Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Atentie ! google play, comerciant nesigur, fara 3D Secure !

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Ai dreptate, am scris, am primit raspunsuri.
Aceste aplicatii cu carduri virtuale, sunt la fel de nesigure ca si google play, deci nu le voi folosi si nici nu le recomand altora.
Mai degraba recomand sa-si faca oamenii un card fizic la o banca din RO, unde pentru un comision de 5 lei/luna sa-l foloseasca la plati online numai cand au nevoie.
Trebuie sa platesti 100 de lei la un comerciant, incarci 110 lei din contul curent pe acest card si platesti.
Riscul e minimizat.

#74
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,814
  • Înscris: 01.09.2006
Cardul este atasat contului curent, nu ai ce transfer sa faci.
Lasa cardurile, mergi pe bancnote si seif-uri :lol:

#75
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008

View Postech, on 19 februarie 2019 - 11:18, said:

Cardul este atasat contului curent, nu ai ce transfer sa faci.

Eu m-am referit la doua conturi curente diferite cu card atasat la aceasi banca.
In unul incasezi banii de salariu si nu folosesti cardul atasat deloc. Ai siguranta 100% ca nu iti dispar banii de acolo.
In altul faci transfer prin online banking intrabancar fara comision din primul, cu ce sume vrei si cand vrei. Utilizezi cardul atasat contului acesta cu risc minim.

#76
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,814
  • Înscris: 01.09.2006
Nu cred ca iti poti face 2 conturi pe acelasi nume la aceeasi banca.
Dar nu inteleg care e problema daca ii ti in contul de economii si ii transferi in contul curent doar cand ai nevoie sa ii scoti cu cardul (eu asa fac). Crezi ca ti-i fura banca?

#77
SGVmoraru

SGVmoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2007
Merge sa ai doua conturi pe acelasi nume,ca am eu la Raiffeisen,dar platesti intretinerea la fiecare.
Am si card atasat,care l-am inrolat in PayPal ,numai ca din comoditate/prostie,nu mai transferam banii in acel cont si cumparam direct cu cel de salariu pentru ca aveam incredere in 3DSecure.
Acum am schimbat tactica :))

#78
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019
Faptul ca exista oameni carora nu le-au disparut niciodata bani de pe cardul bancar, nu inseamna ca cardurile sunt sigure; inseamna doar ca acei oameni au avut noroc pana in acest moment; la un moment dat nu vor mai avea noroc si, in acel moment, vor intelege ca nu sunt sigure; cei mai multi vor intelege doar dupa ce vor pierde bani de mai multe ori... Posted Image Pana atunci, pentru acei oameni, cardurile sunt sigure. E in regula! Posted Image
Faptul ca exista cel putin un om caruia i-au disparut bani de pe card inseamna ca cardurile sunt nesigure. Caci daca ar fi fost sigure, n-ar fi disparut bani de pe el. E atat de simplu!
Daca lumea ar intelege cele doua fraze simple de mai sus, viata noastra ar fi muuuult mai buna. Dar nu intelege, deci nu e. Posted Image

Un om care citeste acest thread si are impresia ca toti cei care au povestit problemele cu care s-au confruntat "n-au facut ceva bine", nu intelege conceptul de "sigur". Posted Image

Cardurile bancare sunt departe de a fi sigure. Imi e neclar de ce ar vrea cineva sa fie sigure; caci daca ar fi sigure, ar scadea sansele ca unii sa faca bani din nimic. Cine (din cei care au puterea necesara sa faca cardurile sigure) si-ar dori asta si de ce? Posted Image
Cardurile ar trebui doar sa dea impresia ca sunt sigure, ceea ce se si intampla la un nivel mai mult decat satisfacator... Posted Image

Mai important insa decat cele de mai sus este: ce se poate face pentru a minimiza pierderile de bani si timp (petrecut completand reclamatii, explicand lucruri etc. pentru a recupera banii pierduti de pe un card).

Cel mai simplu ar fi sa nu tinem bani pe card; daca nu sunt bani pe card, n-au cum sa dispara. E simplu si sigur! Posted Image
Dar daca nu tinem bani pe card, atunci nu putem folosi cardul la POS-ul fizic.
Am putea avea insa doua carduri: unul pe care il folosim *doar* fizic, la POS (offline) si altul pe care il folosim *doar* pe Internet (online).
Cardul offline poatea avea pe el o suma de bani necesara pentru o perioada de timp (ex: o saptamana).
Cardul online nu trebuie sa aiba niciun ban pe el.
Majoritatea banilor (ex: salariul) nu trebuie sa stea niciodata pe un card, trebuie sa stea fie intr-un cont curent care nu este asociat cu niciun card, fie intr-un cont de economii (care, prin definitie nu poate avea un card asociat).
In momentul in care dorim sa facem o plata pe Internet (folosind cardul online) transferam suma necesara din contul curent (sau de economii) in contul cardului online prin serviciul Internet Banking si facem imediat plata pe Internet.
In cazul in care folosim servicii prestate fizic dar platite printr-un card inrolat intr-un cont online (ex: Uber), putem tine in permanenta o suma foarte mica pe cardul online (ex: 100 lei) si o refacem imediat dupa ce am beneficiat de serviciul respectiv.

La Libra Bank se pot lua mai multe carduri, fiecare cu alt cont curent in spate, se pot deschide mai multe conturi de economii, totul folosind serviciul de Internet Banking.
Costul pentru toate aceste servicii (si altele) este zero.

Deci, asa cum a mai explicat cineva pe acest thread, exista solutii daca vrem sa folosim cardurile in siguranta si nu costa absolut nimic.
Sau putem sa avem incredere in faptul ca cardurile sunt sigure. Posted Image

Edited by darkangel2, 20 February 2019 - 01:02.


#79
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Decat sa ai doua carduri, cel mai simplu sa te protejezi e dupa cum s-a mai scris, e sa ai doua conturi si o aplicatie mobila de transferat banii usor si oricand intre cele doua conturi.
Asadar sa ai doua conturi gratuite, unul curent cu card atasat si al doilea de economii, la vedere, in care si din care sa poti transfera oricand banii.
Sunt multe banci de la noi ce-ti ofera asemenea servicii gratuit, multe din acestea au asa zise pachete de salarii.

Edited by Ciubex, 20 February 2019 - 06:54.


#80
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019
Daca nu ai bani in contul asociat cu cardul atunci devine foarte complicat sa-l folosesti la POS-ul fizic (pentru ca necesita sa faci un transfer din contul de economii inainte sa platesti).
Daca ai bani in contul asociat cu cardul atunci risti sa-i pierzi printr-o tranzactie neautorizata.
De aceea am sugerat doua carduri.

Edited by Ciubex, 20 February 2019 - 18:34.
Am sters citatul, continea mesajul anterior


#81
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Da, asa-i dar crede-ma te poti obisnui cu situatia asta, depinde de tine, de aceea sugeram sa ai o aplicatie mobila de banking care sa-ti permita sa efectuezi transferul intre contul de economii si cel curent.
E o solutie mai ieftina din punctul meu de vedere si este si mai sigura decat sa ai un card care poate si el fi furat sau clonat.

#82
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,814
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdarkangel2, on 20 februarie 2019 - 18:10, said:

Daca nu ai bani in contul asociat cu cardul atunci devine foarte complicat sa-l folosesti la POS-ul fizic (pentru ca necesita sa faci un transfer din contul de economii inainte sa platesti).
Daca ai bani in contul asociat cu cardul atunci risti sa-i pierzi printr-o tranzactie neautorizata.
De aceea am sugerat doua carduri.
Nu cred ca dureaza mai mult de 5-10 secunde ca sa faci un transfer pe mobil intre contul de economii in cel curent atasat cardului, deci poti sa faci asta cand stai la coada sau prin magazin.
Ma rog, eu nu sunt atat de paranoic sa fac asta - tin cateva sute de lei mereu in contul curent si completez cand scad.

#83
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Exact si eu imi tin permanent o suma de bani care ar acoperi cumparaturile zilnice, daca la finalul zilei imi dau seama ca a doua zi nu as mai avea bani de cumparaturi imi suplimentez suma din contul curent.
Insa tine de fiecare cum isi planifica cheltuielile si de ce solutie adopta.
Oricum, am deviat prea mult de la subiectul principal.
In mare, nu folosi cardul atasat contului de salariu pentru cumparaturi online, ci foloseste alt card sau nu-ti tine banii in contul curent ci-n unul de economii sau alt cont din care sa-ti transferi cand ai nevoie.

Edited by Ciubex, 20 February 2019 - 19:23.


#84
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 26.01.2019

View PostCiubex, on 20 februarie 2019 - 18:33, said:

Da, asa-i dar crede-ma te poti obisnui cu situatia asta, depinde de tine, de aceea sugeram sa ai o aplicatie mobila de banking care sa-ti permita sa efectuezi transferul intre contul de economii si cel curent.
E o solutie mai ieftina din punctul meu de vedere si este si mai sigura decat sa ai un card care poate si el fi furat sau clonat.
Daca aplicatia mobila nu merge fix atunci cand ai nevoie (fie nu functioneaza aplicatia insasi - vezi ING -, fie nu merge conexiunea Internet, fie altele), nu vei putea plati, ceea ce, pentru mine, nu e acceptabil; un mecanism de securitate nu trebuie sa impiedice folosirea "obiectivului" protejat.
Solutia cu doua carduri (sau mai multe) de la Libra Bank costa zero, deci nu e scumpa.
Al doilea card (cel folosit pe Internet) ramane mereu acasa (poate fi chiar taiat si aruncat la gunoi Posted Image ). Datele cardului se stocheaza intr-un password safe instalat pe telefonul mobil (e.g. KeePass) si protejat cu o parola extrem de puternica. In felul asta, al doilea card devine "virtual"... Posted ImagePosted ImagePosted Image

Eu prefer sa fie si comod, si sigur. Stiu: sunt bizar! Posted ImagePosted ImagePosted Image

Gata, nu mai insist! Posted Image

Edited by darkangel2, 20 February 2019 - 23:25.


#85
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Pai se intampla sa nu functioneze o aplicatie mobila, asa cum se intampla ca si serviciile de plata cu cardul sa nu functioneze.
De aceea am precizat ca imi pregatesc de cu seara banii de cheltuiala pentru a doua zi, caci stiu cam ceea ce am de cheltuit. Pentru cheltuieli neprevazute imi rezerv 5' pentru transfer sau le aman sau efectiv nu le efectuez,dar ultimele doua nu-mi aduc aminte sa le fi intalnit.
Asa cum am mai spus, iti faci o rutina, o adaptare la solutia pe care tu o adopti.

#86
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Si nu cautati sa sariti din lac in put alias Revolut, Paypal sau altele de genul.
Folositi carduri de la banci din Romania, unde poti sa depui o reclamatie pentru orice problema.
Bancile astea asa cum sunt ele, sunt aici fizic si le poti trage la raspundere, nu sunt fantome virtuale pe net.

#87
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Din 01.01.2021. se pare ca bancile din RO/EU vor fi obligate sa asigure protectia adevarata a sumelor clientilor de pe carduri.
Tranzactiile fara 3D Secure vor fi respinse, deci inclusiv google va respecta regula, sau nu va incasa nimic!

https://www.economic...ure_194801.html

Edited by gry2000, 30 December 2020 - 16:06.


#88
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Confirm ca google play prelucreaza tranzactiile securizat acum, prin flux 3D Secure cu dubla verificare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate