Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Apartamente executate silit

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Bună ziua,
Sunt tot mai tentat sa achiziționez un apartament executat de banca. Nu am găsit încă ceva în zona mea, dar dacă apare, credeți ca este o idee cât de cât bună? Intenționez sa îl achiziționez cash, probabil prin licitație.
Ma tentează prin prisma prețului, care bineînțeles nu vine fără riscuri.
As dori o părere, un sfat de la cei care au făcut asta, sau chiar și de la cei ce n-au făcut-o.
Mulțumesc anticipat

#2
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Cel mai mare neajuns al apartamentelor executate este faptul ca sunt neevacuate in cele mai multe cazuri. Adica nu ai posibilitatea sa-l vezi inainte. Dupa ce-l adjudeci, evacuarea vechilor proprietari trebuie s-o faci tu (te duci cu actul de adjudecare, ceri o investire cu titlu executoriu, cauti un executor, ...). Mai adauga si ca nu stii pe cine dai afara din casa.

Alt neajuns: s-a format deja o retea de samsari imobiliari specializati pe achizitionari de imobile executate.

#3
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
De regula aceste apartamente sunt luate de prieteni ai angajatilor din banci dupa ce, in prealabil, nu s-a prezentat nimeni la licitatiile initiale iar pretul a ascazut mult.
Aveam un prieten care mergea la licitatiile de masini, din partea organizatorului, licita la masina care trebuie si isi lua si el un comision.
Asa e si cu asa zisele magazine Anaf. Unde dracu sunt produsele scumpe, nu ulei si biscuiti?

#4
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Cash ? sa ma suni cand gasesti apartament la 10.000 de euro ca ma bag si eu man. Serios. Nu ai cum sa platesti mai mult de 10.000 de euro cash avand in vedere ca legea te obliga sa platesti prin banca ca sa se evite frauda fiscala.

Edited by alex14dlk, 05 March 2018 - 08:36.


#5
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 alex14dlk, on 05 martie 2018 - 08:34, said:

. Nu ai cum sa platesti mai mult de 10.000 de euro cash avand in vedere ca legea te obliga sa platesti prin banca ca sa se evite frauda fiscala.

„Cash” adică nu prin imprumut bancar.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cred ca se stie fericitul proprietar al acestor apartamente cu mult inainte de licitatia fictiva. Ce-ar mai fi daca s-ar inscrie toti mucosii...

#7
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

ce sa fie @cspot, legea aplicata CORECT dar na, sintem in Romania si asta ne....

on topic - initiator, idei ca asta le-au mai venit si altora dar avind in vedere tara si mai ales poporul pe care Dumnezeu l-a bagat aici sfatul meu este sa stai deoparte.

asa cred ca poti evita durerile.

De cap.

Edited by gabimilo1, 05 March 2018 - 09:11.


#8
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

 Afrikaner76, on 05 martie 2018 - 08:47, said:


„Cash” adică nu prin imprumut bancar.
Exact. Ms

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Acum 1-2 ani sau scos la licitatie apartamenet si cladiri ale RAPPS din Bucuresti. Alea chiar meritau. O cunostinta si-a luat in felul asta un mega apartament pe strada Eminescu, foarte aproape de Pta Romana.

Nu m-as baga la altfel de apartamente, locuite de cine stie cine. Daca e vreo familie cu copii mici, ai inima sa ii dai afara? EU nu cred.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
caz concret BRD ,,execută silit,, de peste 10 ani mai multe proprietăți. omul nu a plătit NIMIC DIN CREDIT de la început și până azi și tot BRD anulează fiecare licitație.Asta după ce te lasă să te înscrii,plătești cauțiune,lași serviciul în ziua respectivă....

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Se baga cine se ocupa cu asa ceva.

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Am eu pe cineva in familie care a luat un astfel de apartament.
In primul rand nu a putut sa vada ce cumpara pentru ca apartamentul era locuit. A castigat licitatia si ce a urmat este de-a dreptul, sa zicem amuzant.
A durat destul de mult pana a reusit sa obtina evacuarea fostilor proprietari cu ajutorul unui exectutor dar pana la urma a reusit undeva prin Noiembrie.
Problema este ca nu se pot executa evacuari conform legii intre Noiembrie – Martie deci a mai asteptat vreo 4 luni pana sa aiba acces la “proprietatea” lui.
In Martie - Soc – totul era distrus. Usi, prize, calorifere, geamuri, cada, etc. Practic era o grota de nelocuit si a bagat o gramada imensa de bani sa repare toate stricaciunile.
Inclusiv faianta si gresia erau sparte cu ciocanul, robinete distruse, peretii aratau de parca s-a tras in ei cu o mitraliera etc.
Bonus – fostul proprietar a dat banca in judecata pentru clauze abuzive iar acum procesul este in desfasurare ceea ce inseamna alti bani, alta distractie, stress, nervi, etc.
Cam asta e

#13
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
E bine ca citesc despre cazuri concrete cu plus uri și minus uri. Intradevar, iti trebuie mult sânge rece sa evacuezi pe cineva. Eu personal credeam ca sunt deja goale apartamentele. În cazul asta, cred ca e ok sa fac un pas în spate și sa caut sa cumpăr la preț real, cu negociere etc.

#14
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

 drq, on 05 martie 2018 - 08:03, said:

Bună ziua,
Sunt tot mai tentat sa achiziționez un apartament executat de banca. Nu am găsit încă ceva în zona mea, dar dacă apare, credeți ca este o idee cât de cât bună? Intenționez sa îl achiziționez cash, probabil prin licitație.
Ma tentează prin prisma prețului, care bineînțeles nu vine fără riscuri.
As dori o părere, un sfat de la cei care au făcut asta, sau chiar și de la cei ce n-au făcut-o.
Mulțumesc anticipat

Vezi aici ca am descris experienta prin care am incercat sa cumpar un ap la executare silita.

Edited by lyanna, 05 March 2018 - 11:03.


#15
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 drq, on 05 martie 2018 - 10:48, said:

E bine ca citesc despre cazuri concrete cu plus uri și minus uri. Intradevar, iti trebuie mult sânge rece sa evacuezi pe cineva. Eu personal credeam ca sunt deja goale apartamentele. În cazul asta, cred ca e ok sa fac un pas în spate și sa caut sa cumpăr la preț real, cu negociere etc.

Quote

Bunuri imobile in proprietatea bancii


Bunurile mobile sau imobile se afla in proprietatea bancii, ca urmare a achizitionarii lor de catre banci, fie in cadrul licitatiilor  publice organizate de catre executorii judecatoresti sau lichidatorii judiciari prin adjudecari in contul creantei, fie prin intelegeri amiabile cu debitorii. Achizitionarea acestor  bunuri de catre orice persoana fizica sau juridica se face prin ofertare si negociere directa cu banca astfel incat cumparatorul nu mai trebuie sa participe la licitatii publice organizate. Modalitatea de achizitie poate fi cu plata cash, credit sau leasing. https://www.bunuriex...atea-bancii/687


#16
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 drq, on 05 martie 2018 - 10:48, said:

E bine ca citesc despre cazuri concrete cu plus uri și minus uri. Intradevar, iti trebuie mult sânge rece sa evacuezi pe cineva. Eu personal credeam ca sunt deja goale apartamentele. În cazul asta, cred ca e ok sa fac un pas în spate și sa caut sa cumpăr la preț real, cu negociere etc.

Nu te duci cand se face evacuarea. Daca te ajuta cu ceva, in multe cazuri fostii proprietarii nu sunt oameni tocmai de buna creditna, ca sa fiu indulgent.

Mai e un risc destul de insemnat la cumpararea prin executare: fostul proprietar poate sa faca contestatie la executarea silita si daca cumva castiga (am vazut cazuri, eror de procedura, pauliana sau ceva de genul asta, etc,), atunci actul de adjudecare prin care imobilul a intrat in posesia ta se poate anula si implicit toate actele ulterioare adjudecarii. In cazul asta nu stiu ce se intampla, in cel mai fericit caz, primesti banii ianpoi de la creditor (cred), chiar si asa inconvenientul e destul de mare daca apuci sa bagi bani in proprietate.

Nu sunt jurist, poate confirma cineva de specialitate toate astea.

In contrapartida, incidua neajunsurilor, da, exista posibilitatea sa iei o proprietate cu 25% sub pretul pietei daca se aliniaza toate planetele. Iesi bine chiar si cu eventualul cost de renovare si evacuare.

Edited by althea, 05 March 2018 - 19:02.
eliminare citate + răspunsuri la mesaje sterse


#17
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008

 un_dac, on 05 martie 2018 - 16:39, said:


@initiator, mai e un risc destul de insemnat la cumpararea prin executare: fostul proprietar poate sa faca contestatie la executarea silita si daca cumva castiga (am vazut cazuri, eror de procedura, pauliana sau ceva de genul asta, etc,), atunci actul de adjudecare prin care imobilul a intrat in posesia ta se poate anula si implicit toate actele ulterioare adjudecarii. In cazul asta nu stiu ce se intampla, in cel mai fericit caz, primesti banii ianpoi de la creditor (cred), chiar si asa inconvenientul e destul de mare daca apuci sa bagi bani in proprietate.

Nu sunt jurist, poate confirma cineva de specialitate toate astea.

Dupa adjudecare se asteapta 30 de zile in care fostul proprietar poate sa conteste licitatia. Pe urma nu cred ca se mai poate intampla ceva pentru ca plangerea/contestatia lui devine tardiva. Nici eu nu sunt jurist dar asa s-a intamplat in cazul meu. Eu am achizitionat un teren executat care nu o interesat pe nimeni vreme de ani de zile.
In cazul unui apartament executat, cred ca trebuie sa fii constient ca o sa-l primesti la stadiul de ruina.

#18
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Parerea mea e ca nivelul de educatie al celui care locuieste intr-un apartament care devine bun executat silit decide in ce fel vei receptiona (ca potential client), imobilul.
Riscul trebuie sa fie unul calculat si dublu verificat inainte de a garanta un credit cu un apartament deja detinut; in timp ce unul executat pentru neplata creditului destinat insasi achizitiei locuintei respective trebuie sa te faca sa te gandesti cel putin de doua ori inainte de a vandaliza un bun care, pe buna dreptate, NU este (inca) al tau.

1. Persoana educata (financiar, social, etc.) va atrage dupa sine o responsabilitate sporita iar decizia de a garanta cu insasi domiciliul propriu plata unui credit sigur e facuta "cu cap"; respectiv achizitionarea unui imobil contractand un credit va fi facuta dupa aceleasi considerente temeinic studiate anterior, rezultand in succesul ducerii la termen al creditului in cauza.
2. Persoana mai putin educata (financiar, social, etc.) va lua posibil aceleasi decizii ca persoana de la punctul 1, insa rezultatul final poate sa difere.

Concluziv, parerea mea personala este urmatoarea: daca gandesti precum colegul care, mai sus, sustinea si incuraja  vandalizarea bunului inainte de evacuare, esti pierdut, si cu nimic mai prejos decat un salbatic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate