Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme motor BMW

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Icoana_Plangacioasa

Icoana_Plangacioasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.03.2018
Buna ziua,
In primul rand sa incep cu inceputul - am mai condus masini - ale rudelor, ale prietenilor - dar de detinut, nu am detinut masina niciodata!

Mi-am cumparat acum 2 saptamani un BMW 525 TDS din 1997,de la un domn din parcul auto de langa Floresti, Cluj Napoca.
Arata impecabil, de parca atunci iesise din fabrica, avea doar 180.000 km, full inafara de scaune de piele si la un pret mai mult decat decent - 2500 euro.
L-am cumparat, n-a fost nicio problema, domnul mi-a facut procura pe actele de Bulgaria, si am plecat spre casa.
Cum spuneam, 2 saptamani nu am avut nicio problema.

De ieri insa, a inceput motorul sa scoata un sunet metalic ciudat, ca si cum ai baga la gramada furculite si cutite intr-o masina de spalat si trage foarte, FOARTE greu :( in plus de asta mai scoate si fum alb care se vede mai ales noaptea.
Mentionez ca motorul arata ca nou, n-avea un fir de praf pe el.

De la ce ar putea fi? Cum se poate remedia? Stiti vreun service bun prin zona Zalaului?
Multumesc!

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIcoana_Plangacioasa, on 07 martie 2018 - 12:37, said:

.... arata ca nou, n-avea un fir de praf pe el.....
pentru mine asta inseamna probleme.

Edited by arg, 07 March 2018 - 12:47.


#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostIcoana_Plangacioasa, on 07 martie 2018 - 12:37, said:

De ieri insa, a inceput motorul sa scoata un sunet metalic ciudat, ca si cum ai baga la gramada furculite si cutite intr-o masina de spalat si trage foarte, FOARTE greu Posted Image in plus de asta mai scoate si fum alb care se vede mai ales noaptea.


The beginning of the end.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostIcoana_Plangacioasa, on 07 martie 2018 - 12:37, said:

avea doar 180.000 km
Posted Image Posted Image
Răspuns: Posted Image

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
i-ai schimbat uleiul în această perioadă?dacă da îi bai

#6
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Masina mai cere inca 2500 de euro...Din "97 si numai 180 000km ? Exact cat au cam toate masinile manarite...

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostEMPP, on 07 martie 2018 - 12:50, said:

.... dacă da îi bai

?

Edited by arg, 07 March 2018 - 12:52.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cand ai cumparat-o, I-ai facut macar revizia pe bune? Adica ai dus-o la un service sa-si arunce un ochi la ea? Poate a mers ca unsa la inceput, dar asta nu garanteaza lipsa unor defecte ascunse (hai sa zicem defecte pe care nici vanzatorul nu le stie, la cei 180.000 km rulati, poate nu stia daca a fost hartanita sau nu, etc...). Ce ai vazut tu a fost o prezentare. Du-o la un service (de preferat unul care se respecta si cu mecanici care sa fie in interesul tau) si fa-I o constatare. Nu de alta, dar sa nu ramai pe undeva cu ea si sa nu te mai poti deplasa...

#9
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ai fost norocos ca ai ajuns acasa cu ea. Cineva din zona a luat un BMW aceeasi serie din 1999 si pana sa ajunga sa o parcheze la domiciliu a crapat, dupa aia isi mai revenea si se manifesta ca la tine.
A scapat de ea printr-o metoda romaneasca.

Putin dai, putin face...

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca este vorba de BMW din 1997 inmatriculat pe Bulgaria zgomotul este normal. Masina isi formateaza motorul si turbina pentru putere maxima, s-ar putea sa iasa si ceva fum negru-albastrui in proces de la ungerea progresiva a segmentilor. Momentan fumul alb este pentru semnalizare, in general se accentueaza cand treci pe langa un alt BMW de generatia aceea, masinile se saluta intre ele.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
din pacate masina aia o sa consume de la 2 la 100euro/km doar mentenanta...

#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
sunetul metalic pe care il auzi e cel mai probabil de la axul cu came care bata fier pe fier pentru ca nu mai are ulei si fumul alb inseamna ca ai o problema la chiuloasa.tre desfacut motorul de un mecanic si reparat. nimic complicat.te costa vreo 800 euro
ce ii inauntrul motorului trebuie schimbat integral. segmenti, supape, poate ax came, etc

Edited by zile_san, 07 March 2018 - 13:11.


#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostIcoana_Plangacioasa, on 07 martie 2018 - 12:37, said:

De la ce ar putea fi? Cum se poate remedia? Stiti vreun service bun prin zona Zalaului?
Multumesc!
Nu sunt din Zalau dar am impresia ca ti-a picat relantiul in baia de ulei si din cauza asta face asa. Singura solutie este sa dai baia de ulei, sa scoti relantiul de acolo.

Cum a zis colegul mai sus, suspectez lipsa ungere. In bord nu iti apare nici un martor aprins ?

Edited by tehnics, 07 March 2018 - 13:13.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
deci prima chestie ar fi sa verifici nivelul de ulei.
a doua, nivelul lichidului de racire...

Edited by arg, 07 March 2018 - 13:17.


#15
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postzile_san, on 07 martie 2018 - 13:10, said:

etc
... segmenti, cuzineti, simeringuri, garnituri, eventual rectificat vibrochen, musai planat chiulasa, etc. Basca de inlocuit distributia si pompa de apa.
Iar mecanicul ala sa fie chiar mecanic, nu pirit din aia de sunt pe toate drumurile acuma.

@ tehnics: ce te-as mai trage de urechi Posted Image   Da, lipsa ungere, ca uleiul sta cuminte in baie linga ralantiul ala, nu mai urca pina sus in chiulasa. Asta daca o mai fi ulei in baie (si nu alta zeama).

Edited by Taxon, 07 March 2018 - 13:19.


#16
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Motor dat jos functional de pe alta masina si pus pe a ta.

Cost 300 euro motor si 300 euro manopera + alte piese necesare.

#17
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 27.07.2006
Imi pare rau...
Dar cand spuneam pe alt topic niste chestii, eram injurat...Posted Image
Important este ca-i BMW, ca e full fara piele...nu conteaza ca-i din 1997 (21 de ani !!!), e mai masina decat orice alta masina !
Astea sunt criteriile de cumparare la noi, no offence...
Ce sa zic ? Sper ca n-ai dat 2500 de euro doar pentru emblema de pe capota, care sunt sigur ca luceste frumos in lumina soarelui Posted Image
Sper sa nu fie nimic grav...

intreb si eu, pentru ca recunosc ca sunt invidios :) cat de usor faceti fratilor 2500 euro ? Nu de alta, dar eu ii fac in doua luni si never-ever nu mi-as cumpara asa ceva...
Si  nu ca ar conta, dar sunt fan BMW !

Edited by ergon, 07 March 2018 - 13:20.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTaxon, on 07 martie 2018 - 13:16, said:

... segmenti, cuzineti, simeringuri, garnituri, eventual rectificat vibrochen, musai planat chiulasa, etc. Basca de inlocuit distributia si pompa de apa.
Iar mecanicul ala sa fie chiar mecanic, nu pirit din aia de sunt pe toate drumurile acuma.
pe scurt: alt motor.

Edited by arg, 07 March 2018 - 13:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate