Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Lovitură pentru mașinile electrice în România: Tarifarea încărcării, mai costisitoare decât un plin de carburant fosil

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

View Postborreddog, on 06 martie 2018 - 12:35, said:

cine isi cumpara masina electrica sa o incarce la statii (aproape inexistente in RO) e nebun. in ziua de azi, o incarci acasa, in garaj. in viitor, pe masura ca va creste autonomia, nu vei mai avea nevoie de statii. probabil vor aparea statii ale comunitatilor (asociatiilor de proprietari) sau locurile de parcare se vor vinde cu post de incarcare, etc.

faza cu statiile si incarcarea care devine scumpa este fix...pix.

ia caută să vezi dacă-ți ține instalația din garaj amperajul necesar incărcării!!!

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005
Se poate încărca și la 220V cu 16A. Răbdare să ai...

#21
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Tine, dar ca sa incarci masina iti trebuiesc 6-8-10 ore.

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Am 4 hamsteri si se inmultesc in ritm accelerat.
Cumpar custi, le pun dinam si sa vezi ce gaura le dau imperialistilor!

#23
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

View Postgushpi, on 06 martie 2018 - 12:37, said:


ia caută să vezi dacă-ți ține instalația din garaj amperajul necesar incărcării!!!

am inteles, deci nu se poate!

nu m-a interesat subiectul ca nu am masina electrica, dar cand voi avea, imi voi cumpara si echipament de incarcare special adaptat retelei de acasa. asa se poate?

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postarg, on 06 martie 2018 - 12:21, said:

asa poti spune ca si curentul electric este finit.
motoarele cu ardere internu nu merg doar cu petrol.
https://ro.wikipedia.../wiki/Biodiesel
si Bioetanol

A mai aparut o problema pt electrice:

Planurile producătorilor de vehicule electrice se împiedică de creșterea puternică a prețului cobaltului folosit la baterii
Citește mai mult la: https://www.profit.r...aterii-17582878

#25
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
E normal sa coste incarcarea insa e bine ca poti incarca acasa unde e mai ieftin. Deocamdata.

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

View Postadrian_r5, on 06 martie 2018 - 12:18, said:


View Postgushpi, on 06 martie 2018 - 12:12, said:
se poate plăti in funcție de autonomia pe care ți-o va arăta displayul bateriei la stație...
buna gluma Posted Image
buna gluma Posted Image

tu consider-o glumă, dar:
-când incarci la stație, și n-ai timp 3 ore pt o incărcare totală - nu plătești doar cât incarci? adică autonomia nu va fi mai mică

-astfel și-n exemplul meu...

#27
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 23.04.2007

View Postgushpi, on 06 martie 2018 - 12:49, said:

dar
Eu ma refeream strict la partea citata - "se poate plăti in funcție de autonomia pe care ți-o va arăta displayul bateriei la stație..."

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

View Postadrian_r5, on 06 martie 2018 - 12:56, said:


consideri o glumă că bateria poate avea inclus un display care să afișeze capacitatea ei?
(poate in amperi-oră, poate altfel, astfel încât informația să poată ajuta la diferențierea prețului plătit de cumpărător...)

#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postborreddog, on 06 martie 2018 - 12:35, said:

cine isi cumpara masina electrica sa o incarce la statii (aproape inexistente in RO) e nebun. in ziua de azi, o incarci acasa, in garaj. in viitor, pe masura ca va creste autonomia, nu vei mai avea nevoie de statii. probabil vor aparea statii ale comunitatilor (asociatiilor de proprietari) sau locurile de parcare se vor vinde cu post de incarcare, etc.

faza cu statiile si incarcarea care devine scumpa este fix...pix.
avem niste detinatori de electrice in ro, si un numar si mai mare de anul asta, cand subventia de 10.000 euro, una dintre cele mai mari din europa, e inva in vigoare si imbunatatita sa ajute firmele si cumparatorii sa realizeze tranzactiile mai usor

deci nu e fix pix faza doar pt ca tu personal nu ai si nu te intereseaza... in plus, nici acasa curentul nu e gratis, si nici incarcatorul (pt ca da, ai nevoie de un incarcator pe bani, nu o bagi in priza pur si simplu)

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postgushpi, on 06 martie 2018 - 13:05, said:

consideri o glumă că bateria poate avea inclus un display care să afișeze capacitatea ei?
Absolut e gluma.
Adica au masluit ei emisiile de noxe, cat de greu crezi ca e sa masluiasca afisajul bateriei?

Edited by ericmario, 06 March 2018 - 13:37.


#31
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 23.04.2007

View Postgushpi, on 06 martie 2018 - 13:05, said:

consideri o glumă
Consider o gluma prostiutele ce le scrii pe aici Posted Image
Sau altfel spus - autonomia, capacitatea bateriei si cantitatea de energie inmagazinata la un moment dat sint lucruri complet diferite.

Edited by adrian_r5, 06 March 2018 - 13:14.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgushpi, on 06 martie 2018 - 12:12, said:

dar, precum fu la mufele telefoanelor mobile (care s-au standardizat după 10-15 ani), așa vom aștepta și la mașini...
S-or fi standardizat mufele, cu toate astea nu poţi încărca eficient un acumulator Samsung cu încărcător de Huawei (software-ul încetineşte încărcarea).
Cât priveşte Apple, încă foloseşte încărcătoare dedicate, încă nu se pot schimba acumulatorii (din păcate, trend-ul acumulatorilor ne-schimbabili se lărgeşte, pentru a ne forţa să schimbăm mai repede un device care, altfel, ar ţine un deceniu).

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,536
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmedelin992, on 06 martie 2018 - 12:42, said:

Tine, dar ca sa incarci masina iti trebuiesc 6-8-10 ore.
Pai noaptea cand dormi e perfect Posted Image Normal ca o sa fie costuri de energie, cine credea ca va fi gratis ? Sa fim seriosi, iei in calcul si costul energiei.
Important e ca nu mai afumi orasul cu cazane diesel...

Edited by andreic, 06 March 2018 - 13:22.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Când am văzut cum Tesla atinge 100 km/h în 3 secunde, am crezut fost convins că maşina electrică e viitorul. Aşa am afirmat şi pe aici, în mai multe rânduri.
Acum sunt nevoit să mai reflectez şi să-mi preţuiesc actualul benzinar.

Nu ştiu dacă e vorba de vreo teorie a conspiraţiei, în sensul că maşinile electrice sunt intenţionat marginalizate (inclusiv autonomia lor intenţionat menţinută la nivel mic) pentru ca băieţii deştepţi din petrol să mai trăiască niţel în huzur. Totuşi, între a face 200 km cu un plin de baterie vs. 700 km cu un plin de benzină bună, eu aleg varianta a doua.
Pe de altă parte, dacă cineva vrea să călătorească în Rep. Moldova sau chiar în Rusia, unde sute de km sunt prin pustietăţi unde nu există nici semnal la mobil, este clar că un benzinar sau un diesel este soluţia. Două canistre pline cu combustibil sunt mai ieftin de obţinut şi durează mult mai mult decât două seturi de acumulatori full charge.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
la telefoane conteaza doar puterea bruta a incarcatorului pentru ca controlul incarcarii se face din telefon, nu din incarcator (ca pe vremuri)

View PostPSC, on 06 martie 2018 - 13:21, said:

Când am văzut cum Tesla atinge 100 km/h în 3 secunde, am crezut fost convins că maşina electrică e viitorul. Aşa am afirmat şi pe aici, în mai multe rânduri.
pai e a viitorului, ca si motoarele ftl....
pana cand nu apare o revolutie in industria bateriilor ramanem doar la trotinete electrice.

View PostAdm, on 06 martie 2018 - 12:42, said:

Am 4 hamsteri si se inmultesc in ritm accelerat.
Cumpar custi, le pun dinam si sa vezi ce gaura le dau imperialistilor!
ai uitat de mancare:
[ https://s10emagst.akamaized.net/products/418/417697/images/res_3197ca7ce8e7a3255288b3f87e78ebf2_450x450_p8rp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

View Postericmario, on 06 martie 2018 - 13:10, said:

Absolut e gluma.
Aica au masluit ei emisiile de noxe, cat de greu crezi ca e sa masluiasca afisajul bateriei?

mașina poate avea și ea un „cititor” de autonomie, și-n caz concret țipi la urechea care te ascultă
(nu așa făcurăm și în privința calității benzinei sau a volumului livrat de pompă?)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate