Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Compacta noua 20-22000 euro (benzinar)

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#1
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Salutare, am citit multe threaduri de pe sectiune dar tot sunt confuzat.
In luna mai o sa vand vechea mea Ford Fiesta 1.4 tdci care m-a slujit nesperat de bine si o sa trebuiasca sa-mi iau si eu o masina mai moderna si confortabila.
In ultimii 10 ani am mai condus ca masina de serviciu un Forester benzinar, Un Tiguan TDI si un Golf 7 TDI.

Fiind un cuplu fara copii sunt ffff tentat sa-mi iau tot o compacta din categoria Golfului cu care m-am inteles f bine.
Din aceeasi categorie a compactelor am mai condus un Focus 100cp benzinar care mi-a placut f mult ca dinamica dar care insa nu mi-a placut la calitatea materialelor interioare si avea un zgomot de rulaj cam mare ptr gusturile mele.
Zilele trecute un prieten mi-a imprumutat un Peugeot 308 2.0HDI (GTI Line) si m-am dat cu ea pe o autostrada in Germania si mi-a placut tare mult atat ca design cat si ca comportament dinamic.

Bottom line: cred ca doresc o compacta noua, cu cutie automata, musai benzinara cu o insonorizare f buna si echipare de asemenea peste medie (faruri led, pilot adaptativ, scaune incalzite, sistem multimedia care sa sune bine)

Dat fiind ca sunt in proces de mutare din Romania nu exclud si varianta de a achizitiona masina dintr-o tara vestica (Franta Germania) insa vreau nu stiu daca inamtricularea unei masini noi chiar si din vest difera fata de una SH
Daca as cumpara-o din Romania habar nu am cum sa abordez dealerii, cum e procedura cu rabla dat fiind ca am prieteni care vror sa-si caseze masinile, sunt unii care gasesc cate o masina la cate-un ddealer din alte orase, cum se procedeaza, iei dealerii la rand?

Ca idee ma tot uit de 2 zile si salivez la oferta asta Posted Image https://cc.porschein...ByImporter=true

Edited by atupi, 06 March 2018 - 20:52.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
1.5 TSI nu e un motor cam nou si necunoscut?

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Cam este. Mi se pusese pata pe un 308 pe benzina insa in Romania se aduce doar motorizarea de putere redusa si as vrea macar 125CP

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Imi pare rau sa-ti stric planurile dar:

cutia automata dsg daca e ca si aia veche atunci e cea mai proasta cutie automata pusa vreodata pe o masina. DAca e ceva generatie noua atunci merge.

vezi ca 1.5 tsi vine cu filtru de particule.

Eu in locul tau, as cauta sa cumpar o masina gen Audi a3/audi a4 cu 1-2 ani vechime si motor tsi de 1.8 cu garantie ramasa 2-3 ani si kilometraj mic :20-40.000km.

Ar fi cea mai buna afacere.

Golful costa multi bani, ca sa iti unul dotat trebuie sa sari bine de 26.000euro, un seat leon dotat ajunge la 20.000euro dar cu motor pic 1.5 tsi.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Mercedes A180? 122 de cai si e Mercedes deci ar trebui sa fie izolat fonic bine.
Asta cu DSG-ul cea mai proasta cutie mi se pare o afirmatie foarte exagerata. Am condus destule automate mizerabile si nici nu sunt fan VW.
Eu le judec dupa cati ani stau sa se gandeasca pana sa schimbe viteza. Daca vrei confort ia multitronic.

Edited by SpeedDemon, 06 March 2018 - 21:11.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Mi-a trecut prin cap si clasa A dar vad ca au cilindree mari, minim 1600cmc lucru care duce la impozite mari. Presupun ca si intretinerea e mai scumpa fiind Mercedes.

#7
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005

 atupi, on 06 martie 2018 - 21:42, said:

Mi-a trecut prin cap si clasa A dar vad ca au cilindree mari, minim 1600cmc lucru care duce la impozite mari. Presupun ca si intretinerea e mai scumpa fiind Mercedes.
Dacă ești în proces de mutare din România, trebuie să ții cont de alte lucruri pentru impozite/taxe. Chestia cu cilindreea mare se întâlnește mai ales la noi, în Vest taxarea este de obicei după emisiile de CO2; prespunând că vrei să o înmatriculezi acolo.
În ceea ce privește ținuta de drum, mașini ok sunt: Golf, Leon (motorul de 1,8), Focus, Civic, Mazda 3. Insonorizare bună găsești la cele din clasa premium, dar te aruncă mult la preț mai ales la dotările dorite. Doar dacă nu iei în calcul ceva cum zice @Deenman.
Îți spun astea pentru că în vară am fost într-o ipostază relativ asemănătoare, așa că lucrurile sunt proaspete. :)

Edited by asul, 06 March 2018 - 22:05.


#8
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Diferenta de insonorizare intre clasele aminitite mai sus este minima. Daca te preocupa asa de tare insonorizarea atunci poate trebuie sa te urci intr-un A4 sau un seria 5.

La bugetul tau as cumpara fara discutie fie seat leon cupra 2016, fie un golf/leon 1.8 tsi de 1 an vechime cu 20-30.000km.

La 22.000euro maxim ce poti sa-ti cumperi este seat leon 1.4 tsi/1.5 tsi sau o octavia 3 (Care oricum e berlina, deci nu te intereseaza). La golf nici macar nu te incadrezi bine dotat cu motorul de 1.5.

Diferenta intre 1.8 tsi si 1.5 tsi consta in faptul ca 1.5 tsi vine tras in jos de noile incadrari ale emisiilor, vine cu filtru de particule, vine cu o gramada de tehnologie netestata. Nu e bine sa-ti cumperi o masina din prima generaite de motorizari, poti avea probleme mari.

Cam asta iti cumperi cu 22.000euro:

https://suchen.mobil...c9-f1d7210c0599

Edited by Deenman, 06 March 2018 - 22:11.


#9
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Ne mai lasi cu sh-uri, ca pierzi mult la revanzare si chestii d-astea....Poate cand te muti in alta țară iti permiti si tu una noua...

#10
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Daca te impaci cu CVT-ul (ca senzatie, nu ca performante, care sunt foarte bune) recomand Honda Civic 1.5, 182cp. Tinuta de drum excelenta din toate punctele de vedere, masina este mare si comoda, motorul extrem de bun si echiparea Sport (care are de toate inclusiv Android Auto, faruri led, pilot automat adaptiv, franare automata de urgenta si multe altele) e la 23.500 pret de lista, o scoti probabil la 22.500-22.700.

Masina e superba din mai mai toate punctele de vedere. Si vorbesc din experienta, am una de 9 luni :)

Alternativ, Mazda3 arata foarte bine dar e ceva mai mica si are cutie automata doar cu motorul G120 de 2 litri si 120cp care e relativ departe ca performante de cel de pe Honda.

Edited by tatalor51, 06 March 2018 - 22:20.


#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
M-am uitat la Civic, pur si simplu nu-mi place designul exterior. Asa imi placea mult Mazda 3 dar au spus-o multi si pe aici pe forum ca e slab insonorizata si nu mi-au placut nici plasticele la interior

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 daniMMM, on 06 martie 2018 - 21:00, said:

1.5 TSI nu e un motor cam nou si necunoscut?
E doar cel mai popular motor actual al celei mai mari firme din lume :)

#13
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
La Civic spatele ăla e urât rău...Consola spate e nașpa...Păcat de tehnologie.

Edited by raducut123, 06 March 2018 - 22:53.


#14
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Ati vazut-o pe viu? Arata mult mai bine decat in poze. Foarte putini dintre cei care au vazut-o de aproape au zis ca ar fi urata, dimpotriva.

Oh well, mie imi place enorm :)

#15
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Tocmai, când am vazut-o de aproape, m-am întrebat cum dracu au putut s-o greșească așa...E chestie de gusturi, până la urmă.

Edited by raducut123, 06 March 2018 - 23:37.


#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

 tatalor51, on 06 martie 2018 - 22:22, said:

Daca te impaci cu CVT-ul (ca senzatie, nu ca performante, care sunt foarte bune) recomand Honda Civic 1.5, 182cp. Tinuta de drum excelenta din toate punctele de vedere, masina este mare si comoda, motorul extrem de bun si echiparea Sport (care are de toate inclusiv Android Auto, faruri led, pilot automat adaptiv, franare automata de urgenta si multe altele) e la 23.500 pret de lista, o scoti probabil la 22.500-22.700.

Masina e superba din mai mai toate punctele de vedere. Si vorbesc din experienta, am una de 9 luni :)Alternativ, Mazda3 arata foarte bine dar e ceva mai mica si are cutie automata doar cu motorul G120 de 2 litri si 120cp care e relativ departe ca performante de cel de pe Honda.
Nu am condus până acum cu Cvt, e chiar așa ciudat? Poate fac un test drive că m-ai făcut curios

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

 utopium, on 06 martie 2018 - 22:45, said:

E doar cel mai popular motor actual al celei mai mari firme din lume :)
Da bine, la cate dume a dat cea mai mare firma din lume si vorbesc din experienta, plus cost cutting din cauza amenzilor din Sua, mai lasa-ne.

#18
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Poti incerca Megane 4 GT, beneficiaza des de promotii si o scoti pe la 22.000 cu pilot adaptiv, faruri LED, Heads-Up Display, sistem audio BOSE cu tableta de 8.7" si cutie automata EDC7. In tarile vestice poti avea echiparea Intens cu motorul Energy 140 si cutie EDC/manuala cu aceleasi dotari, fara pachetul sport care implica sasiu 4Control, amortizoare adaptive si o tinuta de drum mai ferma decat modelul de baza.

Alternativa la el ar fi Auris 2018 in varianta hibrid 2.0 care promite o dinamica superioara modelelor actuale, insa trebuie asteptat ca el sa fie pus in vanzare. Va avea trei motoare, 1.2 114CP, 1.8 hibrid 121CP si 2.0 hibrid 178CP.

Alt model atractiv este Honda Civic cu transmisie CVT, Robert Adam a testat masina si a ramas placut surprins de liniaritatea benzinarului 1.5T.

Clasa compacta trece printr-o intinerire, avem Auris 2018, Focus 4, Kia Ceed 2018 (fara apostrof Posted Image) si la orizont sunt alte modele noi. Daca nu arde cu achizitia si vrei o masina noua si fresh poti astepta pana prin vara-toamna sa iei modelele noi. Altfel, Megane 4 este o alternativa decenta la Golf, iar varianta GT este cu adevarat interesanta.

Edited by connectorxp, 07 March 2018 - 04:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate