Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Germana fara profesor - Niculescu

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
riotvan

riotvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.09.2008
Am gasit o carte de la Niculescu de germana scrisa de Paul Coggle si Heiner Schenke insa nu mai are cd-urile.
Le are cineva si poate sa le dea un share? Multumesc!

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Germana fara profesor e ca nunta fara lautari. Sau ca varianta aialalta scurta. Germana fara profesor, se invata numai in Germania, lucrand doar intre nemti. Orice alta varianta, e apa de zoaie.... Iti garanteaza ca vei vorbi romaneste, folosind cuvinte nemtesti. Dar nu vei vorbi germana.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
E mai bine cu profesor sau profesoară, Proconsul ştiu ei ce ştiu...

#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Ți-a spus myshyk totul , orice altceva este în plus.

#5
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postmyshyk, on 06 martie 2018 - 21:46, said:

Germana fara profesor e ca nunta fara lautari. Sau ca varianta aialalta scurta. Germana fara profesor, se invata numai in Germania, lucrand doar intre nemti. Orice alta varianta, e apa de zoaie.... Iti garanteaza ca vei vorbi romaneste, folosind cuvinte nemtesti. Dar nu vei vorbi germana.
Aberatii. Orice limba se poate invata fara profesor si fara sa te afli in tara in care se vorbeste nativ.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
http://www.rosettast...ASAAEgKoMfD_BwE

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Geth, usor cu galagia.Engleza BBC ce se invata in Ro. nu pupa cu real life in Uk.Si nu ma contrazi ca sotia era prof.engleza la clase 9-12.Nu a dat o atentie sa ajunga unde este.Recunosc,eu am invatat eng. la cartoon net... .Pe bune.Cat de curand am si accent cookneyPosted Image

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostGeth, on 06 martie 2018 - 23:18, said:

Orice limba se poate invata fara profesor si fara sa te afli in tara in care se vorbeste nativ.
Exact! iar daca iei de pe net metoda de invatat orice limba in 14 zile, de 1 Aprilie le dai cu jet inclusiv pompierilor, in germana!

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostGeth, on 06 martie 2018 - 23:18, said:

Aberatii. Orice limba se poate invata fara profesor si fara sa te afli in tara in care se vorbeste nativ.
Bineinteles, problema este ca atunci cand vei ajunge in tara respectiva, va trebui sa inveti din nou limba tarii respective. De data asta, la modul serios. Pentru ca, e adevarat, nu vei muri de foame cu ce-ai invatat, dar nici nu te vei intelege bine cu cei de acolo. Nu vei avea niciodata accentul necesar si corect la pronuntarea cuvintelor.Spre exemplu, in Germania te vei intelege foarte bine cu toata natiile existente acolo, mai puitin cu nemtii. Si vei avea o febra musculara,la maini sil la muschii falcilor,.....
Vreti exemplu de vorbitori de limba straina fara profesor? Olguguta Vasilescu........

#10
riotvan

riotvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.09.2008
Multumesc pentru sfaturi, sunt mai mult decat apreciate si binevenite. Are cineva totusi cd-urile, in afara de comparatii cu Olguta Vasilescu?

#11
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
https://drive.google...RZI8FiUIWPZZpPm


vezi si https://www.youtube....rsurinorvegiana

si eu invat de ceva saptamani ,  nu e usor deloc,  depinde cat te-ai uitat la RTL pe vremuri ...  

urmeza sa iau si eu profesor.  vezi si filme traduse ajuta enorm.

Edited by dresler, 07 March 2018 - 09:45.


#12
riotvan

riotvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.09.2008
Multumesc frumos, dresler, dar asta e alta carte tot de la Niculescu, Germana in 30 de zile.
Eu vorbesc de cea care se numeste Germana fara profesor. Are 2 cd-uri.

Edited by riotvan, 07 March 2018 - 10:01.


#13
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostMikeSpike, on 07 martie 2018 - 02:33, said:

Geth, usor cu galagia.Engleza BBC ce se invata in Ro. nu pupa cu real life in Uk.Si nu ma contrazi ca sotia era prof.engleza la clase 9-12.Nu a dat o atentie sa ajunga unde este.Recunosc,eu am invatat eng. la cartoon net... .Pe bune.Cat de curand am si accent cookneyPosted Image
MikeSpike, usor cu aberatiile severe. Engleza standard(respectiv Received Pronunciation in uk) este primul pas de invatare a limbii(valabil pt. orice alta limba - se invata mai intai gramatica, pronuntia standard). Dupa ce stapanesti binisor gramatica, ai un vocabular decent, poti incerca exercitii de obisnuire a urechii cu vorbirea nativilor de zi cu zi. Si asta se poate face de la distanta, cel mai simplu cu filme, seriale, emisiuni cu transcript in limba nativa(ca sa identifici cuvintele pe care nu le intelegi) + eventual traducere. Uneori poti selecta materiale cu un anumit dialect. Dar astea deja sunt detalii.

Nimeni nu invata corect limba direct de la nativi, fara sa invete in prealabil si sistematic din materiale de calitate. Am intalnit oameni care dupa 15-20 de ani de italia sau uk sau sua, inca sa nu fie in stare sa vorbeasca corect gramatical, nu mai zic de scris. Nici urmarind cartoon network(sau filme, sau..) nu poti invata limba, maxim ceva cuvinte expresii. Invatarea limbii e un proces destul de complex, ai invatarea vocabularului, deprinderea gramaticii, intelegerea si exersarea pronuntiei, etc. Procesul de invatare complet se face in doua sensuri: din limba straina in limba nativa(traducere), din limba nativa in limba straina(retroversiune) - sunt doua chestii ce necesita exersare in mare parte separata, iar multa lume nu constientizeaza acest lucru(avand impresia ca daca inveti sa traduci din limba straina in ro, ai sa stii la fel de bine si invers - ceea ce nu e cazul)

Nu stiu daca nevasta e de vina sau tu, dar ideile pe care le ai sunt gresite.

ps. se zice cockney ;)

#14
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostQuantum, on 07 martie 2018 - 04:20, said:

Exact! iar daca iei de pe net metoda de invatat orice limba in 14 zile, de 1 Aprilie le dai cu jet inclusiv pompierilor, in germana!
Nu-mi pune tampenii in gura, n-am zis nimic de 14 zile.

View Postmyshyk, on 07 martie 2018 - 08:31, said:

Bineinteles, problema este ca atunci cand vei ajunge in tara respectiva, va trebui sa inveti din nou limba tarii respective. De data asta, la modul serios. Pentru ca, e adevarat, nu vei muri de foame cu ce-ai invatat, dar nici nu te vei intelege bine cu cei de acolo. Nu vei avea niciodata accentul necesar si corect la pronuntarea cuvintelor.Spre exemplu, in Germania te vei intelege foarte bine cu toata natiile existente acolo, mai puitin cu nemtii. Si vei avea o febra musculara,la maini sil la muschii falcilor,.....
Vreti exemplu de vorbitori de limba straina fara profesor? Olguguta Vasilescu........
Nu inveti nicio limba din nou(asta e o aberatie cat casa), maxim te adaptezi la un anumit dialect. Invatul serios nu e ce-ti inchipui tu, ci e fix invatatul sistematic din carti si alte materiale serioase. Cat despre inteles, te intelegi: ei te vor intelege sigur pe tine, iar daca nu vei interactiona cu patura de jos a societatii, si ei se vor adapta sa vorbeasca engleza standard pentru tine.

Pe logica voastra, americanii ar trebui sa nu se poata intelege cu britanicii. Nici scotienii cu cei din sudul angliei. Nici londonezii din nord cu cei din sud.

Cred ca Olguta Vasilescu e exemplu invers, de invatat dupa ureche complet. A invata din materiale "fara profesor" nu inseamna ca inveti dupa ureche si ca nu exista o metoda pedagogica, ci ca inveti dupa materiale concepute special pentru cei care nu pot fi asistati de un profesor - adica materiale cu explicatii suplimentare, detaliate, chei ale exercitiilor, samd.- in general mult mai elaborate decat materialele pentru invatat cu profesor(sigur, sunt fel de fel de carti, unele mai bune, altele mai proaste - dar zic in general)

#15
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008

View Postmyshyk, on 07 martie 2018 - 08:31, said:

Bineinteles, problema este ca atunci cand vei ajunge in tara respectiva, va trebui sa inveti din nou limba tarii respective.

Nu mai suntem in anii 50 sa nu ai niciun contact cu exteriorul. Poti invata o limba straina (germana in cazult de fata) fara profesor (ca autodidact) si in acelasi timp poti urmari filme in germana, posturi tv nemtesti, poti asculta posturi de radio sau poti citi carti, reviste, ziare in limba lui Goethe.

Iti poti seta pe telefon un post de radio german (sau audiobook) si poti asculta ore in sir - cand esti la shoping, in trafic, la plimbare. La job, daca lucrezi din fata calculatorului, iti tragi niste casti pe urechi si continui. Te familiarizeaza cu limba si cu accentul mult mai mult decat un profesor pe care-l vezi cate o ora si jumatate de 3 ori pe saptamana. Cum poate un profesor sa-ti inoculeze accent mai mult decat ascultatul nativilor germani timp de zeci de ore pe saptamana ?

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Postmyshyk, on 07 martie 2018 - 08:31, said:

Bineinteles, problema este ca atunci cand vei ajunge in tara respectiva, va trebui sa inveti din nou limba tarii respective. De data asta, la modul serios. Pentru ca, e adevarat, nu vei muri de foame cu ce-ai invatat, dar nici nu te vei intelege bine cu cei de acolo. Nu vei avea niciodata accentul necesar si corect la pronuntarea cuvintelor.Spre exemplu, in Germania te vei intelege foarte bine cu toata natiile existente acolo, mai puitin cu nemtii
Asta s-a întâmplat ieri la noi în firmă, intră unul şi cere într-o germană stâlcită "USB soundkarte" şeful austriac înţelege USB stick şi îi dă de pe raft blisterul, eu cu urechea de est-european am înţeles bine ce a cerut respectivul şi mi-am corectat şeful, în final râdeam toţi trei de umorul situaţiei.

#17
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Vorbiti aiurele. Daca ai un gram de iq, inveti in 2 luni la nivel conversational. Eu am un prieten care a invatat singur pe cont propriu lb germana in 2 luni, in Romania, fara profeaor, fara cursuri platite.

#18
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Geth-ule,la partea cu scotienii esti departe rau.Comparatie off top:ia unul de 70 ani din Sicilia si pune-l sa converseze cu unu din Piemonte Se inteleg,dar fac eforturi.La fel si cu sotienii/englezii.Banuiesc ca si aia din D.   Si nu am pretentia sa scriu carti in eng.,germana.Zilnic vorbind cu nativii am de invatat.    Ps. cea mai mare prostie sa scoata titrajul in rom. la desene. Si daca mai vezi si intonatia interpretilor treci pe distonocalme.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate