Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

alienware M17XR3-probleme placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
anonim73

anonim73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2017
salut. detin un laptop dell-alienware m17xr3- si nu pot sa.i dau de cap placii video, gtx 580m(2Gb-GDDR5-256 Bit). sistem operare- windows 8.1 pro x64. am instalat ultimul driver de pe site-ul oficial .in teste (3d mark ,furmark), atinge un nr de fps-uri de-a dreptul jenant; 4 sau 5 fps. am instalat msi afterburner, am marit frecventa placii, a crescut si nr lor cu cateva fps-uri dar din cate cunosc ,aceasta placa este sau ar trebui sa fie mult mai potenta , nu se poate sa mearga mai prost decat o alta placa pe care o am pe alt laptop ,o GT 630M (1GB). Am instalat si alte versiuni de drivere, degeaba, mai rau. sa fie de vina sistemul de operare ,el ,in principiu fiind facut sa mearga cu windows 7(alienware)? am fost cu el intr-un service, destul de respectat, ii cunosc, sunt bine pregatiti ,dar mi-au spus ca nu au gasit vreo buba. sa nu primeasca placa destul curent, sa fie incarcatorul, vinovatul? aproape ca toata grafica este dusa ''in spate'' de procesor ,HD Graphics 3000( I7- 2760QM). astept sfaturi.

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Modelul are pe site-ul oficial drivere DOAR pentru w7 64 bit , este laptop de firma , greu sa gasesti drivere in alta parte si pentru alt sistem de operare care sa fie stabil daca asa a fost proiectat . Erau IBM dual xeon pe vremuri, niste monstrii la acea ora ce aveau drivere speciale pe discheta ce era prinsa de carcasa interioara , nu le aveai ...nu mergea cum trebuie serverul .
http://www.dell.com/...m17x-r3/drivers

#3
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Cu un simplu "search" pe net afli ca acest laptop este compatibil cu windows 7, 64 bit., exact cum  a spus si colegu de mai sus.:)
incearca sa instalezi windows 7,  64 bit...si vezi ce  se intampla la urmatorul test.
Am un prieten care instala win.7 , 32 bit pe un laptop acer cu o memorie ram 4gb, din care folosea doar 2 gb...nu as sti sa spun motivul exact, cert este  ca dupa ce  a.instalat wind7, 64 bit memoria folosita era  de 4 gb.
Poate fi si in cazul de fata...mai ales  ca la acel laptop singurul windows care figureaza este w7, 64bit.
Bafta ! :)


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostNedelcu-90, on 07 martie 2018 - 01:40, said:

Cu un simplu "search" pe net afli ca acest laptop este compatibil cu windows 7, 64 bit., exact cum  a spus si colegu de mai sus.Posted Image
incearca sa instalezi windows 7,  64 bit...si vezi ce  se intampla la urmatorul test.
Am un prieten care instala win.7 , 32 bit pe un laptop acer cu o memorie ram 4gb, din care folosea doar 2 gb...nu as sti sa spun motivul exact, cert este  ca dupa ce  a.instalat wind7, 64 bit memoria folosita era  de 4 gb.
Poate fi si in cazul de fata...mai ales  ca la acel laptop singurul windows care figureaza este w7, 64bit.
In 99% din cazuri chiar daca un laptop apare drept compatibil cu Windows 7, el va merge bine-mersi si cu Windows 8, 8.1 sau 10 ori cu aceleasi drivere de pe Windows 7, ori cu unele pentru sistemul de operare folosit.
Invers nu e valabil, adica daca un laptop a fost facut sa mearga cu Windows 10 atunci ai sanse zero sau spre zero sa gasesti drivere pentru componentele tale, compatibile cu un Windows anterior.
Numai la unele modele de prin 2007-2009 erau probleme cu driverele video, fiindca erai blocat la cele lansate de producatorul laptopului sau trebuia sa le "moddezi" pe cele de la AMD/Nvidia ca sa le poti instala, dar ma indoiesc sa fi facut si cei de la Dell prostia asta pe Alienware, o serie dedicata gaming-ului si care prin definitie trebuie sa permita instalarea celor mai recente drivere AMD/Nvidia.

Cat despre patania prietenului tau cu memoria ram, tinea de limitarea sistemelor de operare 32bit. Chiar daca ele vad mai mult de 4GB, vor folosi maxim 3,25GB in functie de sistem si configurari.

View Postanonim73, on 06 martie 2018 - 21:20, said:

salut. detin un laptop dell-alienware m17xr3- si nu pot sa.i dau de cap placii video, gtx 580m(2Gb-GDDR5-256 Bit). sistem operare- windows 8.1 pro x64. am instalat ultimul driver de pe site-ul oficial .in teste (3d mark ,furmark), atinge un nr de fps-uri de-a dreptul jenant; 4 sau 5 fps. am instalat msi afterburner, am marit frecventa placii, a crescut si nr lor cu cateva fps-uri dar din cate cunosc ,aceasta placa este sau ar trebui sa fie mult mai potenta , nu se poate sa mearga mai prost decat o alta placa pe care o am pe alt laptop ,o GT 630M (1GB). Am instalat si alte versiuni de drivere, degeaba, mai rau. sa fie de vina sistemul de operare ,el ,in principiu fiind facut sa mearga cu windows 7(alienware)? am fost cu el intr-un service, destul de respectat, ii cunosc, sunt bine pregatiti ,dar mi-au spus ca nu au gasit vreo buba. sa nu primeasca placa destul curent, sa fie incarcatorul, vinovatul? aproape ca toata grafica este dusa ''in spate'' de procesor ,HD Graphics 3000( I7- 2760QM). astept sfaturi.
Ai incercat mai multe versiuni de drivere petru Windows 8.1 64bit de pe site-ul Nvidia?
Si in jocuri cum ruleaza, tot execrabil?

Edited by Hider141, 07 March 2018 - 09:45.


#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Aici gasesti driverul pentru 8.1 la driver video
https://www.dell.com...ers/m-p/4439215

#6
anonim73

anonim73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2017
..am incercat o gramada de variante, acum am incercat sa instalez windows 7 dar nu vrea ,ramane blocat , windows luat de pe site-uri de incredere(nu incurajez pirateria), pus pe stick cu rufus ,program care nu ma tradat niciodata ,bineinteles ca aleg -usb storage- prioritar la bootare +press any key to...bla, bla dar, degeaba . asa ma gandeam si eu ,daca poti face upgrade la windows (de la 7 la 8 sau de la 8 la 10), inseamna ca nu exista conflict intre os si drivere.

View PostHider141, on 07 martie 2018 - 09:42, said:

In 99% din cazuri chiar daca un laptop apare drept compatibil cu Windows 7, el va merge bine-mersi si cu Windows 8, 8.1 sau 10 ori cu aceleasi drivere de pe Windows 7, ori cu unele pentru sistemul de operare folosit.
Invers nu e valabil, adica daca un laptop a fost facut sa mearga cu Windows 10 atunci ai sanse zero sau spre zero sa gasesti drivere pentru componentele tale, compatibile cu un Windows anterior.
Numai la unele modele de prin 2007-2009 erau probleme cu driverele video, fiindca erai blocat la cele lansate de producatorul laptopului sau trebuia sa le "moddezi" pe cele de la AMD/Nvidia ca sa le poti instala, dar ma indoiesc sa fi facut si cei de la Dell prostia asta pe Alienware, o serie dedicata gaming-ului si care prin definitie trebuie sa permita instalarea celor mai recente drivere AMD/Nvidia.

Cat despre patania prietenului tau cu memoria ram, tinea de limitarea sistemelor de operare 32bit. Chiar daca ele vad mai mult de 4GB, vor folosi maxim 3,25GB in functie de sistem si configurari.


Ai incercat mai multe versiuni de drivere petru Windows 8.1 64bit de pe site-ul Nvidia?
Si in jocuri cum ruleaza, tot execrabil?
da, pana si redarea clipurilor video 720p o face cu sacadari

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Nu ar strica sa rulezi un memtest86 pentru memoria ram, si eventual sa verifici cu HD Tune cum sta hard discul cu parametrii SMART sau bad-urile. Problemele astea pot proveni si de la ele.

Edited by Hider141, 07 March 2018 - 15:51.


#8
anonim73

anonim73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2017

View PostHider141, on 07 martie 2018 - 15:50, said:

Nu ar strica sa rulezi un memtest86 pentru memoria ram, si eventual sa verifici cu HD Tune cum sta hard discul cu parametrii SMART sau bad-urile. Problemele astea pot proveni si de la ele.
da dar pana atunci trebuie sa reusesc sa reinstalez un os ,incerc acum un windos 10, poate...are doua hhd-uri(inca nu ma incumet sai cumpar ssd) unul de 7400r/m ,unul de 5400r/m, nu ruleaza in raid 0

View Postanonim73, on 07 martie 2018 - 15:56, said:

da dar pana atunci trebuie sa reusesc sa reinstalez un os ,incerc acum un windows 10, poate...are doua hdd-uri(inca nu ma incumet sai cumpar ssd) unul de 7400r/m ,unul de 5400r/m, nu ruleaza in raid 0


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce iti arata in device manager la display adapters?Iti arata cumva cu semnul exclamarii?Dar in event viewer?

#10
anonim73

anonim73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2017

View Postxeleron, on 07 martie 2018 - 16:21, said:

Ce iti arata in device manager la display adapters?Iti arata cumva cu semnul exclamarii?Dar in event viewer?
nu, windows vede placa video,fara probleme, am instalat windows 10 ,problema persista. suspectez incarcatorul, nu are putere si astfel imi ''subclocheaza '' placa la consum mai mare. cu bateria cuplata, nu o incarca

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De asta ți-am zis sa te uiți în event viewer. Dacă e incarcatorul o sa îți arate ceva de genul "the processor in group x has been throttled by system firmware." Fa un 3dmark in timp ce monitorizezi sistemul cu hwinfo. În hwinfo la tab-ul sensor are un buton mic în dreapta jos cu un plus pe el, da sa înregistreze parametrii sistemului și apoi da run unui test.

#12
anonim73

anonim73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2017

View Postxeleron, on 08 martie 2018 - 17:48, said:

De asta ți-am zis sa te uiți în event viewer. Dacă e incarcatorul o sa îți arate ceva de genul "the processor in group x has been throttled by system firmware." Fa un 3dmark in timp ce monitorizezi sistemul cu hwinfo. În hwinfo la tab-ul sensor are un buton mic în dreapta jos cu un plus pe el, da sa înregistreze parametrii sistemului și apoi da run unui test.
mama ei de tehnologie, la deschiderea laptopului mi-a dat o eroare, nu a vrut sa se mai deschida si a trebuit sa reinstalez windows-ul. am umblat putin a baterie ,am apasat pe butonul care il are pe spate si acum incarca ...damn. nici nu stiu ce sa mai cred. astept sa se incarce complet sa vad ce se mai intampla. m.am uitat si in event viewer si am vazut acolo o gramada de erori ,vreo 300, nu stiu ce-o reprezenta. inca nu l.am monitorizat cu hwinfo. o sa revin.

#13
anonim73

anonim73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2017

View Postanonim73, on 08 martie 2018 - 22:44, said:

mama ei de tehnologie, la deschiderea laptopului mi-a dat o eroare, nu a vrut sa se mai deschida si a trebuit sa reinstalez windows-ul. am umblat putin a baterie ,am apasat pe butonul care il are pe spate si acum incarca ...damn. nici nu stiu ce sa mai cred. astept sa se incarce complet sa vad ce se mai intampla. m.am uitat si in event viewer si am vazut acolo o gramada de erori ,vreo 300, nu stiu ce-o reprezenta. inca nu l.am monitorizat cu hwinfo. o sa revin.
PROBLEMA REZOLVATA- Vinovat; mufa de la incarcator , din cauze necunoscute, avea scurt in ea, nu putea genera cei peste 200 w de care are nevoie laptopul, am lipit firele asa cum trebuie iar totul merge ca la carte. Acum am putt sa vad si eu ca este capabil sa redea video 4K fara pic de lag. Multumesc tuturor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate