Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sfat modare MTB copil (shifter)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Salut

I-am luat anul trecut baiatului meu de 6 ani de la Decathlon o bicla cu roti de 20' si 6 viteze pe spate
E cea din linkul asta: https://www.decathlo...id_8328898.html

Fi-miu se enerveaza ca nu poate sa schimbe vitezele (in jos) pt ca se freaca shifterul rotativ de manson. Si chiar daca nu s-ar freca tot merge foarte greu.
Imi tot zice ca bicicleta e o porcarie si o vrea in schimb pe cea veche single speed cu roti de 16 care ii e mica.
Vreau sa i-o rezolv cumva, practic sa-i modez transmisia sau doar shifterul daca se poate.

Bicicleta are 6 viteze (doar spate). Schimbatorul de pe spate e o chinezarie, sunrace sau ceva de genul.
Shifterul cu rotire, scrie pe el Sram. Dar nu e calitate Sram, tot o porcarie este.

Vreau sa ii cumpar alt shifter, de tipul celor cu manetute (deore).

Imi poate zice va rog, cineva, ce shifter de la acera in sus, s-ar potrivi.

Nu conteaza daca scrie pe el 7 sau 8 viteze, doar sa schimbe corect.

Eventual, daca trebuie, schimb si schimbatorul spate.

Eu ma gandeam la ceva de genul: https://www.marosbik...-8v-2050mm.html

Dar poate gresesc, nu e compatibil, sau aveti voi vreo idee mai buna.

Merci!

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Merge. Trebuie doar să reglezi lungimea firului de acționare astfel încât, la margine de cursă să acționeze ultima viteză.  Trebuie să fie atent pt că e posibil ca indicațiile de pe schimbător să nu corespundă. Se învață cu asta în timp

Edited by orlandobarbulescu, 06 March 2018 - 08:35.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
nu merge, are alta tragere, pinioanele de 8v sunt mai inguste si pe 6v o sa sara de pe pinioane

Alt schimbator de pinioane iar nu merge ca sunt 6v si nu va schimba corect

Iar cat de cat ca sa schimbe decent ar fi minim alivio + deore dar nu merita bagati bani


Mai bine se uita cineva la ea, poate nu e reglata cum trebuie, nu aluneca cablu prin camasa usor etc.

Asta e calitatea la produsele foarte ieftine

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, ai luat o pirchita si vrei s-o transformi in struto-camila? Carpacelile nu rezolva decat partial si pe termen scurt asemenea probleme. Daca vrei schimbare, schimbi tot,roata +maner, dar la pretul la care ajungi, nu ai facut nici o economie cumparand o bicicleta de duzina.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Tzur, on 06 martie 2018 - 08:20, said:

Bicicleta are 6 viteze (doar spate). Schimbatorul de pe spate e o chinezarie, sunrace sau ceva de genul.
Shifterul cu rotire, scrie pe el Sram. Dar nu e calitate Sram, tot o porcarie este.
Eu cred ca trebuie sa o reglezi bine si merge perfect, foarte multi copii au schimbatoare dinastea si sunt faine.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
Ori mergi la un service sa se uite care e treaba, poate e mizerie pe cablu.. ori mergi la service si intrebi daca asa ceva e compatibil.
Am avut ceva similar si sunt ok.

In cel mai rau caz iei si un deraior spate tourney, ~50lei.

Nu va mai aruncati sa luati toate din decathlon, unele merita altele nu.
Bicicletele f ieftine nu prea.

Asta de ex era mai indicata, mai ieftina cu transmisie shimano si jante duble, si fara ancora/ suspensia care sigur e doar de forma.
http://kerobike.ro/b...-912294-11.html

Edited by sirgoofy, 06 March 2018 - 10:19.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce nu te duci in Decathlon de unde ai luat-o , sa ti-o regleze ?

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cel mai bine ar fi s-o duci pana la Decathlon, eventual ii rogi sa inlocuiasca shifterul cu un alt model. Mai merge pe ea 2-3 ani apoi treci la una "normala" de 26 (desi acum "normal" inseamna 27,5).

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Exact asa am patit si eu, copiii nu au suficienta putere pt. schimbatoarele rotative. Baiatul trebuia sa se opreasca pe loc si sa schimbe pe loc cu ambele maini astfel ca a renuntat la a folosi schimbatorul ceea ce era pacat asa ca am decis sa-i pun schimbator cu maneta si ulterior a ajuns sa schimbe vitezele doar din placerea de a schimba chiar daca nu era nevoie.

Solutia:
- maneta noua, Acera e suficient, nu e nevoie de Deore - aprox. 50 ron
- schimbator spate nou, Acera - aprox 70 ron
- pinioane noi - aprox 60 ron (sunt ceva mai rare dar se gasesc, 8 viteze pe filet)
- lant nou - aprox 50 ron
Total aprox 230 ron. Piesele le pastrezi pt. urmatoarea bicicleta.

Intre timp am vandut bicicleta dar am pastrat piesele. Am luat alta cu roti de 24" tot cu o porcarie de schimbator rotativ, am mutat toate piesele de la bicicleta anterioara si am rezolvat problema, deci investitia initiala de 230 ron am refolosit-o si probabil ca o voi refolosi si cand va trece la 26".

Eu am schimbat si franele pe care le aveam deja de la o fosta bicicleta a mea, frane Shimano Deore sistem complet. Daca vrei mai multe detalii sau ai nelamuriri, te pot ajuta pt. ca am trecut prin problema ta de doua ori deja.

Bicicletele de copiii cu piese bune trec de 2000 ron si nu tin decat 2-3 ani ca apoi raman mici. Prefer sa cumpar biciclete de 1000 ron si sa-i pun setul de piese de mai sus.

Edited by Kroghy, 06 March 2018 - 12:05.


#10
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Aici este shifterul de care ai tu nevoie:http://www.bikexpert.ro/piese/manete-schimbator-frana/manete-schimbator-shimano-sl-tx30_2
Are un raport calitate pret bun si schimbarea vitezeler se face usor...Se bazeaza pe acelasi principiu ca si maneta propusa de tine
Daca shifterul(maneta) functiona corespunzator cand ai cumparat bicicleta se poate sa fi intrat praf,mizerie in el si de aceea sa fie functionarea ingreunata...
Problema poate fi din reglaje ,cablu, schimbator spate, cel mai indicat sa mergi cu ea la service sa vada un mecanic care este problema...

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 hack_attack_69, on 06 martie 2018 - 14:43, said:

se poate sa fi intrat praf,mizerie in el si de aceea sa fie functionarea ingreunata...
Problema e din constructie, schimbatoarele rotative din gama Tourney sau alte marci gen Sun Race se rotesc greu raportat la forta unui copil.

 hack_attack_69, on 06 martie 2018 - 14:43, said:

Aici este shifterul de care ai tu nevoie:http://www.bikexpert.ro/piese/manete-schimbator-frana/manete-schimbator-shimano-sl-tx30_2
Are un raport calitate pret bun si schimbarea vitezeler se face usor...Se bazeaza pe acelasi principiu ca si maneta propusa de tine
E slab calitativ raportat la o maneta din gama Acera/Deore. Daca faci o treaba macar fa-o bine cu produse de calitate.

 myshyk, on 06 martie 2018 - 09:31, said:

nu ai facut nici o economie cumparand o bicicleta de duzina.
Ia vezi cat costa o bicicleta de copii cu schimbatoare Deore. Preturile sunt mult mai mari fata de cele de adulti. Abia de la 2000 ron gasesti echipari bune pe biciclete de copii iar bicicleta in discutie a costat 600 ron si daca adauga si toate modificarile ramane la 1000 ron si poate refolosi componentele la urmatoarea bicicleta.

Edited by Kroghy, 06 March 2018 - 14:52.


#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
Am avut manete tourney multi ani, merg ok, chiar bine, acera nu e cu nimic peste dpmdv, si nu cred ca gasesti pe 6viteze.
De la deore vorbim de alta calitate dar n-are sens sa bage atatia bani.

Edited by sirgoofy, 06 March 2018 - 15:52.


#13
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Kroghy...Pai daca o luam asa si Acera/ Deore sunt slabe calitativ fata de XTR...Eu am recomandat acel produs deoarece se potriveste in cazul de fata... Chiar este un shifter bun la un pret decent...Vad ca si sirgoofy recomanda acelasi model...Poate stim ceva ce tu nu stii:D...Acera si Deore cred ca sunt compatibile pt 8-10 viteze(poate modelele mai vechi DX/LX sunt compatibile cu 6-7 viteze) dar se poate sa ma insel...
Stima...

Edited by hack_attack_69, 06 March 2018 - 16:15.


#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 hack_attack_69, on 06 martie 2018 - 16:09, said:

Vad ca si sirgoofy recomanda acelasi model...Poate stim ceva ce tu nu stii:
Voi cred ca vorbiti din perspectiva unui adult. Ce varsta au copiii vostri? Cu cat e mai buna piesa cu atat si actionarea e mai usoara, mai lina si mai precisa. Daca vrei sa-l faci pe copil sa-i placa sa mearga cu bicicleta atunci cumperi ceva bun la partile esentiale, deci in nici un caz schimbatoare tourney.

Uite ce spune OP si exact asa am patit si eu cu copilul meu din cauza schimbatoarelor tourney:
"Imi tot zice ca bicicleta e o porcarie si o vrea in schimb pe cea veche"
Dupa ce am schimbat tot sistemul de schimbatoar-maneta cu Acera pe 8 viteze a fost total alta viata.

Edited by Kroghy, 06 March 2018 - 17:19.


#15
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Kroghy, vad ca nu ne intelegem...Atat eu cat si sirgoofy, nu am recomandat schimbatoarele rotative din gama Tourney...
Tzur, in cazul in care nu se poate rezolva, are nevoie de maneta compatibila cu transmisie de 6 viteze, ca se numeste X,Y sau Z iar modelul recomandat de noi este unul cu raport  pret/calitate /fiabilitate bun, FARA SA MAI NECESITE ALTE INVESTITII. Faptul ca tu ai ales sa schimbi transmisia+schimbator spate sa echipezi bicicleta cu maneta schimbator Acera 8 viteze a fost strict alegerea ta...
Cateodata, solutia cea mai simpla si usoara este cea mai buna...Stima

#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am avut MTB cu full Shimano Tourney, schimbatoare cu maneta (nici nu stiam ca exista si rotative) si timp de 5 ani am folosit-o fara probleme, am schimbat o data pinioanele si lantul datorita uzurii normale, bicicleta a vazut ture lungi si nu doar la asfalt. Conteaza si sa stii sa te folosesti de schimbator, sa nu schimbi in sarcina, sa combini corect foile cu pinioanele, etc.

Edited by spooky51, 07 March 2018 - 09:27.


#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Aveai 6-8 ani pe vremea aia, asa cum e in descrierea bicicletei depsre care vorbim aici?
Noi despre asta vorbim, despre faptul ca schimbatoarele rotative sunt greu de utilizat de copii mici, indiferent ca e Shimano sau Sram (modelul de mai sus e cu Sram dar eu am patit acelasi lucru cu Shimano).

Edited by Kroghy, 07 March 2018 - 10:14.


#18
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu, doar voiam sa combat putin ideea generala ca Tourney sunt de aruncat la gunoi. Daca nu dai putina atentie modului de utilizare aceleasi probleme le ai si cu Acera/Alivio/Deore. Aici vorbim de o bicicleta doar cu schimbator spate, caz in care oricum vitezele corespunzatoare pinioanelor de la extremitati nu vor functiona prea grozav. In cazul acesta as folosi ceva mai ieftin si acceptabil ca si calitate, in ideea ca peste 2-3 sezoane va schimba oricum bicicleta.

Edited by spooky51, 07 March 2018 - 12:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate