Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mai trebuie sa avem carte de munca?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
In 2017 m-am angajat pentru prima oara si a trebuit sa scriu si sa semnez intr-o carte de munca care nu mi-au dat-o mie niciodata ci au tinut-o la ei.
Mi-am incheiat contractul de munca si am primit o hartie pe care scrie decizie de incetare a contractului de munca insa nu am primit si carnetul respectiv.
I-am sunat astazi sa ii intreb daca pot sa ma duc la ei sa imi ridic carnetul de munca si mi-au raspuns ca pot sa vin sa imi ridic adeverinta de munca sau ceva de genul asta.
Daca vreau sa ma angajez in alta parte am nevoie de carnetul ala de munca?

Edited by on64, 06 March 2018 - 11:30.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Nu mai exista carti de munca in format fizic de prin 2011... Evidenta se tine in format electronic.

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Totul e electronic acum. Nu mai sunt de cativa ani carti de munca cum aveau parintii nostri.
N-ai nevoie de nimic cand te angajezi altundeva. Ei te gasesc in Revisal, programul national cu baza de date a angajatilor.

Edited by bai3tzash, 06 March 2018 - 11:46.


#4
alincar

alincar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 03.03.2013
sunt lucruri diferite din ce stiu eu ..

carte de munca - teoretic a fost inlocuita de prin 2010 ( cred ) cu un program informatic la nivel national - REVISAL - registru de evidenta al salariatilor. La vremea respectiva, cine a avut carte de munca , a primit-o spre pastrare pe baza de semnatura. Teoria spunea ca la acel moment, datele trecute in cartea de munca au fost introduse in REVISAL si de aceea nu se mai utilizeaza. Practica - specific romaneasca - a fost ca toti care sau pensionat ( de exemplu) de atunci au trebuit sa anexeze la dosarul de pensie copie dupa cartea de munca si apoi adeverinte de munca de la toti angajatorii avuti pana la momentul pensionarii. Adeverintele sunt emise de acestia si semnate .. deci nici pomeneala de rapoarte extrase din Revisal

adeverinta de munca - este un document emis de angajator, la cererea ta, de regula la incetarea contractului de munca . Contine datele necesare din care sa rezulte perioada lucrata, venitul salarial, cotizatia la fondul de pensii etc Aceasta adeverinta este bine de pastrat pentru viitorul dosar de pensionare; peste xxxx ani cand vine vremea pensiei se poate ca angajatorul sa nu mai existe !!

Pentru angajare in alta parte ai nevoie de documentele care le solicita respectivul angajator - poate fi nevoie si de un document din care sa rezulte vechimea in munca sau activitatea desfasurata ... teoretic de aceea exista Revisal , acolo ar trebui sa se regaseasca tot istoricul activitatii unei persoane .

#5
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
De 20 de ani tarile normale au renuntat la cartea de munca.
Toate datele medicale, sociale, civile, intrari si iesiri din tara, contriburii platite, contributii restante, venit,
se afla de catre orice institutie si organe de politie numai testand CI

Dar la noi unca se studiaza daca cipul nu cumva e lucrarea diavolului.....

Normal ca trebuie sa dispara cartea de munca si trebuie sa dispara odata cu ea zecile de drumuri, adeverinte, cozi, atentii....etc...

Normal ca trebuie sa dispara.
Problema este cine o va face.

Edited by vio69a, 06 March 2018 - 11:56.


#6
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Cine ei ? Crezi ca acces la Revisal are oricine ? Chiar daca nu mai sunt carti de munca, se elibereaza adeverinte care, in mare, au aceleasi notatii ca in Cartea de munca si care se elibereaza salariatului cand pleaca. Ele se depun deasemeni si la dosarul de pensie. Aceste adeverinte arata activitatea salariatului dupa 2011.

#7
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Va abateti de la subiect.
Initiatorul a semnat, ca tot romanul ;), o hartie.
El nu stie ce e aia.
Cu atit mai putin voi.
Deci, de ce discutam aiurea ?!

Deci, on64, mergi frumos la firma, cere-le hartia aia pe care ai semnat-o atunci, ca sa vezi ce este.
The end.

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Probabil ca ceea ce a semnat este contractul de munca. Cartea de munca nu mai exista de cativa ani. Angajatorul depune declaratia D112, iar de la ANAF datele sunt transmise mai departe institutiilor care au nevoie de date. Datele despre contractul de munca sunt completate in Revisal si trimise tot electronic catre ITM. La schimbarea locului de munca e indicat sa ceri o adeverinta pentru cat ai lucrat, insa adeverinta nu are nici o valoare cat timp angajatorul nu te-a declarat in D112. Daca vrei sa-ti vezi datele din sistemul public de pensii intri pe cnpp.ro si iti faci un cont online (va trebui sa treci pe la casa teritoriala de pensii unde depui cererea respectiva si o copie a actului de identitate).

Edited by spooky51, 06 March 2018 - 12:08.


#9
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

 on64, on 06 martie 2018 - 11:29, said:

[...] sa semnez intr-o carte de munca [...] nu am primit si carnetul respectiv[...]

Carte?
Carnet?

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Sigur nu ai semnat in carnetul de protectia muncii? Si in ala de PSI?Posted Image

#11
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Et voila, uite ceva mai plauzibil.

#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
O dam in teorii aici, cu detalii irelevante pentru initiatorul topicului.
Carte de munca nu mai exista. Nu-ti face griji, cand te angajezi in alta parte, de obicei, nu ai nevoie de nimic. Daca cumva iti cere noul angajator vreo adeverinta de la fostul vechi de munca, te duci si faci rost.
Posibil sa fi semnat tot felul de chestii, protectia muncii cum a zis cineva mai sus.
In mod normal, tot ce trebuie sa ai tu este Contractul de munca (cu anexe daca exista), o decizie de incheiere a contractului de munca, note de lichidare, adeverinte cu concediile efectuate/neefectuate.
Probabil de adeverintele astea zicea ca poti sa treci sa le iei.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 bai3tzash, on 06 martie 2018 - 12:34, said:

adeverinte cu concediile efectuate/neefectuate.
Nu și așa ceva. Concediul neefectuat se plătește la lichidare, cel efectuat nu interesează.

#14
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
La angajare se semneaza un CIM, din care un exemplar trebuie sa primesti si tu, ca salariat. "Cartea" care ai semnat-o e posibil sa fie PM sau AII. Cel putin la mine la servici asa este.

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006

 althea, on 06 martie 2018 - 12:38, said:

Nu și așa ceva. Concediul neefectuat se plătește la lichidare, cel efectuat nu interesează.
Am dat o formulare generala. Da, concediul de odihna neefectuat se rezolva intr-un fel sau altul: fie il face, fie il plateste angajatorul.
Cu concediile medicale ar trebui sa dea o adeverinta, parca.

#16
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu mai exista carte de munca de 7 ani.
Datele sunt tinute pe servere acum.

Acum 7 ani s-au distribuit catre detinatori cartile de munca. Prin intermediul firmelor la care lucrau acestia sau direct de la arhiva unde se ducea cetateanul sa intre in posesie.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 baribalu, on 06 martie 2018 - 12:22, said:

Sigur nu ai semnat in carnetul de protectia muncii? Si in ala de PSI?Posted Image


Cel mai probabil sunt cele doua.

Initiator: daca ai semnat in doua carti (carnete) similare cu o brosura cu copertile albe si textul rosu, respectiv albastru (cate o culoare de fiecare), inseamna ca ai semnat instruirea pentru protectia muncii si protectia privind stingerea incendiilor (PSI).

Carnetul de munca (sau carte de munca, denumirea mai populara) nu se mai emit din 2010, intrucat au fost inchise cu 31.12.2010 (sper sa nu incurc cu 2011). De atunci, fiecare angajat, cand isi inceteaza activitatea (demisie, concediere, pensionare) primeste o adeverinta similara cu o fila din Carnetul de munca prin care se atesta vechimea la locul respectiv de munca, salarizarea, bonusurile, etc, tot ce tine de vechime si banii primiti.

La fiecare loc de munca vei fi obligat sa semnezi (teoretic sa asisti si sa-ti insusesti, practic ti se vor spune doua vorbe generale, sigur ce trebuie sa faci in caz de incediu si cutremur, si ti se va mai spune ca va trebui sa asculti de cel care e responsabil de protectia muncii si atat, in rest e doar in scripte). Nu vei pleca cu acele cartulii (brosuri) de protectia muncii. Poti sa te angajezi de 10 ori, vei avea de semnat de 10 ori.

#18
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
https://www.cnpp.ro/...de-acces-online

Pentru cei care isi doresc un cont CNPP unde isi pot vedea contributiile declarate de angajator. Dupa completarea formularului se genereaza un .pdf care se printeaza si semneaza, apoi impreuna cu o copie dupa actul de identitate se duce la casa teritoriala de pensii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate