Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Telefon 800 ron max

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View Postnick5roo, on 12 martie 2018 - 07:39, said:

Suntem în România, nu trebuie să ne spui ce se vinde în UK. Faci conversație off topic!
1)Am făcut off topic ca să răspund unor utilizatori, care recomanda doar smartphone-uri produse de firme chinezești, deși Sommerby a spus ca vrea ceva de la Motorola. Dacă te uiți la primul meu comentariu, i-am recomandat lui Sommerby printre altele și Moto G5S.
2) Întrebare pentru Sommerby. Cum se simte Moto G5S în mana, deoarece este un smartphone destul de mare. Are 15 cm lungime.

#56
diadu

diadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 23.07.2015
Huawei e pe locul 3 si in UK https://www.counterp...rket-in-2017q3/

View PostSommerby, on 12 martie 2018 - 12:38, said:

Majoritatea userilor au facut offtopic și topic de versus în loc de recomandări. Inutil, deși am precizat clar ce marcă vroiam.
Mulțumesc celor care mi-au recomandat MOTO G5S-ul.
L-am achiziționat, e o bijuterie.
L-am aranjat frumos, tot, pentru mine, dar a plăcut altui (ei) membru din familie, și am cedat. O să vină și rândul meu, data viitoare��.
Mulțumesc că m-ați ajutat să mă decid.

O alegere foarte buna Lenovo Moto G5S. Sa-l stapanesti sanatos! :)

#57
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
@senzanome
E foarte bine, numai că nu a rămas in posesia mea😄. I-am luat și husa-Nilkin(cele mai bune în opinia mea).


Edited by Sommerby, 12 March 2018 - 19:15.


#58
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postsenzanome, on 12 martie 2018 - 13:34, said:

1)Am făcut off topic ca să răspund unor utilizatori, care recomanda doar smartphone-uri produse de firme chinezești, deși Sommerby a spus ca vrea ceva de la Motorola. Dacă te uiți la primul meu comentariu, i-am recomandat lui Sommerby printre altele și Moto G5S.

Colegule, brandul Motorola este detinut de cativa ani buni de Lenovo care si fabrica telefoanele. Lenovo este o firma chinezeasca. Apropo, nu se mai numeste Motorola ci doar Moto.

#59
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostExtinct, on 12 martie 2018 - 19:10, said:



Colegule, brandul Motorola este detinut de cativa ani buni de Lenovo care si fabrica telefoanele. Lenovo este o firma chinezeasca. Apropo, nu se mai numeste Motorola ci doar Moto.
Cu riscul de a face iar off topic, trebuie sa-ti dau replica. Motorola, divizia mobila, a fost cumpărată de Lenovo, firma chineza. Dar birourile de proiectare Motorola, tot in Chicago au rămas. Moto sau Motorola tot brand american rămâne. Chiar si dupa preluarea de către Lenovo, smartphone-urile produs de Motorola tot de calitate au rămas. Seria G de smartphone-uri la Motorola oferă in continuare cel mai bun raport pret/calitate/performanta de pe piata. Cum spunea si Sommerby, Moto G5S este o bijuterie de smartphone. Ca sa fac o parantez, si Volvo (divizia autoturisme) a fost cumparat de Geely, producător chinez de autoturisme. Dar Volvo tot brand suedez rămâne si tot suedezii proiecteaza si produc autoturismele. Atât in cazul Motorola cat si Volvo, chinezii sunt doar cu capitalul. PS Chinezii au inceput sa cumpere companii Occidentale, ca sa invete si ei sa facă smartphone-uri, masini etc. In general, chinezii stiu doar sa copie de la occidentali.

#60
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postsenzanome, on 13 martie 2018 - 12:35, said:

................ Chiar si dupa preluarea de In general, chinezii stiu doar sa copie de la occidentali.

Sunt noii "japonezi"!
Si in plus fabrica orice la pret de dumping!

Edited by breitner, 13 March 2018 - 12:59.


#61
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017

View Postsenzanome, on 13 martie 2018 - 12:35, said:

Atât in cazul Motorola cat si Volvo, chinezii sunt doar cu capitalul. PS Chinezii au inceput sa cumpere companii Occidentale, ca sa invete si ei sa facă smartphone-uri, masini etc. In general, chinezii stiu doar sa copie de la occidentali.

deci tu ai ramas cu mentalitatea aia cum ca "orice e chinezesc e prost"? Nu cred ca e bine sa o mai ai.

Explica si tu cum de Huawei P9 a fost ales telefonul anului 2016:
https://www.gadget.r...hone-al-anului/

Inainte era si OnePlus One care este probabil telefonul anului 2014 prin ce aducea. OnePlus apartine de cei care produc telefoanele Oppo si Vivo, deci tot chinezi sunt. Doar pentru ca se produce in China nu inseamna ca e stift. Chinezarii poate sunt Allview sau Doogee dar in nici un caz Huawei sau Xiaomi.

#62
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Postsenzanome, on 13 martie 2018 - 12:35, said:

Cu riscul de a face iar off topic, trebuie sa-ti dau replica. Motorola, divizia mobila, a fost cumpărată de Lenovo, firma chineza. Dar birourile de proiectare Motorola, tot in Chicago au rămas. Moto sau Motorola tot brand american rămâne. Chiar si dupa preluarea de către Lenovo, smartphone-urile produs de Motorola tot de calitate au rămas. Seria G de smartphone-uri la Motorola oferă in continuare cel mai bun raport pret/calitate/performanta de pe piata. Cum spunea si Sommerby, Moto G5S este o bijuterie de smartphone. Ca sa fac o parantez, si Volvo (divizia autoturisme) a fost cumparat de Geely, producător chinez de autoturisme. Dar Volvo tot brand suedez rămâne si tot suedezii proiecteaza si produc autoturismele. Atât in cazul Motorola cat si Volvo, chinezii sunt doar cu capitalul. PS Chinezii au inceput sa cumpere companii Occidentale, ca sa invete si ei sa facă smartphone-uri, masini etc. In general, chinezii stiu doar sa copie de la occidentali.

Hmm, teoretic ai dreptate, dar practic nu prea. Cam tot ce tine de telefoanele Moto s-a schimbat drastic de cand i-a cumparat Lenovo. De la 2-3 modele mari si late pe an au trecut la 100, de la suport software de top au ajuns undeva jos, linia de design s-a dus pe p..., si asa mai departe.

Da, tot sunt telefoane foarte bune, dar nu mai au nimic in comun cu Motorolele pre-Lenovo, doar brand-ul.

#63
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostTrafalgarLaw, on 13 martie 2018 - 15:03, said:



deci tu ai ramas cu mentalitatea aia cum ca "orice e chinezesc e prost"? Nu cred ca e bine sa o mai ai.

Explica si tu cum de Huawei P9 a fost ales telefonul anului 2016:
https://www.gadget.r...hone-al-anului/

Inainte era si OnePlus One care este probabil telefonul anului 2014 prin ce aducea. OnePlus apartine de cei care produc telefoanele Oppo si Vivo, deci tot chinezi sunt. Doar pentru ca se produce in China nu inseamna ca e stift. Chinezarii poate sunt Allview sau Doogee dar in nici un caz Huawei sau Xiaomi.
Sunt si companii chineze care produc smartphone-uri de calitate si care au crescut mult in ultimii ani. Cel mai bun exemplu este Huawei. Numai ca, aceste companii chineze nu au mare succes in Occident, acolo unde Apple si Samsung au cele mai mari vânzări de smartphone-uri. Nu întâmplător, cel mai mare profit din vânzările de smartphone-uri il are Apple, urmati de cei de la Samsung. De ce companiile chineze care produc smartphone-uri au vânzări slabe in Occident, implicit si profit mai mic?

#64
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Pentru ca dureaza mult pana sa intri si sa te mentii pe o piata pe care o domina nume precum apple si samsung

#65
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postsenzanome, on 13 martie 2018 - 21:35, said:

Sunt si companii chineze care produc smartphone-uri de calitate si care au crescut mult in ultimii ani. Cel mai bun exemplu este Huawei. Numai ca, aceste companii chineze nu au mare succes in Occident, acolo unde Apple si Samsung au cele mai mari vânzări de smartphone-uri. Nu întâmplător, cel mai mare profit din vânzările de smartphone-uri il are Apple, urmati de cei de la Samsung. De ce companiile chineze care produc smartphone-uri au vânzări slabe in Occident, implicit si profit mai mic?
Asta cu profitul e altceva, vand in China si India de zeci de ori mai mult decat ar vinde in restul lumii, fara prea multe costuri de marketing, dar cu milioanele...piata aia e cea mai mare din lume

#66
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017

View Postsenzanome, on 13 martie 2018 - 21:35, said:

Sunt si companii chineze care produc smartphone-uri de calitate si care au crescut mult in ultimii ani. Cel mai bun exemplu este Huawei. Numai ca, aceste companii chineze nu au mare succes in Occident, acolo unde Apple si Samsung au cele mai mari vânzări de smartphone-uri. Nu întâmplător, cel mai mare profit din vânzările de smartphone-uri il are Apple, urmati de cei de la Samsung. De ce companiile chineze care produc smartphone-uri au vânzări slabe in Occident, implicit si profit mai mic?

Chiar conteaza ca au vanzari slabe in Occident? Poate partea cu suportul tehnic e adevarata dar de exemplu la Xiaomi ai o gramada de informatii si tutoriale pe comunitatea MIUI si pe xda developers. Cu accesoriile stai foarte bine, doar ca husa probabil trebuie sa o comanzi de pe net (dar iti vand un pont: am cumparat un Moto G5 mamei, deci Motorola, firma de renume, si am cautat in o gramada de magazine fizice o husa pentru el. CIUCIU! A trebuit sa o iau de pe site-ul celor de la emag. Huawei si Lenovo au magazine fizice in UK iar Meizu si ZTE au si ele suport decent.

A, ca ai tu un telefon mai necunoscut de lume si ti-e frica ca rad de tine aia cu aifon sau samsung, de aia nu ar trebui sincer sa iti pese, sunt aceeasi oameni care se plang ca bateria de la aifon le moare dupa 3 ore. Explica si tu cum de le e frica celor de la Samsung sa puna baterii de peste 3500 de mAH la orice telefon produs dupa S7 Edge si sa-l vanda in occident (de-aia nu se baga ei cu A9 Pro si C9 Pro). De aifon nu mai vorbim, chiar daca iPhone X are o autonomie destul de buna, suficienta pentru o zi.

Si inca ceva, nu e Romania suficient de "smechera" sa fie considerata parte din Occident.

Edited by TrafalgarLaw, 14 March 2018 - 16:09.


#67
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Motorola e american, cum e allview (gionee) românesc!
Fabrica tot în China este și gata cu off topic.

#68
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View Postnick5roo, on 15 martie 2018 - 07:45, said:

Motorola e american, cum e allview (gionee) românesc!
Fabrica tot în China este și gata cu off topic.
Sa compari Motorola cu Allview este total deplasat!
"În noiembrie 2016, s-a raportat că Lenovo își va marca toate smartphone-urile viitoare sub marca Moto". "În martie 2017, în timpul unui interviu CNET, președinte Motorola Aymar de Lencquesaing a declarat că societatea nu se va mai abate de la numele Motorola, trecand la fier vechi porecla "Moto de Lenovo", în scopul de a păstra moștenirea companiei". Cum am spus, chinezii de la Lenovo sunt doar cu capitalul (banii), iar Motorola Mobility din Chicago sunt cu proiectarea smartphone-urilor. Motorola rămâne un brand de renume mondial in domeniul telecomunicatiilor, iar chinezii de la Lenovo stiu sa profite de acest lucru. Baieti deștepți! PS Înainte sa cumpere Motorola Mobility de la Google, cei de la Lenovo au vrut sa cumpere BlackBerry, dar sa opus guvernul canadian. Ghinionul celor de la BlackBerry.  


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate