Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Piston/amortizor rupt masina de spalat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salutare,
Am o masina de spalat arctic. Ieri cand era la centrifugare am auzit un *clanc* puternic apoi masina a inceput sa se deplaseze si sa vibreze buternic.
Am scos panoul superior si nu am observat nimic ciudat, apoi l-am scos pe cel din spate si am observat ca amortizorul din partea de jos atarna nestingherit.

Am atasat o imagine. Scuzati praful acumulat in 5 ani de zile.
Mai se poate repara cumva? Piesa rupta are 3 cm lungime si 2 cm latime, nu stiu cum ar putea fi prinsa.

Attached Files



#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Boala generala.
Se poate cârpi încât să te mai țină ceva timp. Cea mai simpla rezolvare este cu sudura. Următoarea e cu o platbanda și nituri/șuruburi.

#3
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Da, se poate repara. Daca nu ai priceperea necesara apeleaza la un atelier . Se face un alt suport din tabla care se sudeaza  de carcasa, apoi se prinde amortizorul. Succes!

#4
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Nu stiu sa sudez.
O sa cumpar platbanda cu grosimea de 3 mm. Bucatica de metal ramasa pe amortizor o voi prinde de platbanda cu 1 sau 2 suruburi. Poate ii pun si un adeziv pentru metal.

Asta-i bun de ceva? https://www.dedeman....14-ml/p/5002567

//Ideea cu atelierul nu o iau in calcul. Asta nu este singura problema a masinii. Mai are alte bube, vreau doar sa mai trag de ea pana apare un program bun de buy back. . .sau vreo oferta chilipir.
Arctic oricum nu mai cumpar, toate vibratiile sunt transmise intr-o tablita de 2 cm. . .normal ca s-a rupt.

Edited by AwkwardMe, 06 March 2018 - 20:01.


#5
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Confectioneaza din platband asa cum ai zis, dar asambleaza-le cu suruburi si piulite. Ar fi bine sa folosesti piulite cu frana ca sa nu se slabeasca din cauza vibratiilor.
O sa se rupa data viitoare din alt loc si de aici nu se va mai rupe.
Nu folosi adeziv pentru ca acolo se transmit vibratii si nu cred ca rezista.
Ruptura s-ar fi putut produce daca amortizorul e defect.

#6
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Da, am gasit clipul asta. Cred ca amortizorul este defect, nu cade din soclu singur. . .dar se misca foarte usor. Ambele amortizoare, de fapt.

Edited by AwkwardMe, 06 March 2018 - 21:27.


#7
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Am terminat carpeala. Am bagat o singura tura pana acum, s-a comportat normal masina.
A mers repede reparatia. Singurul lucru care m-a transpirat putin a fost elementul ala de metal (urechiusa) care ramasese pe amortizor. A fost prins de amortizor cu un fel de diblu de plastic.

Nu am mai folosit platbanda, am gasit doar la 6 metri. Am cumparat o placa perforata cu grosimea de 2mm. Urechiusa aia de metal am prins-o de placa cu suruburi  de 4 mm si adeziv. Iar placa am prins-o de carcasa cu suruburi de 6 mm. Am folosit piulite cu frana. Cred ca o sa cedeze alte comonente ale masinii inainte sa cedeze carpeala.
Am atasat si o poza.

Va multumesc pentru idei.

Attached Files

  • Attached File  WM.jpg   417.68K   16 downloads

Edited by AwkwardMe, 09 March 2018 - 17:12.


#8
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Foarte bine ai facut treaba. Placa pe care ai folosit-o e mai buna decat platbanda pt ca e galvanizata si nu mai e nevoie sa o vopsesti.
Daca amortizoarele aluneca foarte usor, ar fi bine sa le schimbi. Normal, ele trebuie sa mearga mai greu si intr-un sens si in celalalt. Altfel, nu mai au niciun efect si nu mai amortizeaza socurile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate