Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vacanta in Romania sau Croatia?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
As vrea cateva sfaturi in legatura cu tara si locul pe care sa il aleg pentru o vacanta de vreo 4-5 zile in care o sa plecam la vara, nu stiu exact luna, voi vedea...ideea e ca vreau un loc linistit, nu foarte aglomerat, plaja cu nisip, sa se poata intra mult in mare, adica apa sa fie mica.Sunt eu, sotia si o fetita de 2 ani.Dupa ce am studiat putin locatiile am ajuns la doua, Romania sau Croatia, nu am mai fost nici in Romania si nici in Croatia la mare, deci nu stiu pe care sa o aleg, teoretic as alege Croatia, dar ma cam ingrijoreaza plajele de la ei care par foarte mici....

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Recomandare:

https://forum.softpe...729-insula-rab/

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca sunteti masochisti, alegeti Romania.

#4
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Pentru 4 sau 5 zile poate nu e cea mai bună alegere Croația, depinzând însă și de locul de plecare și de metoda de transport aleasă. Dacă pleci din vestul țării să ajungi repede la autostradă, e una. Dacă ai nevoie de 10 ore să ieși din țară, e altceva, dacă mergi cu avionul e altceva.
Nu am fost la plajă în Croația (doar în Zagreb și Plitvice), dar am înțeles (poate greșesc totuși) că plajele sunt cam cu piatră în marea lor majoritate. Nu știu cât se potrivește asta cu activitățile copilului. Sunt și plaje cu nisip, dar cam pe numărate.
De ce doar Croația sau România?

Edited by buntzi, 06 March 2018 - 13:41.


#5
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Plec din Arad, cam 5 zile vreau sa stam, nu intra in calcul drumul.Vreau sa ajungem luni dimineata si sa plecam probabil sambata...

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Sa nu-ti scape din vedere nici un moment,ca nici Marea Neagra si nici Marea Adriatica nu sunt campioane la temperaturi ridicate a apei.

#7
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Am ales doar Croatia sau Romania ca mi se par cele mai convenabile ca si drum...

#8
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.06.2005
Majoritatea plajelor din Croatia sunt cu pietre , mai mari sau mai mici.
Plaje cu nisip  sunt  putine , mai ales pe insule din ce am inteles. Eu nu am vazut nici una , e adevarat ca am mers numai pe continent.

Doar pt 4-5 zile as recomanda Bulgaria sau Grecia de nord (daca pleci din sudul tarii).

LE : Daca pleci din Arad  merita totusi Croatia chiar pt 4-5 zile. Eventual Muntenegru . NU Romania .

Edited by kriiss, 06 March 2018 - 13:46.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
In Croatia sunt plaje cu pietre, nu ti-as recomanda pentru copil asa mic.
Daca ai de ales doar intre acele doua destinatii, stai in Romania. Daca esti flexibil, arunca-ti un ochi si pe la bulgari, greci sau turci.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Vezi Lopar cum am scris. Nisip cacalau, apa pana la genunchi la 50 m de mal, plaja de familisti si poate ne vedem p'acolo vara asta Posted Image

Edited by Bursul, 06 March 2018 - 13:50.


#11
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
La bulgari si la turci nu ma duc, nu stiu, nu mi se pare sigure si nici nu imi plac ca tari...faptul ca nu sunt plaje cu nisip e destul de naspa...Romania nu recomanda nimeni dar e plin tot timpul, nu prea inteleg sincer sa fiu...as mai putea incerca si Italia dar am zis sa nu merg asa mult...

#12
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Romania = COCINA !!!
Orice sejur in Grecia e mai ieftin decat un sejur la noi in aceleasi conditii! Si acolo ai conditii mult mai bune!
Pacat de tara asta a noastra!!

Edited by george_eu25, 06 March 2018 - 13:54.


#13
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

View PostBursul, on 06 martie 2018 - 13:50, said:

Vezi Lopar cum am scris. Nisip cacalau, apa pana la genunchi la 50 m de mal, plaja de familisti si poate ne vedem p'acolo vara asta Posted Image
M-am uitat aseara, eram gata sa rezerv, dar cica e super-mega aglomerat in Iulie-August, ca vine nemtii, danezi, etc...

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostDarthVader20, on 06 martie 2018 - 13:52, said:

M-am uitat aseara, eram gata sa rezerv, dar cica e super-mega aglomerat in Iulie-August, ca vine nemtii, danezi, etc...
Nu stiu cum e in Iulie, eu merg dupa 15 August, si nu e asa aglomerat.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgeorge_eu25, on 06 martie 2018 - 13:52, said:

Romania = COCINA !!!
Orice sejur in Grecia e mai ieftin decat un sejur la noi in aceleasi conditii! Si acolo ai conditii mult mai bune!
Pacat de tara asta a noastra!!
"Cocină" mi se pare exagerat pentru anumite regiuni ale României, ca să nu spun deplasat.
Dar, ca preţ, uite propria mea referinţă: 375 euro un sejur de 5 zile în Parga, luat pe Booking, la un hotel de trei stele cu mic dejun inclus, în iunie.
Un sejur pe litoralul românesc are avantajul proximităţii faţă de Bulgaria, unde sunt plaje bune (pentru cei cărora le e frică de mitul maşinilor furate în Bulgaria - mit pe care personal îl demontez după ce mi s-au tăiat picioarele când am constatat că am uitat maşina descuiată 2 ore în Veliko Tărnovo şi nu lipsea nimic din ea).

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDarthVader20, on 06 martie 2018 - 13:51, said:

La bulgari si la turci nu ma duc, nu stiu, nu mi se pare sigure si nici nu imi plac ca tari...faptul ca nu sunt plaje cu nisip e destul de naspa...Romania nu recomanda nimeni dar e plin tot timpul, nu prea inteleg sincer sa fiu...as mai putea incerca si Italia dar am zis sa nu merg asa mult...

Daca ai amintit de Italia,imi permit sa-ti amintesc ca exista Tunisia,care are niste oferte imbatabile anul asta cu plecare din Cluj.Nisipul de acolo si Mediterana?Un vis.

#17
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Salut,
si eu tot Lopar, Insula Rab iti recomand, mai ales ca esti din Arad. Eu merg acolo din 2001(adica la vara se fac 17 ani), dar este adevarat ca la inceput de Septembrie si nu a fost aglomerat pana acum 2 ani cand a inceput sa se aglomereze si aceasta perioada. In Iulie si August, in toata croatia este aglomeratie, poate doar la inceput de Iulie sa fie mai lejer si nu vin doar nemti, vin italieni,slovaci,sloveni si din ce in ce mai multi romani. In perioada dorita de tine peste tot este aglomeratie.

#18
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
am fost si eu in Croatia, in localitatea cu nume de organ.
plaja ca plaja nu era stralucita, adica pietre si in apa tot cam asa, majoritatea purtau niste cipici daia de cauciuc care se gaseau peste tot.
cam rece si apa, parca.
nu era aglomerat si mancarea din cate tin eu minte a fost buna si relativ ieftina.
in Romania mi se pare trist, am fost anu trecut in Mamaia si Eforie Nord.
in Mamaia era aglomeratie si parca atmosfera aia tipic romaneasca de taraneala, gen: am venit la mare sa ma dau in spectacol.am mancat la o terasa relativ scumputa si mi-au adus niste portii dalea micro:))si iti dai seama pret cat de cat mare.
In Eforie. 90% din terase erau cu impinge tava si cu muzica populara daia gen nunta.plus ca mi s-a parut mizerie.am mancat bine la un restaurant, care era mai rasarit.in rest plaja arata destul de trist.

peste 10 ani ma mai duc la mare cu copilul, nevastamea s-a plictisit si am stat doar 2 zile, muntele e mai pe placul nostru:)

Edited by bobitad, 06 March 2018 - 14:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate