Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Atentie ! google play, comerciant nesigur, fara 3D Secure !

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
S-a mai explicat de nspe mii de ori: site-ul trebuie sa  + banca trebuie sa stie de tranzactii 3D secure.
Nici la Amazon de ex nu-ti cere 3D secure. Iar daca nici Google Play nu este de incredere, atunci nu stiu cine ar fi de incredere, serios vorbind.

#56
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 16.02.2008
Uite ca avem exemplul omului tepuit de platforma Google. Nu direct ci de tertii care vand acolo. Dar asta inseamna sa cascati bine ochii la site-urile si platformele care nu ofera securitate in tranzactii. Este si vina utilizatorului dar in parte si a bancii emitente a cardului. Eu unul vad asa situatia: Cand ai un card inrolat in 3D secure, banca trebuie sa respinga automat orice tranzactie pe site-uri care nu sunt inrolate in 3D secure.

Adica eu utilizatorul, care imi tin banii munciti din greu la banca x, trebuie sa am protectie 100% in fata teparilor posibili de pe net. SIMPLU.
Faptul ca nu este asa, cel putin la unele banci, este ANORMAL si trebuie ca sa facem sesizari scrise pentru ca noi consumatorii sa fim in siguranta si sa avem banii in siguranta la bancile din Romania.

#57
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Pisi, faptul ca faci tu tranzactii pe cine stie unde nu e treaba bancii.
Daca ar face ce zici tu inseamna ca nu ar mai putea cumpara nimeni de pe site-urile din afara Europei cu plata direct cu cardul.
Ti-am dat exemplu Amazonul. Cumpar frecvent de acolo carti in format electronic si platesc direct cu cardul. Nu are Amazonul treaba cu 3D secure-ul vietii.

Protectie 100% pe niste bani virtuali nu iti da nimeni. Daca vrei protectie 100% pe banii tai ii tii cash undeva unde numai tu stii.
Omul sa faca reclamatie la banca sau sa ceara un extras de cont ca sa vada la ce comerciant s-au facu platile si sa deschida sesizare la banca. Se trateaza ca o situatie punctuala. Tu ai impresia ca o reclamatie de la un client, persoana fizica, in conditiile in care banca are milioane de clienti, ar fi tratata ca o problema generala? Ar fi absurd sa fie vazuta asa.

#58
Nctsse

Nctsse

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2018
Buna,

View Postgry2000, on 23 septembrie 2018 - 17:42, said:


L.E. Si da, nctsse: Te rog spune public numele bancii. Este inadmisibil ca aceasta banca sa refuze sa te ajute intr-un caz de FURT EVIDENT. De fapt ei sunt obligati sa investigheze aceste fraude si sa gaseasca hotii impreuna cu Politia. Cred ca in acest caz trebuie sa te adresezi de urgenta la Politie!
Banca este ING.
Insa eu dau vina pe acel operator care a refuzat sa ma ajute.
Ieri mi-am primit si banii de la acestia :)

Update: Am primit raspuns de la Google:

"I understand that you have noticed unauthorized charges on your payment method. I understand your concern.
We've investigated the charges and confirmed that they weren't made from your *****@___ account. I'm sorry to hear your payment method seems to have been used without your knowledge or authorization. However, we have taken action to prevent further charges to your payment method from this account.
The charges are outside of our refund policy, so unfortunately we can't provide a refund. "

Sincer, nu ma asteptam la un alt raspuns. Practic ei nu au de unde sa stie ca nu am fost eu cea care a facut cumparaturile.
Insa, ma dezamageste faptul ca se spala bani prin google, iar ei stiu asta si totusi nu se intampla nimic. Probabil pentru ca au si ei un castig din asta? Am uitat cat isi opreste google pe tranzactii. 25-30%?
Oricum, am gasit destul de multe postari in care oamenii au avut conturile bancare golite prin Google play, deci nu este ceva nou.

In orice caz, vreau sa trag si un semnal de alarma cu privire la securitatea slaba a platformei Playstation, avand in vedere ca problema mea a aparut dupa ce am facut plata catre acestia.

O zi buna :)

#59
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 16.02.2008

View PostAlexEn, on 24 septembrie 2018 - 19:00, said:

Pisi, faptul ca faci tu tranzactii pe cine stie unde nu e treaba bancii.
Daca ar face ce zici tu inseamna ca nu ar mai putea cumpara nimeni de pe site-urile din afara Europei cu plata direct cu cardul.
Ti-am dat exemplu Amazonul. Cumpar frecvent de acolo carti in format electronic si platesc direct cu cardul. Nu are Amazonul treaba cu 3D secure-ul vietii.

Protectie 100% pe niste bani virtuali nu iti da nimeni. Daca vrei protectie 100% pe banii tai ii tii cash undeva unde numai tu stii.
Omul sa faca reclamatie la banca sau sa ceara un extras de cont ca sa vada la ce comerciant s-au facu platile si sa deschida sesizare la banca. Se trateaza ca o situatie punctuala. Tu ai impresia ca o reclamatie de la un client, persoana fizica, in conditiile in care banca are milioane de clienti, ar fi tratata ca o problema generala? Ar fi absurd sa fie vazuta asa.

Ba nu prietene, gandesti total gresit.
Eu imi inrolez de buna voie cardul in 3D Secure tocmai pentru ca sa fiu sigur ca un site obscur sau o platforma gen google, nu imi da teapa. Orice site poate pacali consumatorul cu o sigla 3D Secure falsa, dar asta nu inseamna ca banca mea poate autoriza acea tranzactie, daca acel site nu cere parola 3D Secure.

Daca as vrea sa fac tranzactii pe site-uri nesigure non 3D Secure precum cel spus de tine, ar fi optiunea mea ca sa imi dezactivez acea functie de securitate, pe raspunderea mea. Cum eu am activat-o, raspunderea cade in seama bancii unde am ales sa-mi tin eu banii de salariu. Simplu.

Cum in Romania toti incearca sa te faca, prostul tace si e furat pe fata.
E timpul sa ne cerem drepturile de consumator european tata.

View PostNctsse, on 25 septembrie 2018 - 11:20, said:

Buna,


Banca este ING.
Insa eu dau vina pe acel operator care a refuzat sa ma ajute.
Ieri mi-am primit si banii de la acestia Posted Image

Update: Am primit raspuns de la Google:

"I understand that you have noticed unauthorized charges on your payment method. I understand your concern.
We've investigated the charges and confirmed that they weren't made from your *****@___ account. I'm sorry to hear your payment method seems to have been used without your knowledge or authorization. However, we have taken action to prevent further charges to your payment method from this account.
The charges are outside of our refund policy, so unfortunately we can't provide a refund. "

Sincer, nu ma asteptam la un alt raspuns. Practic ei nu au de unde sa stie ca nu am fost eu cea care a facut cumparaturile.
Insa, ma dezamageste faptul ca se spala bani prin google, iar ei stiu asta si totusi nu se intampla nimic. Probabil pentru ca au si ei un castig din asta? Am uitat cat isi opreste google pe tranzactii. 25-30%?
Oricum, am gasit destul de multe postari in care oamenii au avut conturile bancare golite prin Google play, deci nu este ceva nou.

In orice caz, vreau sa trag si un semnal de alarma cu privire la securitatea slaba a platformei Playstation, avand in vedere ca problema mea a aparut dupa ce am facut plata catre acestia.

O zi buna Posted Image

Securitate slaba cand nu e deloc ?

Acum ai reusit sa rezolvi efectul dar nu si cauza. Datele cardului tau sunt in continuare la acei hoti, deci trebuie sa soliciti re-emitere card cu alte date !

Inrolezi de la inceput in 3D Secure si faci precum am scris mai sus.
Multumim de informatii si bafta mai departe.

#60
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View Postgry2000, on 25 septembrie 2018 - 16:56, said:

E timpul sa ne cerem drepturile de consumator european tata.


Bafta.

#61
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 16.02.2008
Pai daca tu si altii preferati sa va lasati trasi pe sfoara si furati...enjoy mai departe...

#62
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Cine ma trage pe sfoara si ma fura? Nu am avut niciodata probleme de genul celor expuse de tine si am facut multe plati fara 3D.
Mai bine ai grija catre ce site-uri faci tu plati si nu mai invinovati intermediarii.

#63
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 16.02.2008
Eu am grija, stai tu linistit. Topicul este pentru a avea si altii grija.
Google este un intermediar ?
Nu cred. Acolo faci platile iar ei trimit banii la beneficiarul final.
Deci eu am treaba cu cel caruia ii fac plata, corect ?

A fost dat un exemplu concret mai sus de cum i s-au furat banii lui nctsse.
Daca google avea 3D Secure, nu se mai intampla ca nctsse sa aiba parte de o experienta extrem de neplacuta.

Edited by gry2000, 28 September 2018 - 17:21.


#64
SGVmoraru

SGVmoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2007
Si eu m-am trezit cu tranzactii catre Google*Target g.co/helpplay# pe care le-am sesizat doar cand am intrat sa verific soldul in aplicatia de pe telefon,2 zile mai tarziu.
Am sunat noaptea la Raiffeisen,mi-a blocat cardul si m-a chemat sa depun o sesizare la sediul bancii in cel mai scurt timp,pentru a incepe procedurile de urmarire si recupereare a banilor.Operatorul mi-a recomandat sa depun o sesizare si catre Google pentru a scurta timpul,ceea ce am si facut (termenul dat de Google pentru raspuns fiind de 7 zile fata de 45 la Raiffeisen),desi nu cred ca o sa rezolv ceva cu Google.
Au fost 15 tranzactii,suma totala de 2500 ron.
Mentionez ca nu am niciun card atasat contului Google si nu am facut nici macar o achizitie din Play,asa ca nu stiu de unde au datele.
Acum astept recuperarea banilor,care sper ca se va face.

#65
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Cel mai probabil ai cumparat cu el online si cei ce au facut cumparaturile pe Google Play au folosit datele cardului tau obtinute, cum am mai scris, de pe alt(e) site(uri).
Eventual ti-a fost clonat cardul la un POS fake, spre exemplu mergi la o benzinarie mai ciudata, aia incearca sa-ti faca plata la un POS, dar apoi cu scuza ca nu a mers cu POS-ul ala, te pun sa platesti la alt POS, primul fiind doar pentru a-ti copia datele cardului, al doilea fiind cel care de fapt e real.

#66
SGVmoraru

SGVmoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2007
Cardul nu-l bag in orice bancomat deci excludem posibilitatea asta.
Da ,la cumparaturi online il folosesc si probabil ca acolo s-a produs furtul de date,pentru ca am mai platit introducand direct datele cardului fara a mai folosi internet banking cu token-ul,bazandu-ma ,ca multi altii,pe 3D Secure (nu stiu daca ar fi fost mai sigur cu token dar oricum la unele plati nu apare optiunea de a plati prin internet banking).
Stiti cumva daca exista posibilitate de a nu mai recupera banii?

#67
SGVmoraru

SGVmoraru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2007
In sfarsit am primit banii inapoi! Asta dupa ce am mai facut un drum la banca si am depus si o cerere de urgentare.
Deci am depus sesizarea pe data de 15-11-2018 si am primit banii pe data de 12-02-2019.
Vad ca la Raiffeisen a durat mai mult decat la alte banci,dar este bine ca i-am recuperat.

#68
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Bine ca i-ai recuperat.
Eventual pe viitor foloseste alt card pentru plati online, indiferent la ce comerciant, ca-i de la noi sau din afara.
Iti recomand in acest sens Revolut, care are o functie de generare a unui card virtual ce sa-l folosesti la o singura tranzactie.

#69
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 16.02.2008
E ceva nou...sunt acceptate aceste carduri virtuale de catre comercianti online?

#70
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Yep, sunt, pentru ca nu sunt diferente intre cardurile virtuale si cele fizice, sunt carduri generate pentru Visa si sunt doua tipuri de carduri virtuale, care pot fi folosite la o tranzactie, iar apoi se "pierd" si altele care pot fi folosite la mai multe tranzactii.
M-am jucat o singura data cu acest tip de card, mi s-a parut interesant, dar nu am mai continuat ca mi-a fost lene :D
Pagina oficiala: Getting a virtual card, insa mai multe detalii in discutia: Virtual Cards ori chiar la noi pe forum, unde recomand sa intrati, sa cititi si sa intrebati ce va intereseaza: Revolut - spaima bancilor.
Platile online si chiar si la comerciantii fizici de pe la noi mai nou folosesc Revolut, imi transfer strict niste bani pe care sa-i folosesc la cumparaturi, daca cineva-mi "sparge contu'" imi va lua doar banii din acel cont si nu din cel de salariu sau mai stiu eu ce cont personal prefera altii.
De asemenea si pe la comerciantii fizici din afara tarii tot Revolut am folosit in concediu, pentru a evita problemele.
In Google Play am atasat Revolut-ul, astfel ca subscriptiile si cumparaturile tot de pe acest card le fac.

Edited by Ciubex, 18 February 2019 - 09:49.


#71
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,077
  • Înscris: 16.02.2008
Multumiri de informatii, dar se nasc alte intrebari pentru acest subiect interesant:

1. Cine detine acest REVOLUT? riscul de a disparea banii mei de acolo este mare...
2. Cum incarc acel card virtual? prin aplicatia de mobil, da, am inteles. Cu cardul de debit salariat, dar acest REVOLUT in sine are tranzactii 3D Secure cu cardurile din Romania?
Prin transfer bancar este imposibil din ce vad. IBAN de 22 in loc de 24, plus comision tranzactie interbancara.
3. Ce taxe si comisioane sunt la folosirea, administrarea, incarcarea banilor in aplicatia REVOLUT? Unii raporteaza ca la tranzactii lei-lei din contul personal bancar, le-au fost luate comisioane...deci nu mai e nicio smecherie. In cazul acesta mai deschizi un cont bancar la banca cu o taxa de administrare de 5 lei/luna si folosesti acel cont cu card atasat la plati nesigure.

Parerea mea este ca e un fel de paypal sau alte chestii asemanatoare, unde nu e recomandat sa tii nici macar un leu mai mult de 5 minute.

#72
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Sincer iti recomand sa scrii pe tipicul ala, oamenii sunt mai avizati decat mine.
De asemenea sa nu denaturam firul discutiei de aici.

Edited by Ciubex, 18 February 2019 - 23:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate