Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Teren/casa in Bucuresti sau langa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postalexandrinabob, on 05 martie 2018 - 13:39, said:

Impedimentul principal mi se pare pretul. Adica ma asteptam sa creasca dupa deschiderea metroului, dar nu ma asteptam sa creasca atat, a ajuns aproape dublu... Pai cand se deschide parcarea aia cat vor fi?
Apropos, ei zic ca termina parcarea in 2018, dar un 2019 spre final e mai realist.
Dupa asta se tripleaza. Primarul Sectorului 1, Dan Tudorache: Noul spital de urgenta care va fi construit pe Soseaua Bucuresti-Targoviste ar putea fi gata in 4-5 ani. Lucrarile incep anul viitor

Edited by cata, 05 March 2018 - 14:25.


#20
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Ei curu se triplează. Asa, dacă se construiește un pod se triplează prețul. :)))
Metroul și parcul cresc valoarea de zonă.

Edited by mihaigerard, 05 March 2018 - 16:18.


#21
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011
BA se tripleaza boss, ca asa e la noi aicea.
Anunta azi ceva la televizor Firea, Olguta sau Orlando asta nou, gata mai sare un 10%...
EU sa mor daca pot sa inteleg, de unde atatia creditaci PC,   ca presupun ca astia fac grosul la alea ~5k  tranzactii lunare la Bukale. Nu prea cred ca unul care munceste afara si stie cum se fac 100k vine sa bage banii in betoane in Bucuresti.

#22
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postcata, on 05 martie 2018 - 14:21, said:

pana acu o luna speram sa se impiedice, sa ramana doar vorbe. Dar au fost cateva zvonuri ca au proiectul si firma... Se grabeste sa il termine in primul mandat pentru ca Tudorache sta pe Sisesti si sotia este medic la Sf. Maria.

Nenorocirea este ca vor face si blocuri pentru medici, deci vor aglomera zona.

Edited by alexandrinabob, 05 March 2018 - 17:34.


#23
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postjakota, on 05 martie 2018 - 16:49, said:

BA se tripleaza boss, ca asa e la noi aicea.
Anunta azi ceva la televizor Firea, Olguta sau Orlando asta nou, gata mai sare un 10%...
EU sa mor daca pot sa inteleg, de unde atatia creditaci PC,   ca presupun ca astia fac grosul la alea ~5k  tranzactii lunare la Bukale. Nu prea cred ca unul care munceste afara si stie cum se fac 100k vine sa bage banii in betoane in Bucuresti.

Ai fi surprins sa vezi cati ignoranți/inconștienți există. Genul ala de oameni care se duc la banca pentru un credit imobiliar și se întorc acasă cu 5 credite : unul imobiliar și încă 4 de consum.:)
Pare ca glumesc, dar nu.

#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Important e ca merg tranzactiile.
Cei care isi doresc apartamente ieftine nu realizeaza ca... apartamente ieftine=saracie
(ce tara bogata are apartamentele ieftine?!)

#25
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Sunt și tari bogate care au apartamente scumpe și proaste.

#26
GeoAnny

GeoAnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2012
Va multumesc mult pentru sugestii. Ne surade ideea de Bucurestii Noi. Am fost sa ne plimbam prin zona dar suntem tot cam in ceata. Mie mi-a placut cel mai mult zona din dreapta bulevardului Bucurestii Noi, cum iesi din Bucuresti, in dreptul statiilor de metrou Parc Bazilescu si Laminorului. Sunt niste stradute verzi, pavate, foarte dragute. Dar zona scumpa rau, si mi se pare ca preturile cresc :( .

Partea din stanga bulevardului, cu soseaua Chitila, e mai ieftina, dar ni sa parut mai colorata...Nu vrem scandal si manele in nici un caz. Acum depinde si de strada unele pareau ok.

Mai e si zona Straulesti, Doi Cocosi, cu acces la metrou Straulesti, dar nu am mai ajuns acolo, urmeaza...

O problema ar fi blocurile care tot rasar in zona, alta autorizatiile de constructie care am inteles ca se dau greu, si ca mai nou e nevoie de PUD.

Daca deschiderea terenului e 10m, se poate obtine autorizatie de constructie? Stiam ca minim ar fi 11m pentru case cu calcan.

Ce parere aveti de zonele astea? Alexandrinabob, am vazut ca tu ai casa in zona si esti multumita. Vreun sfat? :)

#27
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Dap, in Buc.Noi e dublu ca pret. Am observat ca intre case nu au mai ridicat deca 2+1, dar nici asta nu cred ca e oky, tot apar probleme cu locurile de parcare.
De evitat zona pietii "16Frebruarie", pentru ca e trafic mare, mizerie... Apoi cei care au cumparat la blocurile alea nu prea au educatie, indiferent de culoare, si primaria chiar daca are seviciul de curatenie bun, tot nu face fata.
Dar inca e verde, cu spatii incomparabile cu cartierele dormitor si cu scoli bune in zona, plus vecinatati si tot confortul orasului. S-a dus linistea de odinioara, zona fiind mai aglomerata acu, dar din nou, nu se compara cu Bucurestiul prafuit.


Eu stau in Straulesti, zona Bdul Petrila. Sunt multumita, dar am construit pe criza si lotul il am mostenire, de mai bine de 20de ani. Am tinut de el pana au asfaltat, l-am scos din noroi practic.
In nici un caz nu te-as sfatui sa cumperi acum.
La mine sunt vreo 2 complexe de case insiruite in constructie, preturi 120kE de la groapa, cu 100mp teren max, tot prea scump, dupa parerea mea...
In cartier merge vila pe lot de aprox 400mp, daca ai deschiderea de 13-14mL, fara nici o lipire la calcan. Adica am lasat 3m pe fiecare lateral al casei. Cu alipire arata mai bine, dar ai mai multe batai de cap.

Nu avem blocuri intre case, a promis in campanie primarul ca va stopa asta.
Dar sunt loturi libere pana la cartier si dintre cele construite nu s-au vandut toate, deci o sa treaca ceva timp pana se vor arunca la blocuri intre case. Deocamdata incearca sa umple loturile de la sosea.
In 6luni incepe reconstructia podului de la Straulesti si le-am trimis cerere oficiala sa ne spuna cum se va circula spre metrou. Eu merg pe jos la metrou, in 10-15min ajung. RATB-ul trece destul de des, sub 10min interval.

In zona strazile arata ca mai jos, am pus si poze de iarna, ca vara toate par frumoase. Sunt zone cu colorati si fara, nu prea mai conteaza, n-am auzit de spargeri si merg noaptea pe strada fara frica.
De curiozitate, de ce crezi ca te poti incadra la lot+casa in 100kE? Ai fost efectiv la anunturi? Sau ai vazut doar cateva preturi pe net? Tre' sa stii ca in zona se ofera "chilipiruri", sunt fie in camp, fara canalizare, fie au probleme cu actele. Apar din cand in cand loturi de aprox 400mp, cu case vechi pe ele, dar sunt putine, cam 3-4 pe an.

Daca te hotarasti sa contruiesti in sector1, tre' sa tii cont ca autorizatia in primarie dureaza foarte mult, cam un an, dar am vecini cu proiecte picate si vecini care au umblat personal si le-a luat mai mult de un an.

Attached File  IMG_20171129_151859_HDR.jpg   221.08K   48 downloadsAttached File  IMG_20171207_151934_HDR.jpg   198.54K   42 downloadsAttached File  IMG_20171210_140638_HDR.jpg   534.46K   46 downloadsAttached File  IMG_20180128_121334_HDR.jpg   289.67K   45 downloadsAttached File  IMG_20180516_184636_HDR.jpg   303.67K   39 downloadsAttached File  IMG_20180525_080946_HDR.jpg   589.88K   39 downloads

Edited by alexandrinabob, 30 July 2018 - 15:39.


#28
GeoAnny

GeoAnny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2012
Am cam renuntat la limita de 100k e. Am vazut ca sunt terenuri la 70k e si am avea posibilitatea sa construim casa mai ieftin. Dar terenurile sunt mai mici de 400mp sau sunt mai departe de metrou inspre straulesti (posibil mai departe de unde stai tu). Inca suntem in faza de informare, vom merge sa vedem si terenuri. Dar nu suntem foarte hotarati, plus si preturile mari. Dar ca idee, eu nu stiu daca preturile vor mai scadea in zona. Ternurile in zone ok, cu acces la metrou sunt valoroase din punctul meu de vedere, mai ales ca orasul se tot aglomereaza pe verticala, si nu se poate extinde in mod decent pt ca infrastructura sta pe loc.

#29
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Nu miroase in zona aia? E foarte aproape de groapa de gunoi Rudeni. Nu ca Bucuresti e altceva decat o mare groapa de gunoi.

#30
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.09.2008

View Postmagic-gabi, on 30 iulie 2018 - 19:25, said:

Nu miroase in zona aia? E foarte aproape de groapa de gunoi Rudeni. Nu ca Bucuresti e altceva decat o mare groapa de gunoi.
Ba da, miroase periodic foarte rau, nu in fiecare zi sau saptamana dar cand se intampla lucruri pe la groapa aia ramai cu putoarea in nari si in masina ore intregi [cateodata si in leroy sau carfur pute de te scoate afara]. Eu inca sper sa o ecologizeze sau ce ii face dar cine stie cat dureaza, intentia exista .... Dar sa stii ca miroase si in dragomiresti si in militari, nu cred ca este numai in zona aia si Chitila.

#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postalexandrinabob, on 30 iulie 2018 - 15:36, said:

In nici un caz nu te-as sfatui sa cumperi acum.
Daca iti asculta sfatul... si peste doi ani o sa cumpere doar o garsoniera in banii astia?  (tu deja ti-ai construit... si esti bucuroasa )

Acum preturile sunt de 2-3-5 ori mai mici decat in Praga si Varsovia. O evolutie normala a vietii va duce doar la scumpirea imobiliarelor la preturi minime de 3.000 euro/mp.
Eu il sfatuiesc sa cumpere sau sa construiasca.

View Postmagic-gabi, on 30 iulie 2018 - 19:25, said:

Nu miroase in zona aia? E foarte aproape de groapa de gunoi Rudeni.
Unii ziceau ca o vor inchide (chiar daca e considerata ecologica). Chiar miroase?  In acest caz, Populatia nu reclama faptul ca miroase? (polueaza)

#32
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.09.2008

View PostQuantum, on 31 iulie 2018 - 07:53, said:

Unii ziceau ca o vor inchide (chiar daca e considerata ecologica). Chiar miroase?  In acest caz, Populatia nu reclama faptul ca miroase? (polueaza)
Ba da, eu personal am strans semnaturi in zona si am tot fost si la Primaria sec 1 si la Min Mediului. Ne-au trimis voalat la plimbare, se pare ca exista un plan de ecologizare al gropii, aia se fac ca lucreaza iar angajatii Ministerului Mediului se fac ca ploo pt ca nu au cum masura parfumul din zona. Se stie ca e o problema dar orizont ferm de rezolvare si bani nu exista.

Edited by dell99, 31 July 2018 - 08:14.


#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdell99, on 31 iulie 2018 - 08:13, said:

Ba da, eu personal am strans semnaturi in zona si am tot fost si la Primaria sec 1 si la Min Mediului.
Groapa respectiva nu e in Judetul Ilfov?  Poate acolo trebuiau depuse reclamatiile...
Ministerul Mediului ce raspuns a dat?  (ar trebui sa faceti toate chestiile astea in scris, peste tot, eventual o actiune in Justitie, ca va distruge sanatatea)

Cine e proprietarul Gropii de Gunoi si cine o opereaza?

#34
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postmagic-gabi, on 30 iulie 2018 - 19:25, said:

Nu miroase in zona aia? E foarte aproape de groapa de gunoi Rudeni. Nu ca Bucuresti e altceva decat o mare groapa de gunoi.
Miroase fff rau in zona Chitila, Leroy si Militari Rosu.
Mirosul vine pe firul raului Colentina si in zona Sisesti/Laromet cateodata ajunge pana in Pajura sau Casa Presei Libere.
Clar ii trece pe la nas si primarului Tudorache. DEh.

In privinta asta Mogosoaia, o parte din Straulesti si aia din Baneasa au noroc, sunt mai ferite, sunt pitite dupa petice de padure, sau bate altfel vantul vara... Cat e cald nus probleme, pot dormi linistita cu geamul deschis noaptea, daca nu mi-ar fi prea frig pe la 4-5dimineatza.

In noptile de iarna, cand ajungeam acasa tarziu, pe la 22:00, il simteam, era un miros intepator.  Si cei care plecau diminetza pe la 5-6:00 se plangeau ca il simt. Au voie sa arda deseurile noaptea, au primit aviz de mediu. Bate vantul spre zona si copacii sunt desfrunziti, deci nu ne mai apara.

Proteste sunt, ca oamenii din zona mea nu stau sa le pice ceva, protesteaza imediat. Dar presupun ca se vor opri doar cand le va trece mirosul pe la nas celor din blocurile facute de AFI Laromet. Nu stiu cum naiba dar iarna tinta la blocurile alea bate vantul.

View PostQuantum, on 31 iulie 2018 - 07:53, said:

Daca iti asculta sfatul... si peste doi ani o sa cumpere doar o garsoniera in banii astia?  (tu deja ti-ai construit... si esti bucuroasa )

Acum preturile sunt de 2-3-5 ori mai mici decat in Praga si Varsovia. O evolutie normala a vietii va duce doar la scumpirea imobiliarelor la preturi minime de 3.000 euro/mp.
Eu il sfatuiesc sa cumpere sau sa construiasca.

Si stii ca de vreo 3-4 ani, mult inainte sa se deschida metroul la Straulesti tot ziceam ca e bine de cumparat, cas loturi si la 45kE... Ca eu as cumpara ca e zona buna. Atunci nu dispuneam de cash...
Acum loturile sunt pe la 65-75ke si foarte rare, cum am zis 3-4 pe an.

Estimarea MEA e ca vor scadea ca pret daca inchid podul de la Straulesti, cel putin 2ani cat zic ei cas lucrarile. Daca se prelungeste, vor scadea si mai mult. S-a intamplat la fel in zona metroului in Buc.Noi. Vor scadea si cele de pe Sisesti, ca se va aglomera de la trafic, si cele din Mogosoaia si Straulesti, ca se va prelungi drumul.... Oamenii nu vad in perpectiva ,se uita peste cel mult cateva luni. Deci eu astept si strang bani, ca am timp.

De aia inca tin banii si nu i-am spart pe masina noua, astept si eu sa scada. As mai lua ceva pe Sisesti, in plin camp, sunt convinsa ca se va asfalta si canaliza si acolo, in vreo 10ani, maxim. Posted Image

Eu ii sfatuiesc sa construiasca. Dar daca vor sa iasa bine de tot, sa puna ochii pe teren mai devreme si sa astepte dezvoltarea zonei. Daca isi permit sa cumpere desigur, un teren cu viitor spre infrastructura.

O poza cu parcarea, probabil o va inaugura Veorica curand... pacat ca ne-a distrus podul lucrand la parcarea aia...

Attached File  IMG_20180703_210930_HDR.jpg   213K   34 downloads

Edited by alexandrinabob, 31 July 2018 - 09:14.


#35
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.09.2008

View PostQuantum, on 31 iulie 2018 - 08:28, said:

Groapa respectiva nu e in Judetul Ilfov?  Poate acolo trebuiau depuse reclamatiile...
Ministerul Mediului ce raspuns a dat?  (ar trebui sa faceti toate chestiile astea in scris, peste tot, eventual o actiune in Justitie, ca va distruge sanatatea)

Cine e proprietarul Gropii de Gunoi si cine o opereaza?
Nu tine de Bucuresti dar noi am depus plangere in numele cetatenilor din sec 1 unde avem problema. Si la Mediu la fel, doar nu era sa ma duc sa ma leg de poarta la groapa din Rudeni, aprobarile le au de la mediu nu se iau primaria din sat. Momentan am lasat-o balta, emigrarea pentru mine este o solutie de rezolvare. Oamenii se vaita pe la porti sau se obisnuiesc, nu au putere si rabdare sa miste lucrurile din pacate....

Edited by dell99, 31 July 2018 - 09:05.


#36
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View PostQuantum, on 31 iulie 2018 - 08:28, said:

Groapa respectiva nu e in Judetul Ilfov?  Poate acolo trebuiau depuse reclamatiile...
Ministerul Mediului ce raspuns a dat?  (ar trebui sa faceti toate chestiile astea in scris, peste tot, eventual o actiune in Justitie, ca va distruge sanatatea)

Cine e proprietarul Gropii de Gunoi si cine o opereaza?
Sunt proteste serioase, au fost inclusiv in fata primariei. Masura luata a fost sa nu mai arda deseuri decat noaptea...
Dar ma scoate din sarite ca cei din Buc.Noi, Straulesti, Mogosoaia, Chitile lupta si cei din Militari si Rosu, cei mai afectati stau si dorm.

La carefour Chitila se strangeau semnaturi, de la toata lumea...
Tudorache a promis ceva, dar avand in vedere ca si el este afectat si nu a facut nimic, nu stiu ce sa zic..

http://www.b365.ro/a...rii_258014.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ifKik56snH8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdell99, on 31 iulie 2018 - 09:03, said:

Nu tine de Bucuresti dar noi am depus plangere in numele cetatenilor din sec 1 unde avem problema. Si la Mediu la fel, doar nu era sa ma duc sa ma leg de poarta la groapa din Rudeni, aprobarile le au de la mediu nu se iau primaria din sat. Momentan am lasat-o balta, emigrarea pentru mine este o solutie de rezolvare. Oamenii se vaita pe la porti sau se obisnuiesc, nu au putere si rabdare sa miste lucrurile din pacate....
Nu te descuraja. Au fost si proteste recent, nu mai tin minte ca n-am fost, sry. Groapa aia nu mai rezista mult.

View PostGeoAnny, on 30 iulie 2018 - 17:36, said:

Am cam renuntat la limita de 100k e. Am vazut ca sunt terenuri la 70k e si am avea posibilitatea sa construim casa mai ieftin. Dar terenurile sunt mai mici de 400mp sau sunt mai departe de metrou inspre straulesti (posibil mai departe de unde stai tu). Inca suntem in faza de informare, vom merge sa vedem si terenuri. Dar nu suntem foarte hotarati, plus si preturile mari. Dar ca idee, eu nu stiu daca preturile vor mai scadea in zona. Ternurile in zone ok, cu acces la metrou sunt valoroase din punctul meu de vedere, mai ales ca orasul se tot aglomereaza pe verticala, si nu se poate extinde in mod decent pt ca infrastructura sta pe loc.
Ok, atunci trebuie sa stii asa.

cartierul meu este marginea. Mai departe de el, peste rond nu mai e Bucuresti, e Mogosoaia, care in viitor va apartine de Bucuresti dar acu inca nu apartine. Sa nu cumperi peste rond, pentru ca in urmatorii 4ani nu exista o solutie pentru largirea drumului si e gatuita circulatia in zona rondului.

Daca cumperi in sect1 si nu ai o casa veche de care te poti lega cu autorizatii de reconstructie ceva, atunci trebuie sa faca parter+etaj, deci nu mansarda, ci etaj... Asta inseamna mai multi bani pe casa... Asa sunt regulile.

Acu un an si jumatate era o casa veche+400mp teren scoasa la 75kE, chiar pe Lonea, strada padurii, deci peste drum aveai padurea.. S-a dat rapid. Daca mai aud te anunt. Posted Image Deocamdata nu stiu decat stifturi la peste 100kE.

ai incercat pe Sisesti? nu stiu daca gasesti, dar...

Edited by alexandrinabob, 31 July 2018 - 09:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate