Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Apartament duplex (ultimele 2 etaje)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 MembruAnonim, on 06 martie 2018 - 19:26, said:

Foarte frumos , caine. Dar de acolo lipsesc niste leagane, scaune cocon (atarnate in lant) , ba chiar o chestie din asta de care vreau sa-mi fac : http://steveareen.com/caravan/
Referitor la iarba, oscilez intre imitatie iarba sau dale de cauciuc (din alea care se folosesc ptr locurile de joaca ptr. copii. Am proiect si autorizatie de construire, proiectantul punand acolo gresie...dar cred ca nu am sa pun...sau pun gresie si apoi iarba sau dale de cauciuc, sa nu am probleme la receptie, ma mai gandesc)
Te asigur ca am absolut tot ce trebuie , inclusiv nocturna ,proiector ,sonorizare 5.1 supravechere video , instalatii de racire , poza e cu caracter informativ , de cind era in amenajare.
Bineinteles nu am pus gratar, sa ne intelegemPosted Image, iarba e mult mai ok la piciorul descult, vara se cam incinge ,dar piscina e aproape.

Edited by ciine, 06 March 2018 - 19:49.


#20
Afortech

Afortech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.07.2015
Salutare,

Va cer scuze ca postez atat de tarziu! Va multumesc pentru sfaturile date!!

O sa incerc sa raspund la cateva intrebari si sa ofer cateva informatii din ce am gasit pe site-ul dezvoltatorului despre izolatie:

@LauCalin: Este vorba despre un apartament duplex de 3 camere in Gran Via Park. Preturile sunt in jur de 90k euro.

@mesterX: Dezvoltatorul se lauda cu urmatoarele:

Terasa: "Beton de panta, bariera contra vaporilor, hidroizolatie in doua straturi din membrana bituminoasa, termoizolatie din polistiren expandat de 20cm, sapa de protectie termoizolatie de 5cm."

Fatade/pereti: "Stream Line 76, grosime 76 mm (5 camere), culoare alb, feronerie Roto, tripan 40 mm (Lowe+Float+4Season);
Inchiderile exterioare sunt realizate din zidarie de blocuri ceramice cu goluri verticale de 20cm grosime si cu bca de grosime de 20 cm, cu tencuiala mecanizata de var-ciment (tip Baumit) la interior si izolata la exterior cu termosistem, realizat din polistiren de 10 cm cu Bs2d0, fixat in dibluri, masa de spaclu pentru suport, plasa fibra de sticla, adeziv si tencuiala decorativa de culoare gri, alb si bej.
Ferestrele si usile exterioare sunt din tamplarie PVC  (5 camere de termo-izolare, clasa A) gri la exterior si alb la interior, Stream Line 76, grosime 76 mm (5 camere), culoare alb, feronerie Roto, tripan 40 mm (Lowe+Float+4Season), sticla interioara 4mm Low-E (low emissivity) + 4mm Float + 4mm Control Solar la exterior, feronerie Roto NT cu maner Secustik. Glafurile exterioare din aluminiu, iar cele de interior din PVC"

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Afortech, on 07 martie 2018 - 16:20, said:

.....
@mesterX: Dezvoltatorul se lauda cu urmatoarele:

Terasa: "Beton de panta, bariera contra vaporilor, hidroizolatie in doua straturi din membrana bituminoasa, termoizolatie din polistiren expandat de 20cm, sapa de protectie termoizolatie de 5cm."

Fatade/pereti: "Stream Line 76, grosime 76 mm (5 camere), culoare alb, feronerie Roto, tripan 40 mm (Lowe+Float+4Season);
Inchiderile exterioare sunt realizate din zidarie de blocuri ceramice cu goluri verticale de 20cm grosime si cu bca de grosime de 20 cm, cu tencuiala mecanizata de var-ciment (tip Baumit) la interior si izolata la exterior cu termosistem, realizat din polistiren de 10 cm cu Bs2d0, fixat in dibluri, masa de spaclu pentru suport, plasa fibra de sticla, adeziv si tencuiala decorativa de culoare gri, alb si bej.
Ferestrele si usile exterioare sunt din tamplarie PVC  (5 camere de termo-izolare, clasa A) gri la exterior si alb la interior, Stream Line 76, grosime 76 mm (5 camere), culoare alb, feronerie Roto, tripan 40 mm (Lowe+Float+4Season), sticla interioara 4mm Low-E (low emissivity) + 4mm Float + 4mm Control Solar la exterior, feronerie Roto NT cu maner Secustik. Glafurile exterioare din aluminiu, iar cele de interior din PVC"

Da, e frumusel ce spune ala acolo, ai sa te bucuri de un apartament bine izolat.
Terasa aia este circulabila sau necirculabila? Era bine sa fie circulabila, de catre tine, dar pentru asta trebuia polistren extrudat. Sapa aia nu zice, dar cred ca este armata cu plasa de buzau. Ar fi corect sa fie, dar uneori, se mai uita. Iei detectorul de metale si cauti plasa, sau ceri poze din timpul turnarii sapei. Tot asa ...din categoria "uitate" am vazut la un bloc vecin, care s-a vandut la bani grei, cica "de lux" , au uitat sa puna plasa de fibra de sticla in masa de spaclu de la termosistem.
...oricum, daca ti-a pus ala toate alea, sigur ti-a cerut un pret bun, pentru el. Imi place si ca ti-a pus geamuri tripan.
A si inca ceva...de 20 cm izolatie tavan nu stiu ce sa spun, eu nu sunt expert in izolatii, eu sunt utilizator, pasionat. Iti pot spune ca am avut 10cm expandat si eram tare nefericit iar acum la 30 cm sunt foarte multumit. 20 cm nu am pe nicaieri sa iti spun cum e, dar sunt de parere ca acolo unde bate soarele si locul se incinge, vara, trebuie izolatie in plus decat in minus. Dar nu-i problema....daca ai sa vezi cum se comporta si ai sa fi nemultumit, poti sa pui inca 10 cm , pe interior.

Edited by MembruAnonim, 07 March 2018 - 18:20.


#22
Afortech

Afortech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.07.2015
@mesterX: cred ca terasa va fi necirculabila. Din nefericire nu pot face aceste verificari, deoarece blocul va fi finalizat in 2019. Am ales cu inima in cele din urma si am rezervat acel apartament. Sper sa fie decizia buna. O sa revin peste 2 ani cu verdictul daca a fost o alegere inteleapta sau nu. Posted Image

Va multumesc frumos de ajutor si daca mai aveti ceva de adaugat astept cu placere! Posted Image Posted Image

#23
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 ciine, on 06 martie 2018 - 18:08, said:

Eu  am duplex , 120 mp pe doua nivele +o terasa in aer liber , cu gazon sintetic de 80mp
Sunt avantaje si dezavantaje
-pro : nu te deranjeaza nimeni deasupra ,socializare in  aer liber , piscina , sezlonguri , plaje vara,   verdeturi iarna, vedere superba, muzica la volumul dorit.
-contra : daca nu bagi bani in termo-hidroizolatie  la cel mai buna calitate , ai o problema cu cheltuielile  energetice (caldura si aer conditionat)
Daca e dupa mine , nu as schimba cu absolut nimic duplexul respectiv , atit pt pozitie si facilitati cit si pt avantajele care mi le ofera
In ce oras e asta?

#24
morPhineSKD

morPhineSKD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.08.2011

 Afortech, on 07 martie 2018 - 23:21, said:

@mesterX: cred ca terasa va fi necirculabila. Din nefericire nu pot face aceste verificari, deoarece blocul va fi finalizat in 2019. Am ales cu inima in cele din urma si am rezervat acel apartament. Sper sa fie decizia buna. O sa revin peste 2 ani cu verdictul daca a fost o alegere inteleapta sau nu. Posted Image

Va multumesc frumos de ajutor si daca mai aveti ceva de adaugat astept cu placere! Posted Image Posted Image
Salut, cum e apartamentul?
Poti sa ne zici cateva lucruri pro/contra la acest duplex?
Cum e cu izolatia fonica in acest complex?

#25
Afortech

Afortech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.07.2015

Salutare!

Revin cu un delay de mai bine de un an, dar am zis sa  las cateva detalii despre apartament, poate sunt de folos.

Nu am avut probleme cu izolatia, nu am avut infiltratii, mucegai, etc. Finisajele sunt cel mult medii, au fost ici colo cateva probleme dar s-au remediat pe garantie. Costuri decente de intretinere, 2 persoane undeva la 600 de lei ( intretinere + gaz + electricitate + net/tv  ) asta in conditiile in care lucram de acasa. Temperatura in apartament iarna in jur de 23 grade. Fiind orientare sud, vara ai nevoie de AC, am constant in jur de 25-26 de grade, factura la electricitate in jur de 300 lei vara. Iarna media la gaze undeva la 100 - 150 lei. Izolatia fonica nu este grozava, in bai se pare ca este cel mai prost izolat, se mai aude uneori o masina de spalat, apa de la dus. Daca esti pe langa usa de la intrare auzi ce se intampla pe hol. Nu am avut problema sa fiu trezit de vecini din cauza galagiei, deci este okish. Consider ca apartamentul vechi al parintilor din anii '80 este mai bine izolat fonic.
Geamurile se incalzesc foarte tare atunci cand bate soarele.  
Probleme cu presiunea la apa nu am avut. Apa rece a fost oprita mereu dupa ce am fost anuntati, nu cred ca a durat mai mult de 3 ore si asta s-a intamplat  de max 2-3 ori intr-un an (la fel si pentru gaze). Centrala este cea montata de dezvoltator, nu am avut probleme pana acum.

Overall consider ca a meritat investitia. Cu finisajele poti sa stai lejer cativa ani, totusi cine incearca sa zica ca sunt “ de lux” abereaza ( sapa putea fi turnata mai bine, se putea folosi o lavabila mai buna, etc. ).




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate