Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Compacta noua 20-22000 euro (benzinar)

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMMike, on 11 aprilie 2018 - 17:10, said:

ca daca intrebai la dealer
daca ... da' daca nu ?

#164
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postatupi, on 11 aprilie 2018 - 18:24, said:

Anti mătuire
Cat timp crezi ca rezista folia si in cat timp estimezi ca ti se vor matui farurile ?

#165
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 17.08.2007
Pai din ce am mai văzut pe la alții un termen de înlocuire a foliei la 2 poate chiar 3 ani e rezonabil

După 4-5 mătuirea se vede dacă umbli mult pe interurban

#166
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sincer nu am patit si am mers interurban 80% cu vechiul SX4 timp de 6 ani - nici o urma de matuire , farurile erau ca in prima zi . Conteaza si cum o cureti de zapada si cum o speli , daca folosesti chestii abrazive , solutii proaste , probabil ca asta se intampla .

#167
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 17.08.2007
Despre partea cu tratamentul ceramic are cineva vreo părere sau experiență?

#168
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Trebuie facuta ca la carte, altfel e fail. Spalat,decontaminat toate cele, am 1 an si inca rezista.
Iti recomand sealer, e mai ok.

#169
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 17.08.2007
In cazul asta chiar as aprecia mai multe indicații și sfaturi în direcția asta

#170
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 26.06.2009

View Postatupi, on 11 aprilie 2018 - 13:57, said:

Ca sa mai schimbam un pic subiectul:)
Nu stiu cand vine masina dar am deja planuri, ma gandesc sa pun folie pe faruri, folie cu minim de opacitate pe geamurile spate in tenta verzuie si vad pe aici ca isi face lumea un tratament ceramic.
Aveti ceva sfaturi in directiile astea, ce alegeri sa fac?
Lasa farurile asa cum sunt ca le strici :-) Si eu am LED MID si se vad perfect noaptea. Eventual pune-ti folie pe geamurile spate (daca ai des pasageri acolo); desi ai geamuri Privacy merge ceva putin mai inchis la culoare.

#171
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,904
  • Înscris: 14.11.2004
Subscriu, lasa farurile asa cum au fost proiectate. Cand se matuiesc le dai un polish si un lac si sunt ca noi. Eu am polisat farurile dupa 8 ani, la Prius.

#172
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pelicula de protectie pt faruri nu costa putin, daca esti in De ( ca asa am inteles ) tine sub ochi siturile de vanzari obiecte uzate. Eu am dat 50 de euro pe pelicula, dupa care am gasit la 70 faruri noi originale demontate de pe o masina noua de un pusti care si-a pus faruri cu leduri sau xenoane.

#173
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postconnectorxp, on 23 iunie 2018 - 01:15, said:

le dai un polish si un lac si sunt ca noi. Eu am polisat farurile dupa 8 ani, la Prius.
Si cu ce lac le-ai dat ?

#174
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postatupi, on 12 aprilie 2018 - 18:55, said:

In cazul asta chiar as aprecia mai multe indicații și sfaturi în direcția asta
Eu la fosta i-am facut detailing (interior/exterior) cu sealant la final, 1 data/an, timp de 2 ani cat am tinut-o.
Acoperirea isi face treaba, apa si praful fug mai repede de pe masina, insectele si excrementele de pasari se iau mai usor si nu exista riscul de patare. Prin acest tratament practic se inchid bine porii si se asigura o suprafata cu o rugozitate mult mai mica decat cea existenta.
Insa dpdv mecanic (pietre, zgarieturi, usi deschise, panza de paianjen de la spalatorii proaste, etc.) nu te ajuta cu nimic. Iar de costat costa 200-300 eur/an, iar cand vezi vopseaua sarita dupa 1-2 ani in 5 locuri pe bara si aripi, nu prea te bucuri. Vopseaua in momentul de fata din cauza ca-i pe baza de apa este mult mai putin rezistenta decat cum era pe vremuri.
Asa ca la asta noua m-am hotarat sa dau 1500 eur si sa o infoliez integral. Costa cat 6 detailinguri (interiorul il intretin singur, nu-i big deal) si tine 4-6 ani, timp in care nu ma doare capul. Ba mai mult protejeaza si daca o harsii de un stalp sau te proptesti in ceva.
Exista si varianta mai ieftina, sa o infoliezi doar partial, partile cele mai expuse (bara, aripi, etc.).
Iar avantajul este ca peste cei 4-6 ani cand dai folia jos masina chiar arata ca noua.
Deci ecuatia arata cam asa, atat ca buget cat si ca beneficii : neprotejata < acoperire chimica < infoliere partiala < infoliere totala. Depinde de ce buget vrei sa cheltui si cati pitici ai pe creier la felul cum arata masina.

P.S. Se pune folie transparenta si pe faruri/stopuri fara nici o problema.

Edited by mufasa, 27 June 2018 - 10:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate