Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Macbook Pro + layout US - de unde cumpăr?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
valkyr_v

valkyr_v

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.08.2015
Salut,

Caut de câteva săptămâni să cumpăr un macbook pro de 15", model 2017, dar văd că toate cele care sunt în magazinele din .ro sunt ori cu layout RO ori cu layout INT. Mă interesează tastatură cu layout US. Are cineva idee dacă există prin vreun magazin de la noi? Sau nu se aduc prin furnizori oficiali decât cele INT?

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Atunci cumperi de pe amazon.com

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sau cumperi "scula" din RO dupa care schimbi doar tastatura
Vezi aici;
http://www.powerlapt...-enter-mic.html

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
iti iei macbook nou, ca sa-i schimbi tastatura cu o chinezarie? arata bine, dar nu prea are treaba cu tastatura originala.

on-topic, nu gasesti oficial in europa, sau cel putin asa era cand am cautat eu. pana la urma am avut noroc cu un amic care mi-a adus unul din state (si la pret semnificativ mai mic - eram dispus sa platesc pretul de magazin aici, dar nu putea nimeni sa-mi aduca cu tastatura us; am intrebat si in apple store prin alte tari).

#5
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Vezi la ăștia: https://www.cyberpor...

N-am cumpărat de la ei, așa că nu știu cum sunt, dar de magazinul respectiv am aflat de pe un forum românesc de utilizatori de Mac. Pe undeva au și asistență clienți în lb. engleză (caută la Kunden International în josul paginii).

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Apropos, stiti cat costa o tastatura originala pentru MBP Toucbar la APPLE? 2700 de lei.

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 valkyr_v, on 05 martie 2018 - 17:32, said:

Salut,

Caut de câteva săptămâni să cumpăr un macbook pro de 15", model 2017, dar văd că toate cele care sunt în magazinele din .ro sunt ori cu layout RO ori cu layout INT. Mă interesează tastatură cu layout US. Are cineva idee dacă există prin vreun magazin de la noi? Sau nu se aduc prin furnizori oficiali decât cele INT?

Mergi la un distribuitor autorizat si faci comanda de mac cu layout US (nu international) si o sa iti aduca. Doar prin comanda la distribuitori autorizati in lipsa unui iStore real (caci un distribuitor autorizat poate comanda direct de la Apple configuratia dorita). Probabil ca o sa trebuiasca sa astepti un pic intre comanda si livrare dar sigur se poate oficial.

Ca exemplu, in Stockholm este 1 singur iStore ... dar am posibilitatea sa comand de la ei online si imi ofera sa aleg keyboard SE, EN-International sau US

Attached File  Capture.JPG   60.91K   14 downloads

Edited by ro_explorer, 05 March 2018 - 21:02.


#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu stiu daca te satisface dar exista si seturi de etichete autocolante, eu am luat anul trecut unul cu 20 lei. Au diferite variante. E macar o solutie temporara, nu stiu cat rezista.....eu nici acum nu le-am pus, tot aman momentul.

Edited by altuser09, 06 March 2018 - 07:16.


#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Separe ca sunt unii care nu știu ce I seama layout US la o tastatura.
Băieți, layout US este ala cu tasta Enter lunga, orizontala. Toate celelalte (cu tasta enter micuța, verticala, pe 2 rânduri) sunt europene/internaționale. Nu e vorba doar de aranjarea literelor și a semnelor speciale ci și de aspectul fizic. Asta nu se schimba cu abțibilduri sau cu huse.

#10
valkyr_v

valkyr_v

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.08.2015

 ro_explorer, on 06 martie 2018 - 08:06, said:

Separe ca sunt unii care nu știu ce I seama layout US la o tastatura.
Băieți, layout US este ala cu tasta Enter lunga, orizontala. Toate celelalte (cu tasta enter micuța, verticala, pe 2 rânduri) sunt europene/internaționale. Nu e vorba doar de aranjarea literelor și a semnelor speciale ci și de aspectul fizic. Asta nu se schimba cu abțibilduri sau cu huse.

Exact! Stickere și alte țigănii nu repară shiftul ăla idiot de mic și poziționarea backspace între shift și Z. Sau Enter-ul menționat mai sus.
Mulțumesc pentru informații, stimabililor.
Zi bună!

 serginho74, on 05 martie 2018 - 20:32, said:

Apropos, stiti cat costa o tastatura originala pentru MBP Toucbar la APPLE? 2700 de lei.
Ce legătura o avea asta cu întrebarea inițială dracu' știe.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Bine, acum daca o luam pe aia dreapta, nu e un capat de lume. Eu m-am invatat cu 3 layouturi asa ca acum degetele mi se duc unde trebuie, chiar daca e versiunea europeana de tastatura.
Mi-a luat cam o luna sa invat sa nu mai apas "'" pe tastatura suedeza in loc de "enter" (plus cautatul de semne speciale pe tastatura) ... acum nu mai ratez.

Attached File  IMG_20180306_124834_01.jpg   291.26K   15 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate