Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

DN 7A Brezoi-Petrosani

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
De facut pe doua roti adica..:)
Eu unul as vrea ca si TA sa revina la stadiul de acum 10 ani, cand nu era atata comercial si kitsch.
Cum se face asfalt, apar imediat, tarabe, cabane, stane, cocalari, aglomeratie, gunoaie, parcari cu taxa ca le-a dat tac-su in proprietate muntele...si alte asemenea porcarii in stil romanesc.

Mai bine salbaticie si natura curata.

#20
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.08.2003
Nu este chiar atat de sadica situatia.
Plecand din Petrosani calitatea drumului scade continuu, numarul de gropi creste exponential astfel incat jonglezi mereu intre a II-a si a III-a. Dar e departe de a spune ca drumul este distrus, si de necirculat. Dupa Cabana Groapa Seaca pana la limita de judet cu Valcea exista intradevar o zona decapata complet (pe o distanta de vreo 3-4 km am estimat eu), unde asfaltul a disparut si deplasarea se face pe un strat de macadam asortat cu praful aferent. Oricum, mult mai bine decat anii trecuti cand resturile de asfalt s-au transformat in adevarate cratere.
De la limita de judet cu Valcea insa urmeaza un asfalt ca-n palma, proaspat turnat, care se continua pana la Obarsia Lotrului.
In concluzie, situatia pare mult mai buna decat in anii anteriori, nu exista niciun motiv sa eviti acest traseu pe motiv de starea drumului. Parerea mea

P.S.- am trecut pe acolo we trecut, situatia de mai sus este de actualitate si constatata personal.

#21
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Nu s-a facut nimic de 2 ani adica.   [...]

Edited by Barboso, 06 August 2019 - 10:50.
Politica se face-n Poiana.


#22
knoppyx

knoppyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.09.2006
Salutare. In septembrie o sa ajung in zona si vreau sa parcurg tot drumu Petrosani - Obarsia Lotrului - Brezoi. A fost cineva de curand, in ce stare mai este drumul? Multumesc

#23
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
O să merg eu marţea viitoare între Petroşani şi Obârşie. Am văzut pe proinfrastructura.ro că s-a reasfaltat, drumul apare cu verde, adică bun.
Apoi o să postez.


Sănătate şi toate cele bune !

#24
knoppyx

knoppyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.09.2006

 OvidiuNS, on 18 august 2020 - 18:43, said:

O să merg eu marţea viitoare între Petroşani şi Obârşie. Am văzut pe proinfrastructura.ro că s-a reasfaltat, drumul apare cu verde, adică bun.
Apoi o să postez.


Sănătate şi toate cele bune !

Ok, mersi frumos. M-am uitat si eu pe site-ul lor dar nu exista o legenda la harta respectiva, nu stii ce inseamna toate culorile alea. Doar la rosu si verde e clar ce inseamna.

LE: Ba are si legenda, aveam browserul facut mic si nu imi aparea.

Edited by knoppyx, 18 August 2020 - 19:09.


#25
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

 knoppyx, on 18 august 2020 - 11:07, said:

Salutare. In septembrie o sa ajung in zona si vreau sa parcurg tot drumu Petrosani - Obarsia Lotrului - Brezoi. A fost cineva de curand, in ce stare mai este drumul? Multumesc
Petrosani-Cabana Groapa Seaca, acceptabil
Groapa Seaca-limita de judete Hunedoara/Valcea, toti sfintii alternand cu '' cine m-a pus sa vin pe aici''
limita de judete-Obarsia Lotrului, stare buna
Obarsia-Brezoi, nu am fost demult, dar am inteles de la altii ca e acceptabil.
Daca se merge incet, se pot face toate etapele, fara probleme.

#26
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Cleo, când ai fost ultima dată de la cabana Groapa Seacă până la pasul omonim (aka limita de judeţe Hd/Vl) ?


Sănătate şi mulţumiri !

Edited by OvidiuNS, 18 August 2020 - 23:43.


#27
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
OvidiuNS, ultima trecere prin zona a fost pe 30 mai, anul acesta. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dds6AFmcSmo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Hai, că e ok asfaltul. Până la urmă pe proinfrastructura.ro e bine descris drumul. Vreun kilometru - doi e nasol, pe la Mânăstirea Jieţ.
Noi o să venim invers, de la Peştera Bolii şi Cheile Băniţei spre Obârşie, apoi trecem Transalpina şi ne întoarcem la cazare la Târgu Jiu.

Săru-mâna pentru video, e pe YouTube, dar parcă e mai mişto când e cu dedicaţie.


Sănătate şi tcb !

#29
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Din păcate, marţi n-am mai fost în pasul Băniţa, din cauză că vremea era nasoală cam peste tot, inclusiv pe Transalpina.
Rămâne pentru o dată viitoare.


Sănătate şi tcb !

#30
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Am trecut acum doua saptamanai pe DN7A , venind de la Hateg si apoi am urcat pe Transalpina.
Drumul e peticit tare intre Petrosani si Obarsie, dar se poate merge. Pacat de starea drumului, caci e pitoreasca zona.

Edited by nikolas, 28 August 2020 - 11:22.


#31
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 nikolas, on 28 august 2020 - 11:22, said:

Am trecut acum doua saptamanai pe DN7A , venind de la Hateg si apoi am urcat pe Transalpina.
Drumul e peticit tare intre Petrosani si Obarsie, dar se poate merge. Pacat de starea drumului, caci e pitoreasca zona.

Păi nu e asfalt bun între Pasul Groapa Seacă şi Obârşie ? Cleo aşa spunea, şi atât pe filmarea ei, cât şi pe proinfrastructura.ro se confirmă. Până şi pe street-view e super, chiar dacă pozele sunt din 2012.

Sau ai spus de tot tronsonu' în general ? Nu prea e în regulă asta, trebuie defalcat.


Sănătate şi tcb !

#32
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Buna,
M-am referit strict la tronsonul Petrosani - Obarsia Lotrului (intersectia cu Transalpina).
Intr-adevar, de la Groapa Seaca e bun asfaltul
Scuze, daca nu am fost prea explicit.

Edited by nikolas, 28 August 2020 - 18:32.


#33
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Ok, no problem, a clarificat Cleo mai sus. Bine că ai specificat, nu de alta, dar să nu apară confuzii pentru cineva care citeşte topicul.


Sănătate şi toate cele bune !

#34
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
Buna seara,  astazi am facut traseul Obarsia Lotrului-Petrosani. Spre surprinderea mea fata de ultima trecere prin zona(sfarsitul lunii Mai), traseul se prezinta astfel:
Obarsia Lotrului-cabana Groapa Seaca este bun, de la cabana GS spre Petrosani drumul se prezinta cu alternante de bun si rau. Ce este interesant, ca in luna Mai era cu totul invers: pana la cabana GS drumul se prezenta destul de rau, iar acum e destul de bun. Sa speram  ca pana la urma autoritatile se vor mobiliza si vor termina aceasta bucata de drum. Cei care vreti sa faceti acest traseu profitati de vremea buna din acest week-end si mergeti ca drumul este muuuult mai bun fata de anul trecut sau inceputul acestui an!

#35
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Mişto că s-a rezolvat acolo, în dreptul mânăstirii Jieţ. De fapt, pe proinfrastructura.ro bucăţica aia figura cu linie punctată, adică era în lucru. Bine că au rezolvat !


Sănătate şi tcb !

#36
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Mie mi se pare incredibil ca nu sunt in stare sa faca drumul asta sa fie ok.  Ce naiba e asa greu? Fata de 2015 cand am fost eu pe el acum din filmarea din Mai 2020 de aici mi se pare mai rau. sa nu zic ca atunci Jiet-Petrosani doar ce fusese asfaltat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate