Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Se poate identifica un user google?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,446
  • Înscris: 15.06.2007
Cineva a lasat rating de o stea la un "business" de pe Maps, fara sa lase un comentariu. Se numeste Mircea Munteanu.
Pusca si cureaua lata.. google a gasit juma de milion de rezultate pentru cautare "mircea munteanu".  
Daca dau click pe numele respectivului se deschide doar o pagina de maps cu contributiile lui , review-uri, comentarii, poze &kkt. Nimic, o pagina personala gen G+. Pot doar sa-i dau reply sa-l intreb de ce a dat nota proasta, din moment ce nu a avut nici o tangenta cu firma careia i-a lasat un rating de o stea.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur ca poti sa-i dai reply. Insa posibil sa nu citeasca/raspunda.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
poate atat merita firma.
De curiozitate, daca feisbuku baga buton dislike iti faci seppuku?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Conteaza chiar asa de mult pentru tine nota acordata de personajul Mircea Munteanu?
In general vorbind,te afecteaza sentimental acest gen de rating?Pui la suflet asa ceva?

Edited by adisz, 04 March 2018 - 17:33.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Ce este acela feisbuc/google+?
*Eu unul nu frecventez siteuri dubioase!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 04 March 2018 - 17:39.


#6
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Frustrarea micului intreprinzator... are impresia ca mereu dusmanul de alaturi il vorbeste de rau si ca e imposibil ca un client adevarat sa aiba o parere proasta si tine el sa dovedeasca ca e o conspiratie impotriva lui de la dusmanii care are ciuda pe el.

Nu trebuie sa ai legatura cu firma ca sa dai rating, poate a avut prietena lui, sau poate pur si simplu e deranjat de faptul ca atunci cand trece prin fata magazinului gaseste trotuarul ocupat de marfa, sau il gaseste plin de gheata periculoasa, contrar legii, si asta e motiv suficient cat sa iti dai seama ce fel de afacere e si ca merita maxim 1 stea.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postadisz, on 04 martie 2018 - 17:33, said:

Conteaza chiar asa de mult pentru tine nota acordata de personajul Mircea Munteanu?
In general vorbind,te afecteaza sentimental acest gen de rating?Pui la suflet asa ceva?
Sentimental nu l-o afecta dar... eu citesc recenziile unora, altora și mai și țin cont de ele din cînd în cînd. O stea azi, alta mîine, te trezești că potențiali clienți se duc în altă parte fiindcă ceva glumeți bifează în bășcălie. Asta evident doar dacă Mircea Munteanu chiar n-a fost client al firmei în cauză și deci nu are de ce să dea note proaste.

#8
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
De unde stii tu ca nu a avut legatura cu magazinul? Ceri buletinul si faci copie la intrare in magazin?

Te-ai gandit ca poate individul foloseste un alias ca nume online, ca de altfel majoritatea oamenilor?

Edited by lexis1, 04 March 2018 - 17:47.


#9
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View Posttfmercedez, on 04 martie 2018 - 17:27, said:

nu a avut nici o tangenta cu firma careia i-a lasat un rating de o stea.
[ https://i.imgur.com/g0d2itC.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postslai, on 04 martie 2018 - 17:32, said:

poate atat merita firma.
De curiozitate, daca feisbuku baga buton dislike iti faci seppuku?
Am lasat eu la magazinul ala xiaomi fake din Sibiu rating de o stea pe FB, dupa vreo 2-3 zile au scos de tot sectiunea de review-uri Posted Image)
Acelasi lucru l-am mai observat si la o pizzerie. Si-au luat in sectiunea aia mai multa carne decat ar fi pus ei pe toate pizzele vreodata.

Edited by gumball3000, 04 March 2018 - 18:16.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Hai bre ...ca o stea este mai mult decat nici o stea ....adica , este pozitiv , dar nu destul . zic si eu Posted Image

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,446
  • Înscris: 15.06.2007

View Postslai, on 04 martie 2018 - 17:32, said:

poate atat merita firma.
De curiozitate, daca feisbuku baga buton dislike iti faci seppuku?
Eu am fost sunat de la un hotel, dupa ce am lasat o recenzie de 3 stele. M-au intrebat de ce?
Le-am raspuns ca  langa pat, pe mocheta era o pata rosiatica. Nu stiu daca era vin, menstruatie,  sau voma dupa o sindrofie.  Nu mi se pare normal sa lasi asa o camera, la un hotel care se pretinde select in centrul bucurestiului, mai ales ca eram client "de al casei" peste 5 cazari la ei in ultimii 2 ani.

Poate atat merita firma? Probabil ca atat te-a dus mintea sa raspunzi.

Din zecile de reviewuri de 4 si 5 stele, unul a fost de o stea "in semn de razbunare" din partea cuiva  X care a descoperit ca o persoana care colaboreaza cu noi,  a lasat review prost  unei frizerii apartinand unei cunostinte  de a lui X.
Cat despre ultima persoana,  nici macar nu o cunoastem, nu e clientul nostru.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sa inteleg ca la voi clientii va pot tece pragul doar cu buletinul?

Daca ai stii cate manarii se fac prin alte tari dezvoltate cu review-urile, nu te-ai mai plange pt o steluta amarata si te-ai pune sa faci ce-a facut si Tudorel Toader la votul de spatamana trecuta.

Edited by gumball3000, 04 March 2018 - 18:14.


#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,446
  • Înscris: 15.06.2007

View Postadisz, on 04 martie 2018 - 17:33, said:

Conteaza chiar asa de mult pentru tine nota acordata de personajul Mircea Munteanu?
In general vorbind,te afecteaza sentimental acest gen de rating?Pui la suflet asa ceva?
Sincer, incepe sa conteze. Anul trecut am luat teapa cand am cautat cazare la un hotel,  si in loc de premier inn kingston  din neatentie am ales kingston premier hotel,aflate la 100 de metri distanta. Apoi am citit recenziile, de pe maps, si mi-am dat seama ce maghernita am rezervat. A fist exact cum era descris in recenzii.
Am incredere in recenzii.

DAR decat sa scriu ceva ce poate fi folosit impotriva mea, prefer sa nu scriu nimic, daca nu am dreptate. Daca m-am simtit bine undeva,  este un compliment din partea mea.

Dar sa dai rating slab fara sa comentezi, doar sa te afli in treaba, ce justificare are?

S-a intamplat chestia asta cand a iesit in strada lumea la demonstratii. Erau si patroni de diverse afaceri, si s-au pus pesedeii sa lase recenzii proaste in semn de razbunare.

#15
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Pune aci adresa sa las si eu un review . Iti zic si unde stau ca sa ma bati daca nu iti place ce scriu .

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,446
  • Înscris: 15.06.2007

View Postlexis1, on 04 martie 2018 - 17:44, said:

Frustrarea micului intreprinzator... are impresia ca mereu dusmanul de alaturi il vorbeste de rau si ca e imposibil ca un client adevarat sa aiba o parere proasta si tine el sa dovedeasca ca e o conspiratie impotriva lui de la dusmanii care are ciuda pe el.Nu trebuie sa ai legatura cu firma ca sa dai rating, poate a avut prietena lui, sau poate pur si simplu e deranjat de faptul ca atunci cand trece prin fata magazinului gaseste trotuarul ocupat de marfa, sau il gaseste plin de gheata periculoasa, contrar legii, si asta e motiv suficient cat sa iti dai seama ce fel de afacere e si ca merita maxim 1 stea.
Cum spuneam mai sus. Daca ceva deranjeaza, fii civilizat pana la capat, so spune lucrurilor pe nume, pentru a se remedia problemele si neplacerile.  

Eu mi-am retras recenziile "slabe"  mai vechi de un an. Si oricum se pot edita ulterior.

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
Si eu dau review-uri negative la toate locatiile pe google. De ce? Pentru ca pot. Beat this!

#18
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Deci e review la frizerie? Si spui ca la frizerie e pe baza de buletin? Altfel de unde stie ca nu a fost client sau potential client?
Sau de unde stie ca nu a intrat in frizerie, a vazut ceea ce personal a considerat dezastru si a plecat. Asta ii da tot dreptul sa ofere un review.
Tu nu ai intrat niciodata intr-o locatie si nu stiai cum sa pleci mai repede de acolo ca nu ti-a placut "atmosfera"?

Edited by lexis1, 04 March 2018 - 18:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate