?

Daca bagam o chestie cum aveau centralele Bereta pe vremuri ? Daca trec 30 minute si nu decupleaza TA-ul, creste turul CT cu 5grd. Daca trec alte 30 minute, iar creste turul cu 5grd. Dupa ce decupleaza TA-ul, se reseteaza treaba.
(Asta cu timpul inca nu stiu cum se face la Arduino. Am tot incercat dar deocamndata nu-mi iese cum vreu eu)

Edited by florin71_skoda, 07 March 2018 - 15:45.


#25
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postkolfleading, on 07 martie 2018 - 15:26, said:

Nu va legati inca de temperatura ambientala, pentru ca ... mai e muuult pana departe.
Rezolvati prima data sa puteti controla temperatura de tur.

Reglarea automata in functie de temperatura ambientala este o problema mult mai complicata, din cauza ca exista doua cerinte contradictorii:
  • temperatura de tur mare scade eficienta PDC,
  • temperatura de tur mica poate da impresia ca nu se va atinge temperatura ambientala
  • procesul de incalzire are o inertie foarte mare
In conditiile de fata, eu zic ca cel mult se poate face o curba de termoreglare (temp. tur in functie de temp. exterioara), dar in versiunea a treia.

Sincer mi se pare ca e tocmai invers, doar stiind cat e de frig in casa si vrei s-o aduci cat mai repede la un nivel confortabil - poti lua decizia sa ridici puterea sacrificand o ora din eficienta, fapt care duce obligatoriu la o temperatura pe tur mai ridicata.
Adica faptul ca nu stii ca e frig in casa si tii cu dintii sa nu sara turu de 30 de grade ii va face pe oameni sa astepte mult pana se incalzeste casa.

#26
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postblimpyway, on 07 martie 2018 - 15:42, said:

Adica faptul ca nu stii ca e frig in casa si tii cu dintii sa nu sara turu de 30 de grade ii va face pe oameni sa astepte mult pana se incalzeste casa.
Corect, cand afara sunt -20 C, in casa 12 C si iti clantane dintii, nu te mai uiti la consum.
Oricum vor fi ma multe curbe de reglare, una din ele va fi sa zicem ECO, cu o panta lina a cresterii temp pe tur.

#27
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postblimpyway, on 07 martie 2018 - 15:42, said:

vrei s-o aduci cat mai repede la un nivel confortabil

View PostMoisescualex82, on 07 martie 2018 - 15:18, said:

Sa setez o temperatura ambientala in casa iar ea sa stie sa moduleze puterea ca sa scoata un consum optim .

Deja am ajuns la o contradictie:
Tu zici "cat mai repede", clientul zice "sa scoata un consum optim".

View Postblimpyway, on 07 martie 2018 - 15:42, said:

si tii cu dintii sa nu sara turu de 30 de grade ii va face pe oameni sa astepte mult pana se incalzeste casa.
Pentru primele doua versiuni, lasa omul sa decida ce inseamna "mult" sau "prea mult".

#28
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postflorin71_skoda, on 07 martie 2018 - 15:32, said:

O placuta cu 4 relee compatibile cu arduino, costa in Ro cam 19 lei.
Cu optocuploare nu am lucrat si nu stiu cit ar costa 4 optocuploare pe 5V
Cativa lei, sub un leu unu separat (1 canal), vreo 2-3 lei integrat cu 4 canale. Intamplator chiar am cateva cu un canal.

Optocuploru nu e "pe 5V" ca intrarea la modulele cu relee, e un LED pe partea de intrare (se inseriaza cu o rezistenta de 250-500ohm) si un "tranzistor" pe iesire care accepta tensiuni in modul blocat de la 35V in sus, care practic "pune la masa" iesirea cand aprinzi led-ul. Cu grija sa nu il arzi ca nu-i place daca trece un curent mai mare de 50mA prin el.

Quote


Deci tu vrei si cronotermostat. Asta implica alt program si eventual un afisaj cu 4 rinduri (cum are Mihaicozac). Nimic in plus pe partea de piese. Doar programul este altul. (si optional afisajul)
Sincer, nu prea vreau, doar l-am pomenit sa vedem daca merita. E si mai complicat, iti trebuie si ceas de timp real (deci componente in plus)..  propun amanarea cronotermostatului. La o adica cine vrea asa ceva isi ia robineti de calorifer cu ceas acolo unde crede ca are nevoie.

Quote

Ca sa se modifice singura temperatura de tur, trebuie sonda externa. Este ilogic sa modifici temperatura de tur in functie de temperatura ambientala.
Este ca si la centralele pe gaz. Centrala o setezi pe 70grd si termostatul de camera pe 22grd. Daca vrei alte temperaturi pe tur, atunci pui sonda externa.
Treaba asta implica o sonda in plus si alt program.
DS18S20 am si din astea vreo trei cu capsula si fir si unu "tranzistor dezbracat". Da, se schimba programul daca prin program te referi la propunerea ta de mai sus. Eu unu merg pe principiul ca pana nu inteleg exact ce se vrea, ce se poate si din astea  sa extrag "ce merita", nu vreau sa decid  cum arata programul.

Quote

La partea de racire intradevar se schimba temperatura de tur. Dar asta o faci tot din program. Piesele ramin tot alea. Doar programul difera.
Corect

Quote

La partea cu recompensatul celor care ajuta.
Cei care au pompa dinasta de caldura, nu au decit sa-si cumpere singuri materialele si sa invete sa-si faca singuri programul. Daca nu pot, atunci sa-si cumpere varianta digitala a lui Rego 800. Sau in privat sa plateasca pe cineva sa-i ajute.
Da, pe de alta parte e bine sa stie cu cine discuta si daca merita.. tentativa.
Pe privat, detalii, "principiul" in ce ma priveste l-as expune si aici.

Edited by blimpyway, 07 March 2018 - 16:11.


#29
Moisescualex82

Moisescualex82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 05.11.2017

View Postblimpyway, on 07 martie 2018 - 15:59, said:



Da, pe de alta parte e bine sa stie cu cine discuta si daca merita.. tentativa.
Pe privat, detalii, "principiul" in ce ma priveste l-as expune si aici.

Daca stiam ca le poti face tu sau alt coleg de pe forum sunt sigur ca toti 3 am fi apelat la tine . Eu am cel putin 2 persoane interesate de aceasi pompa , dar mai intai vor sa vada cum functioneaza si cu acel controll-er si stiu si pretul de €110 pentru fiecare . Pentru tine ar merita tot efortul pentru €220 in prima faza ?

#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Intrebare: de ce nu folositi Wemos/NodeMCU/esp8266/esp32 ca sa aveti si control prin retea / acces la vreme+previziuni / diverse?

Intreb doar...

P.S. Cu bootloadere Arduino, desigur.

Edited by dexterash, 07 March 2018 - 16:15.


#31
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postblimpyway, on 07 martie 2018 - 15:59, said:

Quote

Deci tu vrei si cronotermostat. Asta implica alt program si eventual un afisaj cu 4 rinduri (cum are Mihaicozac). Nimic in plus pe partea de piese. Doar programul este altul. (si optional afisajul)
Sincer, nu prea vreau, doar l-am pomenit sa vedem daca merita. E si mai complicat, iti trebuie si ceas de timp real (deci componente in plus)..  propun amanarea cronotermostatului. La o adica cine vrea asa ceva isi ia robineti de calorifer cu ceas acolo unde crede ca are nevoie.

Cum eu nu sint suficient de avansat cu programarea Arduino, as face pe "placa" o intrare de termostat on/off si as lasa beneficiarul sa-si cumpere ce termostat vrea el. Poate sa-si ia si dinala cu net daca asa doreste. Astfel se simplifica si programul (codul) arduino.

View PostMoisescualex82, on 07 martie 2018 - 16:11, said:

Daca stiam ca le poti face tu sau alt coleg de pe forum sunt sigur ca toti 3 am fi apelat la tine .

Sint destui pe forum care se pricep la asa ceva. Totul este sa sti ce vrei si sa gasesti pe cineva care sa dosreasca sa "vinda" asa ceva si sa va intelegeti la pret

#32
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Postflorin71_skoda, on 07 martie 2018 - 15:32, said:

O placuta cu 4 relee compatibile cu arduino, costa in Ro cam 19 lei.
Cu optocuploare nu am lucrat si nu stiu cit ar costa 4 optocuploare pe 5V

Deci tu vrei si cronotermostat. Asta implica alt program si eventual un afisaj cu 4 rinduri (cum are Mihaicozac). Nimic in plus pe partea de piese. Doar programul este altul. (si optional afisajul)

Ca sa se modifice singura temperatura de tur, trebuie sonda externa. Este ilogic sa modifici temperatura de tur in functie de temperatura ambientala.
Este ca si la centralele pe gaz. Centrala o setezi pe 70grd si termostatul de camera pe 22grd. Daca vrei alte temperaturi pe tur, atunci pui sonda externa.
Treaba asta implica o sonda in plus si alt program.
La pompa de căldură randamentul (şi consumul de energie electrică) depind mult de temperatura exterioară. Adică atunci când e mai  cald afară şi necesarul termic e mai scăzut mergi pe o temperatură de tur chiar mai mică decât cele 35C, cu pompa comutată într-o treaptă de putere cât mai redusă.
Un algoritm care să păstreze o temperatura pe tur "bătută în cuie" e greu de proiectat şi nici nu cred că e foarte folositor, s-ar putea admite o variaţie de câteva grade în jurul valorii de referinţă, cel puţin în cazul în care sistemul este dezechilibrat (tranziţie noapte-zi, modificare program, etc).
De asemenea cred că puterea pompei ar trebui condiţionată şi de diferenţa dintre temperatura ambiantă setată şi cea actuală, de ex. la mai mult de 4C diferenţă putere 100%, la 2C 50% şi tot aşa.

#33
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mie mi se pare mult mai usor sa implementez un "algoritm" de tinut turul batut in cuie prin modularea puteri (as putea spune ca este idiot de simplu), deoarece pentru tinut turul batut in cuie, de fapt nu am nevoie neaparat de un altgoritm, ca o pot face pas cu pas din 0,5 in 0,5grd, sau la ce histerezis se considera ca o fi bine, ca la pompele de caldura nu stiu cum sta treaba. (poate fi si din 0,1 in 0,1grd daca asa zice lumea ca-i mai bine)
Ca sa implementezi o "curba" de lucru pentru o temperatura de tur in functie de temperatura exterioara, mi se pare cu mult mai complicat si aproape imposibil pentru cunostintele mele. Daca ar trebui sa implementez asa ceva, nu as face reglarea dupa o curba "logaritmica", ca as face tot o logica pas cu pas (ca si la modulatie pentru tur fix).

Eu nu iteleg de ce va tot legati voi de temperatura interioara. Pai daca am TA de tip on/off, atunci temperatura interioara este 21-2grd. De ce as avea in casa 10grd ? De ce as avea diferente mai mari de un 2grd intre temperatura citita si temperatura tinta ?
Uni tin centrala pe gaz la 50grd si termostatul de camera pe 21grd. Daca sint plecati o saptamina, posibil sa mute terostatul pe 18grd. Cind vin acasa, muta termostatul pe 21 grd si la revedere. Daca totusi au chef, se duc la centrala si o trec si pe asta pe 70grd, ca sa se faca mai repede 21 grd in casa. A doua zi se duc la centrala si o muta inapoi pe 50grd. Ce atita filosofie ?
Pompa de caldura nu poate fi mutata la fel ? (am o PDC gratis cu 3 butoane si dintr-o data vreu avioane la bani putini (110 euro avionul))

View Postmihaicozac, on 07 martie 2018 - 17:19, said:

La pompa de căldură randamentul (şi consumul de energie electrică) depind mult de temperatura exterioară.

Bun, deci trebuie musai sonda externa. (chiar daca colegul Kolfleading zicea sa nu ne legam deocamndata de ia :P)

Edited by florin71_skoda, 07 March 2018 - 17:42.


#34
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postdexterash, on 07 martie 2018 - 16:15, said:

Intrebare: de ce nu folositi Wemos/NodeMCU/esp8266/esp32 ca sa aveti si control prin retea / acces la vreme+previziuni / diverse?

Intreb doar...

P.S. Cu bootloadere Arduino, desigur.
Ce sa zic, pentru mine e tentant pe de o parte si pe de alta parte posibil sa nu fie.

E tentant pentru ca, cel putin in teorie, imi e mai usor sa fac interfata mai complexa (modificarea N-shpe parametri) a.i. utilizatorul sa si-i seteze/testeze cum vrea muschiul lui mai usor si mai comod decat i-ar fi din trei butoane si un afisaj.

Din punct de vedere al programarii insa nu e mai usor, dar cand/daca se va pune problema modificarilor e mult mai simplu si pentru mine sa schimb si pentru ei sa actualizeze un firmware care nu e limitat la trei butoane si afisaj cu 10 cifre, nici la memoria de 1k ram 32k program din arduino clasic.

De asta e tentant, nu sa ma bazez pe accuweather cum va fi vremea, aia e cu muult cantec si descantec daca peste 6 luni site-ul decide sa schimbe formatul/adresa in care isi publica prognoza sau oamenii isi schimba ruteru wifi parola si te pomenesti ca o ia pe campii pompa de caldura.

Alte motive pentru care am indoieli cu ESP8266 este numarul de pini disponibili si tensiunea de 3.3V, care, in f. de ce senzori/comenzi/relee sunt necesari s-ar putea sa devina un junghi destul de neplacut dpdv al flexibilitatii.

La presupuse avantaje o varianta wifi permite extinderi ulterioare gen ai un program inregistreaza datele si operatiile si ulterior descarca date care le poti lua in excel sa faci analize - aproximativ inutile - care a fost temperatura pastele trecut in bucatarie si cat a stat pompa pe 30% si cat pe 50%.

Avantaj la arduino simplu e fiabilitatea intrinseca a unui microcontroler mai "rudimentar", esp-ul ar trebui sa controleze si pompa, sa citeasca si senzorii sa ofere si o interfata web sau macar pe telnet (in mod terminal) si sa-si tina si stiva lui wifi/tcpip cu parole samd. Hmm... e cam riscant si ca fiabilitate si complicatii pentru mine. Pana la urma am impresia ca oamenii, oricat ar fi de fain sa bage pe forum grafice si poze cu ce "stie" pompa lor, pana la urma se plictisesc si de fapt scopul lor e sa aibe o optimizare cu cat mai putine complicatii.

Deci deocamdata am indoieli, singurul avantaj care l-ar avea o varianta esp/wifi ar fi inlocuirea butoanelor si afisajelor "fizice" cu setari intr-o pagina web cat mai simpla dar usor de imbunatatit ulterior, accesibila de pe laptop/pc/telefon.

Depinde desigur si de ce vrea "clientul".

#35
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postflorin71_skoda, on 07 martie 2018 - 17:44, said:

Mie mi se pare mult mai usor sa implementez un "algoritm" de tinut turul batut in cuie prin modularea puteri (as putea spune ca este idiot de simplu), deoarece pentru tinut turul batut in cuie, de fapt nu am nevoie neaparat de un altgoritm, ca o pot face pas cu pas din 0,5 in 0,5grd, sau la ce histerezis se considera ca o fi bine,
Aici gresesti.
Ceea ce propui tu este un regulator de tip P - Proportional.
Regulatorul de tip P are marele dezavantaj ca functioneaza cu statism (eroare de reglare permanenta).
La regulatorul de tip P, cand temperatura pe tur ajunge la valoarea setata, eroarea de reglare este zero => comanda oprirea PDC.
Si ajungem iarasi in regim on-off...

Solutia corecta este un regulator de tip PI, iar acesta nu este chiar banal de implementat...
Regulatorul de tip PI are componenta integratoare I care actioneaza ca un fel de memorie si care tine minte cum a reactionat sistemul in ultimele secunde sau minute si calculeaza exact cat trebuie sa fie puterea ceruta de la PDC, sa mentina temperatura pe tur (in masura in care puterea necesara este in domeniul de modulare al pompei). Cu alte cuvinte, regulatorul PI poate sa egalizeze necesarul de caldura cu puterea ceruta de la PDC.

https://en.wikipedia.../PID_controller
http://controlguru.c...and-pi-control/

View Postflorin71_skoda, on 07 martie 2018 - 17:44, said:

Ca sa implementezi o "curba" de lucru pentru o temperatura de tur in functie de temperatura exterioara, mi se pare cu mult mai complicat si aproape imposibil pentru cunostintele mele.
Aici iarasi gresesti.
Curba de termoreglare (temp. tur in functie de temp. ext) este o banala interpolare liniara, o functie de gradul I, pe care ar trebui s-o poata implementa si un elev de liceu. Dar curba asta iti da doar temperatura tur, iar valoarea asta trebuie s-o bagi mai departe ca setpoint in regulatorul PI.

#36
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postblimpyway, on 07 martie 2018 - 18:11, said:

. ai un program inregistreaza datele si operatiile si ulterior descarca date care le poti lua in excel sa faci analize - aproximativ inutile - ...
.. Pana la urma am impresia ca oamenii, oricat ar fi de fain sa bage pe forum grafice si poze cu ce "stie" pompa lor, pana la urma se plictisesc si de fapt scopul lor e sa aibe o optimizare cu cat mai putine complicatii.


Depinde desigur si de ce vrea "clientul".

Cam asa cred si eu.

Intr-o perioada baxi dadea "gratis" cronotermostate RF cu statie meteo (care fecea si cartofi prajiti si oua ochiuri) si ne-am trezit cu oameni care doreau sa ne lase noua "cadoul" si sa le montam termostate Colibri cu rotita.
Attached File  colibri.jpg   59.51K   5 downloads

View Postblimpyway, on 07 martie 2018 - 18:11, said:

Depinde desigur si de ce vrea "clientul".

Pai ceva pina in 100 euro (ca tot ai atins cu citeve posturi in urma si problma remuneratiei :D)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate