Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Usa blocata Skoda Octavia 1

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Buna seara!
Azi am avut surpriza neplacuta sa constat ca usa de la sofer nu se poate deschide nici din interior cu maneta de deschidere manuala.
Mentionez ca este Octavia Tour 2004,inchidere centralizata cu alarma pe cheie din fabrica,alarma face treaba la armare-dezarmare, tija butonului de pe usa langa ledul de activitate a alarmei se ridica si coboara la armare-dezarmare,dar usa nu se poate deschide nici din manerul portierei, nici din interior, cu clapeta de actionare.
Banuiesc ca a sarit cablul dintre broasca si manerul de actionare a usii, problema e cum desfaci fata de usa ca sa ajungi la broasca?
A avut cineva o astfel de problema ?

#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Asta ai incercat?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3SVF7PB4G3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Dacia 1310 luam o carpa.o faceam ghem si ii dadeam un pumn scurt sub yala portierei.Mergea intotdeauna.Yala nu se strica,doar ii sarea chestia aia de plastic si se debloca.

Edited by Adi blondu, 04 March 2018 - 22:43.


#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Am avut si eu problema ta si la Jetta si la Golf 5.
In prima faza m-au apucat grijile ca unii recomandau flexul si taiat portiera din balamale. Asa e pe forum.
La service au rezolvat deschiderea in 5 minute, la ambele masini.
La Jetta a fost nevoie de maner nou (a sarit o piatra fix in clanta) iar la Golf a fost nevoie de mecanism nou.
Ideea e ca pe forum ajungi sa crezi ca trebuie sa dai foc la masina dar la service se rezolva rapid si usor.

Edited by Kroghy, 04 March 2018 - 22:37.


#4
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Mare ghinion trebuie sa ai ca sa se fi rupt ambele cabluri. Tind sa cred ca e inghetata. E un lucru bun ca totusi iti descuie/dezarmeaza incuierea safe din telecomanda.

Ca sa verifici daca ai cablul lung intreg(cel de la clapeta) fa urmatoarele:
Urci in masina, inchizi usile, incui din telecomanda de doua ori la rand - masina este incuiata si ledul de pe usa nu clipeste.

Trage de doua ori de clapeta de pe usa. La prima tragere se ridica tija butonului, la a doua se deschide usa - asta ar trebui sa se intample la usa dreapta.

La usa stanga, daca cablul e bun, la prima tragere de clapeta se va ridica tija.

Edited by dicdobre, 04 March 2018 - 22:55.


#5
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Multumesc Kroghy pentru intelegere, e Duminica azi si la ora 20 nu aveam la ce service sa merg.
Oricum, nu se pune problema sa dau foc la masina, ceva cunostinte am in domeniu, stiu ce are portiera in interior ,dupa ce am refacut cateva trasee intrerupte acum vreo 2 ani.
O sa merg oricum maiine la service, ca nu vad cum as putea deschide usa.
Care tutorial wardruna?

Vad ca multi cred ca asta e Poiana,multumesc, sunteti romani adevarati.
Moderatori ceva, exista pe aria asta?
Inseamna ca de la mistouri putem trece linistiti la injuraturi, nu-i asa?

Edited by nino852, 04 March 2018 - 22:58.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postnino852, on 04 martie 2018 - 22:56, said:

Vad ca multi cred ca asta e Poiana,multumesc, sunteti romani adevarati.
Moderatori ceva, exista pe aria asta?
Inseamna ca de la mistouri putem trece linistiti la injuraturi, nu-i asa?
Nu esti pufan pe acest forum.
Stii ca este un fel de Romanie mai mica, cu bune si cu rele. De ce te necajesti ?

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Maine se anunta zi calda, deci posibil sa se dezghete si sa nu mai ai nevoie de service. Eventual, daca nu ai garaj incalzit, duci masina la o spalatorie cu apa calda, sau parcarea unui mall, unde o lasi cateva ore bune,poate ai noroc. Din moment ce celelalte usi sunt ok, nu e mare scofala sa te strecori la volan.

#8
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Multumesc dicdobre, e cablul,problema e clara, maine service scrie pe ea.
Mersi, rumegus, oricum intru pe dreapta deocamdata...

Edited by nino852, 04 March 2018 - 23:17.


#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este o problema des intalnita la VAG , in special la Octavia 1 . Se strica broasca . Exista un sistem cu cremaliera in broasca care se uzeaza. Va trebui sa fortezi putin fata de usa in parte dinspre stalp. Este necesara schimbarea ialei . Costa cam 200 aftermarket si vreo 375 pe original. Nu este atat o problema de uzura fizica datorata utilizarii cat una morala a plasticului . Cand incep sa se strice , in scurt timp se strica toate . Eu am acasa vreo 7 broaste . Am avut in curte 3 Octavia 1 ...acum mai am doua . La toate a trebuit sa schimb broastele .

Edited by JurasikMan, 04 March 2018 - 23:25.


#10
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
NU e de broasca, la el s-au desfacut fire din cablu de la manerul interior si daca aparghia a rama strasa, nu se mai deschide nici din exterior, solutia este sa dea fata de usa jos si sa detensioneze cablul interior.

#11
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Azi am fost la 2 firme service,una mai tare ca alta.
La prima s-a facut sedinta cu tema cum sa dea jos panoul usii fara flex, dat fiind ca usa era blocata.
Au reusit dupa vreo 30 minute,cablul era intr-adevar ciupit, dar yala nu se actiona nici direct cu o sarma,nici din manerul exterior.
Demontat broasca, curatat cu degripant si se misca mai usor.Acum, cablul fiind compromis, au venit cu o sarma de 2 lei gasita in sant, ca masura provizorie, pana vine broasca si cablul.
Pretul estimat, in jur de 600 lei,urmeaza sa primesc oferta.
Am plecat cu cotiga legata cu sarma, am lasat-o vreo cateva ore la servici, si cand sa plec din nou, surpriza-aceeasi problema,"rezolvata" cu 150 lei.
Am plecat glont la dealerul de unde am luat masina,am aflat si pretul lor:
1000lei broasca, cablul 100, de manopera n-am mai intrebat ca am fugit in 2 secunde.

Am comandat online o broasca noua din Oradea cu 150 lei cu factura ,adusa de curier in 24 ore.
Ramane sa vad ce fac cu cablul de actionare la interior,am timp pana vine broasca.
Multumesc celor care au raspuns serios,sper sa mearga treaba.

Edited by nino852, 05 March 2018 - 23:03.


#12
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
ia un cablu nou, este 70 lei.

#13
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Da, azi l-am luat cu 73 lei

#14
NikuFurie

NikuFurie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2019
Salutare!

Am si eu aceeasi problema, tot Skoda Octavia 1. M-au cam speriat primele pareri, majoritatea zic ca trebuie taiate usile sau inlocuite... n-am apucat inca sa merg la un service, inca sunt in cautare de info.
nino852 crezi ca ai putea sa ne spui la ce service ai rezolvat? Multumesc anticipat.

O seara buna!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate