Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vacanta in Romania sau Croatia?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDarthVader20, on 06 martie 2018 - 13:51, said:

La bulgari si la turci nu ma duc, nu stiu, nu mi se pare sigure si nici nu imi plac ca tari...
Bulgaria ţi-o recomand, dacă n-ai bani de altceva. Caută un hotel de la 4 stele în sus; ca staţiune, îţi recomand Sunny Beach (Slăncev Briag), ai aproape Nesebăr care este oraş inclus în patrimoniul UNESCO, merită să-l vizitezi.
Dacă nu epatezi, nu are nimeni nimic cu tine, poate să fii extrem de ghinionist.
Traficul mi se pare mult mai sigur decât în România şi Italia, iar în zona litorală poliţiştii pândesc chiar la zonele cu limitări de viteză unde se recomandă să circuli cu cât scrie, din motive de prudenţă.
N-am fost, dar am înţeles că accesul în staţiunea Albena este permis doar dacă eşti cazat acolo sau mergi la cineva cazat acolo.
Unele hoteluri au parcările păzite şi monitorizate.
Cocalari găseşti destui, ca în orice staţiune litorală din Europa. Şi în Grecia sunt destui, şi în Croaţia, peste tot. Eu personal am văzut cocalari români şi la Nisa şi la Sanremo (San Remo).
Bulgaria şi România sunt ţări sărace, nu au interes grupările organizate să dea lovituri pe aici.

Îţi recomand, totuşi, o vacanţă în România prin Maramureş, Bistriţa, Ţara Moţilor - pentru peisaje, mai ales.

#20
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View PostPSC, on 06 martie 2018 - 14:01, said:

"Cocină" mi se pare exagerat pentru anumite regiuni ale României, ca să nu spun deplasat.
Dar, ca preţ, uite propria mea referinţă: 375 euro un sejur de 5 zile în Parga, luat pe Booking, la un hotel de trei stele cu mic dejun inclus, în iunie.
Un sejur pe litoralul românesc are avantajul proximităţii faţă de Bulgaria, unde sunt plaje bune (pentru cei cărora le e frică de mitul maşinilor furate în Bulgaria - mit pe care personal îl demontez după ce mi s-au tăiat picioarele când am constatat că am uitat maşina descuiată 2 ore în Veliko Tărnovo şi nu lipsea nimic din ea).
Am luat pentru vara asta(in plin sezon) cu 65e/noapte apartament langa Volos in Grecia.Pentru 7 nopti platesc 455e.Mancarea ma mai costa vreo 70e/zi de famile (2 adulti +1 copil mic ) si asta asa ca sa ma rasfat ca in general e pana in 20e o masa de familie.Rezulta in total vreo 950e masa +cazare.Mai dau 150e la transport,asta insemnand 1100e in total.
Aceasi perioada,la noi la Eforie,la un hotel de 3 stele costa intre 40000 si 5000lei,adica exact cat platesc aici.Si nu putem compara masa,apa masrii,curatenia...etc!
Singurul avantaj la noi e drumul,care e mult mai scurt!

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDarthVader20, on 06 martie 2018 - 13:28, said:

As vrea cateva sfaturi in legatura cu tara si locul pe care sa il aleg pentru o vacanta de vreo 4-5 zile in care o sa plecam la vara, nu stiu exact luna, voi vedea...ideea e ca vreau un loc linistit, nu foarte aglomerat, plaja cu nisip, sa se poata intra mult in mare, adica apa sa fie mica.Sunt eu, sotia si o fetita de 2 ani.Dupa ce am studiat putin locatiile am ajuns la doua, Romania sau Croatia, nu am mai fost nici in Romania si nici in Croatia la mare, deci nu stiu pe care sa o aleg, teoretic as alege Croatia, dar ma cam ingrijoreaza plajele de la ei care par foarte mici....
Orientativa mai bine dupa posibilitatile de a ajunge acolo unde vreti sa va simtit bine. Pentru ca nu e acelasi lucru sa stai pe autostrada  20 de ore,  pe la tot felul de santiere in care nu misca nimeni si nimic, dar se sta, sau sa mergi ca vaju´, avand mai mult timp la dispozitie pentru recreere

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Croatia s-a dezvoltat in ultimii 15 ani incredibil de mult si a devenit una dintre cele mai vizitate tari pe plan turistic. Problema cea mare a aparut odata cu intrarea in UE, cand preturile au explodat. O saptamana in sezonul principal pentru 2 persoane urca la 600-800eur intr-o locatie cat de cat bun pozitionata. La fel si preturile la restaurante si la distractii au crescut foarte mult si s-au aliniat la standardele europene.

In schimb Croatia este o tara foarte placuta si curata, plus ca localnicii in general sunt civilizati si prietenosi si nu au intentia sa te fure. La fel si apa si plaja, este curata, dezavantajul ar fi plaja cu pietris in loc de nisip. Distractie la orice pas, Croatia a devenit o atractie pentru party-uri si alte festivale.

Eu iti recomand Croatia daca iti permite bugetul, dar 1 saptamana este recomandat.

#23
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Eu tocmai party-uri si festivaluri nu caut...

#24
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Daca te duci o singura data in Turcia iti garantez ca te vei intoarce deseori acolo, atat este de frumoasa tara.
Daca te duci in Bulgaria, arunca un ochi aici:
https://forum.softpe...8#entry21904758

#25
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Sammos Beach Resort de la Navodari mi se pare destul de frumos...

In Turcia si Bulgaria nu ma duc.

#26
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Nici eu nu am dat de plaje cu nisip in Croatia.
La mare cel mai tare mi'a placut Parcul National Brijuni. Plecare din zona localitatii mult cunoscute cu vaporasul. Restul plajelor pe care am fost erau destul de inguste si aglomerate(era august). Curatenie peste tot, fara chistoace, muzica si alte cele.
Dubrovnikul mi-a placut, dar e mai mult ca excursie de o zi. Cazarile erau exagerat de scumpe, parcarea la fel.

#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Croatia

- poti avea surpriza ca apa sa fie rece. Foarte rece.
- plajele cu nisip sunt destul de rare
- mancarea e OK, nu e scumpa (dar e mai proasta ca la greci si de multe ori servirea e mai "rece")


Dar

- drumul de la Arad e Pepsi
- cazarea e mai totdeauna OK
- curat
- lumea e linistita si amabila
- se circula civilizat
- peisajele superbe
- ai ce vedea sub apa si deasupra ei

#28
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
... si daca e sa bag si Grecia pe lista ce locatie mi-ati recomanda?

#29
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Decat 5 zile in vacanta si alte 2-3 obositoare pe drum nu mai bine gasesti un pachet la pret bun cu avion spre o insula greceasca de exemplu?

#30
Moroiul_lui_retele

Moroiul_lui_retele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 03.03.2018

View PostDarthVader20, on 06 martie 2018 - 16:20, said:

... si daca e sa bag si Grecia pe lista ce locatie mi-ati recomanda?
Lefkada, Thassos și Corfu sunt cele mai frumoase. Santorini nu prea m-a impresionat.

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Te poti opri si in Halkidiki fara probleme, au plaje extraordinar de frumoase

Daca poti evita intervalul 10 iulie-20 august e perfect

Edited by atupi, 06 March 2018 - 16:40.


#32
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Corfu e faina, dar poate fi o problema condusul masinii acolo deoarece au drumurile foarte inguste si traficul e aglomerat. Plus ca ai de traversat Toata Grecia si de luat un bac. Mai degraba cu avionul.

Insa in partea de nord, Halkidiki, Thassos nu prea poti da gres decat cu o cazare neinspirat aleasa.

#33
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Nu stiu ce sa zic, cred totusi ca aleg Romania pana la urma, cel putin pe partea de balaceala...

#34
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
un buget?

#35
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Nu stiu ce buget am sincer sa fiu, stam vreo 4-5 nopti, pentru cazare nu stiu, 400-600 de euro, as prefera sa nu dau chiar asa mult la cazare...

#36
lyvyuk

lyvyuk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 26.01.2008
distanta este cam la fel de la Arad fie ca este litoralul romanesc sau grecesc,Peninsula Calcidica,un vot pentru Grecia :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate