Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Legislatie / Cod Rutier - PDF

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am zis eu altfel?! :w00t: Dar ce-are a face asta cu giratoriul nostru?! :peacefingers:

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pai asta zic eu,
giratoriu e una si semnul de cedeaza e alta.
din punct de vedere legal sunt in contradictie...
daca nu e semnul de giratoriu si o intersectie rotunda eu intru pe cedeaza, cel din dreapta tot pe cedeaza.... deci trebuie sa-i acord cedeaza dreapta

legal sitiu ce am de facut dar pe litera legii e o incurcatura.

Edited by arg, 12 March 2018 - 17:36.


#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postarg, on 12 martie 2018 - 17:05, said:

aici in situatia asta am verde inainte....
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
gandeste-te ca e noapte, nu cunosti zona si ai 50km/h
Pai daca nu cunosti zona ce faci cu 50 km/h? :huh: Adica ma gindesc ca in oras, daca nu stii zona, mergi mai domol, asa. Mai intersectezi si o linie de tramvai.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Ce treaba are corectitudinea indicatiarelor si a marcajelor cu viteza... ce o sa faci? o sa opresti in mijlocul drumului sa rezolvi dilema?
Cel mai periculos moment e cand stii zona si nu mai verifici marcajele, indicatoarele si semafoarele.

Zilele trecute mi-am luat o leapsa cu un semafor, de la o trecere de pietoni, care de cand il stiu e galben intermitent... oameni nu erau in zona, il vad ca nu clipeste si pun piciorul pe frana (dar nu franez), astept sa clipeasca si cand eram sub el clipeste ROSU... ce sa sa mai franez ca oricum treceam de el.
Cam asta e povestea cu zonele cunoscute.

Edited by arg, 24 September 2018 - 22:50.


#23
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
rutina ne omoara, m-am trezit mergand pe argentina care de 30 de ani are sens dinspre pasaj victoria catre paris, cand colo de cateva zile, sapt probabil au schimbat sensul....m-am trezit cu o gramada care veneau pe contrasens si ma miram ce tupeu au, cand colo.....apropos, poza aia e de la aviatorilor la bordei,a?

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postarg, on 05 martie 2018 - 14:21, said:

e cedeaza sau giratoriu.
Da

#25
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postxcit, on 25 septembrie 2018 - 05:52, said:

rutina ne omoara, m-am trezit mergand pe argentina care de 30 de ani are sens dinspre pasaj victoria catre paris, cand colo de cateva zile, sapt probabil au schimbat sensul....m-am trezit cu o gramada care veneau pe contrasens si ma miram ce tupeu au, cand colo.....apropos, poza aia e de la aviatorilor la bordei,a?
Hehe, mi se intimpla de-astea ca pieton. Stiam ca nu e semafor la trecere si dau sa trec. Cind colo... semafor! :)

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Mai mult ca sigur un binevoitor te-a si claxonat energic...

#27
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postarg, on 25 septembrie 2018 - 15:35, said:

Mai mult ca sigur un binevoitor te-a si claxonat energic...
Nup. Probabil m-am uitat inainte sa trec si nu venea nici o masina. Ma uit in general pentru ca nu vreau sa vad sectia de urgente pe dinauntru.

Edited by Dihorul Razboinic, 25 September 2018 - 19:36.


#28
tony.bucuresti

tony.bucuresti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.06.2007
Ultima actualizare a avut loc pe 24 August 2018 - aici este ultima versiune in PDF Noul Cod Rutier.

Succes!

#29
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Noile modificari la codul rutier

Noul Cod Rutier care va intra în vigoare pe 15 februarie prevede amenzi drastice pentru şoferii indisciplinaţi. Unele amenzi au crescut chiar de zece ori, iar şoferii depistaţi că au consumat alcool înainte de a se urca la volan pot ajunge chiar după gratii. În cazul vorbitului la telefon amenda ajunge la 1.600 de lei, iar depăşirea vitezei legale cu mai mult de 60 de kilometri pe oră care se se soldează cu un accident rutier urmat exclusiv de pagube materiale se sancţionează cu amenzi cuprinse între 4.080 şi 9.600 de lei, la care se adaugă suspendarea permisului pentru un an. În cazul în care accidentul se soldează cu victime, perioada de suspendare a permisului se dublează la doi ani. Unul dintre factorii care determină cele mai multe accidente rutiere în România, alcoolul, a ajuns în atenţia legiuitorilor care nu mai manifestă nici un pic de clemenţă în privinţa celor care se urcă beţi la volan. Astfel, potrivit noilor reglementări ale Codului Rutier, în România şoferii nu au voie să bea deloc alcool. Noul Cod Rutier prevede că dacă un şofer se află la volan sub influenţa băuturilor alcoolice, care are o îmbibaţie alcoolică cuprinsă între 0,2 -0,5 g/l alcool pur în sânge, respectiv 0,15 – 0,25 mg/l alcool pur în aerul expirat, se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a V-a de sancţiuni (21 la 50 puncte-amendă) şi cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 180 de zile. În cazul în care îmbibaţia alcoolică este de peste 0,5 g/l alcool pur în sânge, fapta constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la unu la cinci ani.
Cât poţi să bei fără să ai probleme cu legea
Cantitatea de alcool ce poate fi consumată pentru a nu avea probleme cu poliţiştii de la Circulaţie se poate calcula relativ simplu de fiecare consumator. Pe fiecare sticlă de băutură alcoolică este înscrisă cantitatea de alcool pur la sută de mililitri, în cazul berii această fiind, în medie, de 5 grame/100 ml. Astfel, consumul unui litru de bere este echivalent cu ingerarea a 50 grame alcool pur. Această valoare înmulţită cu coeficientul de 0,8, iar rezultatul împărţit la 70 (kg), dă ca rezultat o alcoolemie de 0,57 grame la mie. Această este însă valoarea maximă a alcoolemiei care poate fi atinsă la un moment dat după consumul a patru beri a 500 de ml. Când se atinge însă această valoare, este mai greu de stabilit.
Specialiştii mai spun că la persoanele care beau pe stomacul gol valoarea maximă a alcoolemiei se atinge în 20-30 de minute deoarece metabolismul este mai rapid şi alcoolul ajunge mai repede în sânge. În schimb, cei care au băut dar au şi mâncat vor avea surpriză să înverzească fiola cel mai puternic la 1,5- 2 ore după ce au băut, deoarece abia atunci ating alcoolemia maximă. Indiferent de felul băuturii consumate, de starea de oboseală a subiectului sau dacă acesta a mâncat înainte sau nu, eliminarea alcoolului din organism se face cu 0,15 grame la mie pe oră. Singurul factor care poate grăbi oarecum eliminarea este exerciţiul fizic intens, dar şi aşa viteză de eliminare nu poate fi mai mare de 0,20 grame la mie pe oră (cu 30% mai repede).

https://www.ziarulev...-217449449.html

Noul cod rutier care va intra în vigoare începând cu 15 februarie, va aduce câteva modificări care trebuie să fie în atenția șoferilor.
1.Cea mai importantă modificare care apare menționată în noul cod rutier vizează persoanele care au peste 16 ani şi care vor dori să conducă un moped sau un triciclu. Acestea vor avea nevoie de permis de conducere pentru categoria AM.

2.Șoferii agresivi în trafic vor primi drept pedeapsă luarea permisului pentru 90 de zile. Acei șoferi care se fac vinovaţi pentru un accident rutier nu vor mai primi dovadă de circulaţie, iar permisul de circulaţie le-ar putea fi suspendat timp de trei luni.

3.Conform noului Cod Rutier, unele amenzi au crescut de 10 ori. Când vine vorba de consumul de alcool, dacă se depășește o anumită limită, se poate ajunge după gratii.
Șoferii care utilizează telefonul mobil în trafic, în timp ce conduc, riscă să primească o amendă de 1.600 lei. Amenzile prevăzute în Noul Cod Rutier sunt între 4.080 și 9.600 lei pentru depășirea vitezei legale cu mai mult de 60 de kilometri, în care se produc și pagube materiale, la care se adaugă și suspendarea permisului pe o perioadă de un an de zile.
În cazul în care accidentul se soldează și cu victime, perioada pe care se suspendă permisul este de doi ani. Amenzile și sancțiunile în ceea ce privește alcoolul la volan s-au mărit și ele în noul Cod Rutier.
Alcoolul consumat înainte de urcarea la volan se va sancționa drastic.  Astfel o îmbibaţie alcoolică cuprinsă între 0,2 -0,5 g/l alcool pur în sânge aduce șoferului o amendă prevăzută în clasa a V-a de sancțiuni (de la 21 la 50 de puncte – amendă) și o suspendare a permisului de 180 de zile.

https://a1.ro/news/a...i-id842595.html

Codul rutier actualizat

http://www.euroavoca...ege&idItem=1344

#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
1600 amenda pt telefon, cam putin, as fi facut amenda cat 2 salarii minime.
calculul alcoolemiei e cam inutil, eu daca beau 4 beri sunt ok, daca ii dau sotiei 4 beri trebuie sa o adun de sub masa, procesarea alcoolului e atat de subiectiva incat chiar nu are rost sa iti bati capul cu asa ceva.
in schimb asta ia cireasa de pe tort: "Cantitatea de alcool ce poate fi consumată pentru a nu avea probleme cu poliţiştii de la Circulaţie se poate calcula relativ simplu de fiecare consumator."
pai daca e 0 cantitatea permisa ce calcule sa mai faci?

in rest degeaba cresc amenzile daca nimeni nu le imparte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate