Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cum aflu data aparitiei unui articol pe net?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
algran

algran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.08.2002
De cele mai multe ori cele mai multe subiecte apar pe net fara a fi datate de catre autor. Cum putem sti data primei aparitii pe net a unui subiect?. Este important de stiut acest lucru pentru a compara noutatea unei informatii in comparatie cu alte informatii de acelasi fel.

#2
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Unii ascund data special sa induca in eroare vizitatorii si sa ii faca sa petreaca timp pe site sa le produca bani. Asta ii invata unii "experti" in web.
Ai un exemplu concret la care vrei sa afli, sau crezi ca exista o solutie universala?
Solutie universala nu exista.

#3
algran

algran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.08.2002

 lexis1, on 05 martie 2018 - 22:35, said:

Unii ascund data special sa induca in eroare vizitatorii si sa ii faca sa petreaca timp pe site sa le produca bani. Asta ii invata unii "experti" in web.
Ai un exemplu concret la care vrei sa afli, sau crezi ca exista o solutie universala?
Solutie universala nu exista.
Nu am un exemplu concret dar daca caut pe net un subiect ca de exemplu : cel mai bun antivirus, cel mai bun soft despre... sau chiar cel mai bun .. telefon, imi doresc poate ultima informatie in domeniu dar eu poate compar date de ultima ora cu date vechi de 5-6 ani dar nu am de unde sa stiu asta. Eu cel putin!

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti cauta pe Google fragmente din acel articol si cu putin noroc, ajungi si la sursa intiala.

 algran, on 05 martie 2018 - 22:41, said:

Nu am un exemplu concret dar daca caut pe net un subiect ca de exemplu : cel mai bun antivirus, cel mai bun soft despre... sau chiar cel mai bun .. telefon, imi doresc poate ultima informatie in domeniu dar eu poate compar date de ultima ora cu date vechi de 5-6 ani dar nu am de unde sa stiu asta. Eu cel putin!
Pentru asta te poti folosi de facilitatile Google. Te duci la Tools si iti alegi o perioada de timp "custom range".

Edited by pasilla, 05 March 2018 - 22:46.


#5
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Unii pacalesc si motoarele de cautare oferind taguri false.

E o practica nesimtita, cand vad asa ceva am grija sa nu mai intru pe site.
Mai ales cand foloseste Wordpress si de la formatul /year/month/day/post trec la formatul /post ca sa nu vada utilizatorii in search ca informatia e veche si nu e ceea ce cauta si sa le reduca sansa de a intra pe site sa le produca bani.

Daca te uiti in source code o sa vezi tagurile de date, dar uneori si alea sunt manipulate pentru a pacali Google sa afiseze o data mai recenta in functia lor astfel incat sa induca in eroare utilizatorul ce cauta.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da, dar dupa interogarea  artificial intelligence,  intervine human intelligence

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Fiecare site, daca vrea, declara data/ora publicarii.
Din motive de SEO si in unele cazuri de Time Zone, te trezesti ca unii publica articole inainte cu cateva ore, fata de ora producerii evenimentului.

Cu alte cuvinte, nu exista metoda clara si fara greseala pentru a data un articol.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
archive.org daca nu-i blocat din robots.

#9
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Cauti alt articol, care are pusa data.
Adica neah, cam orice pe netul asta exista in cel putin 2....0000 de exemplare, pe 7..0000 de site-uri diferite.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate