Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Parere segmenti duși

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
Pot sa fie dusi segmentii unui scuter in 2t in urmatorul caz?
Deci plec de pe loc,are demaraj bun,merg cam 20m pierde putere si nu mai trage.
Daca eu tin scuterul pe loc si il accelerez,se accelereaza tare dupa care pierde putere.
Precizez ca am incercat sa reglez carburatorul in toate felurile posibile,am mutat si acea saiba de pe cuiul de dozaj pe toate pozitiile si am reglat aerul si cum sta motorul la ralanti.
Imi puteti da o parere?
Eu oricum cand o sa se mai incalzeasca afara am sa-l desfac pentru ca am scos bujia si din curiozitate m-am uitat pe gaura si pistonul arata binisor avea putina calamina pe el dar pe langa piston pe cilindru am vazut mult negru ce parea a fi calamina,se vedea ca știrigia de pe un horn.

Motorul este un yamaha mbk ovetto de 100cc,motorizare minarelli.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Avansul  la aprindere prea mic,  deschidere incorecta la electrozii de la bujie, bujie prea rece, sau da scanteia pe alaturi de electrod,amestec prea bogat si merge inecat,, ar fi primele cauze care-mi vin in minte...

#3
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu sunt singurul exasperat de zgomotul infernal pe care il fac scuterele 2T? Pe cand interzicerea lor in mediile urbane?

Da-l la fier vechi si cumpara o bicicleta electrica. Sau macar un scuter electric.

#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011

 izometric, on 05 martie 2018 - 21:16, said:

Eu sunt singurul exasperat de zgomotul infernal pe care il fac scuterele 2T? Pe cand interzicerea lor in mediile urbane?

Da-l la fier vechi si cumpara o bicicleta electrica. Sau macar un scuter electric.
Cred ca da, mie imi place.

ON:
Ai verificat carburatia, acum verifica si regleaza aprinderea. Momentan lasa segmentii.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 izometric, on 05 martie 2018 - 21:16, said:

Eu sunt singurul exasperat de zgomotul infernal pe care il fac scuterele 2T? Pe cand interzicerea lor in mediile urbane?

Da-l la fier vechi si cumpara o bicicleta electrica. Sau macar un scuter electric.

     Omu a cerut o parere despre un scuter.
     Daca nu stii sa postezi on-topic e bine sa te abtii.

#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
ai probleme pe partea de alimentare, zic eu.

#7
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
Faza este ca:In vara am mers cu scuterul si prindea 100-110,isi lua bordul maxim.De asta zic lipsa de putere,de atunci a fost la cineva pana acum si am auzit de la altcineva ca a fost dus la un "meserias" care i-a umblat la carburator.
Dar azi am incercat toate amestecurile posibile si tot lipsa aia de putere.
Culoarea bujiei este maronie,cum ar trebui.
Lipsa asta de putere sau mai degraba se ineca se observa pe cric cand il turam la maxim vreo 10-20 secunde.
Se tura ok cand am reglat amestecul dar dupa 10-20 secunde scadea turatia parva se ineca si scotea un fum mai albastrui,apoi mergea iar ok isi lua turatie si nu scotea pic de fum si tot asa.


La culoarea de fum albastrui ma gandeam ca e prea multa benzina si mai dadeam drumul la aer si tot la fel facea.Am mutat acea siguranta de pe cuiul dozator pe toate pozitiile de la cea mai mare la cea mai mica pozitie si tot la fel.Aveam impresia cand am pus-o pe pozitia 5 ca nu face fata aerul la cata benzina ii da si tot asa pana la penultima cand am realizat ca e tot la fel.
Am bujie noua,dar am mai schimbat si cu alte bujii si tot la fel.

De alimentat se alimenteaza corect,vine benzina,am carburator de la dell'orto phbn cu soc manual.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Filtru de aer are? Daca da, cum arata? (ar trebui sa aibe, fara el face un zgomot carburatorul....) Verifica totusi aprinderea. Amestecul se face automat, sau ii dozezi uleiul cand alimentezi? Incearca si cu alta bujie. Chiar si cand amestecul e sarac, bujia poate avea o culoare apropiata de cea corecta.

#9
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
Da are filtru de aer,este conic si bombat intr-un fel,are gura prin care isi trage aer indreptata spre motor ca sa-si traga aer cald cand motorul e cald.
Amestecul se face automat,am rezervor separat de ulei.
Cu alta bujie am incercat,la fel.
Aprinderea cum sa o verific sau mai bine ce as putea verifica?
Scanteie are.E ok zic eu.

#10
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Verifica toba de esapament daca evacueaza greu nu mai are putere.

#11
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
Evacueaza bine pentru ca am desfundat-o recent.Am ars-o.

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 izometric, on 05 martie 2018 - 21:16, said:

Eu sunt singurul exasperat de zgomotul infernal pe care il fac scuterele 2T? Pe cand interzicerea lor in mediile urbane?

Da-l la fier vechi si cumpara o bicicleta electrica. Sau macar un scuter electric.
zgomotul ca zgomotul, dar noxele? Toate hidrocarburile alea nearse aruncate în aer?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate