Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Apartament duplex (ultimele 2 etaje)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Afortech

Afortech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.07.2015
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un apartament duplex. Locuiesti cineva in astfel de apartamente si este dornic sa ofere detali? Ma intereseaza stric detaliile legate de apartamentele duplex aflate la ultimele etaje. Noile cladiri au undeva spre 12 etaje, deci acestea se gasesc de obicei la etajele 11-12.

Sunt interesat de problemele legate de:

1) caldura vara ( pentru etajul superior, unde se afla de obicei dormitoarele)

2) frigul iarna( acceasi problema cu ultimul etaj, este frig, etc)

3) la blocurile noi din comoplexele rezidentiale ( de ex GranVia Park, New Town etc. )  daca au existat probleme de infiltratii de la proasta izolare

4) costurile de intretinere comparate cu un apartament cu aceeasi suprafata dar pe un singur etaj

Astept cateva sfaturi....

Daca tot urmeaza sa imi vand sufletul diavolului pentru 30 de ani sa pot sa dorm vara/iarna...Posted Image

Va multumesc!

P.S. Cer scuze daca nu am postat unde trebuie sau s-a mai discutat, eu personal nu am gasit un topic special pt astfel de apartamente.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Cate persoane vor locui in acel duplex,chiar si cei 30 de ani?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cu ce sunt mai deosebite aceste duplexuri  la ultimul etaj fata de un apartament de la ultimul etaj. Ce le diferentiaza? Scara interioara? Sau poate suprafata, care se imparte pe doua niveluri, deci pierderi mai mici. Eu am duplex, dar nu vad diferenta, in afara de faptul ca urc pe scari, in casa.

Edited by MembruAnonim, 06 March 2018 - 14:46.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pai bine mestere, tu centrezi si tot tu dai cu capul?

#5
Afortech

Afortech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.07.2015
@adisz: Nu iti pot spune acest lucru, nu stiu ce se va intampla in 30 de ani. Ideea este ca doresc apartamentul si pentru o viitoare familie. Vreau un apartament cu 3 camere, daca tot fac credit, sa nu mai fiu nevoit sa schimb la 3 camere peste cativa ani. Am trait cu ai mei in 2 camere si a fost dificil, 3 consider ca este ideal ( pt unul, poate maxim 2 copii ).

@mesterX: Imi place ideea de a avea un apartament pe 2 etaje, dar daca este prea cald vara si prea frig iarna pot zice pas. Ma atrage si faptul ca este foarte bine compartimentat (cel putin apartamentul pe care am pus ochii), comparativ cu un apartament cu un pret similar, din acelasi bloc.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ok, dar ce vrei tu sa gasesti (avantaje si dezavantaje) este specific apartamentelor de la ultimul etaj.

Asa cum ai spus, pierderi mai mari datorita suprafetei mai mar expuse exteriorului. In lipsa unei izolatii fonice, mai ales la tavanele din lemn, auzi zgomote deranjante, mai ales cand bate vantul. Si asa cum ai spus, infiltratii. ...si ca te ataca ciorile si pescarusii cand iesi pe terasa de deasupra...daca ai.

Edited by MembruAnonim, 06 March 2018 - 14:59.


#7
Afortech

Afortech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.07.2015
Cel mai mult as dori cateva sfaturi de la cei ce locuiesc in astfel de apartamente. Cel mai mult m-ar interesa: daca este foarte cald vara/ foarte frig iarna si daca ati auzit de infiltratii? ( vorbesc de blocurile ce formeaza noile cartiere rezidentiale, ca de, acum sunt peste tot... )

#8
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Off: De ce scrii "detali" dar scrii "detaliile" ?

#9
Afortech

Afortech

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.07.2015
@noname01: nu inteleg la ce te referi... ( am scris undeva detalii cu un 'i' sau ce? )

#10
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Da, credeam ca esti unul din agramati dar se pare ca esti aware de forma corecta si a fost doar un typo. Scuze de deranj :).

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Afortech, on 06 martie 2018 - 15:00, said:

Cel mai mult as dori cateva sfaturi de la cei ce locuiesc in astfel de apartamente. Cel mai mult m-ar interesa: daca este foarte cald vara/ foarte frig iarna si daca ati auzit de infiltratii? ( vorbesc de blocurile ce formeaza noile cartiere rezidentiale, ca de, acum sunt peste tot... )

Ok. Sfat, intereseaza-te ce grosime are izolatia termica de pe tavan. 10 cm = slab , 20 cm = satisfacatoare, 30 cm = bun, >40 excelenta. La 10 cm, vara se incalzeste rau in interior.

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
pai fiind la ultimul etaj, da - o sa fie mai cald vara si mai racoare iarna. nu are cum sa fie exact la fel ca la un etaj intermediar. dar confortul termic ti-l faci tu, cu izolatie suplimentara, daca e nevoie, cu aer conditionat, cu centrala, etc. pericolul de infiltratii iarasi exista la ultimul etaj, indiferent daca e duplex sau nu - dar si asta tine de izolatie, si se poate imbunatati, daca este cazul. eu zic sa-l iei, daca iti place.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. Duplex cu 3 camere? Sunca ciudat, iar scara interioara va manca mult spatiu.
2. Va fi mai cald vara si mai rece iarna, versus un apartamrnt normal. Cand construiesti pentru altii, costurile sunt tinute la minim.
3. Ca orice apartament aflat la ultimul etaj, cand apar infiltratiile, esti primul/singurul care plateste.
4. Un avantaj al unui duplex, dac e facut cu cap, este ca poate avea si terasa (triplex).

#14
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
La ultimul etaj va fi mai cald vara decat la etajele intermediare, oricat ai izola. Iarna va fi mai frig. Daca poti sa treci peste costurile mai mari de racire/incalzire, tot e riscant, e posibil ca in 30 de ani sa apara infiltratii de apa. Astea NU apar obligatoriu imediat dupa constructie. Am locuit la ultimul etaj, la 3 ani dupa constructia blocului au aparut infiltratiile, intr-o iarna cand a nins foarte mult, iar infiltratiile au continuat si vara la ploile de durata.

Si oricat ar fi de bine izolat fonic, o sa auzi vantul mai tare decat la un etaj indermediar. Cat de tare, depinde de izolatie. La fel si frigul, caldura.

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Dar ce duplex extraordinar e ala si cat costa, de ti-a furat ochii? Scuza-mi curiozitatea. Parerea mea e sa nu-ti bati capul. Riscurile sunt destul de mari in ciuda aspectului deosebit. Ma rog. Deosebit pentru tine. Mie un duplex mi se pare aiurea compartimentat. Am vazut catveva si imi place doar sa le privesc, nu sa stau in ele. Dar oricum asta e o chestie strict subiectiva.
Iti recomand 3 camere la etaj intermediar si compartimentat cum iti place. Mai devreme sau mai tarziu problemele specifice ultimului etaj, vor aparea. Sunt prea putini cei care construiesc cu bun simt si fac o izolatie ca lumea. De cele mai multe ori blocurile astea sunt construite cat mai ieftin posibil. Poate se investeste mai mult pe parte de structura de rezistenta, pentru ca aici trebuie respectat niste reguli si nu ai incotro. Dar mai departe, tine de dezvoltator. E treaba lui ce izolatii face, ce prize pune, ce fel de conducte monteaza, ce fel de parchet pune etc.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Alex90USA, on 06 martie 2018 - 16:39, said:

La ultimul etaj va fi mai cald vara decat la etajele intermediare, oricat ai izola. Iarna va fi mai frig. Daca poti sa treci peste costurile mai mari de racire/incalzire, tot e riscant, e posibil ca in 30 de ani sa apara infiltratii de apa. Astea NU apar obligatoriu imediat dupa constructie. Am locuit la ultimul etaj, la 3 ani dupa constructia blocului au aparut infiltratiile, intr-o iarna cand a nins foarte mult, iar infiltratiile au continuat si vara la ploile de durata.

Si oricat ar fi de bine izolat fonic, o sa auzi vantul mai tare decat la un etaj indermediar. Cat de tare, depinde de izolatie. La fel si frigul, caldura.

Contrazic. Daca ai izolatia termica facuta bine si pusa cat trebuie, nu te doare capul, este mai bine si ca la etaj intermediar. Despre grosimi am spus , in postare anterioara, nu mai repet.

#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu  am duplex , 120 mp pe doua nivele +o terasa in aer liber , cu gazon sintetic de 80mp
Sunt avantaje si dezavantaje
-pro : nu te deranjeaza nimeni deasupra ,socializare in  aer liber , piscina , sezlonguri , plaje vara,   verdeturi iarna, vedere superba, muzica la volumul dorit.
-contra : daca nu bagi bani in termo-hidroizolatie  la cel mai buna calitate , ai o problema cu cheltuielile  energetice (caldura si aer conditionat)
Daca e dupa mine , nu as schimba cu absolut nimic duplexul respectiv , atit pt pozitie si facilitati cit si pt avantajele care mi le ofera

Attached Files


Edited by ciine, 06 March 2018 - 18:20.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Foarte frumos , caine. Dar de acolo lipsesc niste leagane, scaune cocon (atarnate in lant) , ba chiar o chestie din asta de care vreau sa-mi fac : http://steveareen.com/caravan/
Referitor la iarba, oscilez intre imitatie iarba sau dale de cauciuc (din alea care se folosesc ptr locurile de joaca ptr. copii. Am proiect si autorizatie de construire, proiectantul punand acolo gresie...dar cred ca nu am sa pun...sau pun gresie si apoi iarba sau dale de cauciuc, sa nu am probleme la receptie, ma mai gandesc)

Edited by MembruAnonim, 06 March 2018 - 19:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate