Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Doha

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Am tot cautat si nu am gasit nimic pe forum despre Doha. Am jumatate de zi intre doua zboruri(ajung seara tarziu si plec a doua zi la 16 mai departe) si nu stiu exact ce pot face dimineata.

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ii fain ! ... marmura scumpa, ambient controlat in orice cladire, etc ! ...
apropos, o sa platesti fo' 20 EUR pe o cafea ! ... Posted Image

Edited by realduc, 04 March 2018 - 11:28.


#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Mergi o ora seara prin oras (mai ales pe la turnurile alea mari), apoi dimineata mergi la plaja :)

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Vezi ca iti trebuie Viza in Doha...
Daca ai escala, se ocupa de viza si cazare Qatar Airline.

#5
tgorun

tgorun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.04.2006
Nu mai trebuie viza in Qatar, se ia la intrare.

https://www.qatarair...ee-arrival.html

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ba trebuie viza, doar ca s-a simplificat, se primeste pe aeroport si se numeste visa on arrival.

Doha e un oras anost. Are cateva cladiri inalte si cam atat. Obiectivele turistice sunt putine si la distanta. Cel mai impresionant este bineinteles moscheea alba, care este vazuta cu ochi buni doar de turisti, musulmanii adevarati nu calca pe acolo.

Si e cald ca dracu incepand din Martie pana in Octombrie.

Edited by izometric, 04 March 2018 - 11:59.


#7
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
1. Nu trebuie nici o viza luata de dinainte.
2. Nu e nici un 20 de euro o cafea. Bineinteles ca sunt locuri in care probabil costa atat, n-am fost acolo. Si in locurile mai de fite mi s-a parut totul decent ca pret.
3. Seara cand ajungi du-te in Souk Wakif, e in centru, bazarul are un aer autentic si poti manca ceva bun pe acolo. Au un magazin de baclavale si alte treburi absolut bestial.
4. A doua zi dimineata aranjeaza-ti un half day tour sa te dai pe dune. Poti rezerva si plati chiar pe site-ul qatar airways la un pret mai bun decat gasesti la agentii independente. Te ia de dimineata de la hotel, te plimbi cu niste land rovere cu motoare imense pe dune, senzatia e foarte misto. Ajungi la "inland sea" pe plaja, bei un ceai, si te aduc baietii inapoi pe la 13-14 numai bine cat sa iei un taxi spre aerport.
Taxiurile sunt foarte ieftine, o cursa de la aeroport face vreo 40-50 de ryali cu tot cu spaga (40-50 de lei).

Eu am trecut de vreo doua ori pe-acolo si mereu imi aranjez zborurile sa am o mica oprire, si anul asta cred ca mai trec de doua ori. Mai mult de doua zile n-ai ce face. Hotel iti recomand kingsgate, e in locatie buna si e destul de ieftin.

#8
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Te poti duce in souk wakif.E un talcioc in mijlocul capitalei. altfel Uber si te duci i mall.City center sau in Vilagio..Mai ai un muzeu langa statia de pompieri ...unde exista renumite expozitii eu am prins acolo Picasso...apoi te poti duce la muzeul islamului Foarte frumos.
In rest nu vad ce ai putea sa faci in jumatate de zi. undeva la 40 d eminute iti ia sa ajungi din aeroport in zona noua. unda sa bagi sa zic muzeul islamic si de aoclo expozitiiile de la statia de pompieri si apoi evntual City center.
In rest e de lunga durata. Stai linistit ca nu e cafeaua 20 de USd.
Mergi cu Uber sau cu taxiul turcoaz.
Bafta.

#9
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna! In primul rand intra pe site-ul de la Qatar si solicita hotel gratuit pentru stop-over.
Teoretic pentru economy ai fi eligibil la hoteluri de 3 sau 4 stele (mie de la biroul Qatar din Bucuresti au vrut sa-mi dea hotel de 3 stele si am refuzat). Pe site-ul lor ai sa gasesti si hoteluri de 5 stele care accepta la cerere si pasageri la Economy. Noi am stat la Warwick si a fost foarte bine.
Am scos niste bani din aeroport de la bancomat, am luat taxi pana la hotel, apoi la Muzeul Islamic (frumos) si seara in mall la Villagio - dragut, nu scump in general.... insa am vazut la un magazin bomboane cu 3000 lei cutia!
Insa vazi cum faci cu bagajul - noi am patit-o - veneam din Maldive si in Male ne-au spus ca nu pot pune bagajul la Doha, ci direct la destinatia finala (Istanbul). Le-am spus ca stateam o noapte in Doha si avem nevoie de bagaj - au zis ca putem rezolva acolo. Nu am putut. Ne-am plimbat la 3 ghisee si nu am obtinut bagajul. Asa ca am ramas cu ce aveam in bagajul de mana.
Cand am mers cu Emirates si am avut stop-over in Dubai am putut lua bagajul - cu Qatarul nu a mers - cica asa era luat biletul....
A... si inca ceva... afara erau 46 de grade (cald dar uscat, era suportabil...). In cladiri cam frig - mergea ceva peste tricou!

Attached Files


Edited by T Irina, 04 March 2018 - 20:35.


#10
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Multumesc pentru sfaturi!
Souk Wakif era si pe lista mea, in rest nu prea mai stiam ce sa fac. Ma incanta ideea cu dune safari dar nu stiu cat de incantata ar fi sotia, are un oarecare rau de miscare. Probabil va fi asta sau Muzeul Islamic, sa vedem cine va castiga.
Nu ma calific pentru hotel de la Qatar pentru ca eu am ales o escala mai lunga, nu vroiam sa dorm noaptea in aeroport si eram curios si ce se poate face in zona.
Dat fiind ca am dat pe o noapte de cazare (DoubleTree) mai putin decat am dat pe o noapte la 3 stele in Barcelona nu cred ca aveam cum sa beau o cafea la 20$.

Irina, multumesc pentru sfatul cu bagajul, o sa ma asigur ca am tot ce trebuie in cel de cabina. Cel de cala a ajuns in Istambul inaintea voastra sau cu acelasi avion?

#11
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Ba te califici - acum ofera o noapte gratuit pentru cei care iau special tranzit sa vada orasul. Se poate anula plata la hotel?

Explore Qatar with a free hotel stay

+Qatar is a unique offer designed by Qatar Airways destination management division, Discover Qatar, in collaboration with Qatar Tourism Authority, for our transit passengers to turn a layover into a stayover. It is an exciting opportunity to reward passengers with two holidays in one.
Qatar Airways transit passengers can explore Qatar with our range of stopover options including a free hotel stay and two-night stay offers. Take this opportunity to discover Doha on your onward or return journey, club it with city tours, a desert safari adventure, museum visits, or a dinner aboard a traditional dhow to truly experience and enjoy Arabian hospitality.
Offer Validity: Book by 28 December 2018 | stay till 31 December 2018
All it takes is three easy steps:
Book your Qatar Airways ticket with transit in Doha.
Visa arrangement: Nationals from a total of 80 countries* can now take advantage of visa-free entry into Qatar. Other nationals can apply for a free transit visa.
Simultaneously, book your ‘free hotel stay’ offer or 2-night stay at a booking fee of $ 50*
Maximum occupancy per room is up to 2 adults (18 and above**) and 1 child below 11 years of age.
Before you book the hotel, please ensure that you have a confirmed ticket with Qatar Airways and applied for your free transit visa. You may also book your hotel if you are eligible for visa-free entry into Qatar.

Cred ca bagajul a fost cu noi pe avion - a venit pe banda... dar a dormit noaptea in aeroport la Doha!

Si eu am oarecare rau de masina (oarecum mai mult!Posted Image) - am fost la un safari pe dune in Egipt si nu-mi mai trebuie in veci!!!

#12
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Doha, din topic si ce ai scris tu, nu am intels nimica, bine ca nu am fost primul care a vazut postul asta si mi-am dat seama ca e un oras. In care tara ? Asta ramane un mister pt. mine pana cand nu caut pe google. In schimb, sa iti dau o idee, oriunde ai merge si vrei sa vizitezi ceva, cauta pe google maps, ca o fi muzeu, fast food sau magazin de scutece, le gasesti acolo. Apropo vezi sa nu lasi o stea la review ca se pare ca cineva care o primit o stea il cauta pe ala care o lasat steaua, si inca chiar pe softpedia :D

#13
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Unde e cel cu o stea? Zic sa ii mai dau și eu una dacă e asa doritor....

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View PostT Irina, on 04 martie 2018 - 20:14, said:

Buna! In primul rand intra pe site-ul de la Qatar si solicita hotel gratuit pentru stop-over.
Teoretic pentru economy ai fi eligibil la hoteluri de 3 sau 4 stele (mie de la biroul Qatar din Bucuresti au vrut sa-mi dea hotel de 3 stele si am refuzat). Pe site-ul lor ai sa gasesti si hoteluri de 5 stele care accepta la cerere si pasageri la Economy. Noi am stat la Warwick si a fost foarte bine.
Am scos niste bani din aeroport de la bancomat, am luat taxi pana la hotel, apoi la Muzeul Islamic (frumos) si seara in mall la Villagio - dragut, nu scump in general.... insa am vazut la un magazin bomboane cu 3000 lei cutia!
Insa vazi cum faci cu bagajul - noi am patit-o - veneam din Maldive si in Male ne-au spus ca nu pot pune bagajul la Doha, ci direct la destinatia finala (Istanbul). Le-am spus ca stateam o noapte in Doha si avem nevoie de bagaj - au zis ca putem rezolva acolo. Nu am putut. Ne-am plimbat la 3 ghisee si nu am obtinut bagajul. Asa ca am ramas cu ce aveam in bagajul de mana.
Cand am mers cu Emirates si am avut stop-over in Dubai am putut lua bagajul - cu Qatarul nu a mers - cica asa era luat biletul....
A... si inca ceva... afara erau 46 de grade (cald dar uscat, era suportabil...). In cladiri cam frig - mergea ceva peste tricou!

Ce-mi place poza a patra,cea din holul hotelului unde europeanul (vesticul) tipic,cel doldora de drepturi si libertati,umbla apropae in curul gol (in pantaloni scurti) dand dovada de imbecilitatea,lipsa de respect si nesimtirea caracteristica rasei albe care se crede superioara.De aici si mirarile si frustrarile cand aia raspund cum cred ei de cuviinta.

Edited by adisz, 05 March 2018 - 09:58.


#15
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Nu ai nimerit-o... poza 4 e din holul Muzeului de arta islamicaPosted Image Posted Image Posted Image !
Asta e de la hotel...

Attached Files


Edited by T Irina, 05 March 2018 - 11:09.


#16
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Pe de alta parte nu vrei sa stii cu ce haine vestice sunt pline magazinele... fuste de doua palme, tricouri decoltate (pe la noi cam greu ai purta asa ceva). Cred ca si ei se imbraca asa, doar ca pun pe deasupra haina lor lunga. Altfel nu-mi explic de ce au numai haine europene in magazine (cred ca intr-un singur loc sau doua din tot mall-ul am vazut si hainele lor.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View PostT Irina, on 05 martie 2018 - 11:05, said:

Nu ai nimerit-o... poza 4 e din holul Muzeului de arta islamicaPosted Image Posted Image Posted Image !
Asta e de la hotel...

Scuze,ca-i de la hotel,ca-i de la muzeu,ca-i din biroul presedintelui/seicului/emirului e fix totuna.Eu am comentat tinuta,nu locatia.Comportamentul ramane.

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postadisz, on 05 martie 2018 - 09:57, said:

Ce-mi place poza a patra...
Si ce-ai fi vrut, turist in burqa ? E intr-un muzeu, deci zona cu acces controlat... i-au permis ei accesul (de unde se deduce ca n-a incalcat vreun cod vestimentar), dar te-ai trezit tu sa te scandalizezi, la mii de km distanta, in Tg Mures...
Ca erau 46o ai citit ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate