Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

SSD Samsung 860 EVO 250GB vs Transcend 420K Series 256GB

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008

View Postsuper8, on 13 martie 2018 - 09:00, said:

@marius_fenchea, (din pacate) am ales SSD Samsung 860 EVO; sper sa fie bun SSD-ul.
Pai de ce spui (din pacate) regreti pana acum cu ceva decizia facuta?

#38
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mda, aparent aia de la magazinu' la care am facut comanda au gresit comanda.
Asadar am de ales:
1] mai astept inca o saptamana pana vine SSD-ul Samsung 860 EVO 250GB;
2] ori raman cu banii in buzunar.

Asadar va cer sfatul deoarece acum am in computer un SSD Samsung Evo 840 120GB + un Hdd pt. stocare.
Eu vroiam sa inlocuiesc Hdd-ul cu SSD-ul de 250GB pt. stocare.
Sa mai cumpar SSD-ul ? ori sa raman cu Hdd-ul ?
============================================

Quote

de ce spui (din pacate) regreti pana acum cu ceva decizia facuta?
Regret ca trebuie sa scot bani din buzunar  Posted Image

Edited by super8, 15 March 2018 - 19:47.


#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai tu stii cat de util ti-e viitorul SSD sau actualul HDD. Nu exista raspuns de la noi pt. nevoile tale! Insa daca ai dubii inseamna ca nu-ti trebuie.

#40
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Doar pentru stocare mi se pare cam overkill (momentan) un SSD.
Daca nu vrei sa instalezi pe el jocuri open-world cum ar fi PUBG sau altele care incarca texturi si alte resurse 'on-the-fly', loc unde timpii de acces ai unui SSD sunt net superiori, atunci ti-ar fi probabil mai util un HDD sau un SSHD.

#41
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Deci sincer va zic, zilele trecute am facut upgrade la distributia Linux si durata de instalare (cu codecuri si alte programe downloadate automat) a durat 3 minute pe SSD ! m-am uitat la ceas si am înlemnit.

Ei, am bagat de seama ca de fiecare data cand accesez Hdd-ul pt. date, PC-ul incepe sa....se blocheze pt. o secunda sau chiar mai mult.
Atunci cand nu folosesc Hdd-ul, PC-ul functioneaza fluent fara "blocaje" scurte dar vizibile.
Si de aceea ma gandesc sa schimb Hdd-ul cu un SSD.

Plus ca nici nu mai aud caraitul Hdd-ului ! desi am carcasa antifonata.
Dar poate schimb carcasa cu una la care se aude !

Presupun ca fac downgrade la capacitatea de stocare.
Oare merita ? sau nu ?

#42
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Clar nu.
Hdd ala are probleme daca se blocheaza o secunda la accesare sau e pus din power options sa se inchida dupa un interval de timp.
Nu are nici un rost sa tii un ssd pentru stocare, pierzi prea mult spatiu si platesti si mai mult.

#43
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Bun HDD-ul l-ai pus pe un sistem nou cu Windows sa vezi daca agata la fel? Mie nu imi pare normala povestea asta cu HDD-ul ceva il franeaza si poate sunt update-urile succesive in Linux, care nici acesta nu este un sistem de operare perfect...Testeaza-l cu HDD tune, Cristal Disk etc.....Nu te costa decat timpul tau ca sa incerci.
Acum referitor la SSD de 250 GB Samsung Evo 860 eu zic ca este un produs foarte bun dar tu nu vei simti diferenta de viteza in reallife in comparatie cu 840 Evo.
Tu stii cat de interesant este ca sa ai mai mult de 120 GB spatiu pentru SO -ul tau care teoretic fara jocuri nu are cum sa ocupe atata de mult.
In general eu as scoate SSD-ul de 120 GB la vanzare daca nu imi este de folos si sigur voi obtine un pret bun, poate chiar intre prietenii directi poate ai cumparator, este totusi Samsung Evo 840 si probabil mai are si garantie....
HDD-ul daca tot asa se comporta ar trebui sa vezi care este partitionarea si nivelul de incarcare al lui. Patitii noi, in Linux ca de fragmentat in Linux mai greu sa se fi fragmentat.
HDD-ul ala probabil ca are ceva daca si caraie...

#44
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Am testat Hdd-ul (Western Digital din 2014) in Linux cu un program de testat, verificat, diagnosticat etc., si:
- citeste cu 112 MB/s;
- scrie cu 81 MB/s;
- timpul de acces e 12 msec.

Nu are nici un bad sau ceva de genu, ci doar caraie cand e accesat.
Cred ca mai bine astept comanda la Samsung 860 EVO 250GB ca nu cere de mancare  Posted Image

#45
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Caraie din cauza uzurii, dar daca nu te deranjeaza asta hdd merge normal din punct de vedere tehnic.

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de tehnologie. Sunt WD-uri ( seria Black ) care caraie de noi - sunt facute ptr maxim de performanta, nu ptr acustica.

Daca incep sa caraie de la uzura, atunci nici nu mai merg in specificatii - scade viteza de transfer destul de serios.
In cazul in care ala e HDD de laptop e ok, daca e desktop si e la 7200 rpm - atunci vitezele alea mici sunt de la uzura, intr-adevar.

#47
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Nu sunt viteze mici, sunt normale la modelul ala cel mai probabil.
Eu am avut hdd care era silentios nou si apoi de la uzura a inceput sa caraie, dar performantele erau aceleasi.

#48
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
"Blocajul" acela de 1 sec. la accesarea HDD-ului mai mult că sigur că apare din cauza că acesta intră în Sleep. Nu am idee dacă Linux are setări pentru a contracara, dar din Bios încearcă să dezactivezi toate setările Eco (Sleep state etc) apoi verifică dacă mai apare acea întârziere la accesare.
Același lucru îl pățesc in Windows cu un Caviar SE, care se trezește din sleep și face ca un ventilator turat

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postjeffy86able, on 16 martie 2018 - 17:01, said:

Nu sunt viteze mici, sunt normale la modelul ala cel mai probabil.

Am destule WD-uri, mai vechi de 2014, inclusiv un Green. Toate au viteze mai mari decat cele mentionate. Cam cu 20 MB/s in plus atat la scriere cat si la citire.
Asta in teste, ptr ca nu stiu de ce in lucrul normal cand dau o copiere cu Total Commander de pe un HDD pe altul in unele cazuri ( daca fisierul a mai fost deschis cu cateva minute inainte ) copierea se face la viteze astronomice. Cred ca din cauza memoriei mari ( 16 Gb ) Windowsul pastreaza in cache fisierele.

#50
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Aici e vorba si de noroc. Ca si eu am Samsung si in doar un an jumate, e deja la 87% health.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate